SDU-nun İqtisadiyyat kafedrasının təşkilatçılığı ilə beynəlxalq seminar keçirildi
Aprelin 29-da Sumqayıt Dövlət Universitetinin İqtisadiyyat  kafedrasının təşkilatçılığı, Ufa Dövlət Neft Texniki Universitetinin İqtisadi təhlükəsizlik və X.Dosmuxamedov adına Atırau Universitetinin İqtisadiyyat kafedralarının iştirakı ilə “Milli iqtisadiyyatların 2021-ci il üzrə yekunları”  mövzusunda onlayn formatda beynəlxalq seminar keçirildi.
Seminarda SDU-nun İqtisadiyyat  kafedrasının müdiri dos.Lalə Mahmudova  çıxış edərək iştirakçıları salamladı və seminarın əhəmiyyətindən bəhs etdi. Bildirdi ki, ölkəmizdə yürüdülən uzaqgörən, məqsədyönlü, praqmatik siyasətin nəticəsi  olaraq dünyada tüğyan edən və bir çox ölkələrdə iqtisadi tənəzzülə səbəb olan  COVID -19 pandemiyasına rəğmən,  2021-ci ildə Azərbaycanda ÜDM 5%, qeyri-neft sektoru  7,2% artıb. Bu istiqamətdə ölkədə kifayət qədər valyuta rezervlərinin olması, həmçinin biznesi dəstəkləyən tədbirlərin həyata keçirilməsinin öz müsbət nəticəsini verdiyini, Azərbaycan iqtisadiyyatının qonşu ölkələrin iqtisadiyyatı ilə müqayisədə daha az zərər çəkdiyini diqqətə çatdırdı.
SDU-nun İqtisadiyyat  kafedrasının baş müəlimi Məhəmməd Əhmədov çıxış edərək ölkə iqtisadiyyatının əsas inkişaf lokomotivi olan enerji sahəsini təhlil etdi, Avropa İttifaqı ölkələrinə 7 mlrd kubmetrdən çox qaz təchiz etməklə,Azərbaycanın həm də etibarlı tərəfdaş kimi özünü bir daha təsdiqlədiyini vurğuladı.
Ufa Dövlət Neft Texniki Universitetinin İqtisadi təhlükəsizlik kafedrasının müdiri Olqa Mamatelaşvili  pandemiyanın səbəb olduğu resessiyadan dinamik çıxışdan sonra dünya iqtisadiyyatının artım templərinin bir qədər  zəifləməsinin müşahidə olunduğunu,  Rusiya Federasiyasında 2021-ci ilin  ilk doqquz ayı ərzində  federasiya büdcəsinin gəlirlərinin artdığını, qeyri-neft gəlirlərinin həcminin 60% yüksəldiyini, əmək bazarlarının bərpa olunduğunu, 2021-ci ildə işəgötürənlərin  vakansiyalar haqqında  elanlarının 24% artdığını qeyd etdi.
Ufa Dövlət Neft Texniki Universitetinin İqtisadi təhlükəsizlik kafedrasının professoru Emma Şaybakova 2021-ci ildə Rusiya iqtisadiyyatının 3% gerilədiyini, işsizliyin 5,4% olduğunu, 2022-ci il üçün işsizlik səviyyəsinin 5 %-dən çox olmayacağının proqnozlaşdırıldığını bildirdi.
X.Dosmuxamedov adına Atırau Universitetinin İqtisadiyyat kafedrasının əməkdaşları: Aynur Tacidennova, Meyramqül Dinqaziyeva, Janargul Bisimbayeva  Qazaxıstan Respublikasının  milli iqtisadiyyatının 2021-ci il üzrə nəticələri, 2022-ci ilin proqnozaları haqqında məlumat verdilər.

Home | News | An international seminar was organized by the department of Economics of SSU
An international seminar on "Results of national economies in 2021" was held on April 29 with the participation of the department of  Economics of Sumgayit State University, Economic Security of Ufa State Oil and Technical University and the department of Economics of Atyrau University named after Kh. Dosmukhamedov.
Assoc. Prof. Lala Mahmudova, head of the department of Economics  of SSU  greeted the participants and spoke about the importance of the seminar. He said that despite the COVID-19 pandemic which spread in the world as a result of far-sighted, purposeful, pragmatic policy pursued in our country and caused economic decline in many countries, in 2021 Azerbaijan's GDP grew by 5% and the non-oil sector by 7.2%. He noted that the availability of sufficient foreign exchange reserves in the country, as well as the implementation of measures to support business have yielded positive results, and the Azerbaijani economy has suffered less than the economies of neighboring countries.
Mahammad Ahmadov senior lecturer of the department of Economics of SSU analyzed the energy sector, which was the main engine of the country's economy emphasizing that Azerbaijan once again proved itself as a reliable partner by supplying more than 7 billion cubic meters of gas to EU countries.
Olga Mamatelashvili head of the economic security department at Ufa State Oil and Technical University  said that after the dynamic recession caused a slowdown in the world economy, the Russian Federation's budget revenues increased in the first nine months of 2021. He noted that the number of vacancies increased by 24% in 2021.
Emma Shaybakova a professor at the department of Economic Security at Ufa State Oil Technical University  said that the Russian economy reduced  by 3% in 2021. Unemployment was  5.4% and the unemployment rate for 2022 would not exceed 5%.
Employees of the department of Economics of Atyrau University named after Kh. Dosmukhamedov Aynur Tajidennova, Meyramgul Dingaziyeva, Janargul Bisimbayeva informed about the results of the national economy of the Republic of Kazakhstan for 2021 and forecasts for 2022.