Əsas səhifə | Xəbərlər | Sumqayıt Dövlət Universitetində Millət vəkilləri ilə tələbələrin görüşü keçirildi
Yerləşdirilmə tarixi : 02 Mart 2022 15:19
Sumqayıt Dövlət Universitetində Millət vəkilləri ilə tələbələrin görüşü keçirildi
Martın 2-də Sumqayıt Dövlət Universitetində Millət vəkilləri ilə tələbələrin “Azərbaycanda qadın və gənclər siyasəti” mövzusunda görüşü keçirildi.
Öncə SDU-nun rektoru professor Elxan Hüseynov və Millət vəkilləri universitetin foyesində ucaldılmış ümummilli lider Heydər Əliyevin büstü önünə gül dəstələri düzərək xatirəsini ehtiramla yad etdilər.
Qonaqlar Ulu öndərin adını daşıyan Heydər Əliyev Mərkəzində ümummilli lider Heydər Əliyevin zəngin həyat və fəaliyyətinin bütün dövrlərini, o cümlədən müstəqil Azərbaycanın Prezidenti kimi xarici ölkələrə səfərlərini, nüfuzlu dövlət xadimləri ilə görüşlərini əks etdirən fotoşəkillərə, Ulu öndərə həsr olunmuş kitablara baxış keçirdilər. Millət vəkilləri: Hicran Hüseynova və Emin Hacıyev xatirə kitabında ürək sözlərini qeyd etdilər.
Sonra Millət vəkilləri ilə görüş Böyük Akt zalında davam etdi.
Universitetin rektoru professor Elxan Hüseynov qonaqları, tədbir iştirakçılarını salamladı,onları universitetdə görməkdən məmnunluğunu ifadə etdi və mövzunun aktual məsələlərə həsr olunduğunu diqqətə çatdırdı. Bildirdi ki, cəmiyyət, gənclər siyasəti, ailə və qadın problemlərinin həlli istiqamətində həyata keçirilən tədbirlər mühüm əhəmiyyət kəsb edir,ölkəmizdə hər iki siyasət uğurla davam edir. Rektor xüsusilə vurğuladı ki, Azərbaycan qadını bu gün ölkəmizdə demokratik cəmiyyətin fəal üzvü kimi çıxış edir. Ulu öndər Heydər Əliyev qadınların xidmətlərini - gənc nəslin sağlam, vətənpərvərlik ruhunda böyüməsində sərf etdikləri əməyi hər zaman yüksək qiymətləndirərək, onlara daim böyük diqqət və qayğı göstərmişdir.
Rektor onuda vurğuladı ki,tarixən hər bir xalq xoşbəxt gələcəyinə olan ümidlərini, ilk növbədə, gənc nəslə bağlayır. Gənc nəslin yetişdirilməsi ölkədə prioritet məsələlərdən biridir. Gənclər ən dinamik zümrə kimi ictimai-siyasi, sosial-iqtisadi və mədəni həyatda fəal iştirak edir, ölkədə baş verən bütün proseslərin mərkəzində dayanırlar. 44 günlük uğurlu Vətən savaşı bir daha onu göstərdi ki, ölkəmizin gələcəyi əmin əllərdədir. İkinci Qarabağ müharibəsi Azərbaycan gənclərində torpaq, Vətən sevgisinin nə qədər böyük olduğunu göstərdi. Gənclərimiz həm döyüş meydanında, həm də informasiya müharibəsində vətənpərvərlik hisslərini mərdliklə nümayiş etdirdilər. Dövlət başçısı cənab İlham Əliyevin çağırışına cavab verən gənclərimiz böyük ruh yüksəkliyi ilə silaha sarılaraq torpaqlarımızı işğaldan azad etdilər. Üçrəngli Dövlət Bayrağımız dədə-baba torpağımız olan Qarabağda dalğalandırıldı. Azərbaycan əsgəri yazdığı yeni tarixlə xalqımızın qürurunu özünə qaytardı.Qürur hissi keçiririk ki, həmin gənclər arasında Sumqayıt Dövlət Universitetinin də yetirmələri var. Gənclərə vətənpərvərlik hissini aşılayan universitetimiz şəhidlərimizin əziz xatirəsini daima anır. SDU-da vətənpərvərlik hissinin çox yüksək olduğunu vurğulayan rektor tələbələri şəhidlərimizin adına layiq olmağa, təhsildə yüksək nailiyyətlər əldə etməyə çağırdı.
