SDU-nun 60 illik yubileyinə həsr olunmuş IV debat-natiqlik turnirinin bağlanış və mükafatlandırma mərasimi keçirildi
Aprelin 14-də Tələbə Gənclər Təşkilatı, Tələbə Həmkarlar İttifaqı Komitəsi  və Debat klubunun təşkil etdiyi Sumqayıt Dövlət Universitetinin  60 illik yubileyinə həsr olunmuş “Şəxsi inkişaf üçün ali təhsil labüddür” mövzusunda debat-natiqlik turnirinin bağlanış və mükafatlandırma mərasimi keçirildi.
Mərasimi SDU-nun  Debat klubunun sədri Emil Məmmədov açaraq iştirakçıları salamladı və  “Şəxsi inkişaf üçün ali təhsil labüddür” mövzusunda debat-natiqlik turniri haqqında ətraflı məlumat verdi, proqramın məqsədindən və proqram çərçivəsində görülən işlərdən danışdı. Qeyd etdi ki, Debat Forumunda 36 komanda iştirak edirdi. Yarışı universitetimizin tələbələrindən ibarət hakimlərlə yanaşı, Debat Vətəndaş Cəmiyyətinin hakimləri  də müşahidə edirdilər. Riyaziyyat fakültəsinin “Albatros”  və Tarix və coğrafiya fakültəsinin “Yeah Team” komandaları hamıdan güclü olduqlarını sübut edərək finala vəsiqə qazandılar.
Sonra finalda “Albatros”və “Yeah Team” komandalarının yarışına start verildi.Nəticədə, “Yeah Team” komandası qalib oldu.
Universitetin rektoru professor Elxan Hüseynov çıxış edərək iştirakçıları salamladı,   qalib komandanı təbrik etdi, universitetin 60 illiyi münasibətilə keçirilən silsilə tədbirlər və son hazırlıq işləri barədə məlumat verdi. Debat klubunun fəaliyyətini yüksək qiymətləndirdi, debatların gənclərin inkişafında mütəsna rolundan, ölkədə aparılan gənclər siyasətindən, gəncələrə göstərilən diqqət və qayğıdan bəhs etdi. Bildirdi ki,  əsası Ulu öndər Heydər Əliyev tərəfindən qoyulmuş dövlət gənclər siyasəti bu gün uğurla davam etdirilir. Azərbaycanın ilbəil artan iqtisadi qüdrəti gənclərin  fiziki, intellektual və mənəvi inkişafının təmin olunması, sosial problemlərinin həlli, innovativ ideya və təşəbbüslərinin dəstəklənməsi, bilik və bacarıqlarının üzə çıxarılması istiqamətində daha təsirli tədbirlər görməyə, irimiqyaslı proqram və layihələr reallaşdırmağa imkan verir. Bu gün gənclər respublikamızın sosial-iqtisadi və ictimai-siyasi həyatında yaxından iştirak edirlər. Onlar elm, təhsil, mədəniyyət, idman və hərbi quruculuq  sahəsində uğurlar qazanaraq  Azərbaycanın dünyada tanıdılmasına, Vətənimizin müdafiəsinə, ərazi bütövlüyümüz və dövlət müstəqilliyimizin möhkəmləndirilməsinə layiqli töhfələrini verirlər. Qeyd etdi ki, belə tədbirlərin keçirilməsi gələcəkdə hər hansı sahədə çalışmasından asılı olmayaraq, gənclərin peşəkar mütəxəssis kimi yetişməsinə kömək edəcək.
Debat Vətəndaş Cəmiyyətinin sədri Ülviyyə Axundova, Tarix və coğrafiya fakültəsinin dekanı professor Adil Baxşəliyev,  Tələbə Gənclər Təşkilatının sədri Tayfun Hacılı debatın tələbələrin gələcək həyatı üçün əhəmiyyətindən söhbət açaraq debat mədəniyyətinin gənclərin dil qabiliyyətinin artırılmasında, natiqliyinin zənginləşməsində, gələcək peşə fəaliyyətlərində və eləcə də bir şəxsiyyət kimi formalaşmasında mühüm rol oynadığını bildirdilər və debat iştirakçılarına uğurlar arzuladılar.

Состоялось закрытие IV дебатного турнира, посвященного 60-летию Сумгаитского государственного университета
14 апреля в Сумгаитском государственном университете состоялась церемония закрытия и награждения победителей IV дебатного турнира «Значение высшего образования для развития личности», посвященного 60-летию СГУ, совместно организованного Студенческой молодежной организацией, Студенческим профсоюзным комитетом и Дебатным клубом.
Мероприятие открыл председатель Дебатного клуба СГУ Эмиль Мамедов. Он приветствовал участников и рассказал о турнире, о цели ее проведения и о проделанной работе. Эмиль Мамедов отметил, что в турнире приняло участие 36 команд. По решению судей, среди которых были представители Дебатного Гражданского Общества, в финал вышли команды «Альбатрос» математического факультета и «Yeah Team» факультета истории и географии. В финале победу одержала команда «Yeah Team».
На церемонии награждения выступил ректор университета проф. Эльхан Гусейнов. Он приветствовал участников, поздравил команду-победителя, и рассказал о мероприятиях, которые планируется провести в связи с подготовкой к 60-летию университета. Он высоко оценил деятельность дискуссионного клуба, рассказал о роли дебатов в развитии молодежи, о молодежной политике в стране, о внимании и заботе государства к молодежи. Он отметил, что государственная молодежная политика, основы которой заложил общенациональный лидер Гейдар Алиев, сегодня успешно продолжает наш президент Ильхам Алиев. Растущая экономическая мощь Азербайджана позволяет больше внимания уделять реализации проектов по физическому, интеллектуальному и духовному развитию молодежи, решению социальных проблем, поддержки новаторских идей и инициатив, раскрытию их знаний и способностей. Сегодня молодежь принимает активное участие в социально-экономической и общественно-политической жизни нашей республики. Успехи молодых людей в области науки и образования, культуры и спорта прославляют Азербайджан во всем мире, служат укреплению нашей государственной независимости. Ректор отметил, что проведение подобных мероприятий поможет молодым людям приобрести профессиональные навыки необходимые для их деятельности в будущем.
О важности дебатов для будущей жизни студентов рассказали председатель Дебатного гражданского общества Ульвия Ахундова, декан факультета истории и географии проф. Адиль Бахшалиев, председатель Студенческой молодежной организации Тайфун Гаджилы.
В завершении мероприятия команда-победитель была награждена кубком и медалью, лучшие докладчики награждены медалью, а все участники награждены грамотами.