Əsas səhifə | Xəbərlər | Sumqayıt Dövlət Universitetində Millət vəkilləri ilə tələbələrin görüşü keçirildi
Yerləşdirilmə tarixi : 02 Mart 2022 15:19
Sumqayıt Dövlət Universitetində Millət vəkilləri ilə tələbələrin görüşü keçirildi
Martın 2-də Sumqayıt Dövlət Universitetində Millət vəkilləri ilə tələbələrin “Azərbaycanda qadın və gənclər siyasəti” mövzusunda görüşü keçirildi.
Öncə SDU-nun rektoru professor Elxan Hüseynov və Millət vəkilləri universitetin foyesində ucaldılmış ümummilli lider Heydər Əliyevin büstü önünə gül dəstələri düzərək xatirəsini ehtiramla yad etdilər.
Qonaqlar Ulu öndərin adını daşıyan Heydər Əliyev Mərkəzində ümummilli lider Heydər Əliyevin zəngin həyat və fəaliyyətinin bütün dövrlərini, o cümlədən müstəqil Azərbaycanın Prezidenti kimi xarici ölkələrə səfərlərini, nüfuzlu dövlət xadimləri ilə görüşlərini əks etdirən fotoşəkillərə, Ulu öndərə həsr olunmuş kitablara baxış keçirdilər. Millət vəkilləri: Hicran Hüseynova və Emin Hacıyev xatirə kitabında ürək sözlərini qeyd etdilər.
Sonra Millət vəkilləri ilə görüş Böyük Akt zalında davam etdi.
Universitetin rektoru professor Elxan Hüseynov qonaqları, tədbir iştirakçılarını salamladı,onları universitetdə görməkdən məmnunluğunu ifadə etdi və mövzunun aktual məsələlərə həsr olunduğunu diqqətə çatdırdı. Bildirdi ki, cəmiyyət, gənclər siyasəti, ailə və qadın problemlərinin həlli istiqamətində həyata keçirilən tədbirlər mühüm əhəmiyyət kəsb edir,ölkəmizdə hər iki siyasət uğurla davam edir. Rektor xüsusilə vurğuladı ki, Azərbaycan qadını bu gün ölkəmizdə demokratik cəmiyyətin fəal üzvü kimi çıxış edir. Ulu öndər Heydər Əliyev qadınların xidmətlərini - gənc nəslin sağlam, vətənpərvərlik ruhunda böyüməsində sərf etdikləri əməyi hər zaman yüksək qiymətləndirərək, onlara daim böyük diqqət və qayğı göstərmişdir.
Rektor onuda vurğuladı ki,tarixən hər bir xalq xoşbəxt gələcəyinə olan ümidlərini, ilk növbədə, gənc nəslə bağlayır. Gənc nəslin yetişdirilməsi ölkədə prioritet məsələlərdən biridir. Gənclər ən dinamik zümrə kimi ictimai-siyasi, sosial-iqtisadi və mədəni həyatda fəal iştirak edir, ölkədə baş verən bütün proseslərin mərkəzində dayanırlar. 44 günlük uğurlu Vətən savaşı bir daha onu göstərdi ki, ölkəmizin gələcəyi əmin əllərdədir. İkinci Qarabağ müharibəsi Azərbaycan gənclərində torpaq, Vətən sevgisinin nə qədər böyük olduğunu göstərdi. Gənclərimiz həm döyüş meydanında, həm də informasiya müharibəsində vətənpərvərlik hisslərini mərdliklə nümayiş etdirdilər. Dövlət başçısı cənab İlham Əliyevin çağırışına cavab verən gənclərimiz böyük ruh yüksəkliyi ilə silaha sarılaraq torpaqlarımızı işğaldan azad etdilər. Üçrəngli Dövlət Bayrağımız dədə-baba torpağımız olan Qarabağda dalğalandırıldı. Azərbaycan əsgəri yazdığı yeni tarixlə xalqımızın qürurunu özünə qaytardı.Qürur hissi keçiririk ki, həmin gənclər arasında Sumqayıt Dövlət Universitetinin də yetirmələri var. Gənclərə vətənpərvərlik hissini aşılayan universitetimiz şəhidlərimizin əziz xatirəsini daima anır. SDU-da vətənpərvərlik hissinin çox yüksək olduğunu vurğulayan rektor tələbələri şəhidlərimizin adına layiq olmağa, təhsildə yüksək nailiyyətlər əldə etməyə çağırdı.
