Əsas səhifə | Xəbərlər | SDU-nun İqtisadiyyat kafedrası UDNTU-nun İqtisadi təhlükəsizlik kafedrası ilə birgə onlayn formatda dəyirmi masa təşkil etdilər
SDU-nun İqtisadiyyat kafedrası UDNTU-nun İqtisadi təhlükəsizlik kafedrası ilə birgə onlayn formatda dəyirmi masa təşkil etdilər
Noyabrın 25-də Sumqayıt Dövlət Universitetinin İqtisadiyyat kafedrası Ufa Dövlət Neft Texniki Universitetinin İqtisadi təhlükəsizlik kafedrası ilə birgə “Rəqəmsallaşma şəraitində tədris prosesinin transformasiyası” adlı onlayn formatda dəyirmi masa təşkil etdilər.
Tədbiri giriş sözü ilə İqtisadiyyat və idarəetmə fakültəsinin dekanı dosent Aynurə Yəhyayeva açaraq iştirakçıları salamladı, tədbirin əhəmiyyətindən bəhs etdi. Bildirdi ki, tədbirin keçirilməsində məqsəd rəqəmsallaşma şəraitində, xüsusilə pandemiya və postpandemiya dövründə əmək bazarının tələblərinə cavab verən iqtisadçı kadrların hazırlanması, ali məktəblərdə distant və hibrid təhsilin təşkili ilə əlaqədar kafedralarda tədrisin və elmi fəaliyyətin təşkili, təkmilləşdirilməsi məqsədilə təcrübə və fikir mübadiləsi aparmaqdır.
Dekan Azərbaycan Respublikası ilə Rusiya Federasiyası arasında olan iqtisadi, mədəni, möhkəm dostluq əlaqələrindən, ölkələrində elm və təhsil sahəsində həyata keçirilən islahatlardan danışaraq əməkdaşlığın genişləndirilməsinin vacibliyini vurğuladı. Bildirdi ki, Sumqayıt Dövlət Universiteti ilə Ufa Dövlət Neft Texniki Universiteti arasında sıx çoxşaxəli əlaqələr Rusiya ‒ Azərbaycan Universitetləri Assosiasiyasının yaradılmasından sonra qurulub, hal-hazırda da bu əlaqələr uğurla davam edir. Aynurə Yəhyayeva bugünkü dəyirmi masanın universitetlərarası əməkdaşlığın daha da möhkəmlənməsinə töhfə verəcəyinə əminliyini ifadə etdi. Bildirdi ki, belə görüşlərin keçirilməsi gənc tədqiqatçıların elmi işlərində mühüm əhəmiyyət kəsb edəcək, qurulan əməkdaşlıq əlaqələri ölkələrarası elm və təhsil mübadiləsinə öz töhfəsini verəcəkdir.
SDU-nun İqtisadiyyat kafedrasının müdiri dosent Lalə Mahmudova mövzunun aktuallığından bəhs etdi. Rəqəmsallaşmanın və IV sənaye inqilabının kadrlara olan tələblərə də təsirsiz ötüşmədiyini, bu tələblərə cavab verən mütəxəssislərin hazırlanması üçün kafedraların işinin təkmilləşdirilməsinin vacibliyini qeyd etdi, İqtisadiyyat kafedrasında bu istiqamətdə görülmüş və görüləcək işlər haqqında iştirakçılara məlumat verdi.
Ufa Dövlət Neft Texniki Universitetinin İqtisadi təhlükəsizlik kafedrasının müdiri dosent Olqa Mamatelaşvili dəyirmi masa iştirakçılarını salamladı, UDNTU-da distant və hibrid təhsilin təşkili, bu sahədə yaranmış çətinliklər, İqtisadi təhlükəsizlik kafedrasında bakalavriat və magistratura pillələrində kadr hazırlığının təşkili və inkişaf perspektivləri barədə məlumat verdi.
