Gənclər Fondunun dəstəyi və ATGTİ-nin təşkilatçılığı ilə tələbələrimiz  Hərbi Qənimətlər Parkına səfər etdilər
Noyabrın 13-də Azərbaycan Respublikasının Gənclər Fondunun dəstəyi və Azərbaycan Tələbə Gənclər Təşkilatları İttifaqının təşkilatçılığı ilə həyata keçirilən "Hədəf 5%" ‒ Tələbə Gənclər Təşkilatlarının fəaliyyətlərinin stimullaşdırılması, rəqabətliliyin artırılması, çağırışlara cavab verən tələbə kütləsinin formalaşdırılmasına dəstək proqramı çərçivəsində Sumqayıt Dövlət Universiteti Tələbə Gənclər Təşkilatının təşkilatçılığı ilə Hərbi Qənimətlər Parkına səfər təşkil olunmuşdur.
Səfər zamanı SDU-nun baş müəllimi, polkovnik-leytenant Tapdıq Hacıyevin bələdçiliyi ilə tələbələrimiz parkdakı eksponatlarla tanış oldu və ətraflı məlumat əldə etdilər.
Tapdıq Hacıyev çıxış edərək bildirdi ki, Hərbi Qənimətlər Parkı xalqımızın qürur mənbəyidir. Bu park çox böyük əhəmiyyət daşıyır. Yetişən gənc nəsil, məktəblilər, tələbələr, ölkəmizə gələn turistlər bu parkı ziyarət etdikcə Ermənistanın məğlub, Azərbaycanın isə qalib ölkə olduğunun bir daha şahidi olacaqlar. Biz haqq işi uğrunda, ərazimizin beynəlxalq səviyyədə tanındığı ərazi bütövlüyü uğrunda mübarizə aparmışıq. Dövlət başçımızın düzgün müəyyənləşdirdiyi siyasi strategiya sayəsində buna nail olduq. Bu park möhtərəm Prezidentimiz, Ali Baş Komandan İlham Əliyev tərəfindən 18 il ərzində işlənən hərbi strategiya və taktikanın və “Dəmir yumruq” əməliyyatının əyani sübutudur. Ali Baş Komandanımız, Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyi altında şanlı Azərbaycan Ordusu düşmənin 30 il ərzində qurduğu sədləri yerlə-yeksan etdi və bununla da, tarixi ədalət bərpa olundu. Hərbi Qənimətlər Parkı indiki və gələcək nəsillər üçün tarix dərsi, eyni zamanda, qürur yeridir.
Sumqayıt Dövlət Universitetinin Tələbə Gənclər Təşkilatının sədri Tayfun Hacılı çıxış edərək tarixi zəfərin qazanılmasının əhəmiyyətindən, post-münaqişə dövründə dövlətin və cəmiyyətin üzərinə düşən vəzifələrdən, həmçinin Vətən müharibəsi iştirakçılarına dövlət dəstəyi barədə danışdı.
Qeyd edək ki, Hərbi Qənimətlər parkında Vətən müharibəsinin gedişində düşməndən qənimət götürülən hərbi texnikanın bir qismi, ümumilikdə 300-dən çox eksponat, o cümlədən 150-dək ağır texnika, tanklar, döyüş maşınları, artilleriya qurğuları, zenit-raket kompleksləri, atıcı silahlar, hərbi nəqliyyat sərgilənir. Parkdakı eksponatların arasında Silahlı Qüvvələrimizin işğaldan azad olunan ərazilərdə ermənilərdən qənimət götürdükləri 2 mindən çox avtomobilin nömrə nişanlarından hazırlanan və üzərində “Qarabağ Azərbaycandır!” şüarı əks olunan kompozisiya, Ermənistan tərəfindən törədilən müharibə cinayətləri, o cümlədən döyüş bölgəsindən uzaq olan ərazilərimizin raket zərbələrinə məruz qalması, dinc sakinlərin qətlə yetirilməsi və yaralanması barədə faktlar, düşmən tərəfindən Azərbaycan ərazisinə atılmış “İskəndər‒M” raketinin qalıqları var.

Home | News | WITH THE SUPPORT OF THE YOUTH FOUNDATION AND THE ORGANIZATION OF ASYOU, OUR STUDENTS VISITED THE "WAR TROPHIES PARK"
Yerləşdirilmə tarixi : 13 November 2021 10:39
WITH THE SUPPORT OF THE YOUTH FOUNDATION AND THE ORGANIZATION OF ASYOU, OUR STUDENTS VISITED THE "WAR TROPHIES PARK"
A trip to the "War Trophies Park" was organized by Sumgayit State University Student Youth Organization on November 13 with the support of the Youth Foundation of the Republic of Azerbaijan and the Union of Student Youth Organizations of Azerbaijan within the program "Target 5% - Stimulating the activities of student youth organizations, increasing competitiveness, supporting the formation of student response"
During the visit, under the guidance of SSU senior lecturer, Lieutenant-Colonel Tapdig Hajiyev, our students got acquainted with the exhibits in the park and received detailed information.
Tapdig Hajiyev said: “The War Trophies Park is a source of pride for our people. This Park is of great importance. The younger generation, schoolchildren, students and tourists visiting our country will once again witness the defeat of Armenia and the victory of Azerbaijan. We have fought for justice and for the territorial integrity of our territory, which is internationally recognized. We have achieved this thanks to the political strategy correctly defined by our President. This Park is a visual proof of the military strategy and tactics and the "Iron Fist" operation developed by our President, Supreme Commander-in-Chief Ilham Aliyev for 18 years. Under the leadership of our Supreme Commander-in-Chief, President Ilham Aliyev, the glorious Azerbaijani Army has demolished the enemy's 30-year-old barriers and restored historical justice”.
Tayfun Hajili, Chairman of the Student Youth Organization of Sumgayit State University, spoke about the importance of achieving a historic victory, the responsibilities of the state and society in the post-conflict period, as well as state support for participants in the Great Patriotic War.
It should be noted that some of the military equipment looted from the enemy during the Patriotic War in the War Trophies Park, in total, more than 300 exhibits, including about 150 heavy equipment, tanks, combat vehicles, artillery, anti-aircraft missile systems, small arms, military transports are exhibited. Among the exhibits in the park are war crimes committed by Armenia, including the fact that our territories far from the war zone were hit by rockets, civilians were killed and wounded, and the remains of the Iskander-M missile fired by the enemy into Azerbaijan.