SDU-da “Şuşa İli” tədbirləri davam edir
Mayın 5-də Sumqayıt Dövlət Universitetinin Riyaziyyat fakültəsində “Şuşa İli”nə həsr olunmuş “Azad Şuşa” adlı tədbir keçirildi.
Tədbirdə ilk olaraq Azərbaycan Respublikasının Dövlət Himni səsləndirildi, daha sonra şəhidlərin əziz xatirəsi bir dəqiqiəlik sükutla yad edildi.
Tədbiri fakültə dekanı dosent Xalidə Həsənova açaraq bildirdi ki, Prezident cənab İlham Əliyevin müvafiq Sərəncamı ilə Şuşanın Azərbaycan xalqı üçün tarixi əhəmiyyətini, yüksək mədəni-mənəvi dəyərini nəzərə alaraq, Azərbaycan Respublikasında 2022-ci ilin “Şuşa İli” elan edilməsi böyük tarixi əhəmiyyətə malikdir. 1992-ci il 8 mayda itirdiyimiz Şuşa 28 il sonra ‒ 2020-ci il 8 noyabrda Ali Baş Komandanımızın rəhbərliyi ilə geri qaytarıldı, Azərbaycanın 28 illik Şuşa yarası sağaldı! Bu, Dövlət Bayrağı Günü ərəfəsində Azərbaycan Prezidenti, Müzəffər Ali Baş Komandan İlham Əliyev xalqımızın səbirsizliklə gözlədiyi müjdəni tarixi gündə verdi. Bu gün Azərbaycan Bayrağı Şuşada dalğalanır. Azərbaycan bəlkə də son bir əsrdə bu qədər sevinc, qürur yaşamamışdı, bayrağa bu qədər sevgi görməmişdik. Bu tarixi müjdəyə sevinən xalqımız Azərbaycanın bütün şəhər və bölgələrində üçrəngli bayraqlarımızı dalğalandıraraq bir daha ona, qələbəmizə olan sevgilərini böyük coşqu ilə nümayiş etdirdilər. Şuşaya bayrağımızın sancıldığı 2020-ci ilin 8 noyabr günü Azərbaycan tarixinə əbədi həkk olundu. Bu gün dövlət başçısı ölkə həyatında ən vacib əlamətdar günləri, ən önəmli tarixləri məhz Şuşada qeyd edir.
Tədbirdə İlham Əliyevin Şuşanın azad olunmasını xalqa çatdırdığı o unudulmaz çıxışı izlənildi.
Tələbələrin ifasında Şuşa haqqında şeirlər səsləndirildi, “Şuşa dünən, bu gun, sabah” adlı videoçarx maraqla izlənildi.
Tələbələr tərəfindən səhnələşdirilən, tarixi anları özündə əks etdirən tamaşalar göstərildi. Şuşada fəaliyyət göstərən elm ocağı ‒ ADPU-nun Şuşa filialı haqqında məlumat verildi.
Tədbirdə Riyaziyyat fakültəsinin 44 günlük müharibədə iştirak etmiş, Prezident cənab İlham Əliyevin Sərəncamı ilə Xocavənd və Füzulinin azad olunmasına görə medalları ilə təltif olunmuş tələbəsi Aqil Həsənov çıxış etdi. O, Şuşa uğrunda döyüşlərdə Azərbaycanın mərd oğullarının qəhrəmanlıq tarixi yazdığını və alınmaz qala hesab edilən, sərt relyefə malik olan Şuşanın işğaldan azad edilməsinin dünya hərb tarixinə də ən mükəmməl taktiki döyüşlərdən biri kimi düşməsindən danışdı.
