Əsas səhifə | Xəbərlər | SDU-da “Aşağı enerjili neytrino və antineytrinoların detektə edilməsi” mövzusunda seminar təşkil olundu
Yerləşdirilmə tarixi : 21 Aprel 2022 15:46
SDU-da “Aşağı enerjili neytrino və antineytrinoların detektə edilməsi” mövzusunda seminar təşkil olundu
Aprelin 21-də Sumqayıt Dövlət Universitetində Fizika və elektroenergetika fakültəsinin təşkilatçılığı ilə seminar keçirildi.
Seminarda bir sıra respublika və xarici ölkə universitetlərinin alimləri, o cümlədən  AMEA-nın Fizika İnstitutunun, Şamaxı Astrofizika Rəsədxanasının, Milli Aviasiya Akademiyasının, Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin alimləri ilə yanaşı, Kazan Dövlət Energetika Universitetinin (Rusiya Federasiyası), Ufa Dövlət Neft Texniki Universitetinin (Rusiya Federasiyası), Kocaeli  Universitetinin (Türkiyə), Orta Doğu Texnik Universitetinin (Türkiyə), Buxara Tibb Universitetinin (Özbəkistan) alimləri onlayn formatda iştirak etdilər.
Seminarı giriş sözü ilə açan Fizika və elektroenergetika fakültəsinin dekanı dosent Tamella Əhmədova tədbir iştirakçılarını salamladı və seminarın elmi  əhəmiyyətindən danışdı.
Seminarda AMEA-nın müxbir üzvü, fizika-riyaziyyat elmləri doktoru, professor Vəli Hüseynovun “Aşağı enerjili neytrino və antineytrinoların detektə edilməsi” mövzusunda məruzəsi dinlənildi. Məruzə müasir kosmologiya, nüvə və elementar zərrəciklər fizikasında xüsusi əhəmiyyət kəsb edən mühüm bir məsələnin həllinə - aşağı enerjili neytrinoların və antineytrinoların detektə olunmasına həsr olundu. Müəllif 13,6 milyard il bundan əvvəl kainatın başlanğıcının ilk saniyəsində yaranmış, həmin anda baş vermiş fiziki hadisələrin şahidi və iştirakçısı olmuş, özü ilə həmin məlumatları bu günümüzə qədər gətirib çatdırmış neytrinoları və antineytrinoları elmi cəhətdən əsaslandırmış və onu həyata keçirməyin eksperimental üsulunu təklif etdi.
Qeyd etmək lazımdır ki, relikt neytrino və antineytrinoların detektə olunması Kainatın təkamülünün müəyyən edilməsində mühüm əhəmiyyət kəsb edir.
Sonda mövzu ətrafında fikir mübadiləsi aparıldı, həm Sumqayıt Dövlət Universitetinin, həm də respublikamızın və bir sıra xarici ölkələrin ali təhsil müəssisələri və elmi təşkilatlarının mütəxəssislərinin verdiyi suallar cavablandırıldı.

Home | News | A seminar on "Detection of low-energy neutrinos and antineutrinos" was organized at SSU
Yerləşdirilmə tarixi : 21 April 2022 15:46
A seminar on "Detection of low-energy neutrinos and antineutrinos" was organized at SSU
A seminar organized by the faculty of Physics and Power Engineering was held at Sumgayit State University on April 21.
Scientists from a number of republican and foreign universities, including scientists from the Institute of Physics of ANAS, Shamakhi Astrophysics Observatory, National Aviation Academy, Azerbaijan State University of Economics, Kazan State Power Engineering University (Russian Federation), Ufa State Oil Technical University (Russian Federation) took part in the seminar. ), Scientists from Kocaeli University (Turkey), Middle East Technical University (Turkey), Bukhara Medical University (Uzbekistan) participated in an online format.
Opening the seminar, the dean of the faculty of Physics and Power Engineering, associate professor Tamella Ahmadova greeted the participants and spoke about the scientific significance of the seminar.
Corresponding member of ANAS, doctor of physical and mathematical sciences, professor Vali Huseynov's report on "Detection of low-energy neutrinos and antineutrinos" was listened at the seminar. The report was devoted to the solution of an important issue of special importance in modern cosmology, nuclear and elementary particle physics - the detection of low-energy neutrinos and antineutrinos. The author scientifically substantiated the neutrinos and antineutrinos that formed in the first seconds of the universe 13.6 billion years ago  and proposed an experimental method for its implementation.
It should be noted that the detection of relic neutrinos and antineutrinos was important in determining the evolution of the universe.
At the end, there was an exchange of views on the topic, and questions from experts of Sumgayit State University, as well as higher education institutions and scientific organizations of our republic and a number of foreign countries were answered.