Kollektivimiz Sumqayıtda ümumşəhər Novruz şənliyində iştirak etdi
Martın 18-də xalqımızın milli-mənəvi irsini, bolluğu, bərəkəti və xeyirxahlığı təcəssüm etdirən Novruz bayramı Sumqayıtda böyük təntənə ilə qeyd olundu.
Bayram tədbirində Sumqayıt Şəhər İcra Hakimiyyətinin başçısı cənab Zakir Fərəcov, Millət vəkilləri, şəhər rəsmiləri, ictimaiyyət nümayəndələri, Sumqayıt Dövlət Universitetinin professor-müəllim heyəti və yerli sakinlər iştirak etdilər.
Sumqayıt Şəhər İcra Hakimiyyətinin başçısı Zakir Fərəcov şəhər sakinlərini təbrik edərək, bayram tonqalını alışdırdı.
Dədə Qorqud və bahar qızı xeyir-dua verərək, Novruz bayramının xalqımıza uğur, bol ruzi-bərəkət gətirməsini arzuladılar, milli geyimli uşaqlar meydanda rəqs etdilər.
Kimyaçılar Mədəniyyət sarayının foyesində Novruzun personajları olan Kosa və Keçəlin iştirakı ilə qədim xalq rəqsləri və oyunlar, idmançıların müxtəlif nömrələri mərasim iştirakçıları tərəfindən maraqla qarşılandı.
Sumqayıt Dövlət Universitetinin kollektivinin hazırladığı sərgidə milli mətbəximizin və geyimlərimizin, xalq yaradıcılığının, el sənətkarlığının ən gözəl nümunələri nümayiş olundu, həmçinin universitetin “Səma” rəqs qrupunun rəngarəng rəqsləri də tədbir iştirakçılarının marağına səbəb oldu.
Sonda bayram konserti oldu. Tədbirdə respublikanın tanınmış sənət ustaları, incəsənət xadimləri iştirak etdi.

Our team took part in the citywide Novruz festivities in Sumgayit
On March 18, Novruz holiday, which embodies the national and spiritual heritage, abundance, prosperity and kindness of our people was celebrated with great solemnity in Sumgayit.
The event was attended by Mr. Zakir Farajov, head of Sumgayit City Executive Power, MPs, city officials, public figures, faculty of Sumgayit State University and local residents.
The head of the Sumgayit City Executive Power Zakir Farajov congratulated the city residents and lit a holiday bonfire.
Dada Gorgud and Bahar gizi blessed ,wished success and prosperity to our people, children in national costumes danced in the square.
Then, in the lobby of the Cultural Center “Kimyachi” ancient folk dances and games with the participation of Novruz characters Kosa and Kechel, various numbers of athletes were greeted with interest by the participants of the ceremony.
The exhibition prepared by the staff of Sumgayit State University displayed the best examples of our national cuisine and clothes, folk art, handicrafts, as well as the colorful dances of the university"s dance group "Sema".
In the end there was a holiday concert. The event was attended by well-known masters of art and artists of the republic.