Əsas səhifə | Xəbərlər | SDU-da Təhsil tələbə kreditinin verilməsi ilə bağlı tələbələrlə görüş keçirildi
SDU-da Təhsil tələbə kreditinin verilməsi ilə bağlı tələbələrlə görüş keçirildi
Mayın 4-də Sumqayıt Dövlət Universitetində Təhsil Tələbə Krediti Fondunun İdarə heyətinin sədri Araz Paşayevin və Azərbaycan Respublikası Milli Məclisinin Səhiyyə, Elm və Təhsil komitələrinin üzvü, deputat Müşfiq Məmmədlinin tələbələrlə görüşü keçirildi.
Görüşün əsas məqsədi təhsil tələbə kreditləri ilə bağlı birgə məlumatlandırma işinin təşkili istiqamətində müzakirələrin aparılması və universitet ilə daha sıx əməkdaşlıq etmək imkanlarını nəzərdən keçirmək idi.
Öncə SDU-nun rektoru professor Elxan Hüseynov,Təhsil Tələbə Krediti Fondunun İdarə Heyətinin sədri Araz Paşayev və Milli Məclisin deputatı Müşfiq Məmmədli universitetin foyesində ucaldılmış ümummilli lider Heydər Əliyevin büstü önünə gül dəstələri düzərək xatirəsini ehtiramla yad etdilər.
Tədbiri giriş sözü ilə universitetin rektoru professor Elxan Hüseynov açaraq qonaqları və iştirakçıları salamladı, görüşün əhəmiyyətindən danışdı, dövlətin təhsilə qayğısından, bu istiqamətdə həyata keçirilən layihələrdən bəhs etdi. Ölkəmizdə insan kapitalının inkişafı ilə bağlı reallaşdırılan bir sıra dövlət proqramlarından söz açan rektor Azərbaycanın daxili siyasətinin mərkəzində insan amilinin dayandığını bildirdi və daha çox həssas ailələrdən olan təhsilalanlara maddi dəstəyin verilməsi məqsədinə xidmət edən Təhsil Tələbə Krediti Fondunun önəmini vurğuladı. Diqqətə çatdırdı ki, Sumqayıt Dövlət Universitetində Təhsil Tələbə Krediti Fondu fəaliyyətə başladığı dövrdən tələbələr arasında geniş maarifləndirmə işləri aparılmışdır. Bugünkü görüş də həmin maarifləndirmə işinin davamıdır.
Tədbirdə Milli Məclisin Səhiyyə, Elm və Təhsil komitələrinin üzvü, deputat Müşfiq Məmmədli çıxış edərək ölkəmizdə aparılan gənclər siyasətinin uğurlu nəticəsindən danışaraq qeyd etdi ki, bu gün ölkədə gənclərə, o cümlədən ali təhsil müəssisələrində təhsil alan tələbələrə xüsusi diqqət göstərilir. Hazırda tətbiq olunan yeni layihələr, proqramlar da tələbələrin təhsil zamanı daha uğurlu nəticə əldə etmələrinə və təhsil prosesində onlara dəstək göstərilməsinə xidmət edir.
Maarifləndirmə məqsədilə keçirilən görüşdə Təhsil Tələbə Krediti Fondunun İdarə Heyətinin sədri Araz Paşayev TTKF-in fəaliyyət istiqamətləri, fonda müraciət qaydaları və təhsil tələbə kreditlərinin verilməsi meyarları barədə geniş məlumat verdi. Araz Paşayev fondun fəaliyyətinin əsas məqsədinin təhsilə əlçatanlığı təmin etməkdən, təhsil almaqda bərabər imkanlar yaratmaqla yanaşı, təhsilin əhatə dairəsini genişləndirməkdən və təhsilin keyfiyyətini yüksəltməkdən ibarət olduğunu vurğuladı.  Qeyd etdi ki, Təhsil Tələbə Krediti Fondunun əsas missiyası təhsilin hər kəs üçün, xüsusilə də əhalinin aztəminatlı təbəqələrindən olan şəxsləri üçün əlçatanlığının təmin edilməsi, təhsildə bərabər imkanların yaradılmasıdır.
Görüşdə elektron sistemin işləmə mexanizmi canlı nümayiş etdirildi, mövzuya dair suallar cavablandırıldı və səsləndirilən təkliflər dinlənilərək qeydə alındı.

Главная страница | Новости | В CГУ состоялась встреча со студентами по вопросам выдачи студенческих образовательных кредитов
Yerləşdirilmə tarixi : 04 Май 2022 14:53
В CГУ состоялась встреча со студентами по вопросам выдачи студенческих образовательных кредитов
4 мая в Сумгаитском государственном университете состоялась встреча председателя правления Образовательного студенческого кредитного фонда Араза Пашаева и члена комитетов Милли Меджлиса Азербайджанской Республики по здравоохранению, науке и образованию Мушфига Мамедли со студентами.
Целью встречи было обсуждение организации совместных информационно-просветительских мероприятий по студенческим кредитам и рассмотрение возможностей более тесного сотрудничества с университетом.
Ректор СГУ проф. Эльхан Гусейнов и гости университета Араз Пашаев и Мушфиг Мамедли возложили цветы к бюсту общенационального лидера Гейдара Алиева, установленного в фойе университета.
Мероприятие открыл ректор университета проф. Эльхан Гусейнов. Он приветствовал гостей и участников и рассказал о важности встречи, о заботе государства об образовании и о проектах, реализуемых в этом направлении. Ректор подчеркнул значение Образовательного студенческого кредитного фонда, который служит для оказания финансовой поддержки студентам из малообеспеченных семей. Он сообщил, что в Сумгаитском государственном университете был проведен ряд мероприятий по информированию студентов, и сегодняшняя встреча является продолжением этой просветительской работы.
Депутат Мушфиг Мамедли отметил, что сегодня в стране молодежи уделяется большое внимание, особенно это касается студентов, обучающихся в высших учебных заведениях. Реализуемые в настоящее время новые проекты и программы призваны помочь учащимся достичь более успешных результатов в обучении и поддержать их в образовательном процессе.
Председатель правления Образовательного студенческого кредитного фонда Араз Пашаев подробно рассказал о деятельности Фонда, правилах обращения в Фонд и критериях предоставления студенческих кредитов. Араз Пашаев подчеркнул, что основной целью деятельности Фонда является обеспечение доступа к образованию, создание равных возможностей для получения образования, расширение масштабов образования и повышение качества образования.