Gənclər Fondunun dəstəyi və ATGTİ-nin təşkilatçılığı ilə tələbələrimiz  Hərbi Qənimətlər Parkına səfər etdilər
Noyabrın 13-də Azərbaycan Respublikasının Gənclər Fondunun dəstəyi və Azərbaycan Tələbə Gənclər Təşkilatları İttifaqının təşkilatçılığı ilə həyata keçirilən "Hədəf 5%" ‒ Tələbə Gənclər Təşkilatlarının fəaliyyətlərinin stimullaşdırılması, rəqabətliliyin artırılması, çağırışlara cavab verən tələbə kütləsinin formalaşdırılmasına dəstək proqramı çərçivəsində Sumqayıt Dövlət Universiteti Tələbə Gənclər Təşkilatının təşkilatçılığı ilə Hərbi Qənimətlər Parkına səfər təşkil olunmuşdur.
Səfər zamanı SDU-nun baş müəllimi, polkovnik-leytenant Tapdıq Hacıyevin bələdçiliyi ilə tələbələrimiz parkdakı eksponatlarla tanış oldu və ətraflı məlumat əldə etdilər.
Tapdıq Hacıyev çıxış edərək bildirdi ki, Hərbi Qənimətlər Parkı xalqımızın qürur mənbəyidir. Bu park çox böyük əhəmiyyət daşıyır. Yetişən gənc nəsil, məktəblilər, tələbələr, ölkəmizə gələn turistlər bu parkı ziyarət etdikcə Ermənistanın məğlub, Azərbaycanın isə qalib ölkə olduğunun bir daha şahidi olacaqlar. Biz haqq işi uğrunda, ərazimizin beynəlxalq səviyyədə tanındığı ərazi bütövlüyü uğrunda mübarizə aparmışıq. Dövlət başçımızın düzgün müəyyənləşdirdiyi siyasi strategiya sayəsində buna nail olduq. Bu park möhtərəm Prezidentimiz, Ali Baş Komandan İlham Əliyev tərəfindən 18 il ərzində işlənən hərbi strategiya və taktikanın və “Dəmir yumruq” əməliyyatının əyani sübutudur. Ali Baş Komandanımız, Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyi altında şanlı Azərbaycan Ordusu düşmənin 30 il ərzində qurduğu sədləri yerlə-yeksan etdi və bununla da, tarixi ədalət bərpa olundu. Hərbi Qənimətlər Parkı indiki və gələcək nəsillər üçün tarix dərsi, eyni zamanda, qürur yeridir.
Sumqayıt Dövlət Universitetinin Tələbə Gənclər Təşkilatının sədri Tayfun Hacılı çıxış edərək tarixi zəfərin qazanılmasının əhəmiyyətindən, post-münaqişə dövründə dövlətin və cəmiyyətin üzərinə düşən vəzifələrdən, həmçinin Vətən müharibəsi iştirakçılarına dövlət dəstəyi barədə danışdı.
Qeyd edək ki, Hərbi Qənimətlər parkında Vətən müharibəsinin gedişində düşməndən qənimət götürülən hərbi texnikanın bir qismi, ümumilikdə 300-dən çox eksponat, o cümlədən 150-dək ağır texnika, tanklar, döyüş maşınları, artilleriya qurğuları, zenit-raket kompleksləri, atıcı silahlar, hərbi nəqliyyat sərgilənir. Parkdakı eksponatların arasında Silahlı Qüvvələrimizin işğaldan azad olunan ərazilərdə ermənilərdən qənimət götürdükləri 2 mindən çox avtomobilin nömrə nişanlarından hazırlanan və üzərində “Qarabağ Azərbaycandır!” şüarı əks olunan kompozisiya, Ermənistan tərəfindən törədilən müharibə cinayətləri, o cümlədən döyüş bölgəsindən uzaq olan ərazilərimizin raket zərbələrinə məruz qalması, dinc sakinlərin qətlə yetirilməsi və yaralanması barədə faktlar, düşmən tərəfindən Azərbaycan ərazisinə atılmış “İskəndər‒M” raketinin qalıqları var.

Главная страница | Новости | При поддержке Молодежного фонда и организации Азербайджанского союза студенческих молодежных организаций студенты СГУ посетили Парк военных трофеев
Yerləşdirilmə tarixi : 13 Ноябрь 2021 10:39
При поддержке Молодежного фонда и организации Азербайджанского союза студенческих молодежных организаций студенты СГУ посетили Парк военных трофеев
13 ноября в рамках программы поддержки формирования массового студенческого движения, отвечающего призыву о повышении конкурентоспособности, стимулирования деятельности Студенческих молодежных организаций - "Hədəf 5%" , проводимого Азербайджанским союзом студенческих молодежных организаций, состоялось посещение студентами СГУ Парка военных трофеев. Поездка была организована студенческой молодежной организацией университета.
Во время посещения, старший преподаватель СГУ, полковник –лейтенант Таптыг Гаджиев в качестве экскурсовода ознакомил студентов с экспонатами парка.
Выступивший Таптыг Гаджиев отметил, что Парк военных трофеев является источником гордости для азербайджанского народа. Он имеет большое значение. Посещая этот парк, молодое поколение, школьники, студенты, туристы, приезжающие в нашу страну, всегда будут свидетелями победы Азербайджана и поражения Армении. Наши воины боролись за правое дело, за целостность территории страны, признанной на международном уровне. Мы достигли этого, благодаря правильной политической стратегии главы нашего государства. Этот парк является ярким доказательством того, что за 18 лет Президент и Верховный главнокомандующий Ильхам Алиев правильно выбирал военную стратегию и тактику, провел операцию Железный кулак. Под руководством Верховного главнокомандующего Президента Ильхама Алиева победоносная азербайджанская армия разнесла все укрепления и препятствия, которые враг построил за 30 лет оккупации, и восстановила историческую справедливость. Парк военных трофеев будет историческим уроком для нынешних и будущих поколений, а также местом, вызывающим гордость.
Председатель Студенческой молодежной организации Сумгаитского государственного университета Тайфун Гаджилы в своем выступлении рассказал о значении победы, о задачах государства и общества в поствоенный период, о поддержке, оказываемом участникам Отечественной войны.
Следует отметить, что в Парке военных трофеев выставлена часть военной техники, взятой в качестве трофея в ходе боевых действий, в общей сложности более 300 экспонатов, в том числе, до 150 единиц тяжелой техники, танков, военных машин, артиллерийских установок, зенитно-ракетных комплексов, стрелкового оружия, военно-транспортных средств. Среди экспонатов парка имеется композиция, отражающая номерные знаки взятых в качестве трофеев более 2–ух тысяч автомобилей. На композиции имеется лозунг «Карабах-это Азербайджан!». Представлены факты о военных преступлениях армян, в том числе об обстреле ракетами мирных жителей, живущих на дальнем расстоянии от поля боя, убийствах и ранениях людей, а также осколки ракеты Искандер-М, заброшенной на территорию Азербайджана.