Əsas səhifə | Xəbərlər | SDU-da 20 Yanvar faciəsinin 32-ci ildönümünə həsr olunmuş tədbir keçirildi
Azərbaycan xalqının tarixinə Qanlı Yanvar faciəsi kimi daxil olmuş 1990-cı il 20 Yanvar hadisələrindən artıq 32 il keçir. Bu gün Azərbaycanın tarixinə ən faciəli günlərdən biri, eyni zamanda xalqımızın qəhrəmanlıq səhifəsi kimi daxil olub, milli müstəqillik, azadlıq uğrunda mübarizəsinin və yenilməz iradəsinin rəmzinə çevrilib. Xalqımızın qan yaddaşında əbədi yaşayacaq 20 Yanvar faciəsi hər il Ümumxalq Hüzn Günü kimi qeyd edilir. Ölkəmizin hər yerində olduğu kimi, Sumqayıt Dövlət Universitetində də bu istiqamətdə ardıcıl tədbirlər həyata keçirilir.
Yanvarın 19-da Sumqayıt Dövlət Universitetində 20 Yanvar faciəsinin 32-ci ildönümünə həsr olunmuş tədbir keçirildi.
Əvvəlcə Sumqayıt Dövlət Universitetinin rəhbərliyi və tələbə heyəti, şəhid ailələrinin üzvləri şəhidlik zirvəsinə ucalan tələbə-məzunların universitetin həyətində yaradılmış xatirə abidəsini ziyarət etdi və abidə önünə gül dəstələri düzdülər. Vətənimizin azadlığı və ərazi bütövlüyü uğrunda canlarından keçən şəhidlərimizin ruhunu bir dəqiqəlik sükutla yad etdilər.
Tədbir iştirakçıları universitetin Elmi kitabxanası tərəfindən təşkil olunmuş, 20 Yanvar faciəsinə həsr edilmiş kitab sərgisinə baxış keçirdilər. Sərgidə 20 Yanvar hadisələri barədə məlumatlar dərc olunmuş kitablar nümayiş etdirildi.
Akt zalında davam edən tədbirdə 20 Yanvar faciəsini özündə əks etdirən sənədli film nümayiş olundu.
Tədbiri giriş sözü ilə universitetin rektoru professor Elxan Hüseynov açaraq, 20 Yanvar faciəsinin yaranma səbəbləri, bu qanlı hadisənin tariximizdə buraxdığı izlər və nəticələri barədə məlumat verdi. Bildirdi ki, 20 Yanvar faciəsi xalqımızın qəhrəmanlıq və milli mübarizə tarixinin növbəti səhifəsidir. Yanvar faciəsi ümumxalq hüznü olmaqla yanaşı, həm də Azərbaycan xalqının iradəsinin sarsılmazlığını, mətinliyini göstərdi. Həmin müdhiş gecədə Sumqayıt Dövlət Universitetinin də bəzi məzunları, əməkdaşların ailə üzvləri qəhrəmanlıq göstərərək Azərbaycanın tarixinə parlaq səhifə yazdılar, xalqın milli azadlığı, müstəqilliyi üçün yol açdılar. Onların ruhu qarşısında dərin hörmət və ehtiramla baş əyir, əziz xatirəsini birlikdə anırıq.
1990-cı il yanvarın 19-dan 20-nə keçən gecə SSRİ müdafiə naziri D.Yazovun rəhbərliyi altında qoşun hissələri müxtəlif istiqamətlərdən barrikadaları dağıdıb, əliyalın əhaliyə ağır texnikadan və müxtəlif tipli silahlardan atəş açaraq şəhərə daxil oldular. Nəticədə, yüzlərlə adam öldürüldü və yaralandı. Azərbaycan xalqının bu ağır günlərində böyük siyasətçi və görkəmli dövlət xadimi Heydər Əliyev 1990-cı il yanvar ayının 21-də Azərbaycanın Moskvadakı daimi nümayəndəliyinə gələrək buraya toplaşmış minlərlə azərbaycanlı qarşısında çıxış etdi bu hadisəyə qəti etirazını bildirdi. Heydər Əliyev SSRİ rəhbərliyinin Bakıya qoşun yeridilməsi haqqındakı qərarını insanlığa, demokratiyaya və konstitusiyaya zidd addım kimi qiymətləndirdi və bu faciəni törədənlərin cəzalandırılmasını tələb etdi. Heydər Əliyev bu məşhur çıxışında ilk dəfə 20 Yanvar hadisələrinə siyasi qiymət verdi və çıxışın mətni bütün dünyada və respublikada geniş yayıldı.
