Yerləşdirilmə tarixi : 23 Dekabr 2021 14:51
Dekabrın 23-də Sumqayıt Dövlət Universitetinin rektorluğunun növbəti onlayn formatda iclası keçirildi.
Rektor professor Elxan Hüseynov iclas iştirakçılarını salamladı, Dünya Azərbaycanlılarının Həmrəyliyi Günü və Yeni il münasibətilə təbrik etdi, hər kəsə möhkəm cansağlığı, ailə səadəti, könül xoşluğu, qalib dövlətimizə nurlu sabahlar arzuladı, 31 Dekabr-Dünya Azərbaycanlılarının Həmrəyliyi Günü və Yeni il bayramı münasibətilə kollektivi pul mükafatı ilə sevindirdi. Qeyd etdi ki, 2021-ci il ölkəmiz üçün uğurlu il olmuşdur. Bu il Xalqımız Dünya Azərbaycanlılarının Həmrəyliyi Gününü son dərəcə böyük ruh yüksəkliyi ilə qarşılayır. Azərbaycan Prezidenti, Müzəffər Ali Baş Komandan cənab İlham Əliyevin qətiyyəti, şanlı Ordumuzun gücü ilə işğaldan azad edilən əzəli-əbədi torpaqlarımızda 30 ildən sonra bayram sevinci yaşanır, düşmənin dağıdıb viran qoyduğu, Azərbaycan dövlətinin bərpası və yenidənqurulmasını həyata keçirdiyi yurd yerlərimiz bu gün başqa bir büsata, başqa bir ovqata bürünüb. 2021-ci ilin Dünya Azərbaycanlılarının Həmrəyliyi Gününün düşmən tapdağından azad edilən torpaqlarda qeyd edilməsi müstəqil Azərbaycan dövlətinin tarixinin ən şanlı, qürurlu günlərindəndir.
Rektor bayramlar ərəfəsində şəhidlərimizin unudulmaz xatirəsini bir daha ehtiramla yad etdi, onların valideynlərini, ailə üzvlərini, Vətən uğrunda sağlamlığını itirən döyüşçülərimizi, qazilərimizi, hazırda xidmətdə olan şəxsi heyəti bir daha ürəkdən təbrik etdi, möhkəm cansağlığı və xidmətdə uğurlar arzuladı.
Sonra rektor gündəlikdə olan məsələləri iştirakçıların nəzərinə çatdırdı və 2021‒2022-ci tədris ilinin payız semestrinin imtahan sessiyasına hazırlığın vəziyyəti barədə görülən işlərdən danışdı. Bildirdi ki, təhsil naziri Emin Əmrullayev ali və orta ixtisas təhsili müəssisələrində 2021‒2022-ci tədris ilinin payız semestrinin imtahan sessiyasının təşkili ilə bağlı əmr imzalayıb. Əmrə əsasən sözügedən təhsil müəssisələrində cari tədris ilinin payız semestrinin imtahan sessiyası 3 yanvar 2022-ci il tarixindən əyani formada təşkil ediləcək. Bu istiqamətdə Sumqayıt Dövlət Universitetində zəruri tədbirlər görülür və bu gün diqqətdə olan ən vacib məsələlərdən biri "İmtahanlar zamanı koronavirus infeksiyasının (COVID-19) profilaktikasına dair metodiki göstərişlər”ə, həmçinin Nazirlər Kabinetinin 2020-ci il 10 sentyabr tarixli 332 nömrəli qərarı ilə təsdiq edilmiş “Xüsusi karantin rejimi dövründə Azərbaycan Respublikasında fəaliyyət göstərən təhsil müəssisələrində tədris və təlim-tərbiyə prosesinin təşkilinin müvəqqəti Qaydaları”na hamının əməl etməsini diqqətə çatdırdı.
Tədris Metodik Şuranın sədri dosent Musa Mustafayev və Keyfiyyət təminatı şöbəsinin müdiri Nərmin Həsənova akademik qruplarda keçirilmiş açıq dərslərin nəticələri haqqında məlumat verdilər.
Təsdiq olunmuş qrafiklər üzrə, həmçinin Tədris Metodik Şura tərəfindən qrafikdənkənar formada akademik qruplarda açıq dərslərin keçirilməsi məqsədəuyğun hesab edildi. Dərslərin səmərəliliyinin daha da yüksəldilməsi məqsədilə ciddi nəzarətin təmin olunması kafedra müdirlərinə və fakültə dekanlarına tapşırıldı.
