Əsas səhifə | Xəbərlər | SDU-da “Ən yaxşı dərslik və dərs vəsaiti” nominasiyası üzrə mükafatlandırma mərasimi keçirildi
Yerləşdirilmə tarixi : 16 Noyabr 2021 15:06
SDU-da “Ən yaxşı dərslik və dərs vəsaiti” nominasiyası üzrə mükafatlandırma mərasimi keçirildi
Noyabrın 16-da Sumqayıt Dövlət Universitetinin Böyük Akt zalında karantin qaydalarına əməl olunmaqla “Ən yaxşı dərslik və dərs vəsaiti” nominasiyası üzrə mükafatlandırma mərasimi keçirildi.
Tədbiri giriş sözü ilə universitetin rektoru professor Elxan Hüseynov açaraq iştirakçıları salamladı, mükafata layiq görülən müəllifləri təbrik etdi və bu müsabiqənin gələcəkdə də davam edəcəyini bildirdi. Qeyd etdi ki, bu gün SDU-da elmi araşdırmalar və yüksəkixtisaslı elmi və elmi-pedaqoji kadrların hazırlığına xüsusi yer verilir. Elmin inkişafı zəminində güclənən müasir Azərbaycan təhsili bu gün milli-mənəvi və ümumbəşəri dəyərlərə, beynəlxalq təcrübəyə əsaslanır. İnsan kapitalının ön plana çəkilməsi, elm və təhsil sahəsində beynəlxalq aləmə inteqrasiyası istiqamətində ciddi islahatlar aparılır.
Bu istiqamətdə də Sumqayıt Dövlət Universiteti böyük nailiyyətlər əldə edib, Elmi Şuranın qərarı ilə SDU-nun tarixində ilk dəfə olaraq 2017-ci ildən başlayaraq elmlər doktoru proqramı üzrə mütəxəssis hazırlığı həyata keçirilir. SDU-nun tarixində ən böyük nailiyyətlərdən biri də Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Ali Attestasiya Komissiyasının qərarı ilə 2018-ci ildə Dissertasiya Şuralarının yaradılmasıdır. Hazırda universitetdə 6 ixtisas üzrə 3 Dissertasiya Şurası fəaliyyət göstərir. Universitetin qarşıya qoyduğu prioritet məsələlərdən biri də gənclərin elmi fəaliyyətə cəlb edilməsidir. Son illər universitetimizdə uğurlu gəncləşmə siyasəti aparılır. Məzunlarımız işlə təmin edilir, tam və yarımştat müəllim, tütor, elmi işçi, laborant, baş laborant, mütəxəssis və digər vəzifələrə işə götürülür. Sumqayıt Dövlət Universitetində gənc alim və tədqiqatçıların elmi fəaliyyətə cəlb edilməsi, onların elmi və peşəkarlıq səviyyələrinin yüksəldilməsi, aktual elmi problemlərin işlənilməsi və prioritet elmi məsələlərin həlli üçün səylərinin birləşdirilməsi, gənc alimlərin innovasiya fəaliyyətlərinin inkişaf etdirilməsi və yaradıcılıq imkanlarının tam reallaşdırılmasına kömək edilməsi məqsədilə Gənc Alimlər Şurası yaradılmışdır. Şura öz məqsədinə nail olmaq üçün gənc alim və tədqiqatçıların elmi tədqiqat işlərinin təşkili sahəsində SDU-nun ayrı-ayrı fakültə və elmi qurumlarının fəaliyyətini koordinasiya edir, gənc alim və tədqiqatçıların iştirakına imkan verən elmi konfranslar, seminarlar, forumlar, sərgilər və digər tədbirlər təşkil edir, onları respublika və beynəlxalq səviyyəli elmi konfrans, seminar, qurultay, forum, sərgi və digər tədbirlərdə iştiraka cəlb edir. Rektor onu da diqqətə çatdırdı ki, universitet alimlərinin məqalələri "Thomson Reuters" agentliyinin siyahısına daxil olan jurnallarda dərc edilib, həmçinin Rusiya Elmi İstinad İndeksi (РИНЦ) eLibrary.ru elektron məlumat bazasından istifadə edilir.
