SDU-da 31 Mart ‒ Azərbaycanlıların Soyqırımı Gününə həsr olunmuş onlayn formatda elmi-praktik konfrans keçirildi
1998-ci ildən 31 mart Azərbaycan Respublikasında dövlət səviyyəsində Azərbaycanlıların Soyqırımı Günü kimi qeyd edilir. Bu soyqırımı Azərbaycan xalqı və dövlətçiliyinin tarixində baş vermiş ən faciəli hadisələrdən biri kimi  milli yaddaşımızda iz buraxmışdır. Azərbaycanlıların kütləvi surətdə qırğını, repressiyalara məruz qalması, doğma yurdlarından sürgün edilməsi və didərgin salınması XX əsr tarixinin ən faciəli və dəhşətli səhifələrindəndir.
Martın 31-də Sumqayıt Dövlət Universitetində  “31 Mart 1918-ci il – Azərbaycanlıların Soyqırımı Günüdür” mövzusunda onlayn formatda elmi-praktik konfrans keçirildi.
Əvvəlcə soyqırımı qurbanlarının və torpaqlarımız uğrunda canlarından keçən qəhrəman Vətən övladlarının unudulmaz xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edildi.
Konfransı rektor professor Elxan Hüseynov açaraq, ermənilərin azərbaycanlılara qarşı törətdikləri vəhşiliklər barədə faktlara və tarixi sənədlərə əsaslanan məlumatları diqqətə çatdırdı. Rektor  31 mart və 1‒2 aprel tarixlərində qırğınların kütləvi şəkil alması, silahlanmış erməni əsgərlərinin dinc əhalini amansızcasına qətlə yetirmələri, qırğınların davam etdiyi dövrdə Azərbaycan ərazisində yüz minlərlə soydaşımızın qəddarlıqla öldürülməsi, tarixi binaların, məscidlərin, məktəblərin dağıdılması barədə məlumat verərək  bildirdi ki,  1918-ci ilin mart soyqırımları öz amansızlığına və miqyasına görə təkcə Azərbaycan tarixində deyil, bəşər tarixində də ən qanlı faciələrdən biridir. Əllərinə düşən fürsətdən istifadə edən erməni cəlladları uşaq, qoca, qadın demədən dinc əhalini kütləvi surətdə qətlə yetirdilər. On minlərlə azərbaycanlı ilə yanaşı, minlərlə ləzgi, yəhudi, rus, avar və talış milliyyətinə mənsub insanları qılıncdan, süngüdən keçirdilər, diri-diri yandırdılar. Azərbaycanlıların soyqırımı təkcə Bakıda deyil, Şamaxı, Quba şəhəri,  Quba qəzasının kəndlərində, Qarabağda, Zəngəzurda, Naxçıvanda, Lənkəranda, Gəncədə və digər bölgələrdə xüsusi qəddarlıqla həyata keçirilmişdir. Bu qanlı faciəyə əsl hüquqi qiyməti Ulu öndər Heydər Əliyev vermişdir. Məhz ümummilli lider Heydər Əliyev 1998-ci il martın 26-da “1918-ci il mart soyqırımı haqqında” Fərman imzaladı. Fərmanda bu hadisələrlə bağlı Milli Məclisin sessiyalarının keçirilməsi, bu sahədə tədqiqat işlərinin aparılması, hər il mart ayının 31-nin milli matəm günü kimi qeyd edilməsi, bu faciənin dünya ictimaiyyətinə çatdırılması kimi konkret vəzifələr qoyuldu. Bununla da, Azərbaycan tarixində erməni məsələsinə münasibətdə yeni strategiya müəyyənləşdi. Həmin ildən etibarən bütün xalqımız  bu tarixi “31 Mart ‒ Azərbaycanlıların Soyqırımı Günü” kimi qeyd edir.
Rektor onu da diqqətə çatdırdı ki, azərbaycanlılara qarşı törədilmiş soyqırımlar haqqında tarixi həqiqətlərin dünya ictimaiyyətinə çatdırılması istiqamətində böyük işlər Prezident cənab İlham Əliyevin hücum diplomatiyası xəttini elan etməsindən sonra görüldü. Bu istiqamətdə Birinci vitse-prezident Mehriban Əliyevanın rəhbərliyi ilə Heydər Əliyev Fondunun fəaliyyəti müstəsna əhəmiyyət daşıyır. Prezident cənab İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə ölkəmiz dünya siyasətinə ciddi təsiri olan böyük dövlətlərlə müntəzəm və məhsuldar iş aparır, onilliklər boyu formalaşmış stereotipləri, yanlış yanaşmaları dağıtmağa uğurla müvəffəq olur. İkili standartlara və ermənipərəst qüvvələrin təzyiqlərinə baxmayaraq, beynəlxalq ictimaiyyət aşkar faktlar qarşısında həqiqəti daha tez-tez etiraf etməli olur. Soyqırımı qurbanlarının xatirəsini anma tədbirləri bütün dünyada getdikcə daha geniş xarakter alır və ciddi əks-səda doğurur.
