SDU-da ümummilli lider Heydər Əliyevin Anım Gününə həsr olunmuş elmi-praktik konfrans keçirildi
Azərbaycan tarixində misilsiz xidmətləri olan, müstəqil Azərbaycan dövlətinin qurucusu Ulu öndər Heydər Əliyevin Anım günü münasibəti ilə dekabrın 10-da Sumqayıt Dövlət Universitetində “Müstəqil Azərbaycan dövləti Heydər Əliyevin xalqımıza ən böyük töhfəsidir!” mövzusunda elmi-praktik konfrans onlayn formatda keçirildi.
Əvvəlcə konfrans iştirakçıları ümummilli liderin universitetin foyesində qoyulmuş büstü önünə gül dəstələri qoyaraq, Ulu öndərin xatirəsini bir dəqiqəlik sükutla yad etdilər.
Konfransı giriş sözü ilə açan rektor professor Elxan Hüseynov bildirdi ki, dekabrın 12-də müstəqil Azərbaycan Respublikasının banisi, ümummilli liderimiz Heydər Əliyevin vəfatından 18 il ötür. Tarixi şəxsiyyət, azərbaycançılıq məfkurəsinin parlaq daşıyıcısı Heydər Əlirza oğlu Əliyev bütün həyatını dövlətçiliyimiz, xalqımızın bu günü və gələcəyi naminə həsr edərək güclü, sarsılmaz, qüdrətli bir dövləti – Azərbaycanı bizə ərmağan etmişdir. Heydər Əliyevin ölməz, əbədi xatirəsini xalqımız hər an yad edir və xatırlayır. Rektor Azərbaycan xalqının ümummilli lideri Ulu öndər Heydər Əliyevin doğma Azərbaycanımıza, xalqımıza, dövlət müstəqilliyimizin möhkəmlənməsinə, ordu quruculuğuna, ölkəmizdə əhalinin rifah halının yaxşılaşmasına, dünyəvi dövlət quruculuğuna xidmət edən şərəfli ömür yolundan, həyat və fəaliyyətindən ətraflı bəhs edərək qeyd etdi ki, Heydər Əliyev müstəqil Azərbaycan dövlətçiliyinin siyasi, ideoloji, iqtisadi əsaslarını yaratmış, xalqı müstəqil, güclü dövlətə sahib olmaq arzusuna qovuşdurmuş və çağdaş tariximizdə əbədiyaşarlıq qazanaraq sağlığında canlı əfsanəyə çevrilmiş dahi şəxsiyyətdir. Bütün varlığı ilə Azərbaycana və azərbaycançılığa xidmət edən dahi rəhbərimiz əbədiyyətə qovuşmağı ilə də xalqımızı birləşdirdi. Öz ideyaları ətrafında xalqımızı birləşdirən ümumilli lider Heydər Əliyevin müqəddəs ruhu bu gün bizi bütövləşdirir və mətinləşdirir. Bu gün ümummilli lider Heydər Əliyev siyasi kursunun layiqli davamçısı, ölkə Prezidenti cənab İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə Azərbaycan inkişaf edərək yeni-yeni uğurlara imza atır. Rektor onu da əlavə etdi ki, Ulu öndərin Anım Gününü qeyd etdiyimiz bu günlər tarixi günlərdir. Heydər Əliyevin torpaqlarımızın işğaldan azad olunması istiqamətində əsasını qoyduğu işin onun layiqli davamçısı olan möhtərəm Prezidentimiz, Ali Baş Komandan cənab İlham Əliyev tərəfindən uğurla başa çatdırılması zəngin dövlətçilik ənənələrinə malik Azərbaycanın ən böyük qələbəsidir. Xalq-iqtidar birliyi şanlı qələbəmizi, Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin ölkəmizin ərazi bütövlüyü əsasında həllini təmin etmiş oldu. Bu gün Müstəqil Azərbaycan etibarlı əllərdədir. Ölkəmiz möhtərəm Prezidentimiz cənab İlham Əliyevin müdrik rəhbəriliyi altında uğurla inkişaf edir. Ölkəmizin sosial-iqtisadi və mədəni həyatını əhatə edən bütün sahələrdə əldə olunan uğurlu nəticələr həm də Ulu öndərin ruhu qarşısında bir hesabatdır. Rektor çıxışının sonunda onu da vurğuladı ki, Heydər Əliyev siyasəti daim yaşayacaq, Azərbaycanın müstəqilliyi əbədi və dönməz olacaqdır!
