SDU-da Xalq şairi Vahid Əzizlə görüş keçirildi
Mayın 17-də Sumqayıt Dövlət Universitetinin Filologiya fakültəsinin təşkilatçılığı ilə Xalq şairi Vahid Əzizlə “Sözün sevgi kölgəsi” adlı görüş keçirildi.
Öncə SDU-nun rektoru professor Elxan Hüseynov Xalq şairi Vahid Əzizi və qonaqları qəbul etdi, onları tələbə və müəllim kollektivi adından salamlayaraq universitetdə görməkdən məmnun olduğunu bildirdi.
Sonra qonaqlar universitetin Heydər Əliyev Mərkəzində ümummilli lider Heydər Əliyevin zəngin həyat və fəaliyyətinin bütün dövrlərini, o cümlədən müstəqil Azərbaycanın Prezidenti kimi xarici ölkələrə səfərlərini, nüfuzlu dövlət xadimləri ilə görüşlərini əks etdirən fotoşəkillərə, Ulu öndərə həsr olunmuş kitablara baxış keçirdilər. Xalq şairi Vahid Əziz Mərkəzin xatirə kitabında ürək sözlərini qeyd etdi.
Görüş Böyük Akt zalında Muğam müsabiqəsinin laureatı, müğənni Gülzar Fərəcovanın ifasında Xalq şairi Vahid Əzizin sözlərinə bəstələnmiş “Bayatılar” musiqisinin sədaları altında başladı.
Tələbələrin ifasında “Mənə yüz il ömür arzulamayın” kompozisiyası böyük marağa səbəb oldu.
Çıxış üçün söz alan şair Sumqayıt Dövlət Universitetində olmaqdan məmnunluğunu ifadə etdi, tədbirin təşkil edilməsinə görə universitet rəhbərliyinə təşəkkürünü bildirdi və bu görüşün onda xoş təəssürat oyatdığını qeyd etdi. Bildirdi ki, tələbələrlə görüşmək və ünsiyyət qurmaq insana stimul verir. Gənc nəsli cəmiyyətə, gələcəyə daşıyan qüvvə kimi xarakterizə edən şair SDU-nun tələbələrinin dil bilgiləri hesabına ölkəmizin mədəniyyəti və ədəbiyyatının dünyaya çatdırılması prosesinə öz töhfələrini verəcəyinə əminliyini ifadə etdi. Daha sonra şair dünya və Azərbaycan ədəbiyyatının inkişaf tarixindən, nəsr və poeziyanın fərqli xüsusiyyətlərindən bəhs etdi, yaradıcılığı və onun baxış bucağı haqqında fikirlərini tələbələrlə bölüşdü.
Görüşdə Azərbaycan və xarici ölkələr ədəbiyyatı kafedrasının müdiri professor Avtandil Məmmədov, professor Rafiq Yusifoğlu və baş müəllim İlahə Vəliyeva çıxış edərək Xalq şairinin yaradıcılığının müxtəlif məqamlarından söz açdılar, onun Azərbaycan poeziyasında xüsusi yeri və mövqeyi olduğunu vurğuladılar.
Sonra Xalq şairi Vahid Əzizin həyat və yaradıcılığından bəhs edən videoçarx nümayiş olundu.
Şairin yaxın dostu Mansur Qədirov, Bakı Musiqi Akademiyasının professoru, bəstəkar‒pianoçu Könül Hüseynova çıxış edərək şairin həyat və yaradıcılığı, respublika Dövlət mükafatına təqdim edilmiş "Param-parça illər" kitabı haqqında tədbir iştirakçılarına geniş məlumat verdilər. Əslən Qərbi Zəngəzurun Dərələyəz mahalından olan, uşaqlıq və gənclik illərini daim Qarabağ ab-havası duyulan Tərtərdə keçirmiş Vahid Əziz hər zaman qəlbində doğma yurd, Qarabağ həsrətini, ağrı-acısını yaşatmışdır. Şair ötən illər boyu Qarabağla, Zəngəzurla bağlı həm nostalji-nisgilli, həm də nikbinliklə dolu yüzlərlə şeir yazmışdır. Onun son illərdəki poeziyası sanki Milli Ordumuzla birgə güclənmiş, Qələbəyə köklənmişdir. Ali Baş Komandanımız İlham Əliyevin müdrik rəhbərliyi, uğurlu strateji və taktiki tədbirləri ilə çox qısa müddətdə ‒ 44 gün ərzində qazanılmış böyük Vətən Qələbəsinin nəhayətsiz sevincini, döyüşçülərimizin vətənpərvərlik nümunələrini, igidlik, qəhrəmanlıq əzmini, rəşadətini, şəhidlərimizin böyük Vətən sevgisini, ölməzlik ruhunu əks etdirir.
Sonra şair tələbələrin suallarını cavablandırdı, yaradıcılığı ilə bağlı bir sıra məqamlara aydınlıq gətirdi, öz şeirlərini oxudu.
Görüşdə tələbələr şairin şeirlərinə bəstələnmiş mahnıları ifa etdilər, şeirlərini səsləndirdilər.