Rektor onu da qeyd etdi  ki, 2020-ci il bütün dünyada çətin il olsa da, Azərbaycan üçün istər siyasi,  diplomatik,  hərbi, istərsə də digər sahələr üzrə uğurlarla yadda qaldı. Tarixi ədalət bərpa olundu, Azərbaycan bütün dünyaya siyasi, iqtisadi və milli birlik gücünü göstərdi. Ali Baş Komandan cənab İlham Əliyevin qətiyyəti, ordumuzun rəşadəti və xalqımızın birliyi ilə 44 günlük müharibədə Ermənistan Azərbaycan qarşısında diz çökdü.  Bu möhtəşəm Zəfər nəticəsində 30 ilə yaxın davam edən Dağlıq Qarabağ münaqişəsinə son qoyuldu. Qədim şəhərlərimiz, əzəli torpaqlarımız azad olundu. Azad olunmuş bütün ərazilərin bərpası və bu ərazilərdə vətəndaşlarımızın normal həyatının təmin edilməsi üçün bütün müvafiq addımlar atılır. Artıq həm hərbi, həm də siyasi arenada uzaqgörən liderimiz, mübariz xalqımız, rəşadətli ordumuz ermənilərə layiq olduğu cavabı verib. Güclü Azərbaycan dövləti indidən sonra da tarixi torpaqlarına göz dikən, xalqımıza qarşı yönələn bütün təhdidlərə  cavabını verəcəkdir.
İnanırıq ki, cənab İlham Əliyevin həyata keçirdiyi uğurlu daxili və xarici siyasət nəticəsində uzun illər xalqımıza və dövlətimizə qarşı ikili standartlarla yanaşan dövlətlər də xalqımızın başına gətirilən bu faciələri soyqırımı aktı kimi qəbul edəcəkdir.
Sonra 31 Mart ‒ azərbaycanlıların soyqırımına həsr olunmuş videoçarx nümayiş olundu.
Konfransda Tarix və coğrafiya fakültəsinin dekanı professor Adil Baxşəliyev “31 Mart 1918-ci il – Azərbaycanlıların Soyqırımı Günüdür”, Azərbaycan və xarici ölkələr ədəbiyyatı kafedrasının nəzdində Folklorşünaslıq  elmi-tədqiqat laboratoriyasının rəhbəri professor Astan Bayramov  “Qərbi Azərbaycandan azərbaycanlıların deportasiyası”, Azərbaycan və Şərqi Avropa xalqları tarixi kafedrasının müəllimi Aysel Şamilova “1918-ci ildə ermənilər tərəfindən Azərbaycanın bölgələrində törədilən qırğınlar”, Tarix və onun tədrisi metodikası kafedrasının baş müəllimi Nofəl Abdullayev “Ulu öndər H.Əliyevin “Azərbaycanlıların soyqırımı haqqında” 26 mart 1998-ci il tarixli Fərmanının tarixi əhəmiyyəti  haqqında”, Tarix və coğrafiya fakültəsinin II kurs magistrantı Nuranə Rzayeva “Soyqırımlara son – 44 günlük Zəfər tariximiz” mövzularında məruzələr edərək soyqırımının yaranma səbəblərindən danışdılar.
Bolşevik-erməni silahlı qruplaşmalarının Azərbaycan torpaqlarında həyata keçirdikləri kütləvi etnik təmizləmə və deportasiya siyasəti nəticəsində bir çox bölgələrdə minlərlə günahsız soydaşımızın qətlə yetirildiyini bildirdilər. Çıxışçılar bu tarixi faciələrin gələcək nəslə çatdırılması məqsədilə keçirilən konfransın gənc nəslin vətənpərvərlik ruhunda tərbiyə edilməsində rolunu qeyd etdilər, bu hadisələrin dünya ictimaiyyətinin diqqətinə çatdırılması üçün hər bir azərbaycanlının öz üzərinə düşən vəzifəni layiqincə yerinə yetirməyə borclu olduğunu vurğuladılar.

Home | News | An online scientific-practical conference dedicated to March 31 - the day of the genocide of Azerbaijanis was held at SSU
Yerləşdirilmə tarixi : 31 March 2022 13:50
An online scientific-practical conference dedicated to March 31 - the day of the genocide of Azerbaijanis was held at SSU
Since 1998, March 31 has been marked as the day of genocide of azerbaijanis at the state level in the Republic of Azerbaijan. This genocide is a manifestation of the national memory of the tragic events in the history of the Azerbaijani people and statehood. The massacre, repression, deportation and expulsion of Azerbaijanis from their native lands are among the most tragic and terrible pages in the history of the 20th century.
