Əsas səhifə | Xəbərlər | SDU-da İrəvan Müəllimlər Seminariyasının yaranmasının 140 illiyinə həsr olunmuş tədbir keçirildi
Yerləşdirilmə tarixi : 07 Aprel 2022 14:36
SDU-da İrəvan Müəllimlər Seminariyasının yaranmasının 140 illiyinə həsr olunmuş tədbir keçirildi
Aprelin 7-də Sumqayıt Dövlət Universitetinin Elmi kitabxanasında “İrəvan Müəllimlər Seminariyasının Azərbaycan təhsil tarixində şərəfli yolu ‒ 140 il adlı” tədbir keçirildi.
Tədbiri giriş sözü ilə Elmi kitabxananın müdiri Nailə Əmrahova  açaraq iştirakçıları salamladı və “İrəvan Müəllimlər Seminariyasının Azərbaycan tarixində  yeri” mövzusunda məruzə ilə çıxış etdi. Bildirdi ki, İrəvan Müəllimlər Seminariyasının 140 illiyinin qeyd edilməsi əhəmiyyətli tarixi hadisədir. Bu, çar Rusiyası dövründə Azərbaycan türklərinin İrəvan quberniyası ərazisində mədəni irsinin mövcudluğunu təsdiqləyir. İrəvan Müəllimlər Seminariyasının varlığı sübut edir ki, Azərbaycan türklərinin əzəli torpaqları, dədə-baba yurdu olan Qərbi Azərbaycanda köklü, əsaslı maarifçilik, elm, təhsil, mədəniyyət inkişaf etmişdi. İrəvan Müəllimlər Seminariyası 1881-ci ildə fəaliyyətə başlayıb. Bu təhsil ocağı mövcud olduğu 37 il ərzində öz fəaliyyəti ilə Cənubi  Qafqazda, o cümlədən Azərbaycanda xalq məktəbi və təhsilin, mədəni-maarif işinin  inkişafında əhəmiyyətli rol oynamışdır.
Daha sonra tədbirdə Məlumat-biblioqrafiya şöbəsinin müdiri Rəqsanə Əbdürəhmanova “Tarixi yaddaşın bərpası gələcək hədəflərə çatmaqdır”, Oxu zalının baş kitabxanaçısı  Xatirə Əliyeva “XIX əsrin 70-ci illərində Cənubi Qafqazda qəza məktəbləri”, Bədii şöbənin kitabxanaçısı Təhminə Ağakişiyeva “İrəvan Müəllimlər Seminariyasının ilk məzunları”, Humanitar məsələlər üzrə prorektorluğun operatoru, SDU 01 saylı Ərazi İlk Partiya Təşkilatının sədr müavini   Pərizad Rəhimova “Ulu öndər Heydər Əliyevin Azərbaycan müəlliminə verdiyi dəyər” mövzularında çıxış etdilər. Qeyd etdilər ki, Azərbaycanda pedaqogika elminin yayılması və inkişafı, xalq maarifinin bütöv bir dövrü İrəvan müəllimlər seminariyası məzunlarının fəaliyyəti ilə bağlıdır. Bu məzunlar xalq  kütlələri arasında savadsızlığın aradan qaldırılması işində  yaxından iştirak edirdilər. Həmin təhsil ocağının milli təhsil tariximizdəki yeri və rolu bu gün də öyrənilir, tədqiq  edilir, gənc nəslin, tələbələrin elmi-pedaqoji biliyinin  artırılmasında istifadə edilir.
