“44 Günün Qəhrəmanları” layihəsi çərçivəsində Sumqayıt Dövlət Universitetində tələbələrlə görüş keçirilib
Azərbaycan Respublikasının Gənclər Fondunun dəstəyi, Azərbaycan Tələbə Gənclər Təşkilatları İttifaqı (ATGTİ) və “Böyük Qayıdış” Gənclər Təşkilatının birgə təşkilatçılığı ilə noyabrın 10-da “44 Günün Qəhrəmanları” layihəsi çərçivəsində tələbələrlə növbəti görüş keçirilib.
Sumqayıt Dövlət Universitetində təşkil olunmuş görüşdə ilk olaraq şəhidlik zirvəsinə ucalan tələbə və məzunların universitetin həyətində yaradılmış xatirə abidəsi ziyarət olundu, abidə önünə gül dəstələri düzüldü. Tədbir himnimizin səslənməsi ilə başladı, sonra şəhidlərimizin əziz xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edildi. Universitetin rektoru professor Elxan Hüseynov, Azərbaycan Respublikasının Gənclər Fondunun icraçı direktorunun müavini Qədir Xəlilov və Böyük Qayıdış Gənclər Təşkilatının icraçı direktorunun müşaviri Elşən Qəhrəmanovun açılış nitqləri ilə görüş davam etdi. Çıxış edənlər öz nitqlərində 44 günlük Vətən müharibəsi haqqında belə maarifləndirici görüşlərin keçirilməsinin diqqətəlayiq olduğunu bildirərək, Müzəffər Ali Baş Komandan İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə müstəqillik tariximizin ən böyük zəfərini xalqımıza yaşatmış Vətənin qəhrəman oğullarının tanıdılması və gənc nəslə örnək olmasının vacibliyini qeyd etdilər.
Çıxışların ardınca qəhrəmanlarımızın 44 günlük müharibə yolunun həkk olunduğu kadrlar və xalqımızın zəfər sevincini əks etdirən videoçarx nümayiş olundu. Tədbirdə Azərbaycan Tələbə Gənclər Təşkilatları İttifaqının Üzv təşkilatlar və tələbə klubları ilə iş sektorunun rəhbəri Orduxan Qəhrəmanzadə Gənclər Fondunun dəstəyi ilə ərsəyə gəlmiş “Azərbaycan Gəncliyi Vətən Müharibəsində” adlı jurnal, “Böyük Qayıdış” Gənclər Təşkilatının icraçı direktor müşaviri Elşən Qəhrəmanov isə https://shehidimiz.az/ saytı barədə ətraflı məlumat verdilər.
Daha sonra “Böyük Qayıdış” təşkilatının idarə heyətinin üzvü, bir çox xüsusi döyüş əməliyyatlarının və Aprel döyüşlərinin iştirakçısı, Qarabağ qazisi, Xüsusi Təyinatlı Qüvvələrin ehtiyatda olan baş leytenantı Əhliyət Mehdiyev Müzəffər Ali Baş Komandanın rəhbərliyi ilə rəşadətli ordumuzun 30 illik Vətən həsrətinə necə son qoyduğunu və xalqımızı illərdir düşmən tapdağı altında olan torpaqlarımıza necə qovuşdurması haqqında çıxış etdi.
Tədbirin qonaqları olan Vətən müharibəsi qaziləri: Tərlan Həmdullayev, Əfəndi Balacanov və Azim Nuruyev çıxışları zamanı Vətən müharibəsi ilə bağlı xatirələrini tələbələrlə bölüşdülər. Onlar Azərbaycan Respublikasının Prezidenti, cənab İlham Əliyevin həyata keçirdiyi güclü dövlət, güclü ordu strategiyası ilə mərd oğullarımızın yüksək peşəkarlıqla nümayiş etdirdiyi Vətənimizin ərazi bütövlüyünü təminetmə əməliyyatının dünya hərb tarixinə düşməsi ilə qürur duyduqlarını bildirdilər. Çıxış edən qazilər Sumqayıt Dövlət Universitetinin məzunlarının da Vətən müharibəsində böyük şücaət nümayiş etdirdiklərini vurğulayıb, vətənpərvər və mərd gənc nəslin yetişməsində müəllimlərin rolunu qeyd edərək, bu kontekstdə Sumqayıt Dövlət Universitetinin kollektivinə minnətdarlıqlarını ifadə etdilər.
