Atırau Universitetinin nümayəndələri SDU-da keçirilən Beynəlxalq elmi konfransda iştirak etdilər
Qazaxıstan Respubkilasının X.Dosmuxamedov adına Atırau Universitetinin İqtisadiyyat və hüquq fakültəsinin dekanı i.f.d., dosent Elmira Adiyetova və həmin universitetin Direktorlar Şurasının korporativ katibi i.f.d., dosent Ayman Musayeva dekabrın 16-da Sumqayıt Dövlət Universiteti ilə Türkiyənin Yıldız Texniki Universitetinin birgə təşkilatçılığı ilə keçirilən “İnformasiya cəmiyyətində iqtisadiyyatın davamlı inkişaf problemləri” adlı Beynəlxalq elmi konfransda iştirak etdilər.
Dekabrın 17-də qonaqları beynəlxalq əlaqələr üzrə prorektor dosent Qafar Atayev qəbul etdi, onları Sumqayıt Dövlət Universitetinin rektoru professor Elxan Hüseynovun və öz adından salamladı, Xəzəryanı ölkələrin Dövlət Universitetləri Assosiasiyası çərçivəsində Sumqayıt Dövlət Universiteti ilə X.Dosmuxamedov adına Atırau Universiteti arasında mövcud olan əlaqələrinin əhəmiyyətindən söz açdı.
Dosent Ayman Musayeva səmimi qarşılanmağa görə öz təşəkkürünü bildirdi. Qeyd etdi ki, 2016-ci ildə imzalanmış iki universitet arasında əməkdaşlıq haqqında müqavilənin müddəti bitmək üzrədir, əməkdaşlığın daha da genişlənməsi üçün müqavilənin uzadılmasına ehtiyac var.
Sonra tərəflər bir-birinə qarşılıqlı hədiyyələr təqdim etdilər.
Qonaqlar universitetdə fəaliyyət göstərən Heydər Əliyev Mərkəzində oldular. Mərkəzin direktoru Təranə Namazova qonaqlara mərkəzin yaranması, fəaliyyəti, ümummilli liderin həyatı haqqında ətraflı məlumat verdi.
Daha sonra Elmira Adyetova və Ayman Musayeva İqtisadiyyat və idarəetmə fakültəsi ilə tanış oldular.
Görüşdə fakültə dekanı dosent Aynurə Yəhyayeva, dekan müavini Araz Mirzəbəyov, İqtisadiyyat kafedrasının müdiri dosent Lalə Mahmudova, Biznesin təşkili və menecment kafedrasının müdiri dosent Qalib Hüseynov, Dünya iqtisadiyyatı və marketinq kafedrasının müdiri dosent Məlahət Pənahəliyeva, Maliyyə və mühasibat uçotu kafedrasının müdiri dosent Loğman Abdullayev iştirak edirdilər. Görüş zamanı tədris planları, magistratura pilləsində ikili diplom proqramları, elmi-tədqiqat və tədris sahələrində birgə fəaliyyət imkanları və perspektivlər müzakirə edildi.
Elmira Adyetova və Ayman Musayeva İqtisadiyyat və idarəetmə fakültəsinin dekan müavini Araz Mirzəbəyovun və İqtisadiyyat kafedrasının baş müəllimi Məhəmməd Əhmədovun müşayiəti ilə Sumqayıt Şəhidlər xiyabanını ziyarət etdilər, şəhidlərin məzarları önünə gül dəstələri düzdülər, şəhərin görməli yerləri ilə tanış oldular.

Главная страница | Новости | Представители Университета Атырау приняли участие в прошедшей в СГУ Международной научной конференции
Yerləşdirilmə tarixi : 17 Декабрь 2021 13:24
Представители Университета Атырау приняли участие в прошедшей в СГУ Международной научной конференции
16 декабря декан факультета экономики и права Университета Атырау им. Х. Досмухамедова Республики Казахстан доц. Эльмира Адиетова и корпоративный секретарь Совета директоров того же университета доц. Айман Мусаева приняли участие в Международной научной конференции «Проблемы устойчивого развития экономики в информационном обществе», организованной Сумгаитским государственным университетом и Техническим университетом Йылдыз Турции.
17 декабря гостей принял проректор по международным связям доц. Гафар Атаев. Он приветствовал гостей от своего имени и от имени ректора Сумгаитского государственного университета проф. Эльхана Гусейнова и рассказал о значении взаимовыгодного сотрудничества между СГУ и университетом Атырау в рамках Ассоциации государственных университетов прикаспийских государств.
Доц. Айман Мусаева поблагодарила за теплый прием. Она отметила, что завершается срок, подписанного в 2016 году соглашения о сотрудничестве между двумя университетами, и для дальнейшего расширения сотрудничества необходимо его продлить.
Гости посетили Центр Гейдара Алиева при университете. Директор центра Тарана Намазова подробно рассказала гостям о жизни общенационального лидера, о создании и деятельности центра.
Затем Эльмира Адиетова и Айман Мусаева ознакомились с факультетом экономики и управления.
На встрече приняли участие декан факультета доц. Айнура Яхъяева, зам. декана Араз Мирзабеков, зав. кафедрой экономики доц. Лала Махмудова, зав. кафедрой организации и управления бизнеса доц. Галиб Гусейнов, зав. кафедрой мировой экономики и маркетинга доц. Малахат Панахалиева, зав. кафедрой финансов и бухгалтерского учета Логман Абдуллаев. В ходе встречи обсуждались учебные планы, программы двойного диплома на уровне магистратуры, возможности и перспективы совместной деятельности в области науки и образования.
Эльмира Адиетова и Айман Мусаева в сопровождении заместителя декана факультета экономики и управления Араза Мирзабекова и старшего преподавателя кафедры экономики Мухаммеда Ахмедова посетили Аллею шехидов в Сумгаите, возложили цветы к могилам шехидов и ознакомились с достопримечательностями города.