SDU-da “Gənclərdə özünəinam hissini inkişaf etdirən sosial-psixoloji amillər” mövzusunda tədbir keçirildi
Mayın 13-də Sumqayıt Dövlət Universitetinin Tələbə Gənclər Təşkilatının təşkilatçılığı ilə İqtisadiyyat və idarəetmə fakültəsində “Gənclərdə özünəinam hissini inkişaf etdirən sosial-psixoloji amillər” mövzusunda tədbir keçirildi.
Tədbiri giriş sözü ilə universitetin Maliyyə və mühasibat uçotu kafedrasının müdiri dosent Loğman Abdullayev  açaraq, tədbirin əhəmiyyətindən söz açdı, bildirdi ki, tədbirin məqsədi gənclərdə özünəinam hissinin gücləndirilməsinə, onların ictimai fəallıqlarının artırılmasına və hədəflərini doğru müəyyən etmələrinə nail olmaqdır.
Sumqayıt Dövlət Universitetinin Pedaqoqika və psixologiya kafedrasının baş müəllimi və Bioloji təbabət klinikasının psixoloqu  İradə Hüseynova “Gənclərdə özünəinam hissinin formalaşması”, Sumqayıt Gənclər Evinin psixoloqu Gülnar Yusifova “İnkişafa marağı stimullaşdırmağın yolları və üsulları”, Sumqayıt Dövlət Universitetinin Pedaqoqika və psixologiya kafedrasının dosenti Kəmalə Salamova “Tələbələrdə özünəinamın formalaşması sosial və peşəkar inkişaf amili kimi”, “Nur kids” tədris mərkəzinin və eyni zamanda “Turan” klinikasının psixoloq-konsultantı Aynur Şıxəliyeva  “İnsanın özünüqiymətləndirməsi nədir və özünəinam hissinin artırılmasında özünüqiymətləndirmənin rolu nədir?” mövzularında çıxış etdilər. Çıxışçılar gəncliyi düşündürən bu məsələ ilə bağlı psixoloji cəhətdən öz fikirlərini bölüşərək, gənclər arasında yaranan münasibətlərin düzgün məcrada davam etməsinin istiqamətləri, uğurlu və uğursuz nəticələri barədə geniş, məzmunlu söhbət apardılar. Qeyd etdilər ki, özünəinam hissi insanın özünə güvənməsi, özünü sevməsi, bütün gözəlliklərə layiq olduğuna inanması, öz mənliyinə olan hörməti, özünə qarşı məmnuniyyətin ifadəsidir. Özünəinam hissi sonradan yaranan bir proses deyil və bu hiss insanla birgə doğulur və formalaşır. Yaşadığı mühit və cəmiyyət insanda özünəinam hissinin formalaşmasında mühüm rol oynayır.
Daha sonra İqtisadiyyat və idarəetmə fakültəsinin  dekanı dosent Aynurə Yəhyayeva çıxış edərək tədbirin tələbələr üçün əhəmiyyətindən bəhs etdi, məruzəçilərə təşəkkürünü ifadə etdi. Bildirdi ki, tədbirin məqsədi tələbələrdə özünəinam hissinin formalaşması yollarını öyrənmək, özünəinam hissinin aşılanması xüsusiyyətlərini aşkar etməkdir.
Çıxışlardan sonra mövzu ətrafında fikir mübadiləsi aparıldı, tələbələrin çoxsaylı sualları cavablandırıldı.
Sonra mövzu ilə bağlı videoçarx nümayiş olundu və tələbələr arasında psixoloji test aparıldı.
Qeyd edək ki, tədbir  “ON1000” Tələbə Gənclər Təşkilatlarının dəstək proqramı çərçivəsində keçirilib. “ON1000” Tələbə Gənclər Təşkilatlarının dəstək proqramı, Gənclər və İdman Nazirliyinin dəstəyi və Azərbaycan Tələbə Gənclər Təşkilatları İttifaqının (ATGTİ) təşkilatçılığı ilə “ON1000” Tələbə Gənclər Təşkilatlarının təhsil müəssisəsidaxili fəaliyyətlərinin stimullaşdırılması, institusional baza və koordinasiyalı fəaliyyətin formalaşdırılmasına dəstək proqramıdır.

Home | News | An event on "Socio-psychological factors that develop self-confidence in young people" was held at SSU
Yerləşdirilmə tarixi : 13 May 2022 16:14
An event on "Socio-psychological factors that develop self-confidence in young people" was held at SSU
An event on "Socio-psychological factors that develop self-confidence in young people" was organized by the Student Youth Organization of Sumgayit State University on May 13 at the faculty of Economics and management.
Logman Abdullayev head of the department of Finance and Accounting spoke about the importance of the event, noted  that the purpose of the event is to strengthen the self-confidence of young people, increase their social activity and set goals.
Irada Huseynova, senior lecturer of the department of Pedagogy and psychology of Sumgayit State University and psychologist of the Biological Medicine Clinic, Gulnar Yusifova psychologist of Sumgayit Youth House The formation of self-confidence as a factor of social and professional development, Aynur Shikhaliyeva, psychologist-consultant of Nur kids "training center and Turan clinic What is human self-esteem and what is the role of self-esteem in increasing self-confidence? spoke on the subjects. The speakers shared their psychological views on this issue and had a wide-ranging conversation about the directions, successful and unsuccessful results of the relations among the youth. They noted that a sense of self-confidence is a person"s self-confidence, love, belief that he deserves all the beauties, respect for self, self-satisfaction. Self-confidence is not a process that arises later and this feeling is born and formed together with a person. The environment and society in which people live play an important role in the formation of self-confidence.
Then the dean of the faculty of Economics and management associate professor Aynura Yahyayeva spoke about the importance of the event for students and thanked the speakers. He said that the purpose of the event is to learn ways to form self-confidence in students, to reveal the features of instilling self-confidence.
After the speeches, there was an exchange of views on the topic and different questions from students were answered.
Then a video  related to the topic was shown and a psychological test was conducted among the students.
We should say that the event was held within the support program of "ON1000" Student Youth Organizations . ON1000 is a program to support student youth organizations, supported by the Ministry of Youth and Sports and organized by the Union of Student Youth Organizations of Azerbaijan (USYOA).