Əsas səhifə | Xəbərlər | SDU-da Dövlət Təhlükəsizliyi Xidmətinin təşkilatçılığı ilə tədbir keçirildi
SDU-da Dövlət Təhlükəsizliyi Xidmətinin təşkilatçılığı ilə tədbir keçirildi
Aprelin 26-da Sumqayıt Dövlət Universitetində “Azərbaycanın təhlükəsizliyi dövlətin prioritet istiqamətlərindən biri kimi” mövzusunda Dövlət Təhlükəsizliyi Xidmətinin (DTX) təşkilatçılığı ilə tədbir keçirildi.
Tədbirdə Dövlət Təhlükəsizliyi Xidmətinin Sumqayıt şəhər İdarəsinin rəisi  polkovnik Natiq Ağayev, idarənin şöbə rəisi  polkovnik-leytenant Şamil Saqiyev, Dövlət Təhlükəsizliyi Xidmətinin Mərkəzi Aparatının əməkdaşı:  polkovnik-leytenant Mahir Miriyev, eləcə də universitetin professor-müəllim və tələbə heyəti iştirak etdilər.
Öncə SDU-nun rektoru professor Elxan Hüseynov və Dövlət Təhlükəsizliyi Xidmətinin Sumqayıt Şəhər İdarəsinin rəisi  Polkovnik Natiq Ağayev universitetin foyesində ucaldılmış ümummilli lider Heydər Əliyevin büstü önünə gül dəstələri düzərək xatirəsini ehtiramla yad etdilər.
Polkovnik Natiq Ağayev Ulu öndərin adını daşıyan Heydər Əliyev Mərkəzində ümummilli lider Heydər Əliyevin zəngin həyat və fəaliyyətinin bütün dövrlərini, o cümlədən müstəqil Azərbaycanın Prezidenti kimi xarici ölkələrə səfərlərini, nüfuzlu dövlət xadimləri ilə görüşlərini əks etdirən fotoşəkillərə, Ulu öndərə həsr olunmuş kitablara baxış keçirdi.  Mərkəzin xatirə kitabında ürək sözlərini qeyd etdi.
Tədbiri giriş sözü ilə Sumqayıt Dövlət Universitetinin rektoru professor  Elxan Hüseynov açaraq qonaqları salamladı və tədbirin əhəmiyyətindən bəhs etdi. Rektor hər bir dövlətin prioritet məsələsi olan milli təhlükəsizliyin etibarlı təmin olunmasından, bu sahədə fəaliyyətin həyata keçirilməsində ölkə başçısı cənab İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə hazırlanmış Milli Təhlükəsizlik Konsepsiyasının önəmindən danışdı. 30 ilə yaxın müddət ərzində dövlətimizin təhlükəsizliyi əleyhinə yönəlmiş başlıca amilin Ermənistan tərəfindən aparılan işğalçılıq siyasəti olduğunu bildirən rektor qeyd etdi ki, Müzəffər Ali Baş Komandanın qətiyyətli sərkərdəliyi ilə Azərbaycan Ordusunun Vətən savaşında qələbə çalmaqla erməni faşizmini məhv etməsi nəticəsində regionda yeni təhlükəsizlik düzəni formalaşdı. Vətən müharibəsindən sonra hələ də bölgədə olan real vəziyyətlə barışmaq istəməyən, revanşist ideyalarla yaşayan qüvvələrin destruktiv əməlləri müşahidə edilməkdədir. Belə ki, mövcud vəziyyəti qəbul edə bilməyən Ermənistandakı mənfur ünsürlər daima ölkəmizə qarşı əks-təbliğat aparır, Azərbaycanda yaşayan müxtəlif xalqların arasında nifaq toxumu səpməyə çalışır, qonşu dövlətlərlə respublikamız arasında olan münasibətlərin gərginləşməsinə çalışırlar. Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə aidiyyəti dövlət orqanları tərəfindən ermənilərin ölkəmizə qarşı mümkün təxribatları diqqətlə izlənilir və adekvat tədbirlər görülür. Rektor onu da  qeyd etdi ki, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin və Birinci vitse-prezident Mehriban Əliyevanın bilavasitə təşəbbüsü və səyləri nəticəsində gənc nəslin vətənpərvərlik, mədəni və mənəvi dəyərlərə hörmət ruhunda tərbiyəsi, onların müasir elmin və təhsilin verdiyi üstünlüklərdən bəhrələnmələri üçün dövlət tərəfindən geniş imkanların yaradılması ölkədə həyata keçirilən uğurlu milli inkişaf strategiyasının prioritet vəzifələrindəndir.  Bu istiqamətdə Dövlət Təhlükəsizliyi Xidmətinin təşəbbüsü ilə keçirilən tədbirlər tələbələr  tərəfindən böyük rəğbətlə qarşılanır.
