Əsas səhifə | Xəbərlər | SDU-da Xocalı soyqırımının 30-cu ildönümünə həsr olunmuş tədbir keçirildi
Fevralın 25-də Sumqayıt Dövlət Universitetində karantin qaydalarına əməl olunmaqla Xocalı soyqırımının 30-cu ildönümünə həsr olunmuş tədbir keçirildi.
Əvvəlcə universitetin rəhbərliyi və tələbə heyəti şəhidlik zirvəsinə ucalan tələbə-məzunların universitetin həyətində yaradılmış xatirə abidəsini ziyarət etdi və abidə önünə gül dəstələri düzdülər. Vətənimizin azadlığı və ərazi bütövlüyü uğrunda canlarından keçən şəhidlərimizin ruhunu bir dəqiqəlik sükutla yad etdilər.
Tədbir iştirakçıları tələbələrin əl işləri və rəsm əsərlərindən ibarət sərgiyə baxış keçirdilər.
Tədbir Böyük Akt zalında davam etdi. Xocalı soyqırımı qurbanlarının xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edildi.
Tədbiri giriş sözü ilə açan rektor professor Elxan Hüseynov Azərbaycan xalqının tarixinə qara səhifə kimi yazılmış Xocalı faciəsinin dəhşətlərindən bəhs etdi, bu faciəyə uzanan yoldan və bəşəriyyət əleyhinə törədilmiş cinayətdən danışdı. Bildirdi ki, 1992-ci il fevralın 26-da ermənilər xalqımıza qarşı xüsusi qəddarlıqla və böyük amansızlıqla Xocalı qətliamını törətdilər. Xocalıda dinc mülki əhali, o cümlədən körpələr, qadınlar, qocalar xüsusi vəhşiliklə qətlə yetirildi. Xocalı soyqırımı xalqımıza qarşı törədilmiş böyük hərbi cinayətdir. Ermənistanın silahlı qüvvələri 1992-ci il fevralın 25-dən 26-na keçən gecə SSRİ dövründə Xankəndi (Stepanakert) şəhərində yerləşdirilmiş 366-cı motoatıcı alayının yaxından köməyi, xarici ölkələrdən gələn erməni yaraqlılarının iştirakı ilə köməksiz insanlara qəflətən hücum etmişlər. Bu soyqırımı nəticəsində həmin gecə Xocalıda 613 nəfər qətlə yetirilmişdir. Rektor onu da vurğuladı ki, Xocalı haqqında həqiqətlərin dünyaya çatdırılması, bu faciənin xalqımıza qarşı soyqırımı aktı kimi tanınması üçün Azərbaycan dövləti bütün zəruri addımları atır. Bu sahədə məqsədyönlü fəaliyyətə ümummilli lider Heydər Əliyev Azərbaycanda siyasi hakimiyyətə qayıdandan sonra başlanıldı. Məhz Heydər Əliyevin hakimiyyətə qayıdışından sonra Xocalı faciəsi əsl siyasi və hüquqi qiymətini aldı. 1994-cü ildə Ulu öndər Heydər Əliyevin təşəbbüsü ilə Azərbaycan parlamenti 26 fevralı Xocalı Soyqırımı Günü kimi qəbul etdi. O dövrdən başlayaraq dünya azərbaycanlıları soyqırımının bütün dünyada tanıdılması istiqamətində fəallığa çağırıldı, bununla əlaqədar onlara müraciət edildi. Həmin vaxtdan Azərbaycan diasporu Xocalı həqiqətlərinin dünya ictimaiyyətinə çatdırılması istiqamətində fəal iş görməyə başladı. Xocalı soyqırımı qurbanlarının xatirəsi bu gün dünyanın yüzlərlə şəhərində anılır. Faciə ilə bağlı həqiqətlərin dünya ictimaiyyətinə çatdırılmasında Heydər Əliyev Fondunun da xüsusi xidmətləri var. Fond Xocalı soyqırımı ilə əlaqədar xarici ölkələrdə layihələr həyata keçirir. Məqsəd bu soyqırımın dünya ictimaiyyətinə çatdırılması və erməni vəhşiliklərini əks etdirən materialların beynəlxalq təşkilatlar qarşısında nümayiş etdirilməsidir. Fondun vitse-prezidenti Leyla Əliyevanın təşəbbüsü ilə başlanan “Xocalıya ədalət!” kompaniyası çərçivəsində dünya ölkələrində mitinqlər, yürüşlər və tədbirlər təşkil olunur. Xocalı faciəsinin soyqırımı olması faktı dünyanın bir çox ölkələrinin və beynəlxalq təşkilatların qərar və qətnamələrində əks olunur.
