Nizami Gəncəvinin 880 illik yubileyinə həsr olunmuş “Eşq və idrak şairi” adlı kitab çap olundu
Möhtərəm Prezidentimiz cənab İlham Əliyevin 2021-ci ili “Nizami Gəncəvi İli” elan etməsi ilə əlaqədar 05 yanvar 2021-ci ili tarixli Sərəncamı dahi şairin yaradıcılığına göstərilən diqqət və qayğının parlaq ifadəsidir. Sumqayıt Dövlət Universitetində də bu münasibətlə bir sıra tədbirlər keçirilir və bu silsilə tədbirlər davam etməkdədir. Universitetin Elmi Şurasının 07.07.2021-ci il tarixli qərarı ilə çap olunan “Eşq və idrak şairi” adlı məqalələr toplusu şairin 880 illik yubileyinə layiqli bir töhfədir. N.Gəncəvinin 880 illik yubileyinə həsr edilmiş bu kitabda Nizaminin intibah ideyaları, fəlsəfi-ürfani görüşləri, dünya ədəbiyyatına təsiri və s. haqqında məqalələr toplanmışdır. Topluya Sumqayıt Dövlət Universiteti əməkdaşlarının, eləcə də respublikamızın bir neçə elmi-tədqiqat və ali təhsil müəssisələrində çalışan elm adamlarının, qardaş Türkiyənin Hacəttəpə və Bülənd Ecevit Universitetlərinin, Rusiyanın Moskva Dövlət Universitetinin alimlərinin məqalələri daxil edilmişdir.
Elmi ictimaiyyət və geniş oxucu kütləsi üçün nəzərdə tutulan kitabın elmi redaktoru və ön sözün müəllifi prof. Elxan Hüseynov, rəyçilər prof. Cəlil Nağıyev və prof. Avtandil Məmmədovdur.

Home | News | A BOOK ENTITLED "POET OF LOVE AND COGNITION" DEDICATED TO THE 880TH ANNIVERSARY OF NIZAMI GANJAVI HAS BEEN PUBLISHED
A BOOK ENTITLED "POET OF LOVE AND COGNITION" DEDICATED TO THE 880TH ANNIVERSARY OF NIZAMI GANJAVI HAS BEEN PUBLISHED
The Order dated January 5, 2021 in connection with the announcement of 2021 as the "Year of Nizami Ganjavi" by our President Ilham Aliyev is a bright expression of the attention and care shown to the work of the great poet. A number of events are being held at Sumgayit State University in this regard, and a series of events are underway. The collection of articles "Poet of love and cognition" published by the decision of the Academic Council of the University on 07.07.2021 is a worthy contribution to the 880th anniversary of the poet. This book, dedicated to the 880th anniversary of N. Ganjavi, contains Nizami"s ideas of renaissance, philosophical and traditional views, his influence on world literature, etc. collected articles about. The collection includes articles by employees of Sumgayit State University, as well as scientists working in several research and higher education institutions of the republic, scientists from the sister universities of Turkey"s Hacettepe and Bulent Ecevit, Russia"s Moscow State University.
The scientific editor and author of the foreword to the book, intended for the scientific community and the general public, is Professor Elkhan Huseynov, reviewers are Professor Jalil Hagiyev and Professor Avtandil Mammadov.