Əsas səhifə | Xəbərlər | SDU-da Təhsil tələbə kreditinin verilməsi ilə bağlı tələbələrlə görüş keçirildi
SDU-da Təhsil tələbə kreditinin verilməsi ilə bağlı tələbələrlə görüş keçirildi
Mayın 4-də Sumqayıt Dövlət Universitetində Təhsil Tələbə Krediti Fondunun İdarə heyətinin sədri Araz Paşayevin və Azərbaycan Respublikası Milli Məclisinin Səhiyyə, Elm və Təhsil komitələrinin üzvü, deputat Müşfiq Məmmədlinin tələbələrlə görüşü keçirildi.
Görüşün əsas məqsədi təhsil tələbə kreditləri ilə bağlı birgə məlumatlandırma işinin təşkili istiqamətində müzakirələrin aparılması və universitet ilə daha sıx əməkdaşlıq etmək imkanlarını nəzərdən keçirmək idi.
Öncə SDU-nun rektoru professor Elxan Hüseynov,Təhsil Tələbə Krediti Fondunun İdarə Heyətinin sədri Araz Paşayev və Milli Məclisin deputatı Müşfiq Məmmədli universitetin foyesində ucaldılmış ümummilli lider Heydər Əliyevin büstü önünə gül dəstələri düzərək xatirəsini ehtiramla yad etdilər.
Tədbiri giriş sözü ilə universitetin rektoru professor Elxan Hüseynov açaraq qonaqları və iştirakçıları salamladı, görüşün əhəmiyyətindən danışdı, dövlətin təhsilə qayğısından, bu istiqamətdə həyata keçirilən layihələrdən bəhs etdi. Ölkəmizdə insan kapitalının inkişafı ilə bağlı reallaşdırılan bir sıra dövlət proqramlarından söz açan rektor Azərbaycanın daxili siyasətinin mərkəzində insan amilinin dayandığını bildirdi və daha çox həssas ailələrdən olan təhsilalanlara maddi dəstəyin verilməsi məqsədinə xidmət edən Təhsil Tələbə Krediti Fondunun önəmini vurğuladı. Diqqətə çatdırdı ki, Sumqayıt Dövlət Universitetində Təhsil Tələbə Krediti Fondu fəaliyyətə başladığı dövrdən tələbələr arasında geniş maarifləndirmə işləri aparılmışdır. Bugünkü görüş də həmin maarifləndirmə işinin davamıdır.
Tədbirdə Milli Məclisin Səhiyyə, Elm və Təhsil komitələrinin üzvü, deputat Müşfiq Məmmədli çıxış edərək ölkəmizdə aparılan gənclər siyasətinin uğurlu nəticəsindən danışaraq qeyd etdi ki, bu gün ölkədə gənclərə, o cümlədən ali təhsil müəssisələrində təhsil alan tələbələrə xüsusi diqqət göstərilir. Hazırda tətbiq olunan yeni layihələr, proqramlar da tələbələrin təhsil zamanı daha uğurlu nəticə əldə etmələrinə və təhsil prosesində onlara dəstək göstərilməsinə xidmət edir.
Maarifləndirmə məqsədilə keçirilən görüşdə Təhsil Tələbə Krediti Fondunun İdarə Heyətinin sədri Araz Paşayev TTKF-in fəaliyyət istiqamətləri, fonda müraciət qaydaları və təhsil tələbə kreditlərinin verilməsi meyarları barədə geniş məlumat verdi. Araz Paşayev fondun fəaliyyətinin əsas məqsədinin təhsilə əlçatanlığı təmin etməkdən, təhsil almaqda bərabər imkanlar yaratmaqla yanaşı, təhsilin əhatə dairəsini genişləndirməkdən və təhsilin keyfiyyətini yüksəltməkdən ibarət olduğunu vurğuladı.  Qeyd etdi ki, Təhsil Tələbə Krediti Fondunun əsas missiyası təhsilin hər kəs üçün, xüsusilə də əhalinin aztəminatlı təbəqələrindən olan şəxsləri üçün əlçatanlığının təmin edilməsi, təhsildə bərabər imkanların yaradılmasıdır.
Görüşdə elektron sistemin işləmə mexanizmi canlı nümayiş etdirildi, mövzuya dair suallar cavablandırıldı və səsləndirilən təkliflər dinlənilərək qeydə alındı.

Home | News | A meeting was held at SSU with students regarding the issuance of Education Student Loans
Yerləşdirilmə tarixi : 04 May 2022 14:53
A meeting was held at SSU with students regarding the issuance of Education Student Loans
The meeting was held with the students  on May 4 at Sumgayit State University by Araz Pashayev, chairman of the Board of the Education Student Loan Fund and Mushfig Mammadli, member of the Health, Science and Education Committees of the Milli Majlis of the Republic of Azerbaijan.
The main purpose of the meeting was to discuss the organization of joint awareness-raising activities on student loans and to consider opportunities for closer cooperation with the university.
First,  the rector of SSU professor Elkhan Huseynov, chairman of the Board of the Student Loan Fund Araz Pashayev and mp Mushfig Mammadli laid flowers at the bust of national leader Heydar Aliyev in the lobby of the university.
Opening the event, the rector of the university professor Elkhan Huseynov, greeted the guests and participants, spoke about the importance of the meeting,  the state's care for education and projects implemented in this direction. Speaking about a number of state programs for the development of human capital in our country  the rector said that the human factor was at the heart of Azerbaijan's domestic policy and stressed the importance of the Education Student Loan Fund, which served to provide financial support to students from more vulnerable families. He noted that since the beginning of the Education Student Loan Fund at Sumgayit State University, extensive awareness-raising activities have been carried out among students. Today's meeting was a continuation of that awareness-raising work.
Speaking at the event, member of the Parliamentary Committees on Health, Science and Education, MP Mushfig Mammadli spoke about the successful results of youth policy in the country, noting that today the country paid special attention to youth, including students studying in higher education. The new projects and programs currently being implemented also served to help students achieve more successful results in their education and to support them in the educational process.
During the meeting, Araz Pashayev, chairman of the Board of the Education Student Loan Fund gave detailed information about the activities of the Fund, the rules of application to the Fund and the criteria for granting student loans. Araz Pashayev stressed that the main purpose of the Foundation's activities was to provide access to education, create equal opportunities for education, expand the scope of education and improve the quality of education.
During the meeting, the working mechanism of the electronic system was demonstrated visually, questions related to  the topic were answered and suggestions were heard and recorded.