SDU-da ümummilli lider Heydər Əliyevin Anım Gününə həsr olunmuş elmi-praktik konfrans keçirildi
Azərbaycan tarixində misilsiz xidmətləri olan, müstəqil Azərbaycan dövlətinin qurucusu Ulu öndər Heydər Əliyevin Anım günü münasibəti ilə dekabrın 10-da Sumqayıt Dövlət Universitetində “Müstəqil Azərbaycan dövləti Heydər Əliyevin xalqımıza ən böyük töhfəsidir!” mövzusunda elmi-praktik konfrans onlayn formatda keçirildi.
Əvvəlcə konfrans iştirakçıları ümummilli liderin universitetin foyesində qoyulmuş büstü önünə gül dəstələri qoyaraq, Ulu öndərin xatirəsini bir dəqiqəlik sükutla yad etdilər.
Konfransı giriş sözü ilə açan rektor professor Elxan Hüseynov bildirdi ki, dekabrın 12-də müstəqil Azərbaycan Respublikasının banisi, ümummilli liderimiz Heydər Əliyevin vəfatından 18 il ötür. Tarixi şəxsiyyət, azərbaycançılıq məfkurəsinin parlaq daşıyıcısı Heydər Əlirza oğlu Əliyev bütün həyatını dövlətçiliyimiz, xalqımızın bu günü və gələcəyi naminə həsr edərək güclü, sarsılmaz, qüdrətli bir dövləti – Azərbaycanı bizə ərmağan etmişdir. Heydər Əliyevin ölməz, əbədi xatirəsini xalqımız hər an yad edir və xatırlayır. Rektor Azərbaycan xalqının ümummilli lideri Ulu öndər Heydər Əliyevin doğma Azərbaycanımıza, xalqımıza, dövlət müstəqilliyimizin möhkəmlənməsinə, ordu quruculuğuna, ölkəmizdə əhalinin rifah halının yaxşılaşmasına, dünyəvi dövlət quruculuğuna xidmət edən şərəfli ömür yolundan, həyat və fəaliyyətindən ətraflı bəhs edərək qeyd etdi ki, Heydər Əliyev müstəqil Azərbaycan dövlətçiliyinin siyasi, ideoloji, iqtisadi əsaslarını yaratmış, xalqı müstəqil, güclü dövlətə sahib olmaq arzusuna qovuşdurmuş və çağdaş tariximizdə əbədiyaşarlıq qazanaraq sağlığında canlı əfsanəyə çevrilmiş dahi şəxsiyyətdir. Bütün varlığı ilə Azərbaycana və azərbaycançılığa xidmət edən dahi rəhbərimiz əbədiyyətə qovuşmağı ilə də xalqımızı birləşdirdi. Öz ideyaları ətrafında xalqımızı birləşdirən ümumilli lider Heydər Əliyevin müqəddəs ruhu bu gün bizi bütövləşdirir və mətinləşdirir. Bu gün ümummilli lider Heydər Əliyev siyasi kursunun layiqli davamçısı, ölkə Prezidenti cənab İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə Azərbaycan inkişaf edərək yeni-yeni uğurlara imza atır. Rektor onu da əlavə etdi ki, Ulu öndərin Anım Gününü qeyd etdiyimiz bu günlər tarixi günlərdir. Heydər Əliyevin torpaqlarımızın işğaldan azad olunması istiqamətində əsasını qoyduğu işin onun layiqli davamçısı olan möhtərəm Prezidentimiz, Ali Baş Komandan cənab İlham Əliyev tərəfindən uğurla başa çatdırılması zəngin dövlətçilik ənənələrinə malik Azərbaycanın ən böyük qələbəsidir. Xalq-iqtidar birliyi şanlı qələbəmizi, Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin ölkəmizin ərazi bütövlüyü əsasında həllini təmin etmiş oldu. Bu gün Müstəqil Azərbaycan etibarlı əllərdədir. Ölkəmiz möhtərəm Prezidentimiz cənab İlham Əliyevin müdrik rəhbəriliyi altında uğurla inkişaf edir. Ölkəmizin sosial-iqtisadi və mədəni həyatını əhatə edən bütün sahələrdə əldə olunan uğurlu nəticələr həm də Ulu öndərin ruhu qarşısında bir hesabatdır. Rektor çıxışının sonunda onu da vurğuladı ki, Heydər Əliyev siyasəti daim yaşayacaq, Azərbaycanın müstəqilliyi əbədi və dönməz olacaqdır!
