Əsas səhifə | Xəbərlər | SDU-da Dövlət Təhlükəsizliyi Xidmətinin təşkilatçılığı ilə tədbir keçirildi
SDU-da Dövlət Təhlükəsizliyi Xidmətinin təşkilatçılığı ilə tədbir keçirildi
Aprelin 26-da Sumqayıt Dövlət Universitetində “Azərbaycanın təhlükəsizliyi dövlətin prioritet istiqamətlərindən biri kimi” mövzusunda Dövlət Təhlükəsizliyi Xidmətinin (DTX) təşkilatçılığı ilə tədbir keçirildi.
Tədbirdə Dövlət Təhlükəsizliyi Xidmətinin Sumqayıt şəhər İdarəsinin rəisi  polkovnik Natiq Ağayev, idarənin şöbə rəisi  polkovnik-leytenant Şamil Saqiyev, Dövlət Təhlükəsizliyi Xidmətinin Mərkəzi Aparatının əməkdaşı:  polkovnik-leytenant Mahir Miriyev, eləcə də universitetin professor-müəllim və tələbə heyəti iştirak etdilər.
Öncə SDU-nun rektoru professor Elxan Hüseynov və Dövlət Təhlükəsizliyi Xidmətinin Sumqayıt Şəhər İdarəsinin rəisi  Polkovnik Natiq Ağayev universitetin foyesində ucaldılmış ümummilli lider Heydər Əliyevin büstü önünə gül dəstələri düzərək xatirəsini ehtiramla yad etdilər.
Polkovnik Natiq Ağayev Ulu öndərin adını daşıyan Heydər Əliyev Mərkəzində ümummilli lider Heydər Əliyevin zəngin həyat və fəaliyyətinin bütün dövrlərini, o cümlədən müstəqil Azərbaycanın Prezidenti kimi xarici ölkələrə səfərlərini, nüfuzlu dövlət xadimləri ilə görüşlərini əks etdirən fotoşəkillərə, Ulu öndərə həsr olunmuş kitablara baxış keçirdi.  Mərkəzin xatirə kitabında ürək sözlərini qeyd etdi.
Tədbiri giriş sözü ilə Sumqayıt Dövlət Universitetinin rektoru professor  Elxan Hüseynov açaraq qonaqları salamladı və tədbirin əhəmiyyətindən bəhs etdi. Rektor hər bir dövlətin prioritet məsələsi olan milli təhlükəsizliyin etibarlı təmin olunmasından, bu sahədə fəaliyyətin həyata keçirilməsində ölkə başçısı cənab İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə hazırlanmış Milli Təhlükəsizlik Konsepsiyasının önəmindən danışdı. 30 ilə yaxın müddət ərzində dövlətimizin təhlükəsizliyi əleyhinə yönəlmiş başlıca amilin Ermənistan tərəfindən aparılan işğalçılıq siyasəti olduğunu bildirən rektor qeyd etdi ki, Müzəffər Ali Baş Komandanın qətiyyətli sərkərdəliyi ilə Azərbaycan Ordusunun Vətən savaşında qələbə çalmaqla erməni faşizmini məhv etməsi nəticəsində regionda yeni təhlükəsizlik düzəni formalaşdı. Vətən müharibəsindən sonra hələ də bölgədə olan real vəziyyətlə barışmaq istəməyən, revanşist ideyalarla yaşayan qüvvələrin destruktiv əməlləri müşahidə edilməkdədir. Belə ki, mövcud vəziyyəti qəbul edə bilməyən Ermənistandakı mənfur ünsürlər daima ölkəmizə qarşı əks-təbliğat aparır, Azərbaycanda yaşayan müxtəlif xalqların arasında nifaq toxumu səpməyə çalışır, qonşu dövlətlərlə respublikamız arasında olan münasibətlərin gərginləşməsinə çalışırlar. Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə aidiyyəti dövlət orqanları tərəfindən ermənilərin ölkəmizə qarşı mümkün təxribatları diqqətlə izlənilir və adekvat tədbirlər görülür. Rektor onu da  qeyd etdi ki, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin və Birinci vitse-prezident Mehriban Əliyevanın bilavasitə təşəbbüsü və səyləri nəticəsində gənc nəslin vətənpərvərlik, mədəni və mənəvi dəyərlərə hörmət ruhunda tərbiyəsi, onların müasir elmin və təhsilin verdiyi üstünlüklərdən bəhrələnmələri üçün dövlət tərəfindən geniş imkanların yaradılması ölkədə həyata keçirilən uğurlu milli inkişaf strategiyasının prioritet vəzifələrindəndir.  Bu istiqamətdə Dövlət Təhlükəsizliyi Xidmətinin təşəbbüsü ilə keçirilən tədbirlər tələbələr  tərəfindən böyük rəğbətlə qarşılanır.