Rektor onu da diqqətə çatdırdı ki, bu gün Sumqayıt Dövlət Universitetində təhsilin bütün pillələri, o cümlədən elmlər doktoru proqramı üzrə kadr hazırlığı aparılır.
41 saylı Sumqayıt birinci seçki dairəsindən Millət vəkili, Milli Məclisin Ailə, Qadın və Uşaq Məsələləri üzrə Komitəsinin sədriHicran Hüseynova rektor professor Elxan Hüseynovu və kollektivi salamladı, tədbirə dəvət olunduğuna görə dərin təşəkkürünü bildirdi və “Azərbaycanda qadın siyasəti” mövzusunda məruzə ilə çıxış etdi. Qeyd etdi ki, ölkəmizdə dövlət qadın siyasətinin əsas prinsiplərinin müəyyən edilməsinin və dövlət səviyyəsinə qaldırılmasının məhz Heydər Əliyevin adı ilə bağlı olması danılmaz bir tarixi faktdır. O, qadınların idarəetmə, qərarqəbuletmə və sosial həyatın bütün sahələrində irəli çəkilməsini vacib bilmişdir. Azərbaycanda qadın hüquqlarının qorunması, təbliğ olunması, onlara yüksək imtiyazların verilməsi, qadınların dövlət siyasətinin həyata keçirilməsində və qanunların qəbul edilməsində iştirakının artırılması Heydər Əliyev siyasətinin ayrılmaz tərkib hissələrindən olmuşdur. Ölkəmizdə qadın problemləri daim dövlət qayğısındadır və gender proqramı ardıcıl surətdə həyata keçirilməkdədir.
43 saylı Sumqayıt üçüncü seçki dairəsinin Millət vəkili Emin Hacıyev tədbir iştirakçılarını salamladı və “Azərbaycanda gənclərin inkişafı və xaricdə təhsil məsələləri” mövzusunda məruzə ilə çıxış etdi, ölkəmizdə həyata keçirilən dövlət gənclər siyasətinin əhəmiyyətindən, Prezident cənab İlham Əliyevin gənclərə diqqət və qayğısından danışdı, “Gənclərin xarici ölkələrin nüfuzlu ali təhsil müəssisələrində təhsil almalarına dair 2022–2026-cı illər üçün Dövlət Proqramı” haqqında məlumat verdi. Bildirdi ki, Dövlət Proqramının əsas məqsədi gənclərə xarici ölkələrin nüfuzlu ali təhsil müəssisələrində təhsilalma imkanları yaratmaqla, onların Azərbaycan Respublikasının gələcək inkişafını təmin edəcək və qlobal çağırışlara cavab verəcək müasir texnologiyaları çevik mənimsəyən, praktiki bilik və bacarıqlara yiyələnən, müasir və gələcək əmək bazarının tələblərinə cavab verən rəqabətqabiliyyətli və yüksəkixtisaslı peşəkar kadrlar kimi hazırlanmasını təmin etməkdir.
Dövlət başçısının rəhbərliyi ilə həyata keçirilən dövlət gənclər siyasəti Azərbaycan gəncliyinin inkişafına təkan verib və bu siyasət çərçivəsində uğurla icra olunan bir sıra dövlət proqramları təsdiq olunub.
Millət vəkilləri tələbələrlə müxtəlif mövzularda fikir mübadiləsi apararaq onları maraqlandıran sualları cavablandırdılar, gənclərə təhsillərində uğurlar arzuladılar, Sumqayıt Dövlət Universitetində aldıqları təhsilin onların gələcək uğurları üçün baza rolunda çıxış edəcəyinə əminliliklərini ifadə etdilər.

Главная страница | Новости | В Сумгаитском государственном университете состоялась встреча народных депутатов со студентами
Yerləşdirilmə tarixi : 02 Март 2022 15:19
В Сумгаитском государственном университете состоялась встреча народных депутатов со студентами
2 марта в Сумгаитском государственном университете состоялась встреча народных депутатов и студентов на тему «Женская и молодежная политика в Азербайджане».
Вначале ректор профессор Эльхан Гусейнов и народные депутаты возложили цветы к бюсту общенационального лидера Гейдара Алиева, воздвигнутому в фойе университета, и почтили его память.