Yekun olaraq universitetin rektoru professor Elxan Hüseynov çıxış edərək görüşün əhəmiyyətindən danışdı və bildirdi ki, belə görüşlər ədəbi mühitin inkişafına, gənclərin şeirə, bədii ədəbiyyata marağının artırılmasına, mütaliə mədəniyyətinin yüksəlməsinə, dünyagörüşlərinin əhatəli olmasına və yazıçılarla oxucuların ünsiyyətinin daha da sıxlaşmasına xidmət edir. Vahid Əziz yaradıcılığının Azərbaycan poeziyasında xüsusi yer tutduğunu qeyd edən rektor görüşün baş tutmasında tələbələrin daha çox maraqlı olduğunu bildirdi. Qeyd etdi ki, Vahid Əziz özünəməxsus yaradıcılıq üslubuna, dəst-xətə malik bir qələm sahibidir. Oxucular onun əsərlərini həvəslə, maraqla oxuyurlar. Onun poeziyasında vətənə, xalqa, torpağa bağlılıq, sevgi-məhəbbət, saf, təmiz hisslər üstünlük təşkil edir. O, xüsusilə mahnı yaradıcılığı sahəsində səmərəli fəaliyyət göstərir.

Главная страница | Новости | В СГУ состоялась встреча с народным поэтом Вахидом Азизом
17 мая на филологическом факультете Сумгаитского государственного университета состоялась встреча с народным поэтом Вахидом Азизом.
Гостей принял ректор СГУ проф. Эльхан Гусейнов. От имени студентов и коллектива университета ректор приветствовал Вахида Азиза и гостей и выразил свое удовлетворение от встречи с ними.
Затем гости посетили Центр Гейдара Алиева университета, где ознакомились с фотографиями и книгами, посвященными великому лидеру, отражающими все периоды насыщенной жизни и деятельности общенационального лидера Гейдара Алиева, в том числе его визиты в зарубежные страны в качестве Президента независимого Азербайджана и встречи с влиятельными государственными деятелями. Народный поэт Вахид Азиз сделал запись в Книге почетных гостей центра.
Мероприятие продолжилось в Большом актовом зале, где победительница конкурса мугама Гюльзар Фараджова исполнила песню «Баятылар» на слова Вахид Азиза, и была продемонстрирована, подготовленная  студентами композиция «Не желайте мне сто лет жизни».
Вахид Азиз выразил удовлетворение посещением Сумгаитского государственного университета, поблагодарил руководство вуза за организацию мероприятия и отметил, что эта встреча произвела на него большое впечатление. Поэт выразил уверенность, что студенты СГУ в будущем внесут свой вклад в прославление азербайджанской культуры и литературы в мире. Затем поэт рассказал об истории развития мировой и азербайджанской литературы, различных особенностях прозы и поэзии, поделился со студентами своими мыслями о творческом процессе.
Заведующий кафедрой азербайджанской и зарубежной литературы проф. Автандил Мамедов, проф. Рафик Юсифоглу и ст. преп. Илаха Велиева рассказали о различных аспектах творчества народного поэта, подчеркнув его особое место и положение в азербайджанской поэзии.
Далее был продемонстрирован видеоролик о жизни и творчестве народного поэта Вахида Азиза.
Профессор Бакинской музыкальной академии Мансур Гадиров и композитор и исполнитель Кенуль Гусейнова рассказали о жизни и творчестве поэта и о его новом сборнике «Param-parça illər» (Расколотые годы), представленный к Республиканской Государственной премии.
Они отметили, что будучи родом из Даралаазского района Западного Зангезура, Вахид Азиз провел детские годы и юность в Тертере, где всегда чувствовалась атмосфера Карабаха. За годы творчества поэт написал сотни стихов о Карабахе и Зангезуре. После победы нашей страны в 44-дневной войне благодаря мудрому руководству Верховного Главнокомандующего Ильхама Алиева и доблести нашей Национальной Армии, стихи поэта зазвучали с новой силой. Отражающие чувство бесконечной радости великой победы, эти стихи наполнены глубоким патриотизмом, примерами мужества, героической решимости и отваги наших солдат и офицеров и прославляют бессмертие наших шехидов.
Вахид Азиз ответил на вопросы участников встречи, разъясняющие некоторые моменты, связанные с его творчеством и прочитал свои стихи.
На встрече также прозвучали песни на слова поэта и его стихи в исполнении студентов университета.
В завершение мероприятия ректор университета проф. Эльхан Гусейнов рассказал о важности встречи и отметил, что подобные встречи служат повышению интереса молодежи к художественной литературе, в частности к  поэзии, повышению культуры чтения, расширению кругозора молодежи и развитию взаимоотношений между писателями и их читателями. Отметив, что творчество Вахида Азиза занимает особое место в азербайджанской поэзии, ректор подчеркнул, что встреча вызвала большой интерес у студентов. Он отметил, что творчество Вахида Азиза отличается своим особенным стилем. В его поэзии преобладают темы привязанности к родине, людям, земле. Поэт воспевает искренние истинные чувства любви. Очень многие стихи поэта были переложены на музыку и исполнялись известными певцами.
Гостю вручили подарки от имени университета. Участники встречи сфотографировались с Вахидом Азизом на память.