Dövlət Təhlükəsizliyi Xidmətinin Sumqayıt Şəhər İdarəsinin rəisi  polkovnik Natiq Ağayev tədbirin keçirilməsinin əhəmiyyətinə toxunaraq hazırkı dönəmdə respublikamızın təhlükəsizliyinə yönəlmiş təhdidlərə qarşı səylərin birləşdirilməsinin vacibliyindən bəhs etdi, aidiyyəti qurumların koordinasiyalı şəkildə mümkün risklərlə səmərəli mübarizəsindən danışdı və belə bir tədbirin keçirilməsi üçün yaradılan şəraitə görə rektor  professor  Elxan Hüseynova təşəkkürünü ifadə etdi. Daha sonra xüsusi xidmət orqanlarının tarixindən, ümummilli lider Heydər Əliyevin təhlükəsizlik orqanlarındakı fəaliyyətindən söz açdı. DTX tərəfindən həyata keçirilən təhlükəsizlik tədbirlərindən, o cümlədən bu tədbirlərdə sivil vətəndaşların rolundan danışdı.
Dövlət Təhlükəsizliyi Xidmətinin Sumqayıt Şəhər İdarəsinin şöbə rəisi polkovnik-leytenant Şamil Saqiyev,  Dövlət Təhlükəsizliyi Xidmətinin Mərkəzi Aparatının əməkdaşı: polkovnik-leytenant Mahir Miriyev çıxış edərək xüsusi xidmət orqanlarının aşkar və gizli iş üsulları anlayışı, onun dövlət idarəçiliyində rolu, xarici xüsusi xidmət orqanları, onların Azərbaycana qarşı kəşfiyyat-pozuculuq fəaliyyəti, beynəlxalq terrorçu təşkilatlar, narkomaniya və insan alveri kimi transmilli cinayətkarlıq mövzularına da toxundular. Bildirdilər ki, respublikamızda mövcud sabitliyin pozulmasına yönəlmiş bütün hallara qarşı Dövlət Təhlükəsizliyi Xidməti tərəfindən bundan sonra da qətiyyətli tədbirlər görüləcəkdir.

Главная страница | Новости | В СГУ прошло мероприятие, организованное Государственной службой безопасности
Yerləşdirilmə tarixi : 26 Апрель 2022 14:44
В СГУ прошло мероприятие, организованное Государственной службой безопасности
26 апреля в Сумгаитском государственном университете прошло мероприятие «Безопасность Азербайджана как одно из приоритетных направлений государства», организованное Государственной службой безопасности (ГСБ).
В мероприятии приняли участие начальник Сумгаитского городского отдела ГСБ полковник Натиг Агаев, начальник отдела управления полковник-лейтенант Шамиль Сагиев, сотрудник Центрального аппарата полковник-лейтенант Махир Мириев, а также преподаватели и студенты университета.
Сначала ректор СГУ проф. Эльхан Гусейнов и полковник Натиг Агаев возложили цветы к бюсту общенационального лидера Гейдара Алиева, установленного в фойе университета.
В Центре Гейдара Алиева полковник Натиг Агаев ознакомился с книгами, посвященными жизни и деятельности общенационального лидера Гейдара Алиева и посмотрел фотографии его визитов в зарубежные страны в качестве Президента независимого Азербайджана, а также встреч с влиятельными государственными деятелями. Полковник Натиг Агаев оставил запись в книге памяти центра.
Мероприятие продолжилось выступлением ректора проф. Эльхана Гусейнова, который приветствовал гостей и рассказал о важности обеспечения национальной безопасности, что является приоритетом каждого государства, и о Концепции национальной безопасности, разработанной под руководством Президента Ильхама Алиева. Проф. Эльхан Гусейнов отметил, что основной угрозой безопасности нашей страны на протяжении почти 30 лет оставалась проводимая Арменией политика агрессии, однако в результате победы Азербайджанской Армии в Отечественной войне и уничтожения армянского фашизма в регионе сложились новые условия для обеспечения безопасности. После окончания войны некоторые нежелающие смириться со сложившейся ситуацией силы в Армении ведут постоянную контрпропаганду против нашей страны, пытаясь посеять рознь между различными народами, проживающими в Азербайджане и обострить отношения нашей республики с соседними странами. Соответствующие государственные органы внимательно следят за возможными провокациями армян против нашей страны и принимают адекватные меры. Ректор также отметил, что благодаря вниманию и заботе Президента Азербайджанской Республики Ильхама Алиева и Первого вице-президента Мехрибан Алиевой государство предоставляет широкие возможности для воспитания подрастающего поколения в духе патриотизма, уважения культурных и духовных ценностей. Это является одним из приоритетов успешной национальной стратегии развития, реализуемой в стране.
Начальник Сумгаитского городского управления ГСБ полковник Натиг Агаев рассказал о необходимости объединения усилий для борьбы с угрозами безопасности страны, об истории спецслужб, о деятельности общенационального лидера Гейдара Алиева в органах безопасности. Он также рассказал о мерах безопасности, предпринимаемых ГСБ и о роли гражданских лиц в них.
Полковник-лейтенант Шамиль Сагиев, полковник-лейтенант Махир Мириев рассказали о международных террористических организациях, торговле наркотиками и людьми, о транснациональных преступлениях, о разведывательно-подрывной деятельности зарубежных спецслужб против Азербайджана. Они заявили, что Государственная служба безопасности и впредь будет принимать решительные меры против всех случаев, направленных на дестабилизацию страны.