SDU-nun ictimai həyatında öz fəallığı ilə fərqlənən xanımlar mükafatlandırıldı
8 Mart ‒ Beynəlxalq Qadınlar Günü qadınların iqtisadi, siyasi, mədəni və ictimai hüquq bərabərliyi uğrunda mübarizəsini, habelə qadınlara nəzakət, sevgi və məhəbbəti tərənnüm edən bayramdır. Dünyanın bir çox yerlərində olduğu kimi,Azərbaycanda da 8 Mart ‒ Beynəlxalq Qadınlar Günü böyük sevinc və fərəh hissi ilə qeyd olunur.
Martın 4-də Sumqayıt Dövlət Universitetinin ictimai həyatında öz fəallığı ilə fərqlənən bir qrup xanım əməkdaş universitetin rektoru professor Elxan Hüseynovun muvafiq əmrinə əsasən fəxri fərman və pul mükafatına layiq görüldülər.
Tədbiri SDU-nun Azad Həmkarlar İttifaqı Komitəsinin sədri dosent Elmar Xəlilov açaraq, universitetin rektoru professor Elxan Hüseynov adından 8 Mart ‒ Beynəlxalq Qadınlar Günü münasibətilə bütün qadınları, eləcə də universitetin xanım əməkdaş və tələbələrini təbrik etdi. Qadınların ölkəmizin ictimai-siyasi həyatında rolundan danışaraq, ilk növbədə, demokratik cəmiyyətin inkişafının təminatçısı olan qadınların dövlət idarəçiliyindən tutmuş, ölkənin mədəni, pedaqoji, elmi həyatında öhdələrinə düşən vəzifələri layiqincə yerinə yetirdiklərini vurğuladı.
Elmar Xəlilov onu da qeyd etdi ki, ölkəmizdə dövlət qadın siyasətinin əsasını qoyan ümummilli lider Heydər Əliyev həmişə qadın şəxsiyyətinə böyük hörmətlə yanaşmış, ölkə həyatının bütün sahələrində qadınlara xüsusi yer ayırmış, onların cəmiyyətdə hərtərəfli fəaliyyətinə geniş imkanlar yaratmışdır. Dövlət qadın siyasətinin Prezident cənab İlham Əliyev tərəfindən qətiyyətlə davam etdirilməsi sayəsində Azərbaycan qadınının cəmiyyətdə yeri və nüfuzu daha da artmışdır. Ölkəmizdə gender siyasətinin gücləndirilməsi, qadınların cəmiyyətdə rolunun yüksəldilməsi üçün davamlı tədbirlər həyata keçirilir.
Elmar müəllim çıxışı zamanı Sumqayıt Dövlət Universitetində də çox sayda xanımların çalışdığını, təhsil aldığını diqqətə çatdıraraq bildirdi ki, ölkənin ictimai-siyasi həyatında mühüm nailiyyətlərin əldə edilməsində Sumqayıt Dövlət Universitetində çalışan xanımların da böyük əməyi var və onlar da üzərlərinə düşən vəzifələri layiqincə yerinə yetirirlər.
Sonra dosent Elmar Xəlilov universitetin rektoru professor Elxan Hüseynovun adından universitetin ictimai-siyasi həyatında fəal iştirak edən xanım əməkdaşlara fəxri fərmanlar təqdim edərək onlara möhkəm cansağlığı, ailə xoşbəxtliyi və işlərində yeni-yeni uğurlar arzuladı.
Sonda təltif olunan xanım əməkdaşlar ölkəmizdə qadınlara göstərilən yüksək diqqət və qayğıya görə ölkə rəhbərliyinə və universitetin rektoru professor Elxan Hüseynova dərin minnətdarlıqlarını bildirdilər.

Главная страница | Новости | В СГУ прошла церемония награждения сотрудниц, принимавших активное участие в общественной жизни университета
Yerləşdirilmə tarixi : 04 Март 2022 14:21
В СГУ прошла церемония награждения сотрудниц, принимавших активное участие в общественной жизни университета
4 марта нескольким сотрудницам, отличившимся активным участием в общественной жизни СГУ, соответствующим приказом ректора проф. Эльхана Гусейнова были вручены Почетные грамоты и денежные премии.
Мероприятие открыл председатель Профсоюзного комитета СГУ доц. Эльмар Халилов, который от имени ректора университета проф. Эльхана Гусейнова поздравил женский коллектив и студенток университета с 8 Марта – Международным женским днем. Доц. Эльмар Халилов рассказал о роли женщин в общественно-политической жизни нашей страны и подчеркнул, что женщины, являющиеся гарантами развития демократического общества, с достоинством выполняют свои обязанности в культурно-педагогической и научной жизни страны.
Эльмар Халилов также отметил, что общенациональный лидер Гейдар Алиев, заложивший основы государственной женской политики в нашей стране, всегда с большим уважением относился к женщинам, отводил женщинам особое место во всех сферах жизни, создавал возможности для их всесторонней интеграции в общество. Благодаря нынешнему Президенту Азербайджанской Республики Ильхаму Алиеву, продолжившему государственную политику Гейдара Алиева в отношении женщин, место и роль азербайджанских женщин в обществе еще больше возросли. В нашей стране принимаются все меры по укреплению гендерной политики и повышению роли женщин в обществе.
В ходе своего выступления доц. Эльмар Халилов отметил, что в Сумгаитском государственном университете работает и учится много женщин, которые принимают активное участие в общественно-политической жизни страны и вносят большой вклад в развитие страны.
Затем от имени ректора университета проф. Эльхана Гусейнова доц. Эльмар Халилов вручил почетные грамоты сотрудницам, активно участвовавшим в общественно-политической жизни университета, и пожелал им крепкого здоровья, семейного счастья и новых успехов в работе.
В завершение награжденные сотрудницы выразили глубокую признательность руководству страны и ректору университета проф. Эльхану Гусейнову за внимание и заботу, проявленные к женщинам в нашей стране.