Əsas səhifə | Xəbərlər | Bioloqlar Baytarlıq Elmi-Tədqiqat İnstitutu və onun nəzdində fəaliyyət göstərən Baytarlıq klinikasında oldular
Yerləşdirilmə tarixi : 07 Aprel 2022 11:08
Bioloqlar Baytarlıq Elmi-Tədqiqat İnstitutu və onun nəzdində fəaliyyət göstərən Baytarlıq klinikasında oldular
Aprelin 5-də SDU-nun Kimya və biologiya fakültəsinin  318 və 334-cü qrup tələbələri Biologiya və onun tədrisi metodikası kafedrasının baş müəllimi Aysel Ağayevanın rəhbərliyi ilə  Kənd Təsərrüfatı Nazirliyinin Baytarlıq Elmi-Tədqiqat İnstitutu və onun nəzdində fəaliyyət göstərən Baytarlıq klinikasında oldular.
Tələbələr Kənd Təsərrüfatı Nazirliyinin Baytarlıq Elmi-Tədqiqat İnstitutunda  fəaliyyət göstərən  quş xəstəlikləri, virusologiya, parazitologiya, balıq və arı xəstəlikləri şöbəsi, baytarlıq sanitariyası və yoluxmayan xəstəliklər şöbəsinin laboratoriyaları və quraşdırılmış ən son model texniki avadanlıqlarla yaxından tanış oldular.Tələbələri  BETİ-nin direktoru aqrar elmlər üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Siala Rüstəmova  və elmi işlər üzrə direktor müavini baytarlıq elmləri üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Səhman Bayramov Akt zalında salamladılar, institutun fəaliyyəti, burada aparılan tədqiqat işləri haqqında məlumatlandırdılar. Daha sonra Səhman Bayramov tələbələri bütün labortoriyalar ilə tanış etdi.  Burada   Bel, Amskop, Motik markalı müasir mikroskoplar, müxtəlif heyvanlardan 2 dəqiqə ərzində 25 qan göstəricisi üzrə analiz apara bilən avtomatik qan analizatoru cihazı, avtomatik sidik analizator cihazı, yem və südün keyfiyyət göstəricilərini müəyyən edən  cihazlar,   balıq, quş, xırdabuynuzlu və iribuynuzlu  heyvanların konservləşdirilmiş helmintləri, xəstə arı şanıları tələbələrin xüsusilə marağına səbəb oldu. Parazitologiya şöbəsinin müdiri b.f.d., dosent Aygün Əzizova tələbələrə quşlarda helmintləri aşkar etmək üçün tam helmintoloji yarma müayinəsini əyani şəkildə nümayiş etdirdi.
Daha sonra tələbələr Baytarlıq Elmi-Tədqiqat İnstitutunun nəzdində yaradılan Baytarlıq klinikası ilə tanış oldular.  Bu tibb müəssisəsi nəinki Bakının, eləcə də Cənubi Qafqazın ilk böyük və müasir klinikasıdır. Klinikanın İDEA İctimai Birliyinin sədri Leyla Əliyeva və kənd təsərrüfatı naziri İnam Kərimovun iştirakı ilə 2021-ci il  dekabrın 28-də  açılışı olmuşdur. 1000 kvadratmetr sahəni əhatə edən klinikada özəl baytar, feldşer, bioloq laborantlardan ibarət  əməkdaşlar çalışır və ilkin baytarlıq yardımı xüsusi avtomobillər vasitəsilə xidmətlər göstərilir. Klinikada eləcə də qəbul, karantin, stasionar, terapiya, toksikologiya, dermotologiya, oftalmologiya, cərrahiyyə, USM, rentgen, biokimya laboratoriyası fəaliyyət göstərir. Burada tələbələr stasionarda saxlanılan heyvanları izlədikdən sonra itin üzərində aşağı ətrafın bud sümüyündə aparılan cərrahiyyə əməliyyatında iştirak etdilər. Bu, tələbələrin böyük marağına səbəb oldu.

Главная страница | Новости | Биологи побывали в Ветеринарном научно-исследовательском институте и Ветеринарной клинике при нем
Yerləşdirilmə tarixi : 07 Апрель 2022 11:08
Биологи побывали в Ветеринарном научно-исследовательском институте и Ветеринарной клинике при нем
5 апреля студенты групп 318 и 334 факультета Химии и биологии СГУ под руководством ст. преподавателя кафедры биологии и методики ее преподавания Айсель Агаевой побывали в Ветеринарном научно-исследовательском институте и Ветеринарной клинике при нем Министерства сельского хозяйства.
Студенты посетили отдел птичьих болезней, вирусологии, паразитологии, отдел болезней рыб и пчел, лаборатории отдела ветеринарной санитарии и неинфекционных болезней, ознакомились с новейшим техническим оборудованием. Студентов встретила директор ВНИИ доктор философии по аграрным наукам Циала Рустамова и зам. директора по научной работе доктор философии по ветеринарным наукам Сехман Байрамов. Они поприветствовали студентов в актовом зале и рассказали им о проводимых в институте научно-исследовательских работах. Позже Сехман Байрамов ознакомил студентов со всеми лабораториями. Здесь студентов заинтересовали современные микроскопы марки Bel, Amskop, Motik, прибор-анализатор крови, способный в течение 2 минут дать показатели 25 ее видов, автоматический анализатор мочи, приборы, определяющие качество пищи и молока, законсервированные гельминты рыб, птиц, мелкого и крупного рогатого скота, зараженные пчелиные соты. Зав. отделом паразитологии, доктор философии по биологии доцент Айгюн Азизова продемонстрировала студентам опыт по определению гельминтов у птицы, путем препарирования.
Далее студенты ознакомились с Ветеринарной клиникой при Ветеринарном научно-исследовательском институте. Эта клиника является одной из самых больших и современных не только в Баку, но и на Южном Кавказе. Она открыта 28 декабря 2021-го года при участии председателя Общественного объединения İDEA Лейлы Алиевой и министра сельского хозяйства Инама Керимова. В клинике, имеющей территорию 1000 кв.м., работают ветеринары, фельдшеры, лаборанты-биологи. С помощью специальных машин оказывают первую ветеринарную помощь.В клинике функционируют карантинная, стандартная, терапевтическая, токсикологическая, дерматологическая, офтальмологическая, операционная, биохимическая лаборатории, кабинеты УЗИ и рентгена. Здесь студенты смогли увидеть животных, содержащихся в стационаре. Затем они приняли участие в операционном процессе, происходящем в бедренной кости собаки. Это вызвало интерес у студентов.