Dövlət Təhlükəsizliyi Xidmətinin Sumqayıt Şəhər İdarəsinin rəisi  polkovnik Natiq Ağayev tədbirin keçirilməsinin əhəmiyyətinə toxunaraq hazırkı dönəmdə respublikamızın təhlükəsizliyinə yönəlmiş təhdidlərə qarşı səylərin birləşdirilməsinin vacibliyindən bəhs etdi, aidiyyəti qurumların koordinasiyalı şəkildə mümkün risklərlə səmərəli mübarizəsindən danışdı və belə bir tədbirin keçirilməsi üçün yaradılan şəraitə görə rektor  professor  Elxan Hüseynova təşəkkürünü ifadə etdi. Daha sonra xüsusi xidmət orqanlarının tarixindən, ümummilli lider Heydər Əliyevin təhlükəsizlik orqanlarındakı fəaliyyətindən söz açdı. DTX tərəfindən həyata keçirilən təhlükəsizlik tədbirlərindən, o cümlədən bu tədbirlərdə sivil vətəndaşların rolundan danışdı.
Dövlət Təhlükəsizliyi Xidmətinin Sumqayıt Şəhər İdarəsinin şöbə rəisi polkovnik-leytenant Şamil Saqiyev,  Dövlət Təhlükəsizliyi Xidmətinin Mərkəzi Aparatının əməkdaşı: polkovnik-leytenant Mahir Miriyev çıxış edərək xüsusi xidmət orqanlarının aşkar və gizli iş üsulları anlayışı, onun dövlət idarəçiliyində rolu, xarici xüsusi xidmət orqanları, onların Azərbaycana qarşı kəşfiyyat-pozuculuq fəaliyyəti, beynəlxalq terrorçu təşkilatlar, narkomaniya və insan alveri kimi transmilli cinayətkarlıq mövzularına da toxundular. Bildirdilər ki, respublikamızda mövcud sabitliyin pozulmasına yönəlmiş bütün hallara qarşı Dövlət Təhlükəsizliyi Xidməti tərəfindən bundan sonra da qətiyyətli tədbirlər görüləcəkdir.

Home | News | An event organized by the State Security Service was held at SSU
An event on "Azerbaijan"s security as one of the state"s priorities" was organized by the State Security Service (SSS) on April 26 at Sumgayit State University.
The event was attended by Colonel Natig Agayev, chief of the Sumgayit City Department of the State Security Service, Lieutenant-Colonel Shamil Sagiyev, Chief of the Department Captain Mahir Miriyev, as well as faculty and students of the University.
First the rector of SSU, Professor Elkhan Huseynov and the head of the Sumgayit City Department of the State Security Service, Colonel Natig Agayev, laid flowers at the bust of national leader Heydar Aliyev in the lobby of the university.
At the Heydar Aliyev Center named after the great leader, Colonel Natig Agayev viewed photographs and books dedicated to  the national leader Heydar Aliyev"s rich life and activity, including his visits to foreign countries as President of independent Azerbaijan, meetings with influential statesmen. He noted  his heartfelt words in the  memory book of the center .
The event was opened by the rector of Sumgayit State University professor Elkhan Huseynov who greeted the guests and spoke about the importance of the event. The rector spoke about the importance of ensuring the national security which was a priority of each state  and the Concept of National Security developed under the leadership of President Ilham Aliyev. Noting that the main factor against the security of our country for nearly 30 years is the policy of aggression pursued by Armenia, the rector said that a new security order was formed in the region as a result of the Azerbaijani Army"s victory in the Patriotic War and the destruction of Armenian fascism. After the war, the destructive actions of forces living with revanchist ideas who still do not want to reconcile with the real situation in the region are observed. Thus  the disgusting elements in Armenia unable to accept the current situation  are constantly counter-propaganda against our country, trying to sow discord among the various peoples living in Azerbaijan, trying to strain relations between neighboring countries and our republic. Under the leadership of the President of the Republic of Azerbaijan, Mr. Ilham Aliyev the relevant state bodies are closely monitoring the possible provocations of the Armenians against our country and taking adequate measures. The rector also noted that as a result of the direct initiative and efforts of the President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev and the First Vice-President Mehriban Aliyeva  the state provides  opportunities for educating the young generation in the spirit of patriotism, respect for cultural and spiritual values. Establishment is one of the priorities of a successful national development strategy implemented in the country.
Noting  the importance of the event, Colonel Natig Agayev, chief of the Sumgayit City Office of the State Security Service  spoke about the need to unite efforts to combat threats to the security of the country. Then he spoke about the history of special services, the activities of National Leader Heydar Aliyev in the security agencies. He said  about the security measures taken by the SSS including the role of civilians.
Chief of the Sumgayit City Department of the State Security Service, Lieutenant-Colonel Shamil Sagiyev, employees of the Central Office of the State Security Service Captain Mahir Miriyev made  speeches  about their intelligence-disruptive activities against Azerbaijan, international terrorist organizations, drugs and human trafficking, as well as transnational crime. They said that the State Security Service would continue to take decisive measures against all cases aimed at destabilizing the country.