Əsas səhifə | Xəbərlər | Tələbələrimiz Sumqayıtda Xocalı faciəsi qurbanlarının xatirəsinə ucaldılan abidəni ziyarət etdilər
Yerləşdirilmə tarixi : 24 Fevral 2022 12:45
Tələbələrimiz Sumqayıtda Xocalı faciəsi qurbanlarının xatirəsinə ucaldılan abidəni ziyarət etdilər
Xocalı faciəsinin 30-cu ildönümü respublikamızın hər yerində olduğu kimi, Sumqayıt Dövlət Universitetində də dərin hüznlə anılır. Faciənin ildönümü ilə bağlı fakültələr üzrə tədbirlər, dəyirmi masalar, tələbələrin əl işlərindən ibarət rəsm sərgisi təşkil olunur. Bu tədbirlərin davamı olaraq fevralın 24-də Sumqayıt Dövlət Universitetinin Tələbə Həmkarlar İttifaqı və Tələbə Gənclər Təşkilatlarının təşəbbüsü ilə Xocalı faciəsinin 30-cu ildönümü ilə əlaqədar olaraq, tələbələrimiz Sumqayıt şəhərindəki Xocalı faciəsi qurbanlarının xatirəsinə ucaldılan abidəni ziyarət edib, abidə qarşısına güllər düzərək Xocalıda şəhid olan soydaşlarımızı dərin ehtiramla yad etdilər.
Tədbir iştirakçıları Sumqayıtın Şəhidlər xiyabanını ziyarət edib, şəhidlərimizin unudulmaz xatirəsinə hörmət və ehtiramlarını bildirdilər.
Tələbə Həmkarlar İttifaqı Təşkilatının sədri Nemət İbayev çıxış edərək 1992-ci il fevralın 25-dən 26-na keçən gecə baş vermiş Xocalı faciəsinin təkcə Azərbaycan xalqına deyil, bütün insanlığa, bəşəriyyətə qarşı yönəlmiş ən ağır soyqırımı cinayətlərindən biri olduğunu vurğuladı. Bildirdi ki, 44 günlük Vətən müharibəsində Xocalı qurbanlarının qisası alındı və onların qanı yerdə qalmadı.

Главная страница | Новости | Студенты СГУ посетили памятник жертвам Ходжалинской трагедии в Сумгаите
Студенты СГУ посетили памятник жертвам Ходжалинской трагедии в Сумгаите
В Сумгаитском государственном университете также как и по всей стране с глубокой скорбью отмечается 30-летие Ходжалинской трагедии. С этой целью на факультетах были организованы мероприятия, посвященные годовщине трагедии, круглые столы, выставка картин студентов. В продолжение этих мероприятий 24 февраля по инициативе Студенческого профсоюза и студенческой молодежной организации Сумгаитского государственного университета студенты посетили памятник жертвам Ходжалинской трагедии возведенный в Сумгаите.
Участники мероприятия посетили Аллею шехидов, где почтили память наших шехидов.
Председатель Студенческого профсоюза Немат Ибаев подчеркнул, что Ходжалинская трагедия, произошедшая в ночь с 25 на 26 февраля 1992 года, является преступлением не только против азербайджанского народа, но и против всего человечества. Он отметил, что жертвы Ходжалы были отомщены в ходе 44-дневной войны нашей доблестной армией.