“Akademik məqsədlər üçün ingilis dili” təlimi iştirakçılarına sertifikatların təqdimolunma mərasimi keçirildi
Fevralın 16-da ABŞ-ın Azərbaycandakı Səfirliyinin elm, mədəniyyət və təhsil sahəsində həyata keçirdiyi proqramlar çərçivəsində “Akademik məqsədlər üçün ingilis dili” təliminin 1-ci mərhələsini uğurla başa çatdırmış iştirakçılara sertifikatların təqdim olunması mərasimi keçirildi.
Tədbiri Beynəlxalq əlaqələr üzrə prorektor dosent Qafar Atayev açaraq iştirakçıları salamladı, başa çatan təlimin əhəmiyyətindən danışdı və ABŞ-ın Azərbaycandakı Səfirliyi ilə SDU arasında əməkdaşlığı yüksək qiymətləndirdi.
Görüşdə ABŞ-ın Azərbaycandakı Səfirliyinin nümayəndələri: Mədəniyyət məsələləri üzrə müşaviri Richard Pinkham, İctimaiyyətlə əlaqələr departamentinin təhsil mütəxəssisi Ramina Mürşüdova, Virtual ingilis dili proqramının meneceri Sabina Abdullayeva iştirak edirdilər. Qafar Atayev qonaqları universitetimizdə görməkdən məmnunluğunu bildirdi, hörmətli rektorumuz professor Elxan Hüseynovun salamlarını tədbir iştirakçılarına çatdırdı, yaratdığı şəraitə görə bizim də salamlarımızı və təşəkkürümüzü ABŞ-ın Azərbaycandakı səfiri cənab Le Litsenbergerə çatdırmalarını xahiş etdi.
Daha sonra Riçard Pinkham çıxış edərək SDU-nun təhsilin beynəlmiləlləşməsi istiqamətində ABŞ Səfirliyinin təklif etdiyi əməkdaşlıq imkanlarından bəhrələnməyini müsbət hal kimi dəyərləndirdi.
Qeyd edək ki, oktyabrın 18-dən SDU-nun Beynəlxalq əməkdaşlıq və əcnəbi tələbələr şöbəsinin təşəbbüsü ilə universitetin ingilis dili müəllimlərini beynəlxalq səviyyədə tətbiq edilən yeni tədris metodları ilə tanış etmək və onların dil bacarıqlarının akademik səviyyədə istifadəsini inkişaf etdirmək məqsədilə ABŞ-ın Azərbaycandakı Səfirliyi “Akademik məqsədlər üçün ingilis dili” adlı 11 həftəlik təlimlərə start vermişdi. Təlimlərin yekununda onlayn şəkildə keçirilmiş imtahanın nəticəsinə görə birinci yerə Beynəlxalq əməkdaşlıq və əcnəbi tələbələr şöbəsinin əməkdaşı Aysel Eminova, ikinci və üçüncü yerlərə Xarici dillər kafedrasının əməkdaşları Günel Vəliyeva və Lamiyə Heydərova layiq görülmüşlər. Ümumilikdə təlimlərdə aktiv iştirak edərək yüksək müvəffəqiyyət göstəricisi əldə etmiş 20 nəfər iştirakçıya Richard Pinkham tərəfindən ABŞ Səfirliyinin sertifikatları təqdim edildi.
Cari ilin fevral ayından SDU-nun əməkdaşları üçün ABŞ-ın Azərbaycandakı Səfirliyi təlimlərin növbəti mərhələsinə start verəcəkdir.
Ramina Mürşüdova, Sabina Abdullayeva, Filologiya fakültəsinin Xarici dillər kafedrasının müdiri professor Nigar İsgəndərova və digər iştirakçılar ürək sözlərini bildirərək ABŞ-ın Azərbaycandakı Səfirliyi ilə SDU arasında mütəmadi əməkdaşlıqların əhəmiyyətini qeyd etdilər.
Sonda dosent Qafar Atayev gələcəkdə qarşılıqlı əməkdaşlığın daha da inkişaf etdirilməsində maraqlı olduğumuzu qeyd edərək tədbirə yekun vurdu.

Главная страница | Новости | Состоялась церемония вручения сертификатов участникам тренинга «Английский для академических целей»
Yerləşdirilmə tarixi : 16 Февраль 2022 16:43
Состоялась церемония вручения сертификатов участникам тренинга «Английский для академических целей»
16 февраля состоялась церемония вручения сертификатов участникам, успешно прошедших первый этап программы «Английский для академических целей» в рамках программ, которые реализует посольство США в области науки, культуры и образования в Азербайджане.
Мероприятие открыл проректор по международным связям СГУ доц. Гафар Атаев, который приветствовал участников, рассказал о важности тренинга и высоко оценил сотрудничество между посольством США в Азербайджане и СГУ.
На встрече присутствовали представители посольства США в Азербайджане: советник по вопросам культуры Ричард Пинкхэм, специалист по образованию отдела по связям с общественностью Рамина Муршудова и менеджер программы Virtual English Сабина Абдуллаева. Гафар Атаев передал участникам мероприятия приветствие ректора СГУ профессора Эльхана Гусейнова и попросил их передать наши приветствия и благодарность за помощь в организации тренинга послу США в Азербайджане г-ну Ле Лиценбергеру.
В свою очередь Ричард Пинкхэм высоко оценил тот факт, что СГУ воспользовался возможностями, которые предлагает посольство США в области интернационализации образования.
Напомним, что 18 октября по инициативе отдела международного сотрудничества и иностранных студентов СГУ посольство США в Азербайджане реализовало 11-недельный учебный курс под названием «Английский для академических целей» с целью ознакомления преподавателей английского языка с новыми методами обучения языку и развития использования языковых навыков на академическом уровне. По результатам онлайн-экзамена первое место заняла сотрудница отдела международных отношений и иностранных студентов Эминова Айсель, второе и третье места разделили преподаватели кафедры иностранных языков Гюнель Велиева и Ламия Гейдарова. Остальным 20 участникам были вручены сертификаты посольства США за активное участие в тренингах и высокие показатели.
С февраля этого года посольство США в Азербайджане начнет очередной этап тренингов для сотрудников СГУ.
Рамина Муршудова, Сабина Абдуллаева, заведующая кафедрой иностранных языков филологического факультета проф. Нигяр Искендерова и другие участники выразили свою благодарность организаторам тренинга и руководству университета и отметили важность регулярного сотрудничества между посольством США в Азербайджане и СГУ.
В завершении доц. Гафар Атаев отметил, что мы заинтересованы в дальнейшем развитии взаимного сотрудничества в будущем.