Rektor onu da diqqətə çatdırdı ki, bu gün Sumqayıt Dövlət Universitetində təhsilin bütün pillələri, o cümlədən elmlər doktoru proqramı üzrə kadr hazırlığı aparılır.
41 saylı Sumqayıt birinci seçki dairəsindən Millət vəkili, Milli Məclisin Ailə, Qadın və Uşaq Məsələləri üzrə Komitəsinin sədriHicran Hüseynova rektor professor Elxan Hüseynovu və kollektivi salamladı, tədbirə dəvət olunduğuna görə dərin təşəkkürünü bildirdi və “Azərbaycanda qadın siyasəti” mövzusunda məruzə ilə çıxış etdi. Qeyd etdi ki, ölkəmizdə dövlət qadın siyasətinin əsas prinsiplərinin müəyyən edilməsinin və dövlət səviyyəsinə qaldırılmasının məhz Heydər Əliyevin adı ilə bağlı olması danılmaz bir tarixi faktdır. O, qadınların idarəetmə, qərarqəbuletmə və sosial həyatın bütün sahələrində irəli çəkilməsini vacib bilmişdir. Azərbaycanda qadın hüquqlarının qorunması, təbliğ olunması, onlara yüksək imtiyazların verilməsi, qadınların dövlət siyasətinin həyata keçirilməsində və qanunların qəbul edilməsində iştirakının artırılması Heydər Əliyev siyasətinin ayrılmaz tərkib hissələrindən olmuşdur. Ölkəmizdə qadın problemləri daim dövlət qayğısındadır və gender proqramı ardıcıl surətdə həyata keçirilməkdədir.
43 saylı Sumqayıt üçüncü seçki dairəsinin Millət vəkili Emin Hacıyev tədbir iştirakçılarını salamladı və “Azərbaycanda gənclərin inkişafı və xaricdə təhsil məsələləri” mövzusunda məruzə ilə çıxış etdi, ölkəmizdə həyata keçirilən dövlət gənclər siyasətinin əhəmiyyətindən, Prezident cənab İlham Əliyevin gənclərə diqqət və qayğısından danışdı, “Gənclərin xarici ölkələrin nüfuzlu ali təhsil müəssisələrində təhsil almalarına dair 2022–2026-cı illər üçün Dövlət Proqramı” haqqında məlumat verdi. Bildirdi ki, Dövlət Proqramının əsas məqsədi gənclərə xarici ölkələrin nüfuzlu ali təhsil müəssisələrində təhsilalma imkanları yaratmaqla, onların Azərbaycan Respublikasının gələcək inkişafını təmin edəcək və qlobal çağırışlara cavab verəcək müasir texnologiyaları çevik mənimsəyən, praktiki bilik və bacarıqlara yiyələnən, müasir və gələcək əmək bazarının tələblərinə cavab verən rəqabətqabiliyyətli və yüksəkixtisaslı peşəkar kadrlar kimi hazırlanmasını təmin etməkdir.
Dövlət başçısının rəhbərliyi ilə həyata keçirilən dövlət gənclər siyasəti Azərbaycan gəncliyinin inkişafına təkan verib və bu siyasət çərçivəsində uğurla icra olunan bir sıra dövlət proqramları təsdiq olunub.
Millət vəkilləri tələbələrlə müxtəlif mövzularda fikir mübadiləsi apararaq onları maraqlandıran sualları cavablandırdılar, gənclərə təhsillərində uğurlar arzuladılar, Sumqayıt Dövlət Universitetində aldıqları təhsilin onların gələcək uğurları üçün baza rolunda çıxış edəcəyinə əminliliklərini ifadə etdilər.

