İyulun 11-də SDU-nun Elmi şurası səs çoxluğu ilə işə başladı. İclası giriş sözü ilə açan sədr Elxan Hüseynov şura üzvlərini salamladı və universitetimizin maddi-texniki bazasının gücləndirilməsi, tədrisin keyfiyyətinin yüksəldilməsi istiqamətində aparılan işlərdən danışdı.
Əvvəlcə Tədris hissəsinin müdiri, dosent İsabal Qurbanov bakalavr səviyyəsi üzrə yaz imtahan sessiyasının, IV kurs tələbələrinin dövlət imtahanlarının və buraxılış işlərinin müdafiəsinin nəticələri barədə ətraflı məlumat verdi və vurğuladı ki, 100 nəfərə  yaxın tələbə şifahi sorğuya müraciət edərək imtahan ballarını artırmışlar.
Qiyabi, distant və əlavə təhsil üzrə prorektor, dosent Qafar Atayevin qiyabi təhsil üzrə 2014-2015-ci tədris ilinin yaz imtahan sessiyasının nəticələri və Doktorantura və magistratura şöbəsinin müdiri, dosent Ramiz Hüseynovun magistr səviyyəsində yaz imtahan sessiyasının və magistr dissertasiya işlərinin müdafiəsinin nəticələri barədə hesabatları dinlənildi. Fakültə dekanları yaz imtahan sessiyası ilə bağlı şura üzvlərinə məruzə ilə çıxış etdilər.
İclasda hesabatları dinləyən sədr Elxan Hüseynov SDU-nun il ərzində fəaliyyətini yüksək qiymətləndirdi  və yaz imtahan sessiyasının şəffaf və obyektiv keçirilməsi ilə bağlı məmnunluğunu ifadə etdi. Professor Elxan Hüseynov  2015-2016-cı tədris ilinə hazırlıq işləri ilə bağlı müvafiq tapşırıqlarını verdi.
Elmi katib, dosent Aqil Hüseynov 2015-2016-cı tədris ili üçün Elmi Şuranın iş planının təsdiqi barədə iclas iştirakçılarına məlumat verdi.
Cari məsələlərin müzakirəsi zamanı Beynəlxalq əməkdaşlıq şöbəsinin müdiri, dosent Turqay Hüseynov fiziki imkanları məhdud olan tələbələr üçün mərkəzin əsasnaməsinin təsdiqi barəsində danışaraq bildirdi ki, artıq mərkəzin fəaliyyət göstərməsi üçün hər bir şərait yaradılıb. Bərk cisimlər fizikası kafedrasının dosenti Samir Orucov ABŞ-da İntel şirkətinin təşkil etdiyi Təhsil Akademiyasında keçdiyi təcrübə haqqında fikirlərini bölüşdü.
İclasda Tədris Metodiki Şurasının sədri, professor  Məhəmməd Əhmədovun yeni ixtisaslar üçün tədris planlarının, sillabusların hazırlanması barəsində hesabatı ətrafında fikir mübadiləsi aparıldı. Professor Nadir Kazımovun Apelyasiya Komissiyasının hesabatı, professor Şirxan Səlimovun Qaynar xətt və imtahan qərargahının hesabatı maraqla dinlənildi.
Rektor Elxan Hüseynov Qədim dünya və orta əsrlər tarixi kafedrasının müdiri, dosent Həmid Alıyevi Ali Attestasiya Komitəsinin doktorluq diplomu alması münasibətilə Elmi şuranın üzvləri adından təbrik etdi.

Главная страница | Новости | Состоялось очередное заседание Ученого Совета
11 июля состоялось заседание Ученого Совета.  Открывая заседание, председатель Ученого Совета, профессор  Эльхан Гусейнов  приветствовал членов Совета. В своей речи Эльхан Гусейнов затронул вопросы    укрепления материально-технической базы университета и  улучшения качества обучения.
В ходе заседания выступил начальник Учебной части доцент Исабал Гурбанов. Исабал Гурбанов дал информацию о результатах летней экзаменационной сессии  бакалавров, государственных экзаменах студентов IV курса и выпускных квалификационных работ. Исабал Гурбанов отметил, что для завышения экзаменационных баллов около 100 студентов обратились к методу устного собеседования.
Проректор  по заочному, дистанционному и дополнительному образованию, доцент Гафар Атаев  рассказал об  итогах  летней экзаменационной сессии  заочной формы обучения 2014-2015 учебного года. Далее выступил руководитель отдела Докторантуры и магистратуры, доцент Рамиз Гусейнов. Рамиз Гусейнов проинформировал всех об итогах летней экзаменационной сессии  магистров и о защитах магистерских диссертаций.
Затем с докладами о летней экзаменационной сессии  выступили деканы факультетов.
Выслушав все доклады, председатель Эльхан Гусейнов высоко оценил деятельность университета за текущий год и выразил свое удовлетворение тем, что летняя экзаменационная сессия прошла объективно и честно. Профессор Эльхан Гусейнов дал свои указания по подготовке к 2015-2016 учебному году.
Ученый секретарь, доцент Агиль Гусейнов проинформировал всех членов Совета о плане работы Ученого Совета на 2015-2016 год. В ходе обсуждения текущих вопросов, руководитель отдела Международного сотрудничества Тургай Гусейнов отметил что, было утверждено положение о центре для студентов с ограниченными возможностями. Созданы все благоприятные   условия для полноценного функционирования центра.
Доцент кафедры физики твердых тел СамирОруджев поделился с накопленными знаниями в Академии Образования, организованной компанией «Intel».
Состоялся обмен мнениями по поводу доклада председателя Учебно-методического Совета, профессора Магомета Ахмедова о  подготовке силлабусов  и учебных планов новых специальностей.
Профессор Надир Казымов доложил о работе Апелляционной комиссии, профессор Ширхан Салимов – о  работе горячей линии и штаба по проведению экзамена.
Ректор Эльхан  Гусейнов от имени членов Ученого Совета поздравил заведующего кафедрой древней и средневековой истории доцента Гамида Алыева с получением диплома доктора наук Высшего Аттестационного Комитета.