Əsas səhifə | Xəbərlər | SDU-da Gənclər Günü münasibətilə bir qrup tələbə mükafatlandırıldı
Fevralın 1-də Sumqayıt Dövlət Universitetinin ictimai həyatında fəal iştirak etmiş bir qrup gənc Gənclər Günü münasibətilə rektor professor Elxan Hüseynov tərəfindən fəxri fərmanla təltif olundu.
Əvvəlcə rektor və təltif olunan tələbələr universitetin foyesində ucaldılmış ümummilli lider Heydər Əliyevin büstü önünə gül dəstələri düzərək, dahi şəxsiyyətin əziz xatirəsinə böyük hörmət və ehtiramlarını bildirdilər. Sonra şəhidlik zirvəsinə ucalan tələbə-məzunların universitetin həyətində yaradılmış xatirə abidəsini ziyarət edib, abidə önünə gül dəstələri düzdülər. Vətənimizin azadlığı və ərazi bütövlüyü uğrunda canlarından keçən şəhidlərimizin ruhunu bir dəqiqəlik sükutla yad etdilər.
Mükafatlandırma mərasimi universitetin Kiçik Akt zalında davam etdi.
Rektor professor Elxan Hüseynov gəncləri bu əlamətdar gün münasibətilə təbrik etdi, bildirdi ki, bu gün respublikamızda həyata keçirilən gənclər siyasəti ölkənin intellektual potensialının inkişafına təkan verən amillərdəndir. Azərbaycan gəncliyi ictimai həyatın bütün sferalarında aktiv fəaliyyəti ilə seçilir və siyasi, iqtisadi, humanitar, sosial tədbirlərin həyata keçirilməsində mühüm rol oynayır. Rektor ölkəmizdə “Gənclər Günü”nün qeyd edilməsinin gənclərə həmişə diqqət və qayğı ilə yanaşan, onların problemlərinin həllinə xüsusi önəm verən, bu siyasəti müstəqil Azərbaycan dövlətinin fəaliyyətinin ən mühüm istiqamətlərindən biri kimi dəyərləndirən ümummilli lider Heydər Əliyevin adı ilə birbaşa bağlı olduğunu bildirdi. Qeyd etdi ki, ulu öndər Heydər Əliyevin layiqli davamçısı Prezident cənab İlham Əliyev də daim gənclərə diqqət və qayğı ilə yanaşmış, onların inkişafı üçün hər cür şərait yaratmışdır. “Gənclər siyasəti haqqında” Azərbaycan Respublikasının Qanununun qəbul edilməsi bu qayğının bariz nümunəsidir. Bu qanun Azərbaycan Respublikasında gənclər siyasətinin məqsədlərini, prinsiplərini, istiqamətlərini, təşkilati-hüquqi əsaslarını müəyyən edir və bu sahədə yaranan münasibətləri tənzimləyir. Ölkəmizdə gənclərin məşğulluğunun təmin olunması da diqqət mərkəzindədir. Azərbaycanın Birinci vitse-prezidenti Mehriban xanım Əliyevanın rəhbərlik etdiyi Heydər Əliyev Fondu tərəfindən gənclərin istedad və bacarıqlarının üzə çıxarılması istiqamətində həyata keçirilən layihələr yetişməkdə olan nəslin gələcəyinin etibarlı təminatıdır. Eləcə də Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti Leyla Əliyevanın təşəbbüsü ilə xaricdə və ölkəmizdə reallaşan layihələr Azərbaycanın uğurlarının təbliğində, gənclərimizin fəallığının artırılmasında və onların fəaliyyətlərinin əlaqələndirilməsində mühüm rol oynayır. Bu ali diqqət və qayğını daim öz üzərində hiss edən Azərbaycan gəncliyi göstərilən etimadı layiqincə doğrultmağa çalışır. Yüksək münasibətə cavab olaraq Azərbaycanın parlaq gələcəyinin təminatçısı olan gənclər bütöv və müstəqil Azərbaycan naminə bütün güclərini səfərbər edir, Vətənin inkişafı üçün səylə çalışır, öz siyasətində onlara arxalanan Prezident cənab İlham Əliyevin uğurlu daxili və xarici siyasətini dəstəkləyirlər.
Rektor Elxan Hüseynov onu da qeyd etdi ki, son iki ildə Azərbaycan gəncləri öz bayramlarını həmişəkindən daha alnıaçıq, qələbə əhval-ruhiyyəsi ilə qeyd edirlər. Bu da təsadüfi deyil. Xalqımız uzun illərdir gözlədiyi arzusuna qovuşdu. 44 gün davam edən Vətən müharibəsində Müzəffər Ali Baş Komandan İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə rəşadətli Azərbaycan Ordusu əzəli və əbədi Qarabağ torpağını mənfur düşməndən – erməni faşistlərindən azad etdi. Tarixi qələbənin qazanılmasında orduda xidmət edən, eləcə də könüllü olaraq cəbhəyə yollanan Azərbaycan gəncləri böyük qəhrəmanlıqlar göstərərək, xalqımızın zəfər salnaməsinə öz adlarını yazdırdılar. Qürur hissi keçiririk ki, həmin gənclər arasında Sumqayıt Dövlət Universitetinin də yetirmələri var. Sumqayıt Dövlət Universitetinin müharibədə iştirak etmiş məzunları, çoxsaylı kollektivi də daim cənab Prezidentimizin, şanlı ordumuzun yanında olaraq, mənəvi və maddi dayaq kimi öz sədaqətini göstərdi. Sumqayıt Dövlət Universitetinin onlarla məzunu, tələbəsi, işçisi onların ailə üzvləri qəhrəmanlıqla döyüşdü, şücaət göstərdi, qalib əsgər adını qazandı. Vətən müharibəsində qazanılan Qələbə həm də minlərlə şəhidimizin qanı bahasına başa gəldi. Tələbələrimizdən bir neçəsi döyüşlərdə qəhrəmancasına şəhid oldular. Onların xatirəsi daim kollektivimizin qəlbində yaşayacaq, adları məğrurcasına yad ediləcəkdir.