Home | News | A meeting of students with MPs was held at Sumgayit State University
On March 2, Sumgayit State University hosted a meeting of MPs and students on "Women and Youth Policy in Azerbaijan."
First, the rector of SSU, Professor Elkhan Huseynov and deputies laid flowers at the bust of National Leader Heydar Aliyev in the lobby of the university.
The guests viewed photos and books dedicated to the great leader at the Heydar Aliyev Center, reflecting all periods of the rich life and activity of national leader Heydar Aliyev, including his visits to foreign countries as President of independent Azerbaijan, meetings with influential statesmen. Deputy Hijran Huseynova and Emin Hajiyev wrote their heartfelt words in the memorial book.
Then the meeting with the deputies continued in the Great Assembly Hall.
Rector of the University, Professor Elkhan Huseynov greeted the guests and participants of the event, expressed satisfaction with seeing them at the university and noted that the topic was dedicated to topical issues. He noted that the measures taken to address the problems of society, youth policy, family and women are important, and both policies continue successfully in our country. The rector emphasized that today Azerbaijani women are active members of a democratic society in our country. Great Leader Heydar Aliyev always praised the services of women - their contribution to the healthy, patriotic upbringing of the younger generation, and always paid great attention and care to them.
The rector also stressed that historically, every nation hopes for a happy future for the younger generation. Raising a young generation is also a priority for the country. As the most dynamic group, young people take an active part in socio-political, socio-economic and cultural life, and are at the center of all processes taking place in the country. The successful 44-day Patriotic War has once again shown that the future of our country is in safe hands. The Second Karabakh War showed how much the Azerbaijani youth love their land. Our young people bravely demonstrated their patriotic feelings both on the battlefield and in the information war. Responding to the call of President Ilham Aliyev, our young people with great enthusiasm took up arms and liberated our lands from occupation. Our tricolor national flag was raised in Karabakh, our ancestral land. The Azerbaijani soldier regained the pride of our people with his new history. We are proud that among these young people there are also graduates of Sumgayit State University. Our university, which instills a sense of patriotism to young people, always remembers the memory of our martyrs.
Emphasizing the high level of patriotism at SSU, the rector called on students to be worthy of the name of our martyrs and to achieve high results in education.
The rector also noted that today Sumgayit State University conducts training at all levels of education, including the doctoral program.
Deputy from Sumgayit First Constituency No. 41, Chairman of the Parliamentary Committee on Family, Women and Children Hijran Huseynova greeted rector professor Elkhan Huseynov and his staff, thanked them for the invitation to the event and made a report on "Women"s Policy in Azerbaijan". He noted that it is an undeniable historical fact that the definition of the main principles of state women"s policy in our country and its promotion to the state level is connected with the name of Heydar Aliyev. She informed the importance of promoting women in all areas of governance, decision-making and social life. Protection and promotion of women"s rights in Azerbaijan, giving them high privileges, increasing women"s participation in the implementation of state policy and adoption of laws have been an integral part of Heydar Aliyev"s policy. In our country women"s issues are always under the care of the state and the gender program is consistently implemented.
Emin Hajiyev, deputy of Sumgayit Third Constituency No. 43, greeted the participants and made a report on "Youth development in Azerbaijan and education issues abroad", spoke about the importance of state youth policy in our country, president Ilham Aliyev"s attention and care for young people. State Program on 2022-2026 for countries to study in prestigious higher education institutions ”. He noted that the main goal of the State Program is to provide young people with opportunities to study in prestigious foreign universities, to ensure the future development of the Republic of Azerbaijan and to respond global challenges ,adopt modern technologies and to ensure that they are trained as highly qualified professionals.
The state youth policy implemented under the leadership of the president has given impetus to the development of Azerbaijani youth, and a number of state programs successfully implemented within this policy have been approved.
The deputies exchanged views with students on various topics, answered their questions, wished success to young people in their education, and expressed confidence that their education at Sumgayit State University will be the basis for their future success.