SDU-nun əməkdaşı Türkiyənin Orta Doğu Teknik Universitetində yerləşən “İnsan-kompüter qarşılıqlı əlaqələri” laboratoriyasında ezamiyyətdə oldu
Martın 21-dən 27-dək “İnsan-kompüter interfeysləri” sahəsində təhsilverənlərin peşəkarlığının yüksəldilməsi və beynəlxalq təcrübənin öyrənilməsi” layihəsi çərçivəsində Sumqayıt Dövlət Universitetinin Mühəndislik fakültəsinin dekan müavini, İnformasiya texnologiyaları və proqramlaşdırma kafedrasının baş müəllimi Svetlana Əhmədova Orta Doğu Teknik Universitetinin “İnsan-kompüter qarşılıqlı əlaqəsi” laboratoriyası ilə tanış olmaq üçün Ankara şəhərinə 7 günlük ezamiyyətdə iştirak hüququ qazandı.
Ezamiyyət ali və orta ixtisas təhsilinin prioritet istiqamətləri üzrə inkişafa xidmət edən təşəbbüslərin dəstəklənməsi məqsədilə Təhsil Nazirliyinin “Ali və orta ixtisas təhsilinin 2021‒2022-ci illər üzrə inkişafı” mövzusunda qrant müsabiqəsi çərçivəsində baş tutdu.
Qeyd edək ki, “Naxçıvan” Universiteti, ixtisaslar üzrə yeni və müasir tədris məzmununun hazırlanması və tətbiqi kateqoriyasında “İnsan-kompüter interfeysləri sahəsində təhsilverənlərin peşəkarlığının yüksəldilməsi və beynəlxalq təcrübənin öyrənilməsi” layihəsi ilə qrant qazanmışdır.
Layihənin məqsədi “İnsan-kompüter interfeysləri” fənnini tədris edəcək potensial müəllimləri seçmək və fənnin tədris proqramını və dərs kitabını hazırlamaqdır. Bu məqsədlə Təhsil Nazirliyi tabeliyində olan bütün universitetlərin bu fənni tədris edən müəllimləri layihədə iştirak etmək üçün dəvət olundu. Layihəyə qoşulmaq üçün ölkənin beş şəhərinin 15 universitetindən 39 nəfər müraciət etdi. Layihə 3 moduldan ibarət idi, iştirak edənlər 2 modul üzrə verilən tapşırıqları yerinə yetirdikdən sonra, 100 ballıq sistemlə qiymətləndirildi. Ortalama balı yüksək olan 17 müəllim 3-cü modulda iştirak etmək məqsədilə Türkiyə Respublikasının Ankara şəhərində yerləşən Orta Doğu Teknik Universitetinin “İnsan-kompüter qarşılıqlı əlaqəsi” laboratoriyası ilə tanış olmaq üçün Ankara şəhərinə 7 günlük ezamiyyətə göndərildi.
Əməkdaşımız Svetlana Əhmədova professor Kürşat Çağıltayın rəhbərliyi ilə İnsan-kompüter interfeysləri (Human-Computer Interfaces) laboratoriyası ilə tanışlıq, laboratoriyada olan avadanlıqda birbaşa işləmək, koqnitiv modelləşdirmə və İnsan-kompüter interfeysləri (HCİ) tədqiqatçılarının aləti olan CogTool proqram paketində verilmiş tapşırığı yerinə yetirmək bacarıqlarını mənimsədi.

Главная страница | Новости | Сотрудник СГУ побывал в командировке в Техническом университете Орта Догу Турции
Yerləşdirilmə tarixi : 29 Март 2022 16:30
Сотрудник СГУ побывал в командировке в Техническом университете Орта Догу Турции
С 21 по 27 марта в рамках проекта «Повышение профессионализма обучающих в области «Интерфейсы человек –компьютер» и изучение международного опыта» зам. декана факультета Инженерии Сумгаитского государственного университета ст. преподаватель кафедры информационных технологий и программирования Светлана Ахмедова завоевала право на 7-дневную командировку в город Анкара с целью ознакомления с работой лаборатории «Взаимосвязь человек –компьютер» Технического университета Орта Догу Турции.
Командировка стала возможной благодаря грантовому конкурсу «Развитие высшего и средне-специального образования за 2021-2022 учебные годы», проводимого Министерством образования с целью поддержки инициатив, способствующих развитию высшего и средне-специального образования по приоритетным направлениям.
Следует отметить, что Университет Нахчиван стал обладателем гранта с проектом «Повышение профессионализма, обучающих и изучение международного опыта в области «Интерфейсы человек –компьютер» в категории «Подготовка и применение нового и современного учебного содержания по специальностям».
Целью проекта является отбор потенциальных преподавателей, которые будут вести дисциплину и подготовка учебной программы и учебника предмета. Исходя из этого, из всех университетов, находящихся в подчинении Министерства образования, были приглашены преподаватели для участия в проекте. В проект обратились 39 человек из 15 университетов. Он состоял из 3-х модулей. После выполнения заданий по 2-ум модулям, участник оценивался по 100-балльной системе. Для участия в III модуле 17 преподавателей, получивших средневысокие баллы получили право на 7-дневную командировку в Технический университет Орта Догу для ознакомления с лабораторией «Взаимосвязь человек-компьютер».
Под руководством профессора Кюршата Чагылтаина сотрудница СГУ Светлана Ахмедова усвоила навыки работы в лаборатории и навыки выполнения заданий по программному пакету CogTool, являющемуся инструментам исследователей когнитивного моделирования и «Интерфейсы человек-компьютер» (HCİ).