SDU-da imtahanların gedişini izləmək üçün növbəti “Açıq qapı” günü təşkil olundu
Yanvarın 21-də Sumqayıt Dövlət Universitetinin rektorluğu yanında İctimai Nəzarət və Məsləhət Şurasının üzvləri, valideynlər və KİV nümayəndələrinin iştirakı ilə 2021–2022-ci tədris ilinin payız semestrinin imtahan sessiyasının gedişatı izlənildi.
Müşahidəçiləri Humanitar məsələlər üzrə prorektor dosent Ramiz Hüseynov qəbul etdi və onlara payız imtahan sessiyasının təşkili və gedişatı barədə məlumat verdi. Bildirdi ki, imtahanlar Azərbaycan Respublikası təhsil nazirinin 10.12.2021-ci il tarixli F-570 saylı əmrinə müvafiq olaraq ənənəvi formada keçirilir. Sumqayıt Dövlət Universitetində payız imtahan sessiyasının 2022-ci ilin yanvarın 5-dən fevralın 2-dək keçirilməsi nəzərdə tutulub. Prorektor onu da qeyd etdi ki, imtahanların şəffaf keçirilməsi üçün universitetdə bütün lazımi şərait yaradılıb. İmtahan sessiyasının gedişində yarana biləcək şikayətlərin yerində və operativ şəkildə həll edilməsini təmin etmək məqsədilə Apellyasiya komissiyası, eyni zamanda imtahan sessiyasının gedişinə nəzarət və tələbələr arasında yarana biləcək şikayətlərin operativ şəkildə araşdırılaraq aradan qaldırılması məqsədilə İmtahan qərargahı yaradılmışdır. İmtahanlarda iştirakçılıq və müvəffəqiyyət göstəricilərinin ürəkaçan səviyyədə olduğunu diqqətə çatdıran prorektor onu da qeyd etdi ki, sessiya dövründə universitetin İctimai Nəzarət və Məsləhət Şurasının, valideynlərin və ictimaiyyət nümayəndələrinin iştirakı ilə mütəmadi olaraq “Açıq qapı” günləri təşkil edilir. Bu da tələbələrin biliyinin qiymətləndirilməsində şəffaflıq və obyektivliyin təmin olunmasından xəbər verir.
Sonra valideynlər və KİV nümayəndələri ayrı-ayrı auditoriyalarda imtahan prosesini müşahidə etdilər, tələbələrin imtahanların gedişinə münasibəti ilə maraqlandılar.
“Açıq qapı” gününün iştirakçıları yaradılan şəraitə görə universitet rəhbərliyinə minnətdarlıqlarını bildirdilər, universitetin gündən-günə artan nüfuzunun daha da möhkəmlənməsində uğurlar, müvəffəqiyyətlər arzuladılar.

Главная страница | Новости | В СГУ прошел очередной «День открытых дверей»
21 января в СГУ в связи с началом экзаменационной сессии осеннего семестра 2021-2022 учебного года прошел очередной «День открытых дверей» с участием членов Совета общественного контроля и консультации при ректоре Сумгаитского государственного университета, родителей и представителей СМИ.
Делегацию встретил проректор по гуманитарным вопросам доц. Рамиз Гусейнов. Он рассказал участникам мероприятия об организации и ходе осенней экзаменационной сессии, о принятых мерах по обеспечению объективности экзаменационного процесса и о правилах проведения экзаменов. Проректор отметил, что осенняя экзаменационная сессия продлится в Сумгаитском государственном университете с 5 января по 2 февраля 2022 года. В целях обеспечения своевременного и оперативного рассмотрения жалоб, которые могут возникнуть в ходе экзаменационной сессии, а также для наблюдения за ходом экзаменов, в университете создана Апелляционная комиссия и Экзаменационный штаб.
Проректор отметил, что экзамены проводятся очно в соответствии с приказом министра образования Азербайджанской Республики № F-570 от 10.10.2021. В то же время в университете соблюдаются «Методические рекомендации по профилактике коронавирусной инфекции (COVID-19)», подготовленные «Объединением по управлению медицинскими территориальными подразделениями» и «Временные правила организации учебно-воспитательного процесса в образовательных учреждениях, действующих в Азербайджанской Республике в период особого карантинного режима», утвержденные постановлением Кабинета Министров № 332 от 10 сентября 2020 года.
Также в университете регулярно организуются «Дни открытых дверей» с участием Совета общественного контроля и консультации, родителей и представителей общественности. Это позволяет обеспечить прозрачность и объективность оценки знаний учащихся.
Затем администрация вуза, родители и представители СМИ наблюдали за экзаменационным процессом в аудиториях и поинтересовались мнением студентов об организации осенней сессии.
Участники «Дня открытых дверей» поблагодарили администрацию вуза за созданные условия и пожелали успехов вузу в дальнейшем.