Əsas səhifə | Xəbərlər | SDU-nun aliminin monoqrafiyası Almaniyada nəşr olunub
Texnika elmləri doktoru, professor Muxtar Səmədovun “Fosforlu gübrələrin istehsalı prosesinin intensivləşdirilməsi” mövzusunda monoqrafiyası Almaniyanın LAP Lambert Academic Publishing nəşriyyatı tərəfindən nəşr edilmişdir. Kitaba İSBN 978-620-3-19381-7 seriya nömrəsi verilmiş və geniş miqyasda yayınlanmışdır. Monoqrafiyaya SDU-nun Elmi Şurasının 13 iyul 2020-ci il tarixli iclasının (prot.№11) qərarı ilə nəşr hüququ verilmişdir. Kitabda intensivləşdirici və modifikasiyaedici komponentlərin iştirakı ilə təbii fosfatların sulfat turşusunda emalı prosesinin nəzəri, təcrübi və texnoloji əsasları şərh edilmişdir. İntensivləşdirici əlavələrin iştirakı ilə flüorapatitin sulfat turşusunda parçalanması reaksiyasının bəzi kinetik qanunauyğunluqları öyrənilmiş, həmçinin tozşəkilli materialların silindrik tip aparat daxilində dənəvərləşdirilməsi prosesinin mexanizminin tədqiqinə, dənəvər kütlənin ölçülərinə görə aparat daxilində paylanmasının təkamülünə və iyerarxik qanunauyğunluqlarına  dair nəzəri və təcrübi materiallar verilmişdir.
Kitabdan Kimya mühəndisliyi ixtisası üzrə bakalavriat səviyyəsində təhsil alan tələbələrin, Kimya ixtisasının Qeyri-üzvi kimya ixtisaslaşması və Kimya mühəndisliyi ixtisasının Qeyri-üzvi maddələrin istehsal texnologiyası ixtisaslaşması üzrə təhsil alan magistrantların tədris prosesində istifadə etmələri məqsədəuyğundur. Ondan doktorantlar, dissertantlar, müəllimlər və bu sahədə çalışan digər mütəxəssislər də istifadə edə bilərlər.

Home | News | THE MONOGRAPH OF THE SSU SCIENTIST HAS BEEN PUBLISHED IN GERMANY
Doctor of technical sciences, professor Mukhtar Samedov"s monograph on "Intensification of the production of phosphorus fertilizers" has been  published by the German publishing house LAP Lambert Academic Publishing. The book is  with the serial number ISBN 978-620-3-19381-7 and has been widely published. The monograph is granted the right to publish by the decision of the meeting of the Scientific Council of SSU dated July 13, 2020 (prot.№11). The book explains the theoretical, experimental and technological bases of the process of processing natural phosphates in sulfuric acid with the participation of intensifying and modifying components. Some kinetic regularities of the reaction of fluorapatite in sulfuric acid with the participation of intensifying additives are studied, as well as the study of the mechanism of the process of granulation of powdered materials in a cylindrical apparatus, the evolution and hierarchy of materials and hierarchical distribution of materials according to grain size.
It is expedient to use the book in the teaching process by students studying at the bachelor"s level in "Chemical Engineering", master"s degree in "Inorganic Chemistry" and "Inorganic Substances Production Technology" in "Chemical Engineering". It can be used by doctoral students, dissertators, young teachers and other professionals working in this field.