Müsabiqənin əhəmiyyətindən bəhs edən rektor onu da vurğuladı ki, müsabiqə “Sumqayıt Dövlət Universitetinin 2020‒2025-ci illər üçün Strateji İnkişaf Planı”nın həyata keçirilməsi ilə bağlıdır. Müsabiqənin keçirilməsində məqsəd universitetdə fənlərin tədrisini daha səmərəli təşkil etmək, müəllimlərin öz işlərinə məsuliyyətini və peşə sevgisini artırmaq və fakültələr
üzrə (yekunda universitet üzrə) ən yaxşı dərslik və dərs vəsaitlərinin seçilməsini və qaliblərin mükafatlandırılmasını nəzərdə tutur.
Sonra “Ən yaxşı dərslik və dərs vəsaiti” nominasiyası üzrə keçirilən müsabiqənin qalibləri mükafatlandırıldı. Rektor professor Elxan Hüseynov qaliblərə diplomları təqdim etdi, onlara elmi fəaliyyətlərində uğurlar arzuladı.
Mükafata layiq görülən müəlliflər “Ən yaxşı dərslik və dərs vəsaiti” müsabiqəsinin təşkilinə görə universitet rəhbərliyinə təşəkkür edərək müsabiqənin elmi fəaliyyətlərində yeni stimul verəcəyini bildirdilər.
Daha sonra müəlliflər imzaları ilə dərslik, dərs və metodik vəsaitlərinin nüsxələrinin saxlanması üçün Elmi kitabxanaya təqdim etdilər.
Qeyd edək ki, universitetin Elmi Şurasının 29 oktyabr 2021-ci il tarixli iclasının qərarına əsasən qalib nominasiyalarının və onların müəlliflərinin mükafatlandırılması barədə rektor professor Elxan Hüseynov Sumqayıt Dövlət Universiteti üzrə ƏMR imzalamışdır. Əmrə əsasən aşağıda adları çəkilən müəlliflər pul mükafatı və diplomla təltif olundular:
1. Səmədov M.M., Əhmədov V.N., M.M. Mustafayev M.M., Məmmədova A.A., Qeyri-üzvi kimya. Dərslik. Sumqayıt: SDU-nun Redaksiya və nəşr işləri şöbəsi, 2020, 567 s.
2. Şəfa Əliyev. Azərbaycan iqtisadiyyatı. Ali məktəb tələbələri üçün dərslik. Sumqayıt: SDU-nun Redaksiya və nəşr işləri şöbəsi, 2018, 376 s.
3. İkram Ağasiyev, Şirxan Səlimov. Azərbaycan tarixi. Ali məktəblər üçün dərslik. Bakı, 2017, 584 s.
4. Avtandil Ağbaba. Mifologiya. Dərslik. Sumqayıt: SDU-nun Redaksiya və nəşr işləri şöbəsi, 2019, 242 s.
5. Qurbanov N.T. Diferensial həndəsə və topologiya. Dərs vəsaiti. Sumqayıt: SDU-nun Redaksiya və nəşr işləri şöbəsi, 2019, 238 s.
6. Barxalov B.Ş., İsmayılov R.M. Termoelektrik soyuducuları. Dərs vəsaiti. Sumqayıt: SDU-nun Redaksiya və nəşr işləri şöbəsi, 2018, 206 s.
7. Hüseynova A.S., Ağayeva F.Ş., Məmmədova R.C., Nağıyeva S.F., Rəsulov R.Z. ГАЛСЕН® ОЦТ-Н-Р laboratoriya avadanlıqlarının tətbiqi ilə laboratoriya işləri. Metodik vəsait. Sumqayıt: SDU-nun Redaksiya və nəşr işləri şöbəsi, 2018, 206 s.

THE AWARD CEREMONY IN THE NOMINATION
On November 16, in the Great Assembly Hall of Sumgayit State University, an award ceremony was held in the nomination "The best textbook and teaching aids" in accordance with the quarantine rules.