Rektor Elxan Hüseynov onu da qeyd etdi ki, xalqımız Silahlı Qüvvələrin Ali Baş Komandanı İlham Əliyevin rəhbərliyi və rəşadətli Azərbaycan Ordusunun igid əsgər və zabitlərinin qəhrəmanlığı nəticəsində Vətən müharibəsində parlaq Qələbə qazanmaqla, Xocalı soyqırımının intiqamını aldı. Sentyabrın 27-də başlanan və 44 gün davam edən Vətən müharibəsi noyabr ayının 8-də Azərbaycan Respublikasının Prezidenti, Silahlı Qüvvələrin Ali Baş Komandanı İlham Əliyevin uzaqgörən, müdrik, qətiyyətli siyasəti, yenilməz iradəsi, sərkərdəlik məharəti və rəşadətli Azərbaycan Ordusunun qəhrəmanlığı nəticəsində xalqımızın böyük tarixi Qələbəsi ilə başa çatdı. Azərbaycanın ərazi bütövlüyü bərpa olundu və xalqımızın 30 illik torpaq, yurd həsrətinə son qoyuldu. Xalqımız Xocalı faciəsini heç vaxt unutmayacaq. Faciə zamanı həlak olan insanların xatirəsi həmişə ehtiramla yad olunacaqdır.
Tədbirdə Xocalı sakini, eləcə də faciənin şahidi Aydın Əliyev 30 il öncə baş verən hadisələri ürək ağrısı və göz yaşları ilə xatırladı. Qeyd etdi ki, şəhərin digər sakinləri kimi onun da ailə üzvləri, yaxın qohumları o müdhiş gecədə erməni silahlıları tərəfindən amansız işgəncələrə məruz qaldılar. Yalnız təsadüf nəticəsində sağ qaldığını bildirərək, bu faciənin qan yaddaşımızdan heç zaman silinməyəcəyini vurğuladı. Bildirdi ki, həmin gecə yaddaşına bir kabus kimi həkk olunub. Üstündən illər ötsə də, xocalılılar hələ də o dəhşətli hadisələrin ağrı-acısını yaşayır, dinc əhaliyə qarşı törədilən vəhşiliklərin təsirindən çıxa bilmirlər.
Aydın Əliyev onu da qeyd etdi ki, Vətən müharibəsinin gedişatında Ermənistanın Gəncəni, Bərdəni, digər şəhər və kəndlərimizi kütləvi məhvetmə imkanlarına malik ballistik və reaktiv raketlərlə, kasetli bombalarla hədəfə alması bir daha sübut etdi ki, zamanla metodlar dəyişsə də, mülki əhaliyə qarşı qanlı cinayətlər törətmək Ermənistan tərəfinin daim həyata keçirdiyi dövlət siyasətidir. 2020-ci il sentyabrın 27-də Ermənistanın təxribatlarına cavab olaraq Azərbaycanın “Dəmir Yumruq” əməliyyatı ilə başladığı 44 günlük Vətən müharibəsində Müzəffər Ali Baş Komandan İlham Əliyevin rəhbərliyi altında rəşadətli Azərbaycan Ordusu düşmən üzərində qələbə çalaraq Xocalı qurbanlarının və bütün şəhidlərimizin intiqamını aldı.
Tədbir “Unudulmayan Xocalı” adlı ədəbi-bədii kompozisiya ilə başa çatdı.
Sonda rektor hazırladıqları kompozisiyaya görə universitetdə təhsil alan yerli və əcnəbi tələbələrə təşəkkürünü bildirdi.

Главная страница | Новости | СГУ прошло мероприятие, посвященное 30-летию геноцида в Ходжалы
25 февраля в Сумгаитском государственном университете с соблюдением правил карантина прошло мероприятие, посвященное 30-летию Ходжалинского геноцида.
Сначала руководство и студенты СГУ возложили цветы к мемориальному памятнику студентов и выпускников вуза, павших за свободу и территориальную целостность нашей Родины, установленному во дворе университета, и почтили их память минутой молчания.
Далее участники мероприятия ознакомились с выставкой студенческих работ и картин.
