Əsas səhifə | Xəbərlər | Ermənilərin Xocalı şəhərində törətdiyi soyqırımından 30 il ötür
Xocalı soyqırımı 1992-ci il fevralın 25-dən 26-na keçən gecə Ermənistan Silahlı Qüvvələri tərəfindən Rusiyanın 366-cı motoatıcı alayının iştirakı ilə Xocalı şəhərini işğal edərkən etnik azərbaycanlılara qarşı baş vermişdir. Xocalı Ermənistan silahlı dəstələri tərəfindən zəbt olunduqdan sonra orada qalan mülki əhali deportasiya olundu. Bu əməllər mütəşəkkil formada həyata keçirildi. Deportasiya olunan əhalinin əksəriyyəti Xankəndində saxlanıldı və bu qondarma Dağlıq Qarabağ Respublikası (DQR) hakimiyyətinin müvafiq əmri olduğunun aşkar göstəricisidir. Xocalıda dinc əhalinin, o cümlədən qadınların girov kimi tutulması və saxlanılması "DQR" hakimiyyətinin Xocalının bütün dinc insanlarını əvəzsiz olaraq Azərbaycan tərəfinə qaytarmağa hazır olması ilə bağlı bəyanatları ilə aşkarca ziddiyyət təşkil edir. Girovların saxlanılma şəraiti kəskin dərəcədə qeyri-qənaətbəxş olmuş, Xocalının saxlanılan sakinlərinə qarşı zorakılıq tətbiq edilmişdir. Xocalı sakinləri qanunsuz olaraq mülkiyyətlərindən məhrum edildi, onların əmlakı Xankəndində və ətraf məntəqələrdə məskunlaşan şəxslər tərəfindən mənimsənildi. "DQR" hakimiyyəti həmçinin şəhərdən çıxan və ya deportasiya olunan Xocalı sakinlərinə məxsus evləri zəbt etmək üzrə ordenlər verməklə başqa şəxslərə məxsus bu cür əmlakın mənimsənilməsini leqallaşdırdılar. Xocalıya hücumda Müstəqil Dövlətlər Birliyinin ordusuna məxsus olan 366-cı motoatıcı alayın hərbçiləri iştirak etmişdir.
Xocalı soyqırımı nəticəsində 63-ü uşaq, 106-sı qadın, 70-i qoca və qarı olmaqla, 613 Xocalı sakini qətlə yetirilib, 8 ailə tamamilə məhv edilib, 25 uşaq hər iki valideynini, 130 uşaq valideynlərindən birini itirib. Düşmən gülləsindən 76-sı uşaq olmaqla, 487 nəfər yaralanıb, 1275 nəfər əsir götürülüb. Əsir götürülənlərdən 150 nəfərinin, o cümlədən 68 qadın və 26 uşağın taleyi bu günədək məlum deyil. Azərbaycanda Xocalı soyqırımının işıqlandırılması əsasən Azərbaycanın Milli Qəhrəmanı Çingiz Mustafayevin adı ilə əlaqələndirilir. Onun qısamüddətli hərbi jurnalistlik karyerasında ən vacib xidməti Xocalıda törədilən vəhşilikləri lentə almaq olmuşdur. Xocalının müdafiəsi zamanı yeddi Azərbaycanın Milli Qəhrəmanı iştirak etmişdir. Döyüşlərdə Şöhrət Həsənov şəhid olmuş və ölümündən sonra Azərbaycan Prezidenti tərəfindən "İgidliyə görə" medalı ilə təltif olunmuşdur. Azərbaycanın Milli Qəhrəmanı Allahverdi Bağırov erməni polkovnik Vitali Balasyan vasitəsilə üç gün ərzində 1003 Xocalı əsirini ermənilərin əlindən xilas etmişdir. Hazırda Xocalı soyqırımının tanınması Azərbaycanın xarici siyasətinin əsas istiqamətlərindən biri kimi müəyyənləşdirilmişdir. Azərbaycandan başqa, Xocalını tam səviyyədə qətliam kimi Pakistan və Sudan tanıyır. Faciəni parlament səviyyəsində qətliam kimi Meksika, Kolumbiya, Çexiya, Bosniya və Herseqovina, Cibuti, Peru, Honduras, Panama, İordaniya, Rumıniya və Şotlandiya tanıyır. İndiyədək ABŞ-ın 22 ştatı Xocalını qətliam kimi tanıyan sənəd qəbul edib. Bu hadisə Azərbaycanda "Xocalı soyqırımı" və "Xocalı faciəsi" kimi, digər ölkələrdə isə "Xocalı qətliamı" kimi anılır.

Главная страница | Новости | Прошло 30 лет со дня геноцида, совершенного армянами в городе Карабаха
Ходжалинский геноцид был совершен против этнических азербайджанцев в ночь с 25 на 26 февраля 1992 года вооруженными силами Армении при участии 366-го мотострелкового полка России при оккупации города Ходжалы. После захвата города армянскими вооруженными отрядами гражданское население, оставшееся там, было депортировано. Эта акция проводилась организованно. Большинство депортированного населения содержалось в Ханкенди, что является доказательством тому, что руководство так называемой «НКР» имело приказ по этому поводу. Захват и удержание заложников ( в том числе, женщин) из числа мирного населения руководством «НКР», их заявления о возврате этих людей без обмена на деле оказались лживыми. Условия содержания заложников были совершенно непригодными, против них применялись пытки и насилие. Жители Ходжалы лишились всего своего имущества, которое присвоили армяне, живущие в Ханкенди и близлежащих населенных пунктах. Руководство «НКР» стало выдавать ордера на захват домов ходжалинцев, депортированных из города, легализуя присвоение чужого имущества. В нападении на Ходжалы и его захвате участвовал 366-ой мотострелковый полк Содружества независимых государств (СНГ). В результате Ходжалинского геноцида было убито 613 человек, в том числе 63 ребенка, 106 женщин, 70 стариков. 25 детей потеряли обоих родителей, 8 семей погибли полностью, 130 детей потеряли одного из родителей. Было ранено 487 человек, 76 из которых дети, а 1275 человек было взято в плен. Из взятых в плен до сих пор неизвестна судьба 150-ти человек, из которых 68 женщины, а 26 дети. Освещение Ходжалинских событий в Азербайджане в основном связывают с именем Национального героя Азербайджана Чингиза Мустафаева. В его кратковременной карьере военного журналиста самая главная заслуга – это снятие на ленту всех зверств, совершенных в Ходжалы. В защите Ходжалы принимали участие 7 Национальных героев Азербайджана. Во время битвы погиб Шохрат Гасанов, который был посмотрено награжден медалью «За отвагу» ("İgidliyə görə") Президентом АР. Национальный герой Азербайджана Аллахверди Багиров при содействии армянского полковника Виталия Баласяна за три дня освободил от рук армян 1003 пленных ходжалинца. В настоящее время признание Ходжалинского геноцида –одно из приоритетных направлений внешний политики Азербайджана. Кроме Азербайджана Ходжалинский геноцид признали Пакистан и Судан. На уровне парламентов Ходжалинский геноцид как массовое убийство признали Мексика, Колумбия, Чехия, Босния и Герцеговина, Джибути, Перу, Гондурас, Панама, Иордания, Румыния и
Шотландия. До сих пор 22 штата США признали Ходжалинские собития как массовое убийство. Эта трагедия отмечается в Азербайджане как Ходжалинский геноцид и Ходжалинская трагедия, а в других страна –как Ходжалинское массовое убийство.