Əsas səhifə | Xəbərlər | SDU-da İqtisadiyyat Nazirliyi yanında Dövlət Vergi Xidməti əməkdaşlarının Yay Təcrübə Proqramının təşkili ilə bağlı təqdimatı keçirildi
SDU-da İqtisadiyyat Nazirliyi yanında Dövlət Vergi Xidməti əməkdaşlarının Yay Təcrübə Proqramının təşkili ilə bağlı təqdimatı keçirildi
Aprelin 14-də Sumqayıt Dövlət Universitetinin İqtisadiyyat və idarəetmə fakültəsinin tələbələri ilə İqtisadiyyat Nazirliyi yanında Dövlət Vergi Xidmətinin əməkdaşları arasında görüş keçirildi. Görüşün məqsədi tələbələrin bilik, bacarıq və şəxsi inkişafına dəstək vermək məqsədilə 2022-ci ilin yayında SDU-nun tələbələri üçün ödənişsiz təşkil ediləcək Yay Təcrübə Proqramı ilə bağlı idi.
Tədbiri fakültənin dekanı dosent Aynurə Yəhyayeva açaraq qonaqları və iştirakçıları salamladı, görüşün məqsəd və əhəmiyyəti barədə danışdı. Bildirdi ki, Yay Təcrübə Proqramı tələbələrin nəzəri biliklərini praktikada tətbiq etmək, təlim və seminarlarda iştirak etməklə biliklərini artırmaq, karyera qurmaq istiqamətində onlara yardımçı olacaq. Təcrübə proqramı çərçivəsində tələbələr dövlət vergi orqanlarının işi ilə tanış olacaq, təlim və seminarlarda iştirak etməklə biliklərini artırmaq və sertifikat əldə etmək imkanı qazanacaqlar. Layihə tələbələrə karyera yollarında düzgün istiqamətlənməyə yardımçı olmaq, onların vergi sahəsində nəzəri və praktiki biliklərinin artırılmasına kömək etmək və potensialı olan gənclərin gələcəkdə Dövlət Vergi Xidmətində işə cəlb edilməsi məqsədini daşıyır.
Dekan onu da qeyd etdi ki, Azərbaycan Respublikası İqtisadiyyat Nazirliyi yanında Dövlət Vergi Xidməti ilə Sumqayıt Dövlət Universiteti arasında olan ikitərəfli əməkdaşlıq uğurla davam edir.
Tədbirdə Dövlət Vergi Xidməti İnsan Resursları Baş İdarəsinin rəis müavini Ceyhun Mehdiyev Yay Təcrübə Proqramının üstünlükləri, proqramda iştirak etmək üçün namizədlərə qoyulan tələblər, seçim mərhələləri barədə geniş məlumat verdi. Dövlət Vergi Xidməti İnsan resursları Baş idarəsinin İşə qəbul şöbəsinin rəisi Leyla Babayeva, İşə Qəbul Şöbəsinin Baş Dövlət müfəttişi Xumar İsmayılova, 2 saylı ƏVİ-nin rəis müavini Orxan Vəliyev, Dövlət Vergi Xidməti Tədris Mərkəzinin İş və inkişaf bölməsinin rəisi Şəhla Səfərova, mərkəzin baş müəllimi Tural Abbasov Yay Təcrübə Proqramını əhatə edəcək mövzuya uyğun təqdimatlar etdilər. Bildirdilər ki, Yay Təcrübə Proqramı ali təhsil alan tələbələrin peşəkar kadr kimi formalaşdırılması baxımından xüsusi önəm daşıyır. Yay Təcrübə Proqramı iki hissədən ibarət olmaqla, 1 iyul 2022-ci il tarixindən 2 sentyabr 2022-ci il tarixinədək davam edəcək. Təcrübə proqramı ərzində ilkin olaraq tələbələr üçün Dövlət Vergi Xidmətinin Şamaxı rayonunda yerləşən Tədris Mərkəzində yay düşərgəsi təşkil ediləcək, yay düşərgəsinin davamında tələbələr Dövlət Vergi Xidmətinin Bakıda və regionlarda yerləşən struktur bölmələrində 6 həftəlik təcrübə keçəcəklər. Sonda Proqramı uğurla bitirən tələbələrə sertifikat veriləcək.
Daha sonra görüşdə yay Təcrübə proqramı ilə bağlı videoçarx nümayiş olundu və tələbələrin çoxsaylı sualları Dövlət Vergi Xidmətinin əməkdaşları tərəfindən cavablandırıldı.

Presentation of employees of the State Tax Service under the Ministry of Economy on the organization of the Summer Internship Program was held at SSU
On April 14, a meeting was held between students of the Faculty of Economics and Management of Sumgayit State University and employees of the State Tax Service under the Ministry of Economy. The purpose of the meeting was related to the "Summer Internship Program" which will be organized free of charge for SSU students in the summer of 2022 to support the knowledge, skills and personal development of students.
The event was opened by the dean of the faculty, associate professor Aynura Yahyayeva who greeted the guests and participants and spoke about the purpose and importance of the meeting. Shee said that the "Summer Internship Program" will help students to apply their theoretical knowledge in practice, increase their knowledge by participating in trainings and seminars, and build a career. As part of the internship program students will get acquainted with the work of state tax authorities, will have the opportunity to increase their knowledge and obtain a certificate by participating in trainings and seminars. The project aims to help students find the right direction in their careers, increase their theoretical and practical knowledge in the field of taxation, and attract potential young people to work in the State Tax Service in the future.
The dean also noted that the bilateral cooperation between the State Tax Service under the Ministry of Economy of the Republic of Azerbaijan and Sumgayit State University continues successfully. Students of Sumgayit State University studying economics are also included in the project.
At the event, Jeyhun Mehdiyev, deputy chief of the Human resources department of the State Tax Service, gave detailed information about the advantages of the "Summer Internship Program", the requirements for candidates to participate in the program, the selection stages. Leyla Babayeva, head of the Recruitment department of the main department of Human resources of the State Tax Service, Khumar Ismayilova, chief state inspector of the Recruitment department, Orkhan Valiyev, deputy head of the Recruitment department of the State Tax Service, Shahla Safarova, head of the Work and Development department of the State Tax Service Training Center senior lecturer Tural Abbasov made presentations on the topic that would cover the "Summer Internship Program". They noted that the "Summer Internship Program" is of special importance in terms of training students in higher education as professionals. The two-part Summer Internship Program will run from July 1, 2022 to September 2, 2022. During the internship program, a summer camp will be organized for students at the Training Center of the State Tax Service in Shamakhi region. During the summer camp, students will have a 6-week internship in the structural units of the State Tax Service in Baku and the regions. At the end, students who successfully complete the program will be awarded a certificate.
Afterwards, a video on the summer internship program was shown at the meeting, and numerous questions from students were answered by employees of the State Tax Service.