SDU-da " Narkomaniyaya yox deyək " adlı tədbir keçirildi
Aprelin 1-də Sumqayıt Dövlət Universitetində  gənclər arasında müvafiq maarifləndirmə işlərinin həyata keçirilməsinə həsr olunmuş  “Narkomaniyaya yox deyək” mövzusunda tədbir keçirildi.
Öncə SDU-nun rektoru professor Elxan Hüseynov və Sumqayıt Şəhər Polis İdarəsinin rəisi, polis polkovniki Fəqan Azadəliyev universitetin foyesində ucaldılmış ümummilli lider Heydər Əliyevin büstü önünə gül dəstələri düzərək xatirəsini ehtiramla yad etdilər.
Polkovnik Fəqan Azadəliyev Ulu öndərin adını daşıyan Heydər Əliyev Mərkəzində ümummilli lider Heydər Əliyevin zəngin həyat və fəaliyyətinin bütün dövrlərini, o cümlədən müstəqil Azərbaycanın Prezidenti kimi xarici ölkələrə səfərlərini, nüfuzlu dövlət xadimləri ilə görüşlərini əks etdirən fotoşəkillərə, Ulu öndərə həsr olunmuş kitablara baxış keçirdi.  Mərkəzin xatirə kitabında ürək sözlərini qeyd etdi.
Böyük Akt zalında baş tutan görüşdə polkovnik Fəqan Azadəliyev, Sumqayıt Şəhər Polis İdarəsinin Yetkinlik yaşına çatmayanlarla profilaktiki işin təşkili bölməsinin rəisi, polis mayoru Azər Bağırov, Sumqayıt Şəhər Narkoloji dispanserinin həkimi Vüsal Cabbarov, Sumqayıt Şəhər Gənclər və İdman Baş İdarəsinin rəisi Elgün Hümbətov və  universitetin müəllim-tələbə heyəti iştirak etdilər.
Tədbiri giriş sözü ilə universitetin rektoru professor Elxan Hüseynov açaraq qonaqları, tədbir iştirakçılarını salamladı və müasir dövrdə insan sağlamlığına zərər vuran, “ağ ölüm” kimi tanınan narkotik vasitələrin zərərindən danışdı. Rektor narkotik vasitələrin daha çox gənclər arasında sürətlə yayılması təhlükəsinin qarşısının alınması üçün belə maarifləndirici tədbirlərin universitetdə keçirilməsinin əhəmiyyətindən bəhs etdi. Azərbaycanda narkomaniya əleyhinə tədbirlərin daim diqqət mərkəzində saxlanıldığını bildirən rektor bu istiqamətdə həyata keçirilən müvafiq dövlət proqramlarından danışdı və gəncləri bu zərərli vərdişlərdən uzaq durmağa çağırdı.
Mayor Azər Bağırov, Narkoloji dispanserin həkimi Vüsal Cabbarov, Sumqayıt Şəhər Gənclər və İdman Baş İdarəsinin rəisi Elgün Hümbətov narkomaniya əleyhinə keçirilən tədbirlər barədə, yeniyetmə və gənclərlə narkomanların taleyi, narkomaniyanın fəsadları və nəticələri haqqında, ondan qorunmağın yolları, yeniyetmə və gənclərin zərərli vərdişlərdən uzaqlaşdırılması, asudə vaxtın səmərəli təşkili və onlarda sağlam həyat tərzinin formalaşdırılması istiqamətində görülən işlər barədə ətraflı  çıxış etdi.
Sonra mövzuya dair Sumqayıt ŞPİ tərəfindən xüsusi hazırlanmış, dünyada tüğyan edən narkomaniya adlı bəlanın dəhşətlərini özündə əks etdirən videoçarx nümayiş olundu.
Polis polkovniki Fəqan Azadəliyev mövzu ilə bağlı çıxış edərək ölkə rəhbərliyi tərəfindən təsdiq olunmuş dövlət proqramlarının və müvafiq qanunvericilik aktlarının icrası ilə bağlı ətraflı məlumat verdi, qanunsuz olaraq narkotik vasitələri, psixotrop maddələri və ya onların prekursorlarını hazırlama, istehsal etmə, əldə etmə, saxlama, daşıma, göndərmə ilə bağlı Azərbaycanda baş verən cinayətlər barədə çıxış etdi. Narkomaniyanın insanların həyat və sağlamlığına, mənəvi-əxlaqi dəyərlərə və sosial-iqtisadi inkişafa mənfi təsirləri, narkomaniyanın fəsadlarına qarşı mübarizənin hüquqi bazası və digər məsələlər haqqında ətraflı məlumat verdi. Həmçinin bəşəriyyət üçün böyük bəla olan narkomaniyanın törətdiyi fəsadlara qarşı mübarizənin daim aktual xarakter daşıdığını, narkomaniyaya qarşı aparılan tədbirlərin hər zaman ölkə rəhbərliyinin diqqət mərkəzində olduğunu, xüsusilə, vurğuladı.

Home | News | An event entitled " Say no narcomania" was held at SSU
An event on " Say no  narcomania" dedicated to the implementation of relevant awareness-raising activities among young people was held at SSU on April 1.
First, the rector of SSU, professor Elkhan Huseynov and the head of the Sumgayit city police department, colonel Fagan Azadaliyev  laid flowers at the bust of National Leader Heydar Aliyev in the lobby of the university.
Chief of Sumgayit city Police office, colonel Fagan Azadaliyev  reviewed dedicated to the Great Leader photos at the Heydar Aliyev Center named after the Great Leader, reflecting all periods of national leader Heydar Aliyev"s rich life and activity, including visits to foreign countries as president of independent Azerbaijan, meetings with influential statesmen .He noted his heartfelt words in the center"s memory book.
Chief of Sumgayit City Police office, colonel Fagan Azadaliyev, chief of Sumgayit city Police Department for Juvenile Prevention, major Azer Bagirov  doctor of Sumgayit  Narcological Dispensary Vusal Jabbarov, Sumgayit Youth and Sports Department chief Elgun Humbatov , faculty and students of the university participated at the meeting.
Opening the event the rector of the university professor Elkhan Huseynov greeted the guests and participants and spoke about the harm of drugs known in modern times as white death, which are harmful to human health. The rector spoke about the importance of holding such educational events at the university to prevent the danger of the rapid spread of drugs among young people. Noting that anti-drug measures are always in the center of attention in Azerbaijan, the rector spoke about the relevant state programs implemented in this direction and called on young people to stay away from these harmful habits.
Chief of Sumgayit City Police Department "Organization of preventive work with minors", Major Azer Bagirov, doctor of Sumgayit Narcological Dispensary Vusal Jabbarov, Chief of Sumgayit Youth and Sports Department Elgun Humbatov spoke about anti-drug measures, the fate of teenagers and young drug addicts.He spoke in detail about the consequences of drug addiction, ways to prevent it, the work done to keep adolescents and young people away from harmful habits, the effective organization of leisure time and the formation of a healthy lifestyle in them.
Then, a video on the subject was shown, specially prepared by the Sumgayit SPI, reflecting the horrors of the world"s scourge of drug addiction.
Police colonel Fagan Azadaliyev gave detailed information on the implementation of state programs and relevant legislative acts approved by the country"s leadership spoke about the crimes committed in Azerbaijan in connection with the shipment. He gave detailed information about the negative effects of drugs on human life and health, moral values ​​and socio-economic development, the legal framework for combating the consequences of drug addiction and other issues. He also stressed that the fight against the consequences of drug addiction  which was a great scourge for mankind,  especially relevant today and the measures taken against drugs were always in the focus of the country"s leadership.