Natiqlər onu da qeyd etdilər ki, Ulu öndər Heydər Əliyev bütün fəaliyyəti dövründə elm, təhsil və mədəniyyətin inkişafına xüsusi qayğı ilə yanaşırdı. Bu da təsadüfi deyildi. Çünki bu dahi şəxsiyyət yaxşı bilirdi ki, Azərbaycanın tərəqqisinin yeganə yolu məhz xalqın yüksək təhsil almasında, maariflənməsindədir. Ulu öndərin yenidən hakimiyyətə qayıtması Azərbaycan mədəniyyətinə yeni ab-hava gətirdi. Təhsil işçiləri, ziyalılar dövlətin yüksək qayğısı ilə əhatə olundular. Onlarca sənətkara fəxri ad, Prezident təqaüdü, müxtəlif mükafatlar verildi. Neçə-neçə unudulmuş mədəniyyət xadiminin yubileyləri keçirildi. Bu gün iftixar hissi ilə qeyd edə bilərik ki, Heydər Əliyev siyasəti, banisi olduğu milli dövlətçilik strategiyası onun layiqli davamçısı Prezident cənab  İlham Əliyev tərəfindən uğurla davam etdirilir.
Yekun olaraq Tələbə Həmkarlar İttifaqı Komitəsinin sədri Nemət İbayev mövzu ətrafında çıxış edərək, İrəvan Müəllimlər Seminariyasının təhsil və pedaqoji fikir tariximizin, maarifçilik və  milli mədəniyyət tariximizin formalaşmasında əsaslı mövqeyindən bəhs etdi. Belə tədbirlərin keçirilməsinin əhəmiyyətini vurğulayaraq təşkilatçılara dərin təşəkkürünü bildirdi.

An event dedicated to the 140th anniversary of the Yerevan Teachers' Seminary was held at SSU
On April 7, an event entitled "The glorious path of the Yerevan Teachers' Seminary in the history of education in Azerbaijan - 140 years" was held at the Scientific Library of Sumgayit State University
The event was opened by the director of the Scientific Library Naila Amrahova, who greeted the participants and made a report on "The place of the Yerevan Teachers' Seminary in the history of Azerbaijan." He noted that the celebration of the 140th anniversary of the Yerevan Teachers' Seminary was an important historical event. This confirms the existence of the cultural heritage of the Azerbaijani Turks in the territory of the Iravan province during the reign of Tsarist Russia. The existence of the Yerevan Teachers' Seminary proves that the ancient lands of the Azerbaijani turks, the ancestral land of Western Azerbaijan, had a deep-rooted, well-founded enlightenment, science, education and culture. The Yerevan Teachers' Seminary was established in 1881. During its 37 years of existence, this educational institution played an important role in the development of public schools and education, cultural and educational work in the South Caucasus, including Azerbaijan.
Then Ragsana Abdurahmanova, head of the Information and Bibliography department, “Restoration of historical memory is to achieve future goals”, Khatira Aliyeva, chief librarian of the Reading room, “Emergency schools in the South Caucasus in the 70s of the XIX century”, Tahmina Agakishiyeva, librarian of the Art Department , operator of the vice-rector's office for Humanitarian Affairs, deputy chairman of the Territorial First Party Organization SSU 01 Parizad Rahimova on "The value given by the great leader Heydar Aliyev to the teacher of Azerbaijan" participated at the event. They noted that the spread and development of pedagogical science in Azerbaijan, a whole period of public education was associated with the activities of graduates of the Yerevan Teachers' Seminary. These graduates were closely involved in the elimination of illiteracy among the masses. The place and role of this educational institution in the history of our national education is still studied, researched, increased the scientific and pedagogical knowledge of the young generation and students.
The speakers also noted that the great leader Heydar Aliyev paid special attention to the development of science, education and culture throughout his career. This was not accidental. Because this genius person knew well that the only way for the progress of Azerbaijan is in the higher education and enlightenment of the people. The return of the Great Leader to power brought a new atmosphere to Azerbaijani culture. Educators and intellectuals were taken care of by the state. Dozens of artists were awarded honorary titles, presidential scholarships and various awards. Anniversaries of several forgotten cultural figures were celebrated. Today, we can proudly say that the policy of Heydar Aliyev, the strategy of national statehood, which he founded, is successfully continued by his worthy successor, president Ilham Aliyev.
In conclusion, the chairman of the Student Trade Union Committee Nemat Ibayev spoke about the fundamental position of the Yerevan Teachers' Seminary in the formation of our history of education and pedagogical thought, the history of enlightenment and national culture. Emphasizing the importance of such events, he thanked the organizers.