SDU-nun bir qrup müəllim və  tələbə heyəti “Hirkan" Milli Parkına ekskursiya etdilər
Mayın 14-də Sumqayıt Dövlət Universitetinin Kimya və biologiya fakültəsinin bir qrup müəllim və tələbəsi Azərbaycanın cənub-şərqində, Lənkəran və Astara rayonlarının inzibati ərazisində yerləşən "Hirkan" Milli Parkına ekskursiya etdilər.
Ekskursiyada Biologiya və onun tədrisi metodikası kafedrasının dosenti Rafiq Hüseynov, b.m. Zərbab Ağayeva və 338, 333b, 323b qruplarının tələbələri iştirak etdilər.
Tələbələrə "Hirkan" Milli Parkı haqqında geniş məlumat verildi.Bildirildi ki, Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 2004-cü il 9 fevral tarixli Sərəncamı ilə yaradılan Milli Park ölkəmizin cənub-şərqində, Lənkəran və Astara inzibati rayonlarının ərazisində yerləşir. Milli Parkın yaradılmasında məqsəd ərazidə təbiətin kompleks şəkildə qorunması, üçüncü dövrün relikt və endemik bitki növlərinin mühafizəsi, Azərbaycan Respublikasının “Qırmızı kitabı”na daxil edilmiş flora və fauna növlərinin qorunub-saxlanması, ətraf mühitin monitorinqinin həyata keçirilməsi ilə bağlı ictimaiyyətin məlumatlandırılması, eləcə də tədqiqatlar, turizm və istirahət üçün şəraitin təşkilidir.
Milli Parka səfər edən zaman tələbələr hirkan tipli meşələrin zəngin biomüxtəlifliyi ilə tanış oldular və Xanbulan gölünə açılan unikal mənzərəni seyr etdilər.

Главная страница | Новости | Группа преподавателей и студентов СГУ совершила экскурсию в национальный парк «Гиркан»
Группа преподавателей и студентов СГУ совершила экскурсию в национальный парк «Гиркан»
14 мая группа преподавателей и студентов факультета химии и биологии Сумгаитского государственного университета посетила Национальный парк Гиркан, расположенный на юго-востоке Азербайджана, на административной территории Лянкяранского и Астаринского районов.
В экскурсии принимали участие доцент кафедры биологии и методики ее преподавания Рафиг Гусейнов, ст. преп. Зарбаб Агаева и студенты групп 338, 333б, 323б.
Студентам рассказали о Национальном парке Гиркан. Было отмечено, что Национальный парк, созданный Указом Президента Азербайджанской Республики от 9 февраля 2004 года, расположен на юго-востоке страны, в Ленкоранской и Астаринской административных районах. Целью создания Национального парка является охрана реликтовых и эндемичных видов растений, сохранение видов флоры и фауны, занесенных в «Красную книгу» Азербайджанской Республики, проведение мониторингов, научных исследований, организация туризма и условий для отдыха.
Во время посещения национального парка студенты ознакомились с богатым биоразнообразием лесов гирканского типа и увидели неповторимый вид озера Ханбулан.