İqtisadi məsələlər üzrə prorektor Naib Hacıyev tələbələrin təhsil haqlarının ödənilməsi barədə çıxış etdi. Təhsil haqlarının ödənişində borcu qalan tələbələrin qısa müddətdə təhsil haqlarının ödənilməsinin təmin edilməsinin fakültə dekanlarına tapşırıldığını diqqətə çatdırdı.
Keyfiyyət təminatı şöbəsinin müdiri Nərmin Həsənova Təhsil Nazirliyinin Təhsildə Keyfiyyət Təminatı Agentliyi tərəfindən SDU tələbələri arasında keçirdiyi sorğunun təhlili və Keyfiyyət Təminatı şöbəsinin akademik heyət arasında keçirdiyi sorğunun nəticələri barədə məlumat verdi. Qeyd etdi ki, Təhsil Nazirliyinin Təhsildə Keyfiyyət Təminatı Agentliyi tərəfindən SDU-nun bakalavriat səviyyəsi üzrə 872 tələbəsi, magistratura səviyyəsi üzrə isə 37 magistrantı arasında sorğu aparılmışdır. Sorğuda iştirak edənlərin 80%-i təqdim olunan suallara müsbət cavab vermişdir. Nərmin Həsənova onu da qeyd etdi ki, SDU-nun Keyfiyyət təminatı şöbəsi tərəfindən 367 nəfərlik akademik heyət arasında sorğu keçirilmişdir. Sorğunun nəticələri müsbət qiymətləndirildi.

Home | News | THE NEXT MEETING OF THE RECTORATE OF SUMGAYIT STATE UNIVERSITY WAS HELD
Rector Professor Elkhan Huseynov greeted the participants, congratulated them on the Day of Solidarity of World Azerbaijanis and the New Year, wished everyone good health, family happiness, pleasantness of soul , bright tomorrow to our victorious state,pleased the staff with money award on the occassion of December 31 - World Azerbaijanis Solidarity Day and New Year. He noted that 2021 was a successful year for our country. This year, our people celebrate the Day of Solidarity of World Azerbaijanis with great enthusiasm. The determination of the President of Azerbaijan, Muzaffar Supreme Commander-in-Chief Ilham Aliyev, the joy of the holiday in our eternal lands liberated from occupation by the power of our glorious Army 30 years later, our lands destroyed and restored by the enemy covered in another merriment. The celebration of the Day of Solidarity of World Azerbaijanis in 2021 in the lands liberated from the enemy is one of the most glorious and proud days in the history of the independent Azerbaijani state.
On the eve of the holidays, the rector once again remembered the unforgettable memory of our martyrs, congratulated their parents, family members, fighters who lost their health for the Motherland, veterans, and current personnel, wished them good health and success in their service.
Then the rector informed the participants about the issues on the agenda and spoke about the work done to prepare for the exam session of the autumn semester of 2021-2022 academic year. He said that the Minister of Education Emin Amrullayev signed an order on the organization of the examination session of the autumn semester of the 2021-2022 academic year in higher and secondary special education institutions. According to the order, the examination session of the autumn semester of the current academic year will be held in person at these educational institutions from January 3, 2022. Necessary measures are being taken in this direction at Sumgayit State University, and one of the most important issues in focus today is the "Guidelines for the prevention of coronavirus infection (COVID-19) during examinations", as well as approved by Cabinet of Ministers Resolution No. 332 of September 10, 2020 He noted that everyone should follow the "Temporary Rules for the organization of the teaching and learning process in educational institutions operating in the Republic of Azerbaijan during the special quarantine regime."
Chairman of the Teaching Methodological Council, Associate Professor Musa Mustafayev and Head of the Quality Assurance Department Narmin Hasanova informed about the results of open lessons held in academic groups.
According to the approved schedules, it was also considered expedient to hold open classes in academic groups in an off-schedule form by the Teaching Methodological Council. Heads of departments and deans of faculties were instructed to ensure strict control in order to further increase the effectiveness of lessons.
Vice-Rector for Economic Affairs Naib Hajiyev spoke about the payment of students' tuition fees. He noted that the deans of the faculties were instructed to ensure the payment of tuition fees as soon as possible.
Narmin Hasanova, Head of the Quality Assurance Department, informed about the analysis of the survey conducted by the Education Quality Assurance Agency of the Ministry of Education among SSU students and the results of the survey conducted by the Quality Assurance Department among the academic staff. He noted that the Agency for Quality Assurance in Education of the Ministry of Education conducted a survey among 872 undergraduate students and 37 graduate students of SSU at the master's level. 80% of respondents answered positively to the questions. Narmin Hasanova also noted that the Quality Assurance Department of SSU conducted a survey among 367 academic staff. The results of the survey were positive.
After discussions, relevant decisions were made. With that, the online meeting of the rector's office ended.