SDU-nun bir qrup müəllim və  tələbə heyəti “Hirkan" Milli Parkına ekskursiya etdilər
Mayın 14-də Sumqayıt Dövlət Universitetinin Kimya və biologiya fakültəsinin bir qrup müəllim və tələbəsi Azərbaycanın cənub-şərqində, Lənkəran və Astara rayonlarının inzibati ərazisində yerləşən "Hirkan" Milli Parkına ekskursiya etdilər.
Ekskursiyada Biologiya və onun tədrisi metodikası kafedrasının dosenti Rafiq Hüseynov, b.m. Zərbab Ağayeva və 338, 333b, 323b qruplarının tələbələri iştirak etdilər.
Tələbələrə "Hirkan" Milli Parkı haqqında geniş məlumat verildi.Bildirildi ki, Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 2004-cü il 9 fevral tarixli Sərəncamı ilə yaradılan Milli Park ölkəmizin cənub-şərqində, Lənkəran və Astara inzibati rayonlarının ərazisində yerləşir. Milli Parkın yaradılmasında məqsəd ərazidə təbiətin kompleks şəkildə qorunması, üçüncü dövrün relikt və endemik bitki növlərinin mühafizəsi, Azərbaycan Respublikasının “Qırmızı kitabı”na daxil edilmiş flora və fauna növlərinin qorunub-saxlanması, ətraf mühitin monitorinqinin həyata keçirilməsi ilə bağlı ictimaiyyətin məlumatlandırılması, eləcə də tədqiqatlar, turizm və istirahət üçün şəraitin təşkilidir.
Milli Parka səfər edən zaman tələbələr hirkan tipli meşələrin zəngin biomüxtəlifliyi ilə tanış oldular və Xanbulan gölünə açılan unikal mənzərəni seyr etdilər.

Home | News | A group of teachers and students of SSU made an excursion to "Hirkan" National Park
On May 14, a group of teachers and students of the faculty of Chemistry and biology of Sumgayit State University visited the "Hirkan" National Park, located in the south-east of Azerbaijan, in the administrative territory of Lankaran and Astara regions.
The assistant professor of Biology and its teaching methods Rafig Huseynov, sen.lect. Zarbab Agayeva and students of group number 338, 333b, 323b participated in the excursion.
Students were given detailed information about "Hirkan" National Park. It was said  that the National Park, established by the Decree of the President of the Republic of Azerbaijan dated February 9, 2004, is located in the south-east of the country, in Lankaran and Astara administrative regions. The purpose of establishing the National Park is to comprehensively protect nature in the area, protection of relict and endemic plant species of the third period, conservation of flora and fauna species included in the "Red Book" of the Republic of Azerbaijan, public awareness of environmental monitoring, as well as research, tourism and the organization of conditions for recreation.
While visiting the national park, the students got acquainted with the rich biodiversity of Hirkan-type forests and watched the unique view of Khanbulan Lake.