Мероприятие продолжилось в Большом актовом зале. Минутой молчания почтили память жертв Ходжалинского геноцида.
Мероприятие открыл ректор проф. Эльхан Гусейнов. Он рассказал об ужасах Ходжалинской трагедии, которая черной страницей вписана в историю азербайджанского народа, о событиях, которые привели к Ходжалинской трагедии и о преступлении против человечества. В Ходжалы с особой жестокостью были убиты мирные жители, в том числе младенцы, женщины и старики. Ходжалинский геноцид является военным преступлением, совершенным против нашего народа. В ночь с 25 на 26 февраля 1992 года вооруженные силы Армении при непосредственном содействии 366-го мотострелкового полка, дислоцированного в советское время в Ханкенди (Степанакерте), с участием армянских боевиков из-за рубежа внезапно атаковали беспомощных людей. В результате этого геноцида в ту ночь в Ходжалы было убито 613 человек. Ректор подчеркнул, что Азербайджанское государство предпринимает все необходимые шаги, чтобы донести до всего мира правду о Ходжалы, признать эту трагедию актом геноцида против нашего народа. Целенаправленная деятельность в этой сфере началась после возвращения общенационального лидера Гейдара Алиева к политической власти в Азербайджане. Именно после возвращения Гейдара Алиева к власти Ходжалинская трагедия получила свою политическую и правовую оценку. В 1994 году по инициативе общенационального лидера Гейдара Алиева парламент Азербайджана провозгласил 26 февраля Днем Ходжалинского геноцида. Азербайджанцев мира призвали к активной пропаганде геноцида во всем мире. С тех пор азербайджанская диаспора ведет активную работу по донесению правды о Ходжалы до мировой общественности. Память жертв Ходжалинского геноцида сегодня чтят в сотнях городов мира. Фонд Гейдара Алиева также играет особую роль в доведении правды о трагедии до мировой общественности. Фонд реализует различные проекты, освящающие Ходжалинские события в зарубежных странах. Цель – информирование мировой общественности об этом геноциде и демонстрация перед международными организациями материалов, отражающих зверства армян. Компания «Справедливость Ходжалы!» инициирована вице-президентом Фонда Лейлой Алиевой. В рамках кампании в странах мира организуются митинги, шествия и мероприятия. Признание Ходжалинской трагедии геноцидом нашло свое отражение в решениях и резолюциях многих стран и международных организаций.
Ректор Эльхан Гусейнов отметил, что наш народ отомстил за Ходжалинский геноцид, одержав блестящую победу в Отечественной войне, благодаря героизму отважных солдат и офицеров азербайджанской армии и под руководством Верховного Главнокомандующего Ильхама Алиева. В этой войне, завершившейся 8 ноября великой исторической победой нашего народа, победа стала возможной в результате дальновидной, мудрой, решительной политики, непобедимой воли, лидерских качеств Президента Азербайджанской Республики, Главнокомандующего Вооружёнными Силами Ильхама Алиева и героизма мужественной азербайджанской армии. Территориальная целостность Азербайджана была восстановлена. Наш народ никогда не забудет Ходжалинскую трагедию. Память о погибших в этой трагедии навсегда останется в памяти.
На мероприятии ходжалинец свидетель трагедии, Айдын Алиев с болью в сердце и слезами вспоминал о событиях 30-летней давности. Он отметил, что члены его семьи и близкие родственники, как и другие жители города, в ту ночь подверглись жестоким пыткам со стороны армянских боевиков. Он сказал, что эта ночь врезалась в его память, как кошмар. Хотя прошло много лет, ходжалинцы до сих пор страдают от тех страшных событий и не могут забыть последствия преступлений, совершенных против мирного населения.
Айдын Алиев также отметил, что обстрел Арменией баллистическими ракетами и кассетными бомбами Гянджи, Барды, других городов и сел Азербайджана в период Отечественной войны еще раз доказал, что, хотя методы с течением времени и изменились, совершать кровавые преступления против мирного населения - это политика, проводимая армянской стороной на государственном уровне. 27 сентября 2020 года в ответ на армянские провокации Азербайджан приступил к операции «Железный кулак», в результате которой за 44 дня Отечественной войны отважная азербайджанская армия под руководством Верховного Главнокомандующего Ильхама Алиева разгромила врага и отомстила за погибших в Ходжалы.