Tədbir dosent Zəfər Hüseynovun çıxışı ilə davam etdi. Bir Şuşa sakini kimi xatirələrini bölüşən Zəfər Hüseynov otuz ilə yaxın müddət ərzində işğal altında olan Şuşanın həsrəti ilə yaşadığını, lakin bu ədalətsizliklə barışmadığını vurğuladı. 2020-ci il sentyabrın 27-də başlanan 44 günlük Vətən müharibəsi Azərbaycanın şanlı Qələbəsi ilə nəticələndi. Müzəffər Ali Baş Komandan, Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə Azərbaycan Ordusunun qəhrəmanlığı nəticəsində torpaqlarımız işğaldan azad edildi. Vətən müharibəsinin hər günü Azərbaycan tarixinə şərəfli bir gün kimi yazılırdı, qarış-qarış azad edilmiş doğma torpaqlarımızda müqəddəs üçrəngli Azərbaycan Bayrağı dalğalanırdı. Hər bir gün Azərbaycan xalqı üçün sevinc, qürur, Qələbəyə bir addım da yaxınlaşmaq demək idi. Lakin 2020-ci il noyabrın 8-də hər bir azərbaycanlının yaddaşından silinməyəcək tarixi bir hadisə yaşandı. Otuz illik torpaq həsrətinə son qoyan Vətən müharibəsinin 43-cü günündə Müzəffər Ali Baş Komandan, Prezident İlham Əliyev Şəhidlər xiyabanından xalqa müraciəti zamanı Şuşa şəhərinin işğalçılardan azad edilməsi xəbərini verdi. Bu, Qarabağın tacı olan Şuşanın azad edilməsi tarixi Qələbəmizin zirvəsi, illərin həsrətinin sona yetməsi demək idi.
Sonda Şuşa haqqında mahnı ifa olundu. Tədbir iştirakçılarının hər birinə Xarı bülbül döş nişanları paylanıldı.

"Shusha Year" events continue at SSU
An event called "Free Shusha" dedicated to the "Year of Shusha" was held on May 5 at the faculty of Mathematics of Sumgayit State University.
The National Anthem of the Republic of Azerbaijan was first sounded at the event. Then the memory of the martyrs was commemorated with a minute of silence.
Opening the event, the dean of the faculty, associate professor Khalida Hasanova said taking into account the historical significance, high cultural and spiritual value of Shusha for the people of Azerbaijan by the relevant Order of President Ilham Aliyev, the proclamation of 2022 as the "Year of Shusha" in the Republic of Azerbaijan is of great historical significance. We lost Susha on May 8, 1992 was returned 28 years later on November 8, 2020 under the leadership of our Supreme Commander-in-Chief. On the eve of the National Flag Day, President of Azerbaijan Ilham Aliyev gave the good news that our people were looking forward to on a historic day. Today, the Azerbaijani flag is flying in Shusha. Azerbaijan may not have experienced so much joy and pride in the last century, we have never seen so much love for the flag. Rejoicing in this historic good news, our people once again demonstrated their love for our flag and victory by waving our tricolor flags in all cities and regions of Azerbaijan. On November 8, 2020, when our flag was hoisted in Shusha, it was forever engraved in the history of Azerbaijan. Today, the head of state celebrates the most important days in the life of the country in Shusha.
The event was followed by an unforgettable speech by Ilham Aliyev delivering the liberation of Shusha to the people.
Poems about Shusha were performed by students, the video "Shusha yesterday, today, tomorrow" was watched with interest.
Performances staged by students, reflecting historical moments were shown. Information was given about the Shusha branch of the scientific center operating in Shusha - ASPU.
Agil Hasanov, a student of the faculty of Mathematics who took part in the 44-day war and was awarded medals for the liberation of Khojavend and Fuzuli by the order of President Ilham Aliyev spoke at the event. He said that the brave sons of Azerbaijan wrote a heroic history in the battles for Shusha and that the liberation of Shusha which was considered an impregnable fortress and had a harsh relief, was one of the most perfect tactical battles in world military history.
The event continued with a speech associate professor Zafar Huseynov. Sharing his memories as a resident of Shusha, Zafar Huseynov stressed that the people of Azerbaijan have longed for the occupation of Shusha for nearly thirty years, but did not reconcile with this injustice. The 44-day Patriotic War, which began on September 27, 2020 was resulted with the glorious victory of Azerbaijan. As a result of the heroism of the Azerbaijani Army under the leadership of Muzaffar Supreme Commander-in-Chief, President Ilham Aliyev our lands were liberated from occupation. Every day of the Patriotic War was written in the history of Azerbaijan as a glorious day and the sacred tricolor flag of Azerbaijan waved in our liberated lands. Every day was joy, pride, and one step closer to victory for the people of Azerbaijan . On the 43rd day of the Great Patriotic War which put an end to 30 years of longing for land, Muzaffar Supreme Commander-in-Chief, President Ilham Aliyev addressed the people from the Alley of Martyrs and announced the liberation of Shusha from occupiers. The history of the liberation of Shusha, the crown of Karabakh was the peak of our victory.
At the end, a song about Shusha was performed. The Nightingale badges were distributed to each participant of the event.