SDU-nun ictimai həyatında öz fəallığı ilə fərqlənən xanımlar mükafatlandırıldı
8 Mart ‒ Beynəlxalq Qadınlar Günü qadınların iqtisadi, siyasi, mədəni və ictimai hüquq bərabərliyi uğrunda mübarizəsini, habelə qadınlara nəzakət, sevgi və məhəbbəti tərənnüm edən bayramdır. Dünyanın bir çox yerlərində olduğu kimi,Azərbaycanda da 8 Mart ‒ Beynəlxalq Qadınlar Günü böyük sevinc və fərəh hissi ilə qeyd olunur.
Martın 4-də Sumqayıt Dövlət Universitetinin ictimai həyatında öz fəallığı ilə fərqlənən bir qrup xanım əməkdaş universitetin rektoru professor Elxan Hüseynovun muvafiq əmrinə əsasən fəxri fərman və pul mükafatına layiq görüldülər.
Tədbiri SDU-nun Azad Həmkarlar İttifaqı Komitəsinin sədri dosent Elmar Xəlilov açaraq, universitetin rektoru professor Elxan Hüseynov adından 8 Mart ‒ Beynəlxalq Qadınlar Günü münasibətilə bütün qadınları, eləcə də universitetin xanım əməkdaş və tələbələrini təbrik etdi. Qadınların ölkəmizin ictimai-siyasi həyatında rolundan danışaraq, ilk növbədə, demokratik cəmiyyətin inkişafının təminatçısı olan qadınların dövlət idarəçiliyindən tutmuş, ölkənin mədəni, pedaqoji, elmi həyatında öhdələrinə düşən vəzifələri layiqincə yerinə yetirdiklərini vurğuladı.
Elmar Xəlilov onu da qeyd etdi ki, ölkəmizdə dövlət qadın siyasətinin əsasını qoyan ümummilli lider Heydər Əliyev həmişə qadın şəxsiyyətinə böyük hörmətlə yanaşmış, ölkə həyatının bütün sahələrində qadınlara xüsusi yer ayırmış, onların cəmiyyətdə hərtərəfli fəaliyyətinə geniş imkanlar yaratmışdır. Dövlət qadın siyasətinin Prezident cənab İlham Əliyev tərəfindən qətiyyətlə davam etdirilməsi sayəsində Azərbaycan qadınının cəmiyyətdə yeri və nüfuzu daha da artmışdır. Ölkəmizdə gender siyasətinin gücləndirilməsi, qadınların cəmiyyətdə rolunun yüksəldilməsi üçün davamlı tədbirlər həyata keçirilir.
Elmar müəllim çıxışı zamanı Sumqayıt Dövlət Universitetində də çox sayda xanımların çalışdığını, təhsil aldığını diqqətə çatdıraraq bildirdi ki, ölkənin ictimai-siyasi həyatında mühüm nailiyyətlərin əldə edilməsində Sumqayıt Dövlət Universitetində çalışan xanımların da böyük əməyi var və onlar da üzərlərinə düşən vəzifələri layiqincə yerinə yetirirlər.
Sonra dosent Elmar Xəlilov universitetin rektoru professor Elxan Hüseynovun adından universitetin ictimai-siyasi həyatında fəal iştirak edən xanım əməkdaşlara fəxri fərmanlar təqdim edərək onlara möhkəm cansağlığı, ailə xoşbəxtliyi və işlərində yeni-yeni uğurlar arzuladı.
Sonda təltif olunan xanım əməkdaşlar ölkəmizdə qadınlara göstərilən yüksək diqqət və qayğıya görə ölkə rəhbərliyinə və universitetin rektoru professor Elxan Hüseynova dərin minnətdarlıqlarını bildirdilər.

Home | News | THE LADIES WHO DISTINGUISHED IN THE PUBLIC LIFE OF SSU WERE AWARDED
March 8 - International Women"s Day is a holiday glorified the struggle of women for economic, political, cultural and social equality, as well as courtesy, love and affection for women. March 8, International Women"s Day is celebrated in Azerbaijan with great joy and happiness, as in many parts of the world.
On March 4, a group of female employees, distinguished for their activity in the public life of Sumgayit State University, were awarded an Honorary Decree and a money prize by the relevant order of rector professor Elkhan Huseynov.
The event was opened by the Chairman of the Free Trade Union Committee of SSU associate professor Elmar Khalilov, on behalf of the rector of the university professor Elkhan Huseynov congratulated all women, as well as female staff and students of the university on the occasion of March 8 - International Women"s Day. Speaking about the role of women in the socio-political life of our country, first of all, he stressed that women who are the guarantors of the development of a democratic society, have fulfilled their responsibilities in the cultural, pedagogical and scientific life of the country.
Elmar Khalilov also noted that the national leader Heydar Aliyev who established the foundation of the state women"s policy in our country had always great respect for women, paid special attention to women in all spheres of life and created opportunities for their comprehensive activities in society. Thanks to the resolute continuation of the state women"s policy by President Ilham Aliyev, the place and prestige of Azerbaijani women in society has further increased. Sustainable measures are being taken in our country for strengthening gender policy and increasing the role of women in society.
During his speech Mr Elmar noted that many women work and study at Sumgayit State University, and said that women working at Sumgayit State University have a great contribution in acquirement of important achievements in the socio-political life of the country and they are fulfilling their duties.
Then on behalf of the rector of the university professor Elkhan Huseynov associate professor Elmar Khalilov presented honorary diplomas to female employees who are actively involved in the socio-political life of the university and wished them good health, family happiness and new success in their work.
At the end the awarded employees expressed their deep gratitude to the country"s leadership and the rector of the university professor Elkhan Huseynov for the high attention and care shown to women in our country.