Opening the event, the rector of the university, Professor Elkhan Huseynov, greeted the participants, congratulated the award-winning authors, and said that this competition will continue in the future. He noted that today SSU pays special attention to scientific research and training of highly qualified scientific and scientific-pedagogical personnel. “Modern Azerbaijani education strengthened on the basis of the development of science, today is based on national-moral and universal values, international experience. Serious reforms are being carried out to bring human capital to the forefront and to integrate science and education into the international community”.
“Sumgayit State University has achieved great success in this direction, and by the decision of the Scientific Council, for the first time in the history of SSU, starting from 2017, training of specialists in the doctoral program is carried out. One of the greatest achievements in the history of SSU is the establishment of Dissertation Councils in 2018 by the decision of the Supreme Attestation Commission under the President of the Republic of Azerbaijan. At present, the university has 3 Dissertation Councils in 6 specialties. One of the priorities of the university is to involve young people in scientific activities. In recent years, our university has been pursuing a successful youth policy. Our graduates are provided with jobs, full-time and part-time teachers, tutors, researchers, laboratory assistants, senior laboratory assistants, specialists, and other positions. The Council of Young Scientists aims to involve young scientists and researchers in scientific activities at Sumgayit State University, to raise their scientific and professional level, to combine efforts to develop current scientific problems and solve priority scientific issues, to develop innovative activities of young scientists and help them realize their full potential, To achieve its goal, the Council coordinates the activities of individual faculties and scientific institutions of SSU in the organization of scientific research of young scientists, organizes scientific conferences, seminars, forums, exhibitions and other events that allow the participation of young scientists and researchers and attracts them to participate in national and international scientific conferences, seminars, congresses, forums, exhibitions, and other events. The rector also noted that the articles of university scientists were published in journals listed by Thomson Reuters, as well as using the electronic database of the Russian Scientific Reference Index (RINC) eLibrary.ru”.
Speaking about the importance of the competition, the rector stressed that the competition is related to the implementation of the Strategic Development Plan of Sumgayit State University for 2020-2025. The purpose of the competition is to organize the teaching of subjects at the university more effectively, to increase the responsibility and love of teachers for their work, and to select the best textbooks and teaching aids by faculties (ultimately at the university) and award the winners.
Then the winners of the competition in the nomination "The best textbook and teaching aids" were awarded. Rector Professor Elkhan Huseynov presented diplomas to the winners and wished them success in their scientific activities.
The award-winning authors thanked the university administration for organizing the "Best Textbook and Teaching Aids" competition. They said that this competition will give them a new impetus in their scientific activities.
The authors then submitted their signatures to the Scientific Library for storage of copies of textbooks, teaching, and methodological aids.
It should be noted that, according to the decision of the meeting of the Academic Council of the University dated October 29, 2021, Rector Professor Elkhan Huseynov signed an order on Sumgayit State University on awarding the winning nominations and their authors.
According to the order, the following authors were awarded cash prizes and diplomas:
1.M.M. Samadov, V.N. Ahmadov, M.M. Mustafayev, A.A. Mammadova, Inorganic chemistry. Textbook. Sumgayit: Department of Editorial and Publishing of SSU, 2020, 567 p.
2. Shafa Aliyev. Azerbaijan economy. Textbook for high school students. Sumgayit: Department of Editing and Publishing of SSU, 2018, 376 p.
3. Ikram Agasiyev, Shirkhan Salimov. History of Azerbaijan. Textbook for universities. Baku, 2017, 584 p.
4. Avtandil Agbaba. Mythology. Textbook. Sumgayit: Department of Editorial and Publishing of SSU, 2019, 242 p.
5. Qurbanov N.T. Differential geometry and topology. Textbook. Sumgayit: Department of Editorial and Publishing of SSU, 2019, 238 p.
6. B.SH. Barkhalov, R.M. Ismayilov Thermoelectric refrigerators. Textbook. Sumgayit: Department of Editorial and Publishing of SSU, 2018, 206 p.
7. A.S.Huseynova, F.SH. Aghayeva, R.J. Mammadova, S.F. Nagiyeva, R.Z. Rasulov GALSEN® OCT-H-R laboratory work with the use of laboratory equipment. Methodical aids. Sumgayit: Department of Editorial and Publishing of SSU, 2018, 206 p.