Sumqayıt Dövlət Universitetində Nizami Gəncəvinin 880 illiyinə həsr olunmuş fakültələrarası voleybol spartakiadasına start verildi
2021-ci ildə dahi Azərbaycan şairi və mütəfəkkiri Nizami Gəncəvinin anadan olmasının 880 illiyi qeyd olunur. Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyev 5 yanvar tarixli Sərəncamı ilə qüdrətli söz və fikir ustadının insanları daim əxlaqi kamilliyə çağıran və yüksək mənəvi keyfiyyətlər aşılayan zəngin yaradıcılığının bəşər mədəniyyətinin nailiyyəti kimi müstəsna əhəmiyyətini nəzərə alaraq, 2021-ci ili ölkəmizdə “Nizami Gəncəvi İli” elan etdi. Bu istiqamətdə Sumqayıt Dövlət Universitetində “Nizami Gəncəvi İli” ilə bağlı Tədbirlər Planı hazırlandı. Tədbirlər Planına müvafiq olaraq, Nizami Gəncəvinin zəngin irsinin öyrənilməsi və tələbə gənclər arasında geniş təşviq edilməsi istiqamətində elmi konfranslar, seminarlar, mühazirələr, dəyirmi masalar təşkil edilmişdir. Keçirilən tədbirlərin davamı olaraq noyabrın 22-də Sumqayıt Dövlət Universitetində Tələbə Həmkarlar İttifaqı Komitəsi və İdman klubunun təşkilatçılığı ilə Nizami Gəncəvinin 880 illiyinə həsr olunmuş fakültələrarası voleybol spartakiadasına start verildi. Yarışda Sumqayıt Dövlət Universiteti və SDU-nun nəzdində Sumqayıt Dövlət Texniki Kollecinin tələbələrindən ibarət 8 komanda iştirak etdi, hər komanda 12 nəfərdən ibarətdir.

Главная страница | Новости | В Сумгаитском государственном университете стартовала межфакультетская спартакиада по волейболу, посвященная 880-летию Низами Гянджеви
Yerləşdirilmə tarixi : 22 Ноябрь 2021 11:29
В Сумгаитском государственном университете стартовала межфакультетская спартакиада по волейболу, посвященная 880-летию Низами Гянджеви
В 2021 году отмечается 880-летие со дня рождения великого азербайджанского поэта и мыслителя Низами Гянджеви. Распоряжением Президента Азербайджанской Республики Ильхама Алиева от 5 января 2021 года, учитывая исключительную важность творчества поэта, который всегда призывал людей к нравственному совершенствованию и прививал высокие духовные качества, этот год был объявлен в нашей стране «Годом Низами Гянджеви». В связи с этим, Сумгаитский государственный университет подготовил план мероприятий на «Год Низами Гянджеви». В соответствии с этим планом для изучения богатого наследия Низами Гянджеви и его популяризации среди студентов в СГУ были организованы научные конференции, семинары, лекции, круглые столы. 22 ноября в СГУ стартовала межфакультетская волейбольная спартакиада, посвященная 880-летию Низами Гянджеви, организованная совместно студенческим профсоюзным комитетом и спортивным клубом Сумгаитского государственного университета. В соревнованиях приняли участие 8 команд, состоящих из студентов СГУ и Сумгаитского государственного технического колледжа при СГУ по 12 студентов в каждой.