Əsas səhifə | Xəbərlər | SDU-da “Aşağı enerjili neytrino və antineytrinoların detektə edilməsi” mövzusunda seminar təşkil olundu
Yerləşdirilmə tarixi : 21 Aprel 2022 15:46
SDU-da “Aşağı enerjili neytrino və antineytrinoların detektə edilməsi” mövzusunda seminar təşkil olundu
Aprelin 21-də Sumqayıt Dövlət Universitetində Fizika və elektroenergetika fakültəsinin təşkilatçılığı ilə seminar keçirildi.
Seminarda bir sıra respublika və xarici ölkə universitetlərinin alimləri, o cümlədən  AMEA-nın Fizika İnstitutunun, Şamaxı Astrofizika Rəsədxanasının, Milli Aviasiya Akademiyasının, Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin alimləri ilə yanaşı, Kazan Dövlət Energetika Universitetinin (Rusiya Federasiyası), Ufa Dövlət Neft Texniki Universitetinin (Rusiya Federasiyası), Kocaeli  Universitetinin (Türkiyə), Orta Doğu Texnik Universitetinin (Türkiyə), Buxara Tibb Universitetinin (Özbəkistan) alimləri onlayn formatda iştirak etdilər.
Seminarı giriş sözü ilə açan Fizika və elektroenergetika fakültəsinin dekanı dosent Tamella Əhmədova tədbir iştirakçılarını salamladı və seminarın elmi  əhəmiyyətindən danışdı.
Seminarda AMEA-nın müxbir üzvü, fizika-riyaziyyat elmləri doktoru, professor Vəli Hüseynovun “Aşağı enerjili neytrino və antineytrinoların detektə edilməsi” mövzusunda məruzəsi dinlənildi. Məruzə müasir kosmologiya, nüvə və elementar zərrəciklər fizikasında xüsusi əhəmiyyət kəsb edən mühüm bir məsələnin həllinə - aşağı enerjili neytrinoların və antineytrinoların detektə olunmasına həsr olundu. Müəllif 13,6 milyard il bundan əvvəl kainatın başlanğıcının ilk saniyəsində yaranmış, həmin anda baş vermiş fiziki hadisələrin şahidi və iştirakçısı olmuş, özü ilə həmin məlumatları bu günümüzə qədər gətirib çatdırmış neytrinoları və antineytrinoları elmi cəhətdən əsaslandırmış və onu həyata keçirməyin eksperimental üsulunu təklif etdi.
Qeyd etmək lazımdır ki, relikt neytrino və antineytrinoların detektə olunması Kainatın təkamülünün müəyyən edilməsində mühüm əhəmiyyət kəsb edir.
Sonda mövzu ətrafında fikir mübadiləsi aparıldı, həm Sumqayıt Dövlət Universitetinin, həm də respublikamızın və bir sıra xarici ölkələrin ali təhsil müəssisələri və elmi təşkilatlarının mütəxəssislərinin verdiyi suallar cavablandırıldı.

Главная страница | Новости | В СГУ прошел семинар «Детектирование низкоэнергетических нейтрино и антинейтрино»
Yerləşdirilmə tarixi : 21 Апрель 2022 15:46
В СГУ прошел семинар «Детектирование низкоэнергетических нейтрино и антинейтрино»
21 апреля в Сумгаитском государственном университете прошел семинар, организованный факультетом физики и электроэнергетики.
В семинаре в онлайн-режиме приняли участие ученые ряда республиканских и зарубежных вузов, таких как Институт физики НАНА, Шемахинская астрофизическая обсерватория, Национальная академия авиации, Азербайджанский государственный экономический университет, Казанский государственный энергетический университет (Российская Федерация), Уфимский государственный нефтяной технический университет, Университет Коджаэли (Турция), Ближневосточный технический университет (Турция), Бухарский медицинский университет (Узбекистан).
На семинаре выступила декан физико-энергетического факультета, доц. Тамелла Ахмедова. Она приветствовала участников и рассказала о научной значимости семинара.
Далее был заслушан доклад члена-корреспондента НАНА, доктора физико-математических наук проф. Вели Гусейнова «Детектирование низкоэнергетических нейтрино и антинейтрино». Доклад был посвящен решению важной проблемы, имеющей особое значение в современной космологии, ядерной физике и физике элементарных частиц - обнаружению низкоэнергетических нейтрино и антинейтрино. Автор научно обосновал образование нейтрино и антинейтрино во Вселенной около 13,6 млрд. лет назад. Он отметил, что образовавшиеся в этот период нейтрино и антинейтрино являются участниками всех физических процессов, происходящих в то время, и предложил новый экспериментальный метод их обнаружения. Он добавил, что обнаружение реликтовых нейтрино и антинейтрино имеет большое значение для изучения эволюции Вселенной.