Sumqayıt Dövlət Universiteti əməkdaşlarının sosial müdafiəsinin gücləndirilməsi istiqamətində daha bir uğurlu addım atıldı.
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin bir çox sahələrin inkişafını təmin etmək məqsədi ilə verdiyi sərəncam və fərmanlar, o cümlədən təhsil sahəsində də uğurla davam etdirilir. Prezidentin “Ali təhsil müəssisələrində yeni maliyyələşmə mexanizminin tətbiq edilməsi barədə” 10 fevral 2010-cu il tarixli Fərmanının və Nazirlər Kabinetinin 22 oktyabr 2012-ci il tarixli Qərarının icrasını təmin etmək  üçün ölkəmizdə bir çox qurumlar differensial əmək haqqı sistemindən istifadə edirlər. Bu gün Sumqayıt Dövlət Universiteti  də bu sistemə qoşularaq əməkdaşlarının maddi rifah halının yaxşılaşdırılması və sosial müdafiəsinin daha da gücləndirilməsi məqsədilə Elmi Şuranın qərarına əsasən bu ildən inzibati idarəetmədə çalışan rəhbər heyətin, dekan, dekan müavinləri, kafedra müdirləri, professor və dosentlər, baş müəllim, müəllim heyətinin differensial sistem ilə əmək haqları artırıldı.
Qeyd edək ki, dünyanın nüfuzlu universitetlərində tətbiq edilən differensial əmək haqqı sistemi əməkdaşların pedaqoji fəaliyyətindəki məhsuldarlığının yüksəldilməsi, uğur kriteriyalarının müəyyən edilməsi, heyətin adekvat şəkildə mükafatlandırılmasının təmin edilməsi, rəqabət mühitinin gücləndirilməsi, məmnuniyyət səviyyəsinin artırılması və keyfiyyət göstəricilərinin yüksəldilməsi məqsədi daşıyır.
Sumqayıt Dövlət Universitetinin əməkdaşlarının əmək haqlarının 46.5 faiz artırılması gənclərin elmə marağının və elmi fəaliyyətinin inkişaf etdirilməsi, həmçinin, gənc alimlərin daha səmərəli fəaliyyətinin təmin edilməsi istiqamətində mühüm əhəmiyyətə malikdir.
Universitetin dekanları 1500 manatdan, kafedra müdirləri (professorlar) 1300 manatdan, professorları 1000 manatdan, dosentləri 800 manatdan çox, baş müəllimləri 600 manatdan, müəllimləri 500 manata qədər əmək haqqı alacaqlar. Onu da qeyd edək ki, artım universitetin bütün əməkdaşlarına şamil olunub. Bu gün Sumqayıt  Dövlət Universitetində professor-müəllim heyətinin orta aylıq əmək haqqı 1000 manatdır.

Главная страница | Новости | Сотрудникам Сумгайытского государственного университета повысили заработную плату
Сотрудникам Сумгайытского государственного университета повысили заработную плату
Предпринят еще один шаг в направлении  укрепления социальной защиты сотрудников Сумгайытского государственного университета. Успешно претворяют в жизнь указы и распоряжения  Президента Азербайджанской Республики Ильхама Алиева, изданные   в целях обеспечения развития многих сфер, в том числе и сферы образования. Для обеспечения реализации распоряжения Президента  «О внедрении нового механизма финансирования в высших учебных заведениях » (10 февраля 2010 год) и Постановления Кабинета Министров за 22 октября 2012 года некоторые организации  страны  уже пользуются  системой дифференциальной выдачи заработной платы. Пользуясь этой системой, сегодня, Сумгайыский государственный университет, с целью улучшения благосостояния сотрудников и укрепления социальной защиты, по решению Ученого Совета с текущего года на основе дифференциации повысил заработную плату руководящему составу административного управления университета, деканам, заместителям деканов, заведующим кафедрами, профессорам, доцентам, старшим преподавателям и преподавателям.
Отметим, что, используемая в лучших университетах мира система дифференциальной оплаты разработана в целях повышения продуктивности педагогической деятельности сотрудников, определения критерий успеха, обеспечение адекватного награждения персонала, усиления атмосферы конкуренции, повышения степени удовлетворенности и улучшения показателей качества.
Повышение заработной платы на 46,5 процентов послужит развитию интереса у молодого поколения к науке,  развитию научной деятельности; обеспечит эффективную научную деятельность молодых ученых.
Впредь заработная плата деканов будет  составлять свыше 1500 манатов, заведующих кафедрами (профессоров) – свыше 1300 манатов, профессоров – свыше 1000 манатов, доцентов – свыше 800 манатов, старших преподавателей – до 600 манатов, преподавателей – до  500 манатов.
В целом,  надбавка коснется  всех сотрудников университета.
На сегодняшний день среднемесячная заработная плата профессорско-преподавательского персонала составляет 1000 манат.