Humanitar məsələlər üzrə prorektor dosent Ramiz Hüseynov “Heydər Əliyev müstəqil Azərbaycan dövlətçiliyinin banisidir”, Tarix və onun tədrisi metodikası kafedrasının müdiri dosent Sona Məhərrəmova “Heydər Əliyevin Azərbaycançılıq ideologiyası”, Maliyyə və mühasibat ucotu kafedrasının müdiri dosent Loğman Abdullayev “Heydər Əliyevin ideyaları ölkə iqtisadiyyatının davamlı inkişafının əsasıdır”, Azərbaycan dili və onun tədrisi metodikası kafedrasının baş müəllimi Elnarə Əhmədova “Milli mədəniyyətimizin xilaskarı – Heydər Əliyev”, Tarix və coğrafiya fakültəsinin II kurs magistrantı Ceyhun Əsgərov “Prezident İlham Əliyev ‒ Ulu öndərin arzularını reallaşdıran lider” mövzularında məruzə etdilər. Ulu Öndərin siyasi hakimiyyətdə olduğu illərdə həyata keçirilən quruculuq, abadlıq işlərindən, müstəqil Azərbaycanın qurulması sahəsində göstərdiyi xidmətlərdən danışdılar. Ümummilli lider Heydər Əliyevin müdrik siyasətə, dönməz əqidəyə və tarixi uzaqgörənliyə malik şəxsiyyət kimi müasir Azərbaycan dövlətinin qurulması istiqamətində atdığı addımlardan bəhs etdilər. Natiqlər əsası Ulu ğndər tərəfindən qoyulmuş Azərbaycan Ordusunun 44 günlük Vətən Müharibəsində Müzəffər Ali Baş Komandanın rəhbərliyi ilə ölkəmizin qələbə və Zəfər tarixini yazdığını xüsusi vurğuladılar.

A SCIENTIFIC-PRACTICAL CONFERENCE DEDICATED TO THE DAY OF REMEMBRANCE OF NATIONAL LEADER HEYDAR ALIYEV AT SSU
On the occasion of the Day of Remembrance of the great leader Heydar Aliyev, on December 10, the scientific-practical conference was held in an online format at Sumgayit State University on "Independent Azerbaijani state is the greatest contribution of Heydar Aliyev to our people!".
First, the conference participants laid flowers in front of the bust of the National Leader in the lobby of the university and observed a minute of silence in memory of the great leader.
Opening the conference, Rector Professor Elkhan Huseynov said: “18 years have passed since the death of our national leader Heydar Aliyev, the founder of the independent Republic of Azerbaijan, on December 12. He has given us an unshakable, powerful state - Azerbaijan. Our people always remember and commemorate the immortal, eternal memory of Heydar Aliyev”. Rector spoke in detail about the glorious life and activity of National Leader Heydar Aliyev, who served our native Azerbaijan, our people, strengthening our state independence, army building, improving the welfare of the population in our country, building a secular state. He created the political, ideological and economic foundations of his statehood, made the people want to have an independent and strong state, and became a living legend in his lifetime, gaining immortality in our modern history. Our genius leader, who served Azerbaijan and Azerbaijanism with all his being, united our people with eternity. The holy spirit of the national leader Heydar Aliyev, who unites our people around his ideas, unites and strengthens us today. Today, under the leadership of President Ilham Aliyev, a worthy successor of the political course of National Leader Heydar Aliyev, Azerbaijan is developing and achieving new successes. The rector added that these days, when we celebrate the Day of Remembrance of the Great Leader, are historic days. At the end of his speech, the rector also stressed that the policy of Heydar Aliyev will always live, the independence of Azerbaijan will be eternal and irreversible!
Then the following people made speeches accordingly: Vice-Rector for Humanitarian Affairs, Associate Professor Ramiz Huseynov on "Heydar Aliyev is the founder of independent Azerbaijani statehood", Head of the Department of History and its teaching methods, Associate Professor Sona Maharramova "Heydar Aliyev's ideology of Azerbaijanism ", Head of the Department of Finance and Accounting, Associate Professor Logman Abdullayev "Heydar Aliyev's ideas is the basis for sustainable economic development ", Elnara Ahmadova, Senior Lecturer of the Department of Azerbaijani Language and its Teaching Methods, made a report on "Savior of our national culture - Heydar Aliyev", Jeyhun Asgarov, 2nd year master of History and Geography on "President Ilham Aliyev - a leader who realizes the dreams of the great leader." They spoke about the construction work carried out by the Great Leader during his years in political power, and his services in building an independent Azerbaijan. They spoke about the steps taken by national leader Heydar Aliyev to build a modern Azerbaijani state as a person with a wise policy, steadfast faith and historical foresight. The speakers emphasized that the Azerbaijani Army, founded by the Great Leader, wrote the history of victory and victory of our country in the 44-day Patriotic War under the leadership of the Supreme Commander-in-Chief.