Əsas səhifə | Xəbərlər | Ermənilərin Xocalı şəhərində törətdiyi soyqırımından 30 il ötür
Xocalı soyqırımı 1992-ci il fevralın 25-dən 26-na keçən gecə Ermənistan Silahlı Qüvvələri tərəfindən Rusiyanın 366-cı motoatıcı alayının iştirakı ilə Xocalı şəhərini işğal edərkən etnik azərbaycanlılara qarşı baş vermişdir. Xocalı Ermənistan silahlı dəstələri tərəfindən zəbt olunduqdan sonra orada qalan mülki əhali deportasiya olundu. Bu əməllər mütəşəkkil formada həyata keçirildi. Deportasiya olunan əhalinin əksəriyyəti Xankəndində saxlanıldı və bu qondarma Dağlıq Qarabağ Respublikası (DQR) hakimiyyətinin müvafiq əmri olduğunun aşkar göstəricisidir. Xocalıda dinc əhalinin, o cümlədən qadınların girov kimi tutulması və saxlanılması "DQR" hakimiyyətinin Xocalının bütün dinc insanlarını əvəzsiz olaraq Azərbaycan tərəfinə qaytarmağa hazır olması ilə bağlı bəyanatları ilə aşkarca ziddiyyət təşkil edir. Girovların saxlanılma şəraiti kəskin dərəcədə qeyri-qənaətbəxş olmuş, Xocalının saxlanılan sakinlərinə qarşı zorakılıq tətbiq edilmişdir. Xocalı sakinləri qanunsuz olaraq mülkiyyətlərindən məhrum edildi, onların əmlakı Xankəndində və ətraf məntəqələrdə məskunlaşan şəxslər tərəfindən mənimsənildi. "DQR" hakimiyyəti həmçinin şəhərdən çıxan və ya deportasiya olunan Xocalı sakinlərinə məxsus evləri zəbt etmək üzrə ordenlər verməklə başqa şəxslərə məxsus bu cür əmlakın mənimsənilməsini leqallaşdırdılar. Xocalıya hücumda Müstəqil Dövlətlər Birliyinin ordusuna məxsus olan 366-cı motoatıcı alayın hərbçiləri iştirak etmişdir.
Xocalı soyqırımı nəticəsində 63-ü uşaq, 106-sı qadın, 70-i qoca və qarı olmaqla, 613 Xocalı sakini qətlə yetirilib, 8 ailə tamamilə məhv edilib, 25 uşaq hər iki valideynini, 130 uşaq valideynlərindən birini itirib. Düşmən gülləsindən 76-sı uşaq olmaqla, 487 nəfər yaralanıb, 1275 nəfər əsir götürülüb. Əsir götürülənlərdən 150 nəfərinin, o cümlədən 68 qadın və 26 uşağın taleyi bu günədək məlum deyil. Azərbaycanda Xocalı soyqırımının işıqlandırılması əsasən Azərbaycanın Milli Qəhrəmanı Çingiz Mustafayevin adı ilə əlaqələndirilir. Onun qısamüddətli hərbi jurnalistlik karyerasında ən vacib xidməti Xocalıda törədilən vəhşilikləri lentə almaq olmuşdur. Xocalının müdafiəsi zamanı yeddi Azərbaycanın Milli Qəhrəmanı iştirak etmişdir. Döyüşlərdə Şöhrət Həsənov şəhid olmuş və ölümündən sonra Azərbaycan Prezidenti tərəfindən "İgidliyə görə" medalı ilə təltif olunmuşdur. Azərbaycanın Milli Qəhrəmanı Allahverdi Bağırov erməni polkovnik Vitali Balasyan vasitəsilə üç gün ərzində 1003 Xocalı əsirini ermənilərin əlindən xilas etmişdir. Hazırda Xocalı soyqırımının tanınması Azərbaycanın xarici siyasətinin əsas istiqamətlərindən biri kimi müəyyənləşdirilmişdir. Azərbaycandan başqa, Xocalını tam səviyyədə qətliam kimi Pakistan və Sudan tanıyır. Faciəni parlament səviyyəsində qətliam kimi Meksika, Kolumbiya, Çexiya, Bosniya və Herseqovina, Cibuti, Peru, Honduras, Panama, İordaniya, Rumıniya və Şotlandiya tanıyır. İndiyədək ABŞ-ın 22 ştatı Xocalını qətliam kimi tanıyan sənəd qəbul edib. Bu hadisə Azərbaycanda "Xocalı soyqırımı" və "Xocalı faciəsi" kimi, digər ölkələrdə isə "Xocalı qətliamı" kimi anılır.

Home | News | 30 years have passed since the genocide committed by Armenians in Khojaly
The Khojaly genocide is a genocide committed against ethnic Azerbaijanis during the occupation of Khojaly on the night of February 25-26, 1992 by the Armenian Armed Forces with the participation of the 366th Motorized Rifle Regiment of Russia. After Khojaly was occupied by Armenian gangs, the remaining civilians were deported. These actions were carried out in an organized form. [2] The majority of the deported population was detained in Khankendi, which is a clear indication that this was an order from the authorities of the so-called Nagorno-Karabakh Republic (NKR). The hostage-taking and detention of civilians, including women, in Khojaly it is contrast to the NKR government's statements that it is ready to return all Khojaly civilians to Azerbaijan free of charge. The conditions of detention of hostages were severely unsatisfactory, and violence was used against detained residents of Khojaly. [2] Khojaly residents were illegally deprived of their property, and their property was appropriated by people living in Khankendi and surrounding areas. [2] The NKR authorities also legalized the misappropriation of such property by issuing orders to seize homes belonging to Khojaly residents who had left the city or were deported. [2] Soldiers of the 366th Motorized Rifle Regiment of the Commonwealth of Independent States took part in the attack in Khojaly. [2]
As a result of the Khojaly genocide, 613 Khojaly residents, including 63 children, 106 women, 70 elderly people, were killed, 8 families were completely destroyed, 25 children lost both parents and 130 children lost one parent. [3] 487 people, including 76 children, were wounded by enemy bullets. 1275 people were taken captive. The fate of 150 captives, including 68 women and 26 children, is still unknown. [4]
Lightening of the Khojaly genocide in Azerbaijan is mainly associated with the name of the National Hero of Azerbaijan Chingiz Mustafayev. The most important part of his short-term military journalism career was filming the atrocities committed in Khojaly. Seven Azerbaijani National Heroes took part in the defense of Khojaly. [5] Shohrat Hasanov was killed in the battles and was posthumously awarded the Medal for Courage by the President of Azerbaijan. [5] Azerbaijani National Hero Allahverdi Bagirov rescued 1,003 Khojaly captives from Armenians in three days through Armenian Colonel Vitaly Balasyan.
At present, the recognition of the Khojaly genocide has been identified as one of the main directions of Azerbaijan's foreign policy. Apart from Azerbaijan, Pakistan and Sudan recognize Khojaly as a full-scale massacre. Mexico, Colombia, the Czech Republic, Bosnia and Herzegovina, Djibouti, Peru, Honduras, Panama, Jordan, Romania and Scotland recognize the tragedy as a parliamentary massacre. [6] So far, 22 US states have adopted a document recognizing Khojaly as a massacre. This event is known in Azerbaijan as "Khojaly genocide" and "Khojaly tragedy", and in other countries as "Khojaly massacre".