Çıxışların ardınca qonaq qazilərin tələbələrlə sual-cavab sessiyası baş tutdu. Sessiya zamanı qəhrəmanlarımız uğurlarının ən başlıca səbəbi kimi Ali Baş Komandanın qüsursuz strategiyası, ordumuzdakı birlik və ruh yüksəkliyi olduğunu bildirərək tələbələrə ətraflı cavablar verdilər.
Son olaraq, görüşə ev sahibliyi edən universitetin tələbələri adından Sumqayıt Dövlət Universitetinin tələbəsi Fidan Bağırova və Tələbə Gənclər Təşkilatının sədri Tayfun Hacılı çıxış edərək qəhrəmanlarımıza təşəkkür etdilər, qazilərin Vətən müharibəsi zamanı yaşadıqları təəssüratları, göstərdikləri şücaəti və birlik nümunəsini digər tələbələrlə də bölüşəcəklərini qeyd etdilər.
Qeyd edək ki, layihə çərçivəsində paytaxt və regionlarda yerləşən böyük tələbə auditoriyasına malik ali təhsil müəssisələrinin tələbələri ilə Vətən müharibəsində şücaət göstərmiş gənc qazilərimizin görüşləri mütəmadi olaraq davam etməkdədir.

Home | News | A MEETING WITH STUDENTS WAS HELD AT SUMGAYIT STATE UNIVERSITY WITHIN THE "HEROES OF 44 DAYS" PROJECT
Yerləşdirilmə tarixi : 10 November 2021 18:31
A MEETING WITH STUDENTS WAS HELD AT SUMGAYIT STATE UNIVERSITY WITHIN THE "HEROES OF 44 DAYS" PROJECT
With the support of the Youth Foundation of the Republic of Azerbaijan, the Union of Student Youth Organizations of Azerbaijan (USYOA) and the "Great Return" Youth Organization jointly organized a meeting with students on November 10 within the "Heroes of 44 days" project.
At the meeting organized at Sumgayit State University, first of all, the memorial monument of students-graduates who rose to the peak of martyrdom was visited in the yard of the university, and flowers were laid in front of the monument. The event began with the sound of our anthem, and then the memory of our martyrs was commemorated with a minute of silence. The meeting continued with the opening speeches of the Rector of the University, Professor Elkhan Huseynov, Deputy Executive Director of the Youth Foundation of the Republic of Azerbaijan Gadir Khalilov and Advisor to the Executive Director of the “Great Return” Youth Organization Elshan Gahramanov.
In their speeches, the speakers noted the importance of holding such enlightening meetings on the 44-day war, noting the importance of introducing the heroic sons of the Motherland and setting an example for the younger generation.
The speeches were followed by footage of our heroes' 44-day war and a video reflecting the joy of victory of our people. Ordukhan Gahramanzadeh, Head of the Sector for Work with Member Organizations and Student Clubs of the Union of Student Youth Organizations of Azerbaijan, gave detailed information about the magazine "Azerbaijani Youth in the Patriotic War" created with the support of the Youth Foundation, and Elshan Gahramanov, Advisor to the Executive Director of the "Great Return" Youth Organization, gave detailed information about the website https://shehidimiz.az/.
Then a member of the board of the "Great Return" organization, participant of many special combat operations and the April battles, Karabakh veteran, reservist senior lieutenant of the Special Forces Ahliyat Mehdiyev spoke about how our brave army under the leadership of Supreme Commander-in-Chief put an end to 30 years of longing for the homeland and united our people to our lands under enemy occupation for years.
Veterans of the Great Patriotic War - Tarlan Hamdullayev, Efendi Balajanov and Azim Nuruyev, who were guests of the event, shared their memories of the Great Patriotic War with students. They said they were proud of the fact that the operation to ensure the territorial integrity of our country, demonstrated by our brave sons with high professionalism and the strategy of a strong state and a strong army implemented by the President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev, has gone down in world military history. The veterans noted that the graduates of Sumgayit State University also showed great courage in the Great Patriotic War, noting the role of teachers in the upbringing of a patriotic and courageous young generation, and expressed gratitude to the staff of Sumgayit State University in this context.
The speeches were followed by a question-and-answer session with the visiting veterans. During the session, our heroes gave detailed answers to the students, stating that the main reason for their success is the impeccable strategy of the Supreme Commander-in-Chief, the unity and enthusiasm of our army.
Fidan Bagirova, a student of Sumgayit State University, and Tayfun Hajili, the chairman of the Student Youth Organization, thanked the heroes and said they would share their impressions, courage and unity with other students during the Great Patriotic War.
It should be noted that within the project, meetings of our young veterans of the Great Patriotic War with students of higher education institutions with large student audiences in the capital and regions continue on a regular basis.