Əsas səhifə | Xəbərlər | Azərbaycan Respublikası və Rusiya Federasiyası arasında təhsil sahəsində əməkdaşlıq üzrə qurumlararası işçi qrupunun onlayn iclası keçirildi
Azərbaycan Respublikası və Rusiya Federasiyası arasında təhsil sahəsində əməkdaşlıq üzrə qurumlararası işçi qrupunun onlayn iclası keçirildi
14 dekabr 2021-ci il tarixində Azərbaycan Respublikası Təhsil Nazirliyinin və Rusiya Federasiyası Ali Təhsil və Elm Nazirliyinin Beynəlxalq əməkdaşlıq şöbəsinin nümayəndələrinin iştirakı ilə Rusiya‒Azərbaycan qurumlararası işçi qrupunun təhsil sahəsində əməkdaşlığına dair onlayn görüşü keçirildi.
İclasın gündəliyində universitetlərarası əməkdaşlığın inkişafı (ikili diplom, birgə kafedraların təşkili və s.), təhsil sənədlərinin qarşılıqlı tanınması, Rusiya‒Azərbaycan Universitetləri Assosiasiyasının III Forumunun keçirilməsi, COVID‒19 pandemiyası dövründə təhsilin davamlılığının təmini kontekstində təcrübə mübadiləsi, Azərbaycan Respublikasının ümumtəhsil müəssisələrində rus dilini tədris edən pedaqoji heyət üçün ixtisasartırma kurslarının təşkili və digər məsələlər müzakirə edildi.
Görüşdə Sumqayıt Dövlət Universitetinin rektoru professor Elxan Hüseynov və universitetin Beynəlxalq əlaqələr üzrə prorektoru dosent Qafar Atayev iştirak edirdi. Rektor Elxan Hüseynov çıxış edərək, Rusiya ‒ Azərbaycan Universitetləri Assosiasiyasının fəaliyyətindən, əhəmiyyətindən və assosiasiya çərçivəsində görülən işlərdən danışdı, Rusiya – Azərbaycan Universitetləri Assosiasiyasının III Forumunun hər iki ölkənin Təhsil Nazirlikləri səviyyəsində əyani formada keçirilməsini təklif etdi. Təklif Rusiya Federasiyası Ali Təhsil və Elm Nazirliyinin nümayəndə heyəti tərəfindən müsbət qiymətləndirildi.

Главная страница | Новости | Проведено онлайн-заседание межструктурной рабочей группы по сотрудничеству в области образования между Азербайджанской Республикой и Российской Федерацией
Yerləşdirilmə tarixi : 14 Декабрь 2021 16:48
Проведено онлайн-заседание межструктурной рабочей группы по сотрудничеству в области образования между Азербайджанской Республикой и Российской Федерацией
14 декабря 2021-го года состоялась онлайн – встреча Российско-Азербайджанской межструктурной рабочей группы по сотрудничеству в области образования в присутствии представителей Отдела международного сотрудничества Министерства образования АР и Министерства высшего образования и науки Российской Федерации. На встрече были обсуждены такие вопросы повестки дня, как развитие межуниверситетского сотрудничества (двойной диплом, организация совместных кафедр и т.д.), взаимное признание учебной документации, проведение III Форума Ассоциации Российско-Азербайджанских университетов, обмен опытом в контексте непрерывности образования в период пандемии COVİD-19, организация курсов повышения квалификации для педагогического состава, преподающего русский язык в общеобразовательных учреждениях АР и т.д.
Во встрече участвовали ректор СГУ, профессор Эльхан Гусейнов и проректор по международному сотрудничеству, доц. Гафар Атаев. В своем выступлении ректор Эльхан Гусейнов рассказал о деятельности Ассоциации Российско-Азербайджанских вузов, ее значении и работе, выполненной в рамках Ассоциации. Профессор предложил провести III Форум Ассоциации Российско-Азербайджанских университетов на уровне министров образования в очной форме. Предложение ректора Эльхана Гусейнова было встречено с одобрением представителями Министерства образования Российской Федерации.