On March 31, an online scientific-practical conference  was held at  Sumgayit State University   about  "March 31, 1918 - the day of the genocide of azerbaijanis."
First, the unforgettable memory of the victims of the genocide and the heroic sons of the motherland who gave their lives for our lands was commemorated with a minute of silence.
Opening the conference rector professor Elkhan Huseynov drew attention to the facts and historical documents about the atrocities committed by Armenians against Azerbaijanis. Rector informed about the massacres on March 31 and April 1-2, the brutal killing of civilians by armed Armenian soldiers,  hundreds of thousands of our compatriots in Azerbaijan during the massacres, the destruction of historic buildings, mosques and schools. The March genocide is one of the bloodiest tragedies not only in the history of Azerbaijan, but also in the history of mankind. Taking advantage of the opportunity  armenian executioners massacred civilians, not to mention children, the elderly and women. Along with tens of thousands of Azerbaijanis, thousands of Lezgi, Jewish, Russian, Avar and Talysh people were put to the sword, bayoneted and burned alive. The genocide of Azerbaijanis was carried out with special cruelty not only in Baku, but also in Shamakhi, Guba city, villages of Guba district, Karabakh, Zangazur, Nakhchivan, Lankaran, Ganja and other regions. Great Leader Heydar Aliyev evaluated a real legal assessment to this bloody tragedy. The national leader Heydar Aliyev who signed the Decree "On the March 1918 genocide" on March 26, 1998. The decree set specific tasks such as holding sessions of the Milli Majlis in connection with these events, conducting research in this area, celebrating March 31 each year as a day of national mourning, and conveying this tragedy to the world community. Thus, a new strategy for the Armenian issue was defined in the history of Azerbaijan. Since that year, all our people have been celebrating this date as "March 31, the Day of the Genocide of Azerbaijanis." The rector also noted that great work had been done to inform the world community about the historical truth about the genocides committed against Azerbaijanis after President Ilham Aliyev announced the line of offensive diplomacy. The activity of the Heydar Aliyev Foundation under the leadership of first vice president Mehriban Aliyeva is of exceptional importance in this direction. Under the leadership of  president Ilham Aliyev  our country is working regularly and productively with major powers that have a significant impact on world politics and successfully manages to dispel stereotypes and misconceptions formed over decades.
Despite double standards and pressure from pro-armenian forces the international community has to admit the truth  often in the face of obvious facts. Commemorations of the victims of the genocide are becoming more widespread around the world and cause serious repercussions.
The rector also noted that although 2020 was a difficult year in the world, Azerbaijan was remembered for its success in political, diplomatic, military and other fields. Historical justice has been restored, and Azerbaijan has shown the world the power of political, economic and national unity. With the determination of the Supreme Commander-in-Chief, Mr. Ilham Aliyev, the bravery of our army and the unity of our people  in the 44-day war Armenia was defeated by Azerbaijan. As a result of this great victory, the Nagorno-Karabakh conflict which lasted for almost 30 years ended. Our ancient cities and  lands were liberated. All necessary steps are being taken to restore all liberated areas and ensure the normal life of our citizens .Our  leader, couragous people and brave army have already responded  that Armenians deserve in both the military and political arenas.
We believe that as a result of the successful internal  and foreign policy pursued by Mr. Ilham Aliyev, the states that  approach  against our state  with double standards many years  later those states will also accept these tragedies as an act of genocide.
Then, March 31 - a video dedicated to the genocide of Azerbaijanis was shown.
Dean of the faculty of history and geography  professor Adil Bakhshaliyev "March 31, 1918 - the day of the genocide of Azerbaijanis", head of the folklore research laboratory at the department of Azerbaijani and foreign literature, professor Astan Bayramov "deportation of Azerbaijanis from Western Azerbaijan", Azerbaijan and East Aysel Shamilova, teacher of the department of history of European peoples “Massacres committed by Armenians in the regions of Azerbaijan in 1918”, Nofal Abdullayev, senior lecturer of the department of history and its teaching methods “history of the decree of the Great Leader Heydar Aliyev” Nurana Rzayeva, a second-year master's student at the faculty of history and geography "The end of genocides - our 44-day history of victory"  spoke about the causes of the March 31-Azerbaijani genocide.
They noted that thousands of our innocent compatriots were killed in many regions as a result of the policy of mass ethnic cleansing and deportation carried out by Bolshevik-Armenian armed groups in Azerbaijan. They stressed that every Azerbaijani has a duty to fulfill his duty to highlight  these events to the attention of the world community.