Əsas səhifə | Xəbərlər | Əməkdaşımız “Azərbaycan beynəlxalq təhsil menecerləri Assosiasiyası” nın seminarında iştirak etdi
Yerləşdirilmə tarixi : 25 Yanvar 2022 19:31
Əməkdaşımız “Azərbaycan beynəlxalq təhsil menecerləri Assosiasiyası” nın seminarında iştirak etdi
Yanvarın 25-də Emerald Suite Otelinin konfrans zalında Azərbaycan Beynəlxalq Təhsil Menecerləri Assosiasiyası (AIEMA), Midlberi Beynəlxalq Araşdırmalar İnstitutu (Monterey, Kaliforniya, ABŞ) və Amerika Birləşmiş Ştatlarının Azərbaycandakı Səfirliyinin tərəfdaşlığı ilə “Peşəkar assosiasiya və bilik mübadiləsi vasitəsilə Azərbaycanda ali təhsilin beynəlmiləlləşdirilməsinin genişləndirilməsi” adlı seminar təşkil edildi. Seminarda Amerika Birləşmiş Ştatlarının Azərbaycandakı Səfirliyinin, Azərbaycan Respublikasının Təhsil Nazirliyinin Beynəlxalq əlaqələr şöbəsinin, Azərbaycandakı Milli ERASMUS+ Ofisinin, British Council Azərbaycan təşkilatının, ABŞ-ın Midlberi Beynəlxalq Araşdırmalar İnstitutunun və 25 ali təhsil müəssisəsinin beynəlxalq əlaqələr şöbələrinin rəhbər nümayəndələri iştirak etdilər.
Tədbirin məqsədi Azərbaycan ali təhsil müəssisələrinin nümayəndələrini Azərbaycanda beynəlxalq təhsilin genişləndirilməsi üzrə yeni metodlarla tanış etmək və bu istiqamətdə beynəlxalq təşkilatlardan cəlb olunmuş mütəxəssislərin rəhbərliyi ilə yeni aspektlərin müəyyən edilməsində birgə müzakirələrin aparılması idi.
Görüşü giriş sözü ilə ABŞ-ın Azərbaycandakı Səfirliyinin təhsil üzrə mütəxəssisi Ramina Mürşüdova və Azərbaycan Beynəlxalq Təhsil Menecerləri Assosiasiyasının təsisçisi və idarə heyətinin sədri Arif Nəcimov açaraq iştirakçıları salamladı. Daha sonra məruzəçilər ABŞ Səfirliyinin ictimai əlaqələr üzrə rəsmi nümayəndəsi Cefri Anismanın, Azərbaycan Respublikasının Təhsil Nazirliyinin Beynəlxalq əlaqələr şöbəsinin rəhbəri Tural Əhmədovun, Azərbaycan Dövlət Pedaqoji Universitetinin strateji planlama üzrə prorektoru Könül Pirverdiyevanın, ADA Universitetinin Beynəlxalq əlaqələr üzrə prorektoru Fariz İsmayılzadənin çıxışları dinlənildi.
Həm yerli, həm də beynəlxalq mütəxəssislərin cəlb olunduğu seminarda Beynəlxalq Təhsil İdarəçiliyi kafedrasının dosenti, Middlberi Beynəlxalq Araşdırmalar İnstitutunun ABŞ-ın Kaliforniya ştatı üzrə təmsilçisi David Vikin “Azərbaycanda beynəlxalq təhsilin dəstəklənməsində xarici dövlətlərin rolu” Avropa Birliyinin ERASMUS proqramı üzrə Milli Ofisinin icraçı direktoru Pərviz Bağırovun “Beynəlxalq təhsil üçün dövlət qurumları ilə əlaqə qurmaq imkanları” mövzularında geniş təqdimatları nümayiş olundu.
Nahar fasiləsindən sonra görüş sessiyalar üzrə, beynəlxalq təhsilin cari reallıqları və gələcək istiqamətləri, ikili təhsil proqramları, beynəlxalq təhsilin Azərbaycan modeli, müəllim-tələbə mobilliyinin dövlət agentlikləri vasitəsilə həyata keçirilməsi mövzusunda fikir mübadiləsi formatında keçirildi.