Fövqəladə vəziyyət rejimi olmasına baxmayaraq, 1990-cı il yanvar ayının 22-də Bakının "Azadlıq" meydanında böyük bir matəm mitinqi keçirildi. Mərkəzi hökumət bütün təqiblərə və təsirlərə baxmayaraq, xalqımızın milli demokratik və müstəqilliyi ideyalarını qıra bilmədi. Bu faciədən sonra xalqımız daha da mətinləşdi. Müstəqillik uğrunda sona qədər mübarizə apardı və müstəqilliyə nail oldu. 1990-cı il yanvarın 20-si Azərbaycanın tarixinə ən faciəli günlərdən biri, eyni zamanda xalqımızın qəhrəmanlıq səhifəsi kimi daxil oldu.
Rektor onu da qeyd etdi ki, bu gün şəhidlərimizin ruhu şaddır. Müzəffər Ali Baş Komandan cənab İlham Əliyevin hərbi və siyasi bacarığı nəticəsində, qüdrətli ordumuzun rəşadəti sayəsində, xalqın həmrəyliyi ilə 44 günlük Vətən müharibəsində qazandığımız tarixi Qarabağ zəfəri ilə şəhidlərimizin intiqamı alındı və onların qanı yerdə qalmadı.
Tarix və onun tədrisi metodikası kafedrasının dosenti Samir Kərimli “Azadlığa gedən yolda xalqımızın mücadiləsi”, Azərbaycan və Şərqi Avropa xalqları tarixi kafedrasının baş müəllimi Pərviz Cəfərov “20 Yanvar faciəsi və onun nəticələri” mövzularında məruzə ilə çıxış edərək 20 Yanvar faciəsinin xalqımızın müstəqillik uğrunda mübarizəsində oynadığı roldan bəhs etdilər, bu hadisənin Azərbaycan xalqının yaddaşında qanlı bir səhifə kimi qalmaqla bərabər, həm də qürur günü kimi daxil olduğunu vurğuladılar. Bildirdilər ki, 20 Yanvar günü Azərbaycan tarixində təkcə faciə deyil, Azərbaycanın istiqlal yolunun ilk zirvəsi, milli məfkurəmizin azadlıq istəyinin oyanış günüdür. Bu, uzun illər sovet imperiyasının əsarətində yaşayan xalqın azadlıq səsini ucaltdığı, öz suverenliyi uğrunda cəsarət nümayiş etdirdiyi şərəfli bir tarixdir.
Ardınca isə tədbirdə şəhid məzunların ailə üzvləri: şəhid Vidadi Qəhrəmanovun atası İslam Qəhrəmanov, şəhid Həmzə Adıyevin bacısı Səadət Adıyeva çıxış edərək onlarla bağlı xatirələrini bölüşdülər, onların Vətənə olan bağlılığından, torpaq sevgisindən söz açdılar. Vətən uğrunda canından keçən insanlara göstərilən diqqət və qayğıya görə Prezident İlham Əliyevə, Birinci vitse-prezident Mehriban Əliyevaya, eləcə də Sumqayıt Dövlət Universitetinin rəhbərliyinə minnətdarlıqlarını bildirdilər.
Tədbirdə tələbələrin ifasında vətənpərvərlik ruhunda “Qanlı Yanvar hadisələri” nə həsr olunmuş şeirlər səsləndirildi.

