“Akademik məqsədlər üçün ingilis dili” təlimi iştirakçılarına sertifikatların təqdimolunma mərasimi keçirildi
Fevralın 16-da ABŞ-ın Azərbaycandakı Səfirliyinin elm, mədəniyyət və təhsil sahəsində həyata keçirdiyi proqramlar çərçivəsində “Akademik məqsədlər üçün ingilis dili” təliminin 1-ci mərhələsini uğurla başa çatdırmış iştirakçılara sertifikatların təqdim olunması mərasimi keçirildi.
Tədbiri Beynəlxalq əlaqələr üzrə prorektor dosent Qafar Atayev açaraq iştirakçıları salamladı, başa çatan təlimin əhəmiyyətindən danışdı və ABŞ-ın Azərbaycandakı Səfirliyi ilə SDU arasında əməkdaşlığı yüksək qiymətləndirdi.
Görüşdə ABŞ-ın Azərbaycandakı Səfirliyinin nümayəndələri: Mədəniyyət məsələləri üzrə müşaviri Richard Pinkham, İctimaiyyətlə əlaqələr departamentinin təhsil mütəxəssisi Ramina Mürşüdova, Virtual ingilis dili proqramının meneceri Sabina Abdullayeva iştirak edirdilər. Qafar Atayev qonaqları universitetimizdə görməkdən məmnunluğunu bildirdi, hörmətli rektorumuz professor Elxan Hüseynovun salamlarını tədbir iştirakçılarına çatdırdı, yaratdığı şəraitə görə bizim də salamlarımızı və təşəkkürümüzü ABŞ-ın Azərbaycandakı səfiri cənab Le Litsenbergerə çatdırmalarını xahiş etdi.
Daha sonra Riçard Pinkham çıxış edərək SDU-nun təhsilin beynəlmiləlləşməsi istiqamətində ABŞ Səfirliyinin təklif etdiyi əməkdaşlıq imkanlarından bəhrələnməyini müsbət hal kimi dəyərləndirdi.
Qeyd edək ki, oktyabrın 18-dən SDU-nun Beynəlxalq əməkdaşlıq və əcnəbi tələbələr şöbəsinin təşəbbüsü ilə universitetin ingilis dili müəllimlərini beynəlxalq səviyyədə tətbiq edilən yeni tədris metodları ilə tanış etmək və onların dil bacarıqlarının akademik səviyyədə istifadəsini inkişaf etdirmək məqsədilə ABŞ-ın Azərbaycandakı Səfirliyi “Akademik məqsədlər üçün ingilis dili” adlı 11 həftəlik təlimlərə start vermişdi. Təlimlərin yekununda onlayn şəkildə keçirilmiş imtahanın nəticəsinə görə birinci yerə Beynəlxalq əməkdaşlıq və əcnəbi tələbələr şöbəsinin əməkdaşı Aysel Eminova, ikinci və üçüncü yerlərə Xarici dillər kafedrasının əməkdaşları Günel Vəliyeva və Lamiyə Heydərova layiq görülmüşlər. Ümumilikdə təlimlərdə aktiv iştirak edərək yüksək müvəffəqiyyət göstəricisi əldə etmiş 20 nəfər iştirakçıya Richard Pinkham tərəfindən ABŞ Səfirliyinin sertifikatları təqdim edildi.
Cari ilin fevral ayından SDU-nun əməkdaşları üçün ABŞ-ın Azərbaycandakı Səfirliyi təlimlərin növbəti mərhələsinə start verəcəkdir.
Ramina Mürşüdova, Sabina Abdullayeva, Filologiya fakültəsinin Xarici dillər kafedrasının müdiri professor Nigar İsgəndərova və digər iştirakçılar ürək sözlərini bildirərək ABŞ-ın Azərbaycandakı Səfirliyi ilə SDU arasında mütəmadi əməkdaşlıqların əhəmiyyətini qeyd etdilər.
Sonda dosent Qafar Atayev gələcəkdə qarşılıqlı əməkdaşlığın daha da inkişaf etdirilməsində maraqlı olduğumuzu qeyd edərək tədbirə yekun vurdu.

"ENGLISH FOR ACADEMIC PURPOSES" THE CEREMONY OF PRESENTING CERTIFICATES TO THE TRAINING PARTICIPANTS WAS HELD
On February 16, a ceremony was held to present certificates to the participants who successfully completed the first phase of the English for Academic Purposes program as part of the US Embassy"s Science, Culture, and Education programs in Azerbaijan.
Opening the event, Vice-Rector for International Relations assoc. prof. Gafar Atayev greeted the participants, spoke about the importance of the completed training and appreciated the cooperation between the US Embassy in Azerbaijan and SSU.
The meeting was attended by representatives of the US Embassy in Azerbaijan, Richard Pinkham counselor for Cultural affairs, Ramina Murshudova education specialist of Public relations department and Sabina Abdullayeva the manager of Virtual English program . Gafar Atayev expressed his pleasure to see the guests at our university, conveyed the greetings of our rector prof. Elkhan Huseynov to the participants of the event, and asked them to convey our greetings and gratitude to the US Ambassador to Azerbaijan Mr. Le Litsenberger.
Afterwards, Richard Pinkham appreciated the fact that SSU took advantage of the opportunities offered by the US Embassy in the field of internationalization of education.
An 11-week training course called "English for Academic Purposes" started on October 18, at the initiative of the department of International cooperation and foreign students of SSU, the US Embassy in Azerbaijan in order to introduce English teachers new teaching methods at the international level and to develop the use of language skills at the academic level. According to the results of the online exam employee of the department of İnternational cooperation and foreign students Eminova Aysel, employees of the department of foreign languages Gunel Valiyeva and Lamiya Heydarova were awarded the first, second and third places respectively. In total, 20 participants who actively participated in the trainings and achieved high results were awarded certificates by the US Embassy by Richard Pinkham.
In February this year, the US Embassy in Azerbaijan will begin the next round of trainings for SSU staff.
Ramina Murshudova, Sabina Abdullayeva, head of the "Foreign Languages" department of the philological faculty prof. Nigar Isgandarova and other participants expressed their emotions and noted the importance of regular cooperation between the US Embassy in Azerbaijan and SSU.
Doc. Gafar Atayev concluded the event, noting that we are interested in further developing mutual cooperation in the future.