Görüş çərçivəsində universitet nümayəndələri Azərbaycanda beynəlxalq təhsilin genişləndirilməsi üzrə yeni metodlarla tanış olaraq və müxtəlif yerli və beynəlxalq universitetlər, təhsil müəssisələri və Təhsil Nazirliyinin nümayəndələri ilə müzakirələr apardı.
Qeyd edək ki, Azərbaycan Beynəlxalq Təhsil Menecerləri Assosiasiyası (ABTMA) 2019-cu ilin noyabr ayında bir təşəbbüs qrupu kimi təsis edilmiş və könüllülük prinsipi əsasında bir neçə yerli ali təhsil müəssisəsinin əməkdaşları tərəfindən fəaliyyətə başlamışdır. ABTMA-nın missiyası təşviq, vəkillik, şəbəkələşmə və peşəkar resurs mübadiləsi vasitəsilə fərdləri və qurumları dəstəkləməklə Azərbaycanda ali və peşə təhsilinin effektiv beynəlmiləlləşdirilməsinə töhfə verməkdir.
Tədbirdə Sumqayıt Dövlət Universitetini Beynəlxalq əməkdaşlıq və əcnəbi tələbələr şöbəsinin müdiri Sədaqət Fətullayeva təmsil etdi.

Главная страница | Новости | Сотрудник СГУ принял участие в семинаре Ассоциации менеджеров азербайджанского международного образования
Сотрудник СГУ принял участие в семинаре Ассоциации менеджеров азербайджанского международного образования
25 января в конференц–зале отеля Emerald Suitе при партнерстве Ассоциации менеджеров азербайджанского международного образования (АММОА), Института международных исследований Midlberi (Монтерей, Калифорния, США) и посольства США в Азербайджане был организован семинар «Расширение интернационализации высшего образования в Азербайджане посредством Профессиональной ассоциации и обмена знаниями». В семинаре приняли участие представители посольства США в Азербайджане, Национального офиса Erasmus+ в Азербайджане, азербайджанской организации British Council, Института международных исследований Midlberi США и руководители отделов по международным связям 25 вузов.
Целью семинара являлось ознакомление представителей азербайджанских вузов с новыми методами по расширению международного образования в Азербайджане и проведение совместных обсуждений по определению новых аспектов по этому направлению под руководством специалистов международных организаций.
Семинар открыли специалист по образованию посольства США в Азербайджане Рамина Муршудова и учредитель и председатель управленческого аппарата Ассоциации менеджеров международного образования Азербайджана Ариф Наджимов. Они поприветствовали участников. Далее были заслушаны выступления официального представителя по общественным связям посольства США Джефри Анисмана, советника Министерства образования Ниджата Мамедли, зав. Департаментом международных связей Турала Ахмедова, проректора по стратегическому планированию АГПУ Кёнуль Пирвердиевой и проректора по международным связям Университета АДА Фариза Исмаилзаде.
На семинаре с участием местных и зарубежных специалистов были продемонстрированы презентации доцента кафедры управления международного образования, представителя Института международных исследований Middlebury США от штата Калифорния Давида Викина «Роль зарубежных государств в поддержке международного образования в Азербайджане» и исполнительного директора Национального офиса программы ERASMUS Евросоюза Парвиза Багирова «Возможности налаживания связей с государственными структурами для международного образования».
После перерыва состоялось обсуждение в формате обмена мнениями таких вопросов, как текущее состояние и будущие направления международного образования, программа по двойному диплому, азербайджанская модель международного образования, осуществление через государственные агентства мобильности «преподаватель –студент» и т.д.
В рамках встречи представители университета, ознакомившись с новыми методами по расширению международного образования в Азербайджане, провели обсуждения с представителями различных местных и международных университетов, учебных учреждений и Министерства образования.
Следует отметить, что Ассоциация менеджеров азербайджанского международного образования Азербайджана (АМАМО) была учреждена в 2019-ом году как инициативная группа и на основе принципа добровольности начала свою работу с деятельности сотрудников нескольких вузов. Миссией АМАМО является оказание поддержки отдельным лицам и структурам посредством стимулирования, защиты, создания сетей в эффективной интернационализации высшего и профессионального образования в Азербайджане.
Сумгаитский государственный университет на семинаре представляла зав. Отделом международного сотрудничества и иностранных студентов Фатуллаева Садагат.