SDU-nun tələbələri V Beynəlxalq olimpiadada qalib oldu
Aprelin 5-də Ufa Dövlət Neft Texniki Universitetinin Avtomatlaşdırma, telekommunikasiya və metrologiya kafedrasının təşkil etdiyi “Texniki sistemlərin avtomatlaşdırılması” adlı V Beynəlxalq olimpiada keçirildi.
Olimpiada ölçü vasitələrinin metroloji təminatı, avtomatik idarəetmə nəzəriyyəsi, avtomatlaşdırmanın texniki vasitələri, texniki ölçmə cihazları, elektronika və elektrotexnika, funksional avtomatlaşdırma sxemləri kimi bir neçə geniş sahəni əhatə etdi.
Olimpiada onlayn formatda, iki mərhələdə keçirildi. I mərhələ fərdi formada texnoloji proseslərin avtomatlaşdırılmasının əsasları və ölçmənin metroloji təminatı üzrə, II mərhələ isə komanda şəklində texniki sistemlərdə idarəetmənin avtomatlaşdırılmasının əsasları bölməsi üzrə keçirildi.
Əyani və onlayn formatda keçirilən olimpiadada Sumqayıt Dövlət Universitetinin Mühəndislik fakültəsinin 625-ci qrup tələbələri: Qüdrət Ağazadə, Əli Həsənli, Ceyran Məmmədova və Pərviz Həsənov onlayn formatda iştirak etdilər.
Nəticələr aprelin 8-də elan olundu. Mühəndislik fakültəsinin 625-ci qrup tələbəsi Qüdrət Ağazadə fərdi formada iki bölmə: texnoloji proseslərin avtomatlaşdırılmasının əsasları və ölçmənin metroloji təminatı üzrə III yerə layiq görüldü.
Komanda yarışında isə tələbələrimiz “Məntiqi qurğuların sintezi klassik təqdimat proseduru” nominasiyası üzrə qalib komanda oldu.

Студенты СГУ стали победителями V Международной олимпиады
5 апреля была проведена V Международная олимпиада, организованная кафедрой автоматизации, телекоммуникации и метрологии Уфимского государственного нефтяного технического университета. Олимпиада охватывала ряд таких областей, как метрологическое обеспечение средств измерения, теория автоматического управления, приборы технического измерения, электроника и электротехника, схемы функциональной автоматизации.
Олимпиада была проведена в режиме онлайн в два тура. I тур проводился в индивидуальной форме по основам автоматизации технологических процессов и метрологическому обеспечению измерений. II тур состоялся в командой форме по основам автоматизации управления техническими средствами. В олимпиаде, проводимой очно и онлайн, в онлайн формате приняли участие студенты гр.625 факультета Инженерии СГУ Гудрат Агазаде, Али Гасанли, Джейран Мамедова и Парвиз Гасанов. Итоги олимпиады были подведены 8 апреля. Студент гр.625 Инженерного факультета Гудрат Агазаде в индивидуальном формате занял III место по двум разделам: автоматизации технологических процессов и метрологическое обеспечение измерения.
В командном зачете наши студенты стали победителями в номинации «Синтез логических устройств –классическая презентационная процедура».