Əsas səhifə | Xəbərlər | SDU-da “Azərbaycan Respublikasında vergi qanunvericiliyi və vergi sistemi” mövzusunda seminar keçirildi
SDU-da “Azərbaycan Respublikasında vergi qanunvericiliyi və vergi sistemi” mövzusunda seminar keçirildi
Dekabrın 14-də Sumqayıt Dövlət Universitetinin İqtisadiyyat və idarəetməsi fakültəsinin Maliyyə və mühasibat uçotu kafedrasının təşkilatçılığı ilə “Azərbaycan Respublikasında vergi qanunvericiliyi və vergi sistemi” mövzusunda onlayn formatda seminar keçirildi.
Seminarı İqtisadiyyat və idarəetmə fakültəsinin dekanı dosent Aynurə Yəhyayeva açaraq qonağı və iştirakçıları salamladı, seminarın əhəmiyyətindən bəhs etdi. Qeyd etdi ki, Azərbaycan Respublikası Vergilər Nazirliyinin Tədris Mərkəzi ilə Sumqayıt Dövlət Universitetinin birgə təhsil və elmi-tədqiqat sahələri üzrə qarşılıqlı əməkdaşlıq əlaqələrinin yaradılması və inkişaf etdirilməsi, iqtisadyönümlü ixtisaslar üzrə bakalavr səviyyəsində təhsil alanların istehsalat və magistrantların elmi-tədqiqat təcrübələrinin təşkili, birgə tədbirlərin, o cümlədən ekskursiyaların, treninqlərin, seminarların keçirilməsi ilə bağlı sıx əlaqələr mövcuddur. Fakültənin Mühasibat uçotu və audit, Maliyyə və digər iqtisadyönümlü ixtisaslarında təhsil alan tələbələrin və müəllim heyətinin yeni dəyişiklərlə məlumatlanmasına həsr edilmiş seminarın keçirilməsi gələcəkdə tədris prosesinin daha səmərəli təşkilinə xidmət edəcəyini bildirdi.
Maliyyə və mühasibat uçotu kafedrasının müdiri dosent Loğman Abdullayev çıxış edərək vergi sisteminin prinsipləri, vergilərin əsas funksiyaları, vergi xidmətinin modernləşdirilməsi haqqında məlumat verdi, verginin iqtisadi inkişafdakı rolundan danışdı. Bildirdi ki, Azərbaycan Respublikasının vergi qanunvericiliyi Azərbaycan Respublikasının Konstitusiyasından, Vergi Məcəlləsindən və onlara uyğun olaraq qəbul edilmiş Azərbaycan Respublikasının qanunvericilik aktlarından ibarətdir.
Seminar Dövlət Vergi Xidməti Tədris Mərkəzinin Vergi qanunvericiliyi tədrisi şöbəsinin baş müəllimi Tural Abbasov tərəfindən həyata keçirildi. Tural Abbasov bildirdi ki, seminarın keçirilməsində məqsəd Azərbaycan Respublikası Vergi Məcəlləsi, vergi sistemi və vergilərin tətbiq olunması, onlayn kargüzarlıq və hesabatların tərtib olunması haqqında iştirakçıları maarifləndirmək,Vergi Məcəlləsinə edilmiş son dəyişikliklər barədə seminar iştirakçılarını ətraflı məlumatlandırmaqdır. Tural Abbasov onu da diqqətə çatdırdı ki, son vaxtlar vergi qanunvericiliyinin və inzibatçılığının təkmilləşdirilməsi, ölkədəki vergi mühitinin daha da yaxşılaşdırılması, sahibkarlıq subyektlərinin öz vergi öhdəliklərini rahat və asan şəkildə yerinə yetirə bilmələri üçün elektron xidmətlərin tətbiqinin genişləndirilməsi, sahibkarlıq subyektlərinin fəaliyyətinə qanunsuz müdaxilələrin aradan qaldırılması istiqamətində bir sıra ciddi addımlar atılıb.
Sonda tələbələri maraqlandıran suallar cavablandırıldı. Vergi qanunvericiliyinə edilmiş dəyişikliklərin mahiyyəti, onların praktiki tətbiqi, məcəllənin ayrı-ayrı maddələri ilə bağlı ətraflı izahlar verildi.

Главная страница | Новости | В СГУ прошел семинар «Налоговое законодательство и налоговая система в Азербайджанской Республике»
Yerləşdirilmə tarixi : 14 Декабрь 2021 14:49
В СГУ прошел семинар «Налоговое законодательство и налоговая система в Азербайджанской Республике»
14 декабря в СГУ состоялся онлайн-семинар «Налоговое законодательство и налоговая система в Азербайджанской Республике», организованный кафедрой финансов и бухгалтерского учета факультета экономики и управления Сумгаитского государственного университета.
Семинар открыла декан факультета экономики и управления доц. Айнура Яхьяева. Она приветствовала участников семинара и проинформировала о сотрудничестве между Учебным центром Министерства налогов Азербайджанской Республики и Сумгаитским государственным университетом. Она отметила, что проведение семинара по информированию студентов и преподавателей, изучающих бухгалтерский учет, аудит, финансы и др. специальности факультета, послужит более эффективной организации учебного процесса в будущем.
Заведующий кафедрой финансов и бухгалтерского учета доц.Логман Абдуллаев рассказал о принципах налоговой системы, основных функциях налогов, модернизации налоговой службы, роли налогов в развитии экономики. Он отметил, что налоговое законодательство Азербайджанской Республики состоит из Конституции Азербайджанской Республики, Налогового кодекса и принятых в соответствии с ними законодательных актов Азербайджанской Республики.
Далее выступил старший преподаватель кафедры налогового законодательства Учебного центра Государственной налоговой службы Турал Аббасов. Турал Аббасов сказал, что целью семинара было ознакомить участников с Налоговым кодексом Азербайджанской Республики, налоговой системой и применением налогов и проинформировать участников о последних изменениях в Налоговом кодексе. Турал Аббасов также отметил, что в последнее время особое внимание уделяется совершенствованию налогового законодательства и администрирования, дальнейшему улучшению налоговой среды в стране, расширению использования электронных услуг для предприятий.
В завершении мероприятия были даны ответы на интересующие студентов вопросы по сути изменений в налоговое законодательство, их практическому применению и отдельным статьям Кодекса.