SDU-nun İqtisadiyyat kafedrasının baş müəllimi Məhəmməd Əhmədov rəqəmsallaşma dövründə iqtisadçılar hansı konpetensiyalara malik olmalıdırlar, ixtisas kafedraları öz işlərini neçə təşkil etməlidirlər kimi suallar ətrafında öz fikirlərini bildirdi, çalışdığı kafedrada bu istiqamətdə işlərin təşkili, IV sənaye inqilabının tələblərinə cavab verən iqtisadçı kadrların hazırlanması istiqamətində atılacaq addımlar barədə məlumat verdi.
Ufa Dövlət Neft Texniki Universitetinin İqtisadi təhlükəsizlik kafedrasının dosenti Elvira Muhamadiyeva auditoriya və distant tədrisin nisbətinin müəyyənləşdirilməsinin vacibliyini, rəqəmsal texnologiyaların təhsil problemlərinin həllində bir alət olduğunu qeyd etdi.
Ufa Dövlət Neft Texniki Universitetinin İqtisadi təhlükəsizlik kafedrasının dosenti Elina Qabidulina universitetlər üçün aktual olan rəqəmsal təhsil xidmətlərinin keyfiyyətinin rəqəmsal kompetensiyaları mənimsəmiş iqtisadiyyatın rəqabətqabiliyyətli kadrlara tələbatı ilə uzlaşdırılması problemi və onun həlli yolları haqqında məlumat verdi.

Home | News | DEPARTMENT OF ECONOMICS OF SSU TOGETHER WITH THE DEPARTMENT OF ECONOMIC SECURITY OF USPTU ORGANIZED A ROUND TABLE IN ONLINE FORMAT
Yerləşdirilmə tarixi : 25 November 2021 19:53
DEPARTMENT OF ECONOMICS OF SSU TOGETHER WITH THE DEPARTMENT OF ECONOMIC SECURITY OF USPTU ORGANIZED A ROUND TABLE IN ONLINE FORMAT
On November 25, the Department of Economics of Sumgayit State University together with the Department of Economic Security of Ufa State Petroleum Technological University organized an online round table on "Transformation of the educational process in the context of digitalization."
The event was opened by the Dean of the Faculty of Economics and Management, Associate Professor Aynura Yahyayeva, who greeted the participants and spoke about the importance of the event. She noted that the purpose of the event is to exchange experience and views on the training of economists meeting the requirements of the labor market in digital conditions, especially in pandemic and post-pandemic times, the organization of distance and hybrid education in universities.
Speaking about the economic, cultural, and strong friendly relations between the Republic of Azerbaijan and the Russian Federation, the dean stressed the importance of expanding cooperation in the field of science and education. She noted that close multifaceted relations between Sumgayit State University and Ufa State Petroleum Technological University were established after the establishment of the Russian-Azerbaijani University Association, and these relations are still successfully continuing. She expressed confidence that today"s roundtable would contribute to further strengthening inter-university cooperation. She noted that holding such meetings will be important in the scientific work of young researchers, and the established cooperation will contribute to the exchange of science and education between the countries.
Associate Professor Lala Mahmudova, Head of the Department of Economics, SSU, spoke about the urgency of the topic. She noted that digitalization and the IV Industrial Revolution did not pass unnoticed to the requirements for personnel, the importance of improving the work of departments to train specialists who meet these requirements, informed the participants about the work done and to be done in this direction at the Department of Economics.
Associate Professor Olga Mamatelashvili, Head of the Department of Economic Security of Ufa State Petroleum Technological University, greeted the participants of the round table and informed them about the organization of distance and hybrid education at USPTU, difficulties in this field, organization and development prospects of bachelor"s and master"s degrees at the Department of Economic Security.
Mahammad Ahmadov, Senior Lecturer of the Department of Economics, SSU, expressed his views on what concepts economists should have in the digital age, how many specialized departments should organize their work, steps to be taken in this direction.
Elvira Muhamadiyeva, an associate professor at the Economic Security Department of Ufa State Petroleum Technological University, noted the importance of determining the ratio of classroom and distance learning, and that digital technology is a tool in solving educational problems.
Elina Gabidulina, Associate Professor of Economic Security at Ufa State Petroleum Technological University, spoke about the problem of matching the quality of digital education services relevant to universities with the demand for competent personnel in the economy, which has mastered digital competencies, and ways to solve it.