Гости побывали в Центре Гейдара Алиева и ознакомились с фотографиями, посвященными жизни и деятельности общенационального лидера во все периоды. Здесь представлены также фотографии, отражающие поездки в зарубежные страны Гейдара Алиева в качестве Президента суверенного Азербайджана, встречи с руководителями правительств ведущих стран мира. Особый интерес у гостей вызвали книги, посвященные общенациональному лидеру. Народные депутаты Хиджран Гусейнова и Эмин Гаджиев оставили записи в Книге почетных гостей.
Встреча с народными депутатами была продолжена в Большом актовом зале университета.
Ректор университета профессор Эльхан Гусейнов поприветствовал гостей и участников встречи и выразил удовлетворение по поводу встречи с ними. Он отметил, что общественная и молодежная политика, решение проблем семьи и женщин имеет большое значение. Все эти вопросы успешно решаются в нашей стране. Было подчеркнуто, что азербайджанская женщина сегодня выступает в стране как активный член демократического общества. Общенациональный лидер Гейдар Алиев всегда высоко ценил заслуги женщин, труд, который они вкладывали в воспитание и здоровье детей, всегда с заботой и вниманием относился к женщинам.
Ректор также сказал, что каждый народ связывает свои надежды с молодым поколением. Воспитание молодого поколения является одним из приоритетных направлений. Молодежь же, в свою очередь, как динамическая прослойка общества активно участвует в общественно –политической, социально-экономической и культурной жизни страны. Успешная 44–дневная война показала, что судьба нашей страны в надежных руках. Эта Отечественная война продемонстрировала всему миру насколько патриотична азербайджанская молодежь, бесконечно любящая свой народ и свою землю Молодежь активно и героически участвовала и в боевых действиях, и информационной войне против нашей страны.
По призыву Президента Ильхама Алиева тысячи юношей отважно участвовали в боях за освобождение азербайджанских земель от оккупации. Трехцветный флаг нашей республики был поднят на освобожденных территориях в Карабахе. Наши храбрые солдаты вернули нашему народу веру в себя и свою победу. Мы гордимся тем, что среди этих молодых бойцов были и воспитанники Сумгаитского государственного университета. Наш университет, прививающий студентам чувство патриотизма, всегда чтит память шехидов, отдавших жизнь за свободу и территориальную целостность Азербайджана.
Было отмечено, что сегодня в СГУ проводится обучение по всем ступеням образования, в том числе по программе доктора наук.
Народный депутат от 41 избирательного участка первого избирательного округа города Сумгаита председатель Комитета по вопросам семьи, женщин и детей Милли Меджлиса Хиджран Гусейнова поприветствовала ректора и коллектив университета и выразила благодарность за приглашение на встречу. Она выступила с докладом на тему «Женская политика в Азербайджане». Докладчик сказала, что основные принципы женской политики были определены и доведены до уровня государственной политики в период руководства страной общенациональным лидером Гейдаром Алиевым, который считал, что женщина должна принимать участие в политической и социальной жизни общества. Неотъемлемой частью политики Гейдара Алиева была защита прав женщин, предоставление им высоких привилегий, активное участие женщин в проведении государственной политики и принятии законов. В стране последовательно проводится гендерная политики и все проблемы по этой политике решаются.
Народный депутат 43 избирательного участка первого избирательного округа города Сумгаита Эмин Гаджиев поприветствовал гостей и выступил с докладом «Развитие молодежи в Азербайджане и их образование за рубежом», Докладчик рассказал о заботе и внимании государства к проблемам молодежи. Он также отметил значимость «Государственной программы на 2022-2026-ой годы по получению образования молодежью в престижных высших учебных заведениях зарубежных стран». Депутат сказал, что целью программы является создание условий для молодежи по получению образования в престижных вузах зарубежных стран, обеспечение подготовки кадров, отвечающих требованиям современного и будущего рынка труда, специалистов, способных гибко и быстро усваивать современные технологии и обеспечить будущее развития Азербайджанской Республики.
Государственная молодежная политика, осуществляемая под руководством Президента страны, направлена на всестороннее развитие и образование молодежи.
Народные депутаты провели обмен мнением по многим интересующим студентов проблемам, ответили на их вопросы. В заключение депутаты пожелали успехов студентам Сумгаитского государственного университета и отметили, что образование, полученное студентами сегодня, будет служить базой для их будущих успехов в работе.