Çıxış edən tələbələr universitetdə gənclərə göstərilən diqqət və qayğıya görə rektor professor Elxan Hüseynova təşəkkürlərini bildirərək qeyd etdilər ki, gənclər bundan sonra da Heydər Əliyev irsinə sadiq qalacaq, dövlətimizin parlaq gələcəyi və Vətənimizin inkişafı naminə böyük səylə çalışacaq, Prezident cənab İlham Əliyevin göstərdiyi etimadı doğruldacaqlar.

Главная страница | Новости | В СГУ прошла церемония награждения студентов по случаю Дня молодежи
1 февраля ректор Сумгаитского государственного университета проф. Эльхан Гусейнов вручил почетные грамоты по случаю Дня молодежи студентам, принимавшим активное участие в общественной жизни университета.
Сначала ректор и студенты возложили цветы к установленному в фойе университета бюсту общенационального лидера Гейдара Алиева. После этого участники мероприятия возложили цветы к установленному во дворе университета мемориальному памятнику и почтили память шехидов минутой молчания.
Церемония награждения продолжилась в Малом актовом зале университета. Ректор проф. Эльхан Гусейнов поздравил молодежь с этим знаменательным днем, отметив, что реализуемая сегодня в стране молодежная политика является одним из факторов, стимулирующих развитие интеллектуального потенциала страны. Азербайджанская молодежь принимает активное участие во всех сферах общественной жизни и играет важную роль в реализации политических, экономических, гуманитарных и социальных проектов. Ректор отметил, что празднование «Дня молодежи» в нашей стране напрямую связано с именем общенационального лидера Гейдара Алиева, который всегда уделял большое внимание и заботу молодежи и определил эту политику как одно из важнейших направлений деятельности независимого Азербайджанского государства. Ректор добавил, что Президент Ильхам Алиев, достойный преемник общенационального лидера Гейдара Алиева, который уделяет много внимания решению проблем молодежи и создает все условия для ее развития. Принятие Закона Азербайджанской Республики «О молодежной политике» является ярким примером заботы государства о молодом поколении. Настоящий Закон определяет цели, принципы, направления, организационно-правовые основы молодежной политики в Азербайджанской Республике и регулирует отношения, возникающие в этой сфере. Обеспечение занятости молодежи также один из приоритетных задач в нашей стране. Проекты, осуществляемые Фондом Гейдара Алиева во главе с Первым вице-президентом Азербайджана Мехрибан Алиевой по выявлению талантливых и способных молодых людей, являются надежной гарантией для будущего подрастающего поколения. Также проекты, реализуемые за рубежом и в нашей стране по инициативе вице-президента Фонда Гейдара Алиева Лейлы Алиевой, играют важную роль в продвижении успехов Азербайджана, повышении активности нашей молодежи и координации их деятельности. В свою очередь азербайджанская молодежь, которая всегда чувствует высокое внимание и заботу государства, старается оправдать оказанное доверие. Молодые люди, являющиеся гарантами светлого будущего Азербайджана, мобилизуют все свои силы для единого и независимого Азербайджана, упорно трудятся на благо развития страны, поддерживают успешную внутреннюю и внешнюю политику Президента Ильхама Алиева.
Ректор Эльхан Гусейнов в своем выступлении отметил, что последние два года азербайджанская молодежь отмечает свой праздник более воодушевленно чем когда-либо. И это не случайно. Наш народ осуществил свою долгожданную мечту. В ходе 44-дневной войны под руководством Верховного Главнокомандующего Президента Ильхама Алиева отважная азербайджанская армия освободила землю Карабаха от армянских фашистов. Мы гордимся тем, что среди освободителей родной земли есть и выпускники Сумгаитского государственного университета. Выпускники и сотрудники Сумгаитского государственного университета, принимавшие участие в войне и те, кто оказывал армии моральную и материальную поддержку, всегда проявляли верность долгу и Президенту нашей страны. Десятки выпускников, студентов и сотрудников Сумгаитского государственного университета, члены их семей героически сражались, проявили мужество и завоевали имя воинов-победителей. Победа в Великой Отечественной войне также стоила крови тысяч наших шехидов. Несколько наших студентов героически погибли в боях. Память о них всегда будет жить в сердцах нашего коллектива, их имена всегда мы будем вспоминать с гордостью.
Студенты поблагодарили ректора проф. Эльхана Гусейнова за внимание и заботу, проявленные к молодежи в университете, отметив, что молодежь и впредь будет хранить верность наследию Гейдара Алиева, упорно трудиться во имя светлого будущего нашего государства и развития нашей страны.