Əsas səhifə | Xəbərlər | Tələbələrimiz Sumqayıtda Xocalı faciəsi qurbanlarının xatirəsinə ucaldılan abidəni ziyarət etdilər
Yerləşdirilmə tarixi : 24 Fevral 2022 12:45
Tələbələrimiz Sumqayıtda Xocalı faciəsi qurbanlarının xatirəsinə ucaldılan abidəni ziyarət etdilər
Xocalı faciəsinin 30-cu ildönümü respublikamızın hər yerində olduğu kimi, Sumqayıt Dövlət Universitetində də dərin hüznlə anılır. Faciənin ildönümü ilə bağlı fakültələr üzrə tədbirlər, dəyirmi masalar, tələbələrin əl işlərindən ibarət rəsm sərgisi təşkil olunur. Bu tədbirlərin davamı olaraq fevralın 24-də Sumqayıt Dövlət Universitetinin Tələbə Həmkarlar İttifaqı və Tələbə Gənclər Təşkilatlarının təşəbbüsü ilə Xocalı faciəsinin 30-cu ildönümü ilə əlaqədar olaraq, tələbələrimiz Sumqayıt şəhərindəki Xocalı faciəsi qurbanlarının xatirəsinə ucaldılan abidəni ziyarət edib, abidə qarşısına güllər düzərək Xocalıda şəhid olan soydaşlarımızı dərin ehtiramla yad etdilər.
Tədbir iştirakçıları Sumqayıtın Şəhidlər xiyabanını ziyarət edib, şəhidlərimizin unudulmaz xatirəsinə hörmət və ehtiramlarını bildirdilər.
Tələbə Həmkarlar İttifaqı Təşkilatının sədri Nemət İbayev çıxış edərək 1992-ci il fevralın 25-dən 26-na keçən gecə baş vermiş Xocalı faciəsinin təkcə Azərbaycan xalqına deyil, bütün insanlığa, bəşəriyyətə qarşı yönəlmiş ən ağır soyqırımı cinayətlərindən biri olduğunu vurğuladı. Bildirdi ki, 44 günlük Vətən müharibəsində Xocalı qurbanlarının qisası alındı və onların qanı yerdə qalmadı.

Home | News | OUR STUDENTS VISITED THE MONUMENT TO THE VICTIMS OF THE KHOJALY TRAGEDY IN SUMGAYIT
The 30th anniversary of the Khojaly tragedy is commemorated with deep sorrow at Sumgayit State University, as everywhere in the country. Events dedicated to the anniversary of the tragedy are organized at the faculties, round tables, an exhibition of students' handicrafts. As a continuation of these events, on February 24 at the initiative of Sumgayit State University Student Trade Union and Student Youth Organizations, on the occasion of the 30th anniversary of the Khojaly tragedy, our students visited the monument to the victims of the Khojaly tragedy in Sumgayit.
The participants of the event visited the Alley of Martyrs in Sumgayit and expressed their respect and esteem for the unforgettable memory of our martyrs.
Chairman of the Student Trade Union Nemat Ibayev stressed that the Khojaly tragedy which took place on the night of February 25-26, 1992, was one of the gravest crimes against not only the people of Azerbaijan, but also all humanity. He said that the victims of Khojaly were avenged in the 44-day war and their blood was not left on the ground.