Əsas səhifə | Xəbərlər | SDU-nun İqtisadiyyat və idarəetmə fakültəsinin bir qrup əməkdaş və tələbəsi Zəfər Günü ilə əlaqədar olaraq “Hərbi Qənimətlər Parkı”nı ziyarət etdilər
SDU-nun İqtisadiyyat və idarəetmə fakültəsinin bir qrup əməkdaş və tələbəsi Zəfər Günü ilə əlaqədar olaraq “Hərbi Qənimətlər Parkı”nı ziyarət etdilər
Noyabrın 20-də Sumqayıt Dövlət Universitetinin İqtisadiyyat və idarəetmə fakültəsinin bir qrup əməkdaş və tələbəsi Zəfər Günü ilə əlaqədar olaraq Şəhidlər xiyabanını ziyarət etdilər, şəhidlərin məzarları önünə gül dəstələri düzdülər və Vətənimizin azadlığı, ərazi bütövlüyü uğrunda canlarından keçənlərin ruhunu bir dəqiqəlik sükutla yad etdilər.
Sonra Müzəffər Azərbaycan Ordusunun şanlı qələbəsinin canlı muzeyi olan Hərbi Qənimətlər Parkına ziyarət təşkil olundu.
İqtisadiyyat və idarəetmə fakültəsinin dekanı dosent Aynurə Yəhyayeva çıxış edərək bildirdi ki, Hərbi Qənimətlər Parkı xalqımızın qürur mənbəyidir. Bu park çox böyük əhəmiyyət daşıyır. Yetişən gənc nəsil, məktəblilər, tələbələr, ölkəmizə gələn turistlər bu parkı ziyarət etdikcə Ermənistanın məğlub, Azərbaycanın isə qalib ölkə olduğunun bir daha şahidi olacaqlar. Biz haqq işi uğrunda, ərazimizin beynəlxalq səviyyədə tanındığı ərazi bütövlüyü uğrunda mübarizə aparmışıq. Dövlət başçımızın düzgün müəyyənləşdirdiyi siyasi strategiya sayəsində buna nail olduq. Bu park möhtərəm Prezidentimiz, Ali Baş Komandan İlham Əliyev tərəfindən 18 il ərzində işlənən hərbi strategiya və taktikanın və “Dəmir yumruq” əməliyyatının əyani sübutudur. Ali Baş Komandanımız, Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyi altında şanlı Azərbaycan Ordusu düşmənin 30 il ərzində qurduğu sədləri yerlə-yeksan etdi və bununla da, tarixi ədalət bərpa olundu. Hərbi Qənimətlər Parkı indiki və gələcək nəsillər üçün tarix dərsi, eyni zamanda, qürur yeridir.
Digər çıxışçılar tarixi zəfərin qazanılmasının əhəmiyyətindən, postmünaqişə dövründə dövlətin və cəmiyyətin üzərinə düşən vəzifələrdən, həmçinin Vətən müharibəsi iştirakçılarına dövlət dəstəyi barədə danışdılar.
Ziyarət zamanı kollektiv parkda olan eksponatlarla yaxından tanış oldu. Qeyd edək ki, parkda Vətən müharibəsinin gedişində düşməndən qənimət götürülən hərbi texnikanın bir qismi, ümumilikdə 300-dən çox eksponat, o cümlədən 150-dək ağır texnika, tanklar, döyüş maşınları, artilleriya qurğuları, zenit-raket kompleksləri, atıcı silahlar, hərbi nəqliyyat sərgilənir. Parkdakı eksponatların arasında Silahlı Qüvvələrimizin işğaldan azad olunan ərazilərdə ermənilərdən qənimət götürdükləri 2 mindən çox avtomobilin nömrə nişanlarından hazırlanan və üzərində “Qarabağ Azərbaycandır!” şüarı əks olunan kompozisiya, Ermənistan tərəfindən törədilən müharibə cinayətləri, o cümlədən döyüş bölgəsindən uzaq olan ərazilərimizin raket zərbələrinə məruz qalması, dinc sakinlərin qətlə yetirilməsi və yaralanması barədə faktlar, düşmən tərəfindən Azərbaycan ərazisinə atılmış “İskəndər‒M” raketinin qalıqları var.

Home | News | A GROUP OF EMPLOYEES AND STUDENTS OF THE FACULTY OF ECONOMICS AND MANAGEMENT OF SSU VISITED MILITARY TROPHY PARK IN CONNECTION WITH THE VICTORY DAY
Yerləşdirilmə tarixi : 20 November 2021 18:57
A GROUP OF EMPLOYEES AND STUDENTS OF THE FACULTY OF ECONOMICS AND MANAGEMENT OF SSU VISITED MILITARY TROPHY PARK IN CONNECTION WITH THE VICTORY DAY
On November 20, a group of employees and students of the Faculty of Economics and Management of Sumgayit State University visited the Alley of Martyrs on the occasion of Victory Day, laid flowers at their graves and observed a minute of silence in memory of our martyrs.
Then a visit was organized to the Military Trophy Park, a living museum of the glorious victory of the victorious Azerbaijani Army.
Dean of the Faculty of Economics and Management, Associate Professor Aynura Yahyayeva said that the Military Loot Park is a source of pride for our people. She said: “This park is of great importance. As the younger generation, schoolchildren, students and tourists visit our park, they will once again witness the defeat of Armenia and the victory of Azerbaijan. We have fought for justice and for the territorial integrity of our territory, which is internationally recognized. We have achieved this thanks to the political strategy correctly defined by our President. This park is a visual proof of the military strategy and tactics and the "Iron Fist" operation developed by our President, Supreme Commander-in-Chief Ilham Aliyev for 18 years. Under the leadership of our Supreme Commander-in-Chief, President Ilham Aliyev, the glorious Azerbaijani Army has demolished the enemy's 30-year-old barriers and restored historical justice”.
Other speakers spoke about the importance of achieving a historic victory, the responsibilities of the state and society in the post-conflict period, as well as state support for participants in the Great Patriotic War.
During the visit, the collective got acquainted with the exhibits in the park.
It should be noted that some of the military equipment looted from the enemy during the Great Patriotic War, more than 300 exhibits, including about 150 heavy equipment, tanks, combat vehicles, artillery, anti-aircraft missile systems, small arms, military transport is exhibited. Among the exhibits in the park are a composition made of license plates of more than 2,000 cars looted by Armenians in the liberated territories, war crimes committed by Armenia, the facts of rocket attacks on our territories far from the combat zone, the killing and wounding of civilians, the remains of the Iskander-M missile fired by the enemy into the territory of Azerbaijan.