Home | News | AN EVENT WAS HELD AT SSU DEDICATED TO THE 32ND ANNIVERSARY OF THE JANUARY 20 TRAGEDY
32 years have passed since the events of January 20, 1990, which entered the history of the Azerbaijani people as the Bloody January tragedy. This history has entered the modern history of Azerbaijan as one of the most tragic days, as well as a heroic page of our people, a symbol of the struggle for national independence, freedom and invincible will. The tragedy of January 20, which will live forever in the memory of the blood of our people, is celebrated every year as the National Day of Mourning. As in all parts of the country, Sumgayit State University is taking measures in this direction.
An event dedicated to the 32nd anniversary of the January 20 tragedy was held at Sumgayit State University on January 19.
First, the leadership and students of Sumgayit State University, members of the families of martyrs visited the memorial of students and graduates erected in the courtyard of the university and laid flowers in front of the monument. They commemorated the souls of our martyrs who died for the freedom and territorial integrity of our homeland with a minute of silence.
Participants of the event viewed a book exhibition dedicated to the January 20 tragedy, organized by the Scientific Library of the University. Books with information about the events of January 20 were displayed at the exhibition.
A documentary film about the January 20 tragedy was shown at the event in the assembly hall.
Opening the event, the rector of the university, Professor Elkhan Huseynov, spoke about the causes of the January 20 tragedy, the traces and consequences of this bloody event in our history. He noted that the January 20 tragedy is the next page in the history of heroism and national struggle of our people. The January tragedy was not only a national tragedy, but also showed the inseparable will of the Azerbaijani people. On that terrible night Some graduates of Sumgayit State University, family members of employees heroically wrote a bright page in the history of Azerbaijan, paved the way for the national freedom and independence of the people.
On the night of January 19-20, 1990, under the leadership of the USSR Minister of Defense D. Yazov, troops destroyed barricades from different directions and entered the city, firing on the population with heavy equipment and various types of weapons. As a result, hundreds of people were killed and injured. In these difficult days of the Azerbaijani people, the great politician and prominent statesman Heydar Aliyev visited the Permanent Mission of Azerbaijan in Moscow on January 21, 1990 and addressed thousands of Azerbaijanis gathered here and strongly protested against this event. Heydar Aliyev assessed the decision of the USSR leadership to send troops to Baku as a step contrary to humanity, democracy and the constitution and demanded that the perpetrators of this tragedy be punished. In this famous speech, Heydar Aliyev for the first time gave a political assessment to the events of January 20, and the text of his speech was widely disseminated throughout the world and the republic. Despite the state of emergency, a large mourning was held on January 22, 1990 in Baku"s Azadlig Square. Despite all the persecution and influence, the central government has not been able to break the ideas of national democracy and independence of our people. After this tragedy, our people became even stronger. He fought for independence to the end and achieved independence. January 20, 1990 entered the history of Azerbaijan as one of the most tragic days, as well as a heroic page of our people.
The rector also noted that the souls of our martyrs are happy today. As a result of the military and political skills of the victorious Supreme Commander-in-Chief, Mr. Ilham Aliyev, thanks to the bravery of our mighty army, the martyrdom of our martyrs was avenged by the historic victory of Karabakh in the 44-day Patriotic War. Samir Karimli, Associate Professor of the Department of History and its Teaching Methods, Parviz Jafarov, Senior Lecturer of the Department of History of Azerbaijan and Eastern Europe, spoke on "The struggle of our people on the way to freedom", "The tragedy of January 20 and its consequences". They stressed that this event is not only a bloody page in the memory of the Azerbaijani people, but also a day of pride. They noted that January 20 is not only a tragedy in the history of Azerbaijan, but also the first peak of Azerbaijan"s path to independence, the day of awakening the desire for freedom of our national ideology. This is a glorious history in which the people living in captivity in the Soviet empire for many years raised their voices for freedom and showed courage for their sovereignty.
Afterwards, family members of the martyred graduates, Islam Gahramanov, father of Shahid Vidadi Gahramanov, and Saadat Adiyeva, sister of Martyr Hamza Adiyev spoke at the event.