Sumqayıt Dövlət Universitetində "Beynəlxalq əlaqələr sahəsində idarəçiliyin inkişaf etdirilməsi və təkmilləşdirilməsi (UNİVİA)" adlı Tempus layihəsi çərçivəsində  “Layihə Məlumat Günü” (Project Info Day) keçirildi.
Elm və innovasiyalar üzrə prorektor, professor Ramazan Məmmədov öncə qonaqları unversitetin rektoru, professor Elxan Hüseynovun adından  salamladı və onları unversitetimizdə görməyindən məmnun olduğunu bildirdi. Ölkəmizdə aparılan təhsil islahatlarından, universitetimizin maddi-texniki bazasının təkmilləşdirilməsindən, tədris olunan təhsilin keyfiyyətindən və beynəlxalq əlaqələrindən ətraflı məlumat verdi.
ADİU-nun Beynəlxalq əlaqələr və proqramlar üzrə prorektoru Şahin Bayramov TEMPUS UNIVIA layihəsinin iki il fəaliyyət müddəti ərzində görülən işlərdən, əldə olunan uğurlardan danışdı. Layihənin reallaşmasında yaxından iştirak edən Təhsil Nazirliyinə və tərəfdaş universitetlərə təşəkkürünü bildirdi.
Vurğuladı ki, Sumqayıt Dövlət Universiteti UNİVİA Tempus layihəsi çərçivəsində Britaniyanın Vorvik, İtalyanın Boloniya, İspanyanın Malaqa və Santyaqo de Kompostella, Ukraynanın Kiyev Milli İqtisadiyyat Universiteti və Poltava İqtisadiyyat və Ticarət Universiteti, Tacikistanın Xucand Dövlət Universiteti və Sahibkarlıq və Xidmət İnstitutu, Qırğızıstan Beynəlxalq Universiteti,  Bakı Dövlət Universiteti, Azərbaycan Dövlət İqtisad Universiteti, Naxçıvan Dövlət Universiteti, Gəncə Dövlət Universiteti ilə tərəfdaş qismində əməkdaşlıq edir.  Qeyd edək ki, layihənin partnyorları sırasında Azərbaycan Respublikası Təhsil Nazirliyi, Ukrayna, Tacikistan və Qırğızıstan Respublikası Təhsil Nazirlikləri də vardır.
Təhsil Nazirliyinin Beynəlxalq əlaqələr şöbəsinin əməkdaşı İlham Hümbətov Avropa və Asiyanın ən əhəmiyyətli TEMPUS UNIVIA layihəsini nazirliyin  dəstəklədiyini və yüksək qiymətləndirdiyini bildirdi.
Layihənin SDU üzrə koordinatoru, Xarici dil kafedrasının müdiri, professor Nigar İsgəndərova Vorvik Universitetinə olan səfərindən, yaranma tarixindən, Böyük Britaniyanın aparıcı universiteti olmasından danışdı.
Tədbirdə layihənin universitetlərdə beynəlxalq əməkdaşlıq sahəsinin inkişafına göstərdiyi təsirdən bəhs edilib və layihə çərçivəsində gələcəkdə həyata keçirilməsi nəzərdə tutulan tədbirlər haqqında geniş məlumat verildi.

Главная страница | Новости | В СГУ в рамках проекта Тэмпус был проведён «День информации о проекте»
В  СГУ в рамках проекта Тэмпус под названием «Развитие и усовершенствование управления в области международных отношений» был проведён «День информации о проекте».
От имени ректора СГУ, профессора Эльхана Гусейнова гостей приветствовал и выразил благодарность за участие проректор по науке и  инновациям профессор Р.С.Мамедов дал информацию о проводимых в нашей стране реформах в области образования, подробно рассказал об усовершенствовании материально-технической базы университета, о качестве учебного процесса и международных связях.
Проректор по международным связям и программам Шахин Байрамов рассказал о проделанной работе и достигнутых успехах за два года существования проекта ТЕМРUS UNİVİA. Он выразил благодарность Министерству образования республики и университетам за тесное сотрудничество в реализации данного проекта.
Было подчеркнуто, что Сумгайытский государственный университет р рамках проекта сотрудничает в качестве партнера с Ворвикским университетом (Великобритания), университетом г.Болонья (Италия), университетом Сантьяго де Компостелла г. Малаги, Киевским государственным экономическим университетом, Полтавским университетом экономики и торговли (Украина), Худжанским  государственным университетом, Институтом предпринимательства и сервиса (Таджикистан), Киргизским международным университетом, Бакинским государственным университетом, Азербайджанским государственным экономическим университетом, Нахчыванским государственным университетом, Гянджинским государственным университетом.
Отметим , что министерства образования Азербайджанской республики, Украины, Таджикистана, Киргизии являются партнерами этого проекта. Сотрудник отдела по международным связям Министерства образования Азербайджана Ильхам Гумбетов отметил, что министерство поддерживает и высоко оценивает столь важный евроазиатский проект ТЕМРUS UNİVİA.
Заведующий кафедры иностранных языков, профессор Н. Искандерова, которая является координатором от СГУ в рамках проекта, рассказала о поездке в Ворвикский университет, об истории создания университета, являющегося одним из ведущих университетов Великобритании.