Əsas səhifə | Xəbərlər | SDU-da tələbələr üçün təlim keçirildi
Aprelin 25-də Sumqayıt Dövlət Universitetində Beynəlxalq Avrasiya Mətbuat Fondunun  «Təhsil müəssisələrində tələbələrin sosial fəaliyyəti və inkişafı» layihəsi çərçivəsində Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyinin Strateji təhlil, innovasiya və rəqəmsallaşma şöbəsinin baş məsləhətçisi Lalə Kərimovanın təqdimatında “Rəqəmsal bacarıqların inkişafı. Kibertəhlükəsizlik”, Bakı Beynəlxalq Multikulturalizm Mərkəzinin İnformasiya təminatı şöbəsinin müdiri, Demokratik Jurnalistlər Liqasının sədri Yadigar Məmmədlinin təqdimatında “Auditoriya qarşısında çıxış. Nitq mədəniyyəti” mövzuları istiqamətində təlim keçirildi.
Tələbələrə İKT sektorunda rəqəmsal istedadlara çox böyük tələbat olduğu aşılandı. İşəgötürənlərin ehtiyac duyduğu rəqəmsal bacarıqlar və tələb olunan texniki biliklərə sahib namizədlərin sayı arasında böyüyən bir uçurumun aradan qaldırılması istiqamətində bütün sahələrdən olan mütəxəssislərin, hətta ali təhsili olmayanların belə rəqəmsal bacarıqlara yiyələnməsinin vacibliyi, eləcə də bu istiqamətdə nə edəcəkləri ilə bağlı təlimat verildi. Bütün dünyanın probleminə çevrilən kibertəhükəsizliyin vacibliyi, kiber mühitdə özünümüdafiənin yolları təlimdə əsas prioritetlərdən oldu. Tələbələrə nitq mədəniyyətinin insanlara məxsus ümumi mədəniyyətin ən vacib və aparıcı tərkib hissəsi olduğu bildirildi. Bu anlayışa danışıq mədəniyyəti ilə yanaşı, yazı mədəniyyətinin də daxil olduğu, belə yüksək keyfiyyətə yiyələnən şəxslərin cəmiyyətin ictimai həyatında, onun hər hansı bir sahəsində fəal və məhsuldar iştirak etmək şansının olduğu aşılandı. Onlar həm də auditoriya qarşısında çıxış etmək qorxusuna qalib gəlməyin yolları istiqamətində təlimatlandırıldılar.
Qeyd edək ki, Azərbaycan Respublikası Təhsil Nazirliyi tərəfindən elan edilmiş "Təhsilin inkişafı üzrə ictimai təşəbbüslərin dəstəklənməsi” qrant müsabiqəsinin qalibi olmuş Beynəlxalq Avrasiya Mətbuat Fondunun həyata keçirdiyi "Təhsil müəssisələrində tələbələrin sosial fəaliyyəti və inkişafı"adlı layihənin icrası uğurla davam etdirilir. Məqsəd tələbələrin sosial fəaliyyətlərinin yaxşılaşdırılması, inkişaf etdirilməsi və sosial məsuliyyəti dərk edərək cəmiyyət üçün faydalı işlərin gorülməsinə cəlb edilməsidir.

Home | News | Students were trained at SSU
On April 25 the training  was held  at the Baku International Center for Multiculturalism within the framework of the International Eurasian Press Foundation's “Social activity and development of students in educational institutions” in the presentation  of Lala Karimova chief adviser of the Strategic Analysis, Innovation and Digitalization Department of the Ministry of Digital Development and Transport on"Development of digital skills , cybersecurity"  Yadigar Mammadli head of the Information Support Department, chairman of the League of Democratic Journalists  on "Speech culture in front of an audience."
Students were vaccinated against the huge demand for digital talent in the ICT sector. In order to close the growing gap between the digital skills that employers need and the number of candidates with the required technical knowledge, professionals from all fields, even those without higher education, were instructed on the importance of acquiring such digital skills and what to do about it. The importance of cybersecurity  and ways of self-defense in cyberspace became key priorities in  the training. Students were told that the  speech culture  was the most important and leading part of the general culture of the people. Along with the speech culture  this concept included  writing culture and people with such a high quality had the opportunity to take an active and productive part in the public life of society, in any of its spheres. They were also instructed on how to overcome the fear of speaking in front of an audience.
It should be noted that the implementation of the project was being continued  "Social activity and development of students in educational institutions" implemented by the International Eurasian Press Foundation, winner of the grant competition "Support to Public Initiatives for the Development of Education" announced by the Ministry of Education of the Republic of Azerbaijan. The aim was to improve and develop students' social activities and involve them in community service by understanding social responsibility.