Humanitar məsələlər üzrə prorektor dosent Ramiz Hüseynov “Heydər Əliyev müstəqil Azərbaycan dövlətçiliyinin banisidir”, Tarix və onun tədrisi metodikası kafedrasının müdiri dosent Sona Məhərrəmova “Heydər Əliyevin Azərbaycançılıq ideologiyası”, Maliyyə və mühasibat ucotu kafedrasının müdiri dosent Loğman Abdullayev “Heydər Əliyevin ideyaları ölkə iqtisadiyyatının davamlı inkişafının əsasıdır”, Azərbaycan dili və onun tədrisi metodikası kafedrasının baş müəllimi Elnarə Əhmədova “Milli mədəniyyətimizin xilaskarı – Heydər Əliyev”, Tarix və coğrafiya fakültəsinin II kurs magistrantı Ceyhun Əsgərov “Prezident İlham Əliyev ‒ Ulu öndərin arzularını reallaşdıran lider” mövzularında məruzə etdilər. Ulu Öndərin siyasi hakimiyyətdə olduğu illərdə həyata keçirilən quruculuq, abadlıq işlərindən, müstəqil Azərbaycanın qurulması sahəsində göstərdiyi xidmətlərdən danışdılar. Ümummilli lider Heydər Əliyevin müdrik siyasətə, dönməz əqidəyə və tarixi uzaqgörənliyə malik şəxsiyyət kimi müasir Azərbaycan dövlətinin qurulması istiqamətində atdığı addımlardan bəhs etdilər. Natiqlər əsası Ulu ğndər tərəfindən qoyulmuş Azərbaycan Ordusunun 44 günlük Vətən Müharibəsində Müzəffər Ali Baş Komandanın rəhbərliyi ilə ölkəmizin qələbə və Zəfər tarixini yazdığını xüsusi vurğuladılar.

Главная страница | Новости | В СГУ прошла научно-практическая конференция, посвященная Дню памяти общенационального лидера Гейдара Алиева
Yerləşdirilmə tarixi : 10 Декабрь 2021 15:51
В СГУ прошла научно-практическая конференция, посвященная Дню памяти общенационального лидера Гейдара Алиева
10 декабря в СГУ в онлайн-формате прошла научно-практическая конференция «Независимое Азербайджанское государство - это величайший вклад Гейдара Алиева в наш народ!».
Сначала участники конференции возложили цветы к бюсту общенационального лидера в холле университета и почтили минутой молчания память великого лидера.
Конференцию открыл ректор проф.Эльхан Гусейнов. Он отметил, что со дня смерти основателя независимой Азербайджанской Республики, общенационального лидера Гейдара Алиева прошло 18 лет. Мудрый политик и руководитель Гейдар Алирза оглы Алиев всю свою жизнь посвятил служению родине и оставил нам в наследство сильное и независимое государство - Азербайджан. Наш народ всегда помнит и чтит память Гейдара Алиева. Ректор рассказал о славной жизни и деятельности общенационального лидера Гейдара Алиева. Он особо подчеркнул заслуги Гейдара Алиева, который служил нашему родному Азербайджану, нашему народу, укрепил государственную независимость, положил начало построению сильной профессиональной армии, заботился о повышении благосостояния населения, заложил основы построения светского государства. Ректор отметил и то, что Гейдар Алиев создал политические, идеологические и экономические основы нашей государственности и стал живой легендой еще при жизни, обретя бессмертие в нашей современной истории. Гениальный лидер своего народа сумел объединить всех граждан страны вокруг великой идеи государственности. Сегодня под руководством Президента Ильхама Алиева, достойного продолжателя политического курса общенационального лидера Гейдара Алиева, Азербайджан развивается и достигает новых успехов. Ректор добавил, что эти дни, когда мы отмечаем День памяти Гейдара Алиева, являются историческими днями. Успешное завершение работы по освобождению наших земель от оккупации Президентом, Верховным Главнокомандующим Ильхамом Алиевым, которое было начато Гейдаром Алиевым, является величайшей победой Азербайджана, имеющего богатые традиции государственности. Единство народа и правительства обеспечило нашу славную победу и урегулирование нагорно-карабахского конфликта по принципу территориальной целостности нашей страны. Сегодня наша страна успешно развивается под мудрым руководством Президента Ильхама Алиева. Успехи, которых мы достигли во всех сферах социально-экономической и культурной жизни нашей страны, также являются свидетельством правильного политического курса Гейдара Алиева. В завершение своего выступления ректор также подчеркнул, что политика Гейдара Алиева будет жить всегда, независимость Азербайджана будет вечной и необратимой!
Далее с докладами выступили проректор по гуманитарным вопросам доц. Рамиз Гусейнов «Гейдар Алиев - основоположник независимой азербайджанской государственности», заведующая кафедрой истории и методики ее преподавания доц. Сона Магеррамова «Идеология азербайджанства Гейдара Алиева», заведующий кафедрой финансы и бухгалтерский учет доц. Логман Абдуллаев «Идеи Гейдара Алиева», ст.преп. кафедры азербайджанского языка и методики его преподавания Эльнара Ахмедова «Спаситель нашей национальной культуры - Гейдар Алиев», магистрант второго курса факультета истории и географии Джейхун Аскеров «Президент Ильхам Алиев – лидер, осуществивший мечты общенационального лидера». Они рассказали о деятельности Гейдара Алиева в годы его политической власти и о его заслугах в построении независимого Азербайджана. Докладчики подчеркнули, что азербайджанская армия, основанная Гейдаром Алиевым, под руководством Верховного главнокомандующего Ильхама Алиева одержала славную победу в 44-дневной Отечественной войне.