Mayın 20-də Sumqayıt Dövlət Dram Teatrında Cəfər Cabbarlı adına İrəvan Dövlət Azərbaycan Dram Teatrının aktyorları tərəfindən ümummilli lider Heydər Əliyevin anadan olmasının 99-cu ildönümünə həsr olunmuş, görkəmli yazıçı-dramaturq, ictimai-siyasi xadim Hidayət Orucovun Ulu öndərin yurdsevər, mübariz obrazını yaratdığı “Burdan min atlı keçdi” adlı tamaşası nümayiş olundu.
Qeyd edək ki, tamaşadakı hadisələr 1968-ci ildən bu günümüzəqədərki dövrü əhatə edir. Pyesdə əzəli türk torpaqları olan Qərbi Azərbaycanda soydaşlarımızın yaşadığı ictimai-siyasi şərait, ədəbi-mədəni mühit, İrəvan Dövlət Azərbaycan Dram Teatrının fəaliyyəti, bütövlükdə azərbaycanlıların on illər boyu məkrli erməni siyasətinə qarşı apardıqları mübarizə qələmə alınıb. Xalqımızın qüdrətli oğlu Heydər Əliyevin Azərbaycana birinci dəfə rəhbərlik etdiyi və Moskvada sovet dövlətinin ali rəhbərlərindən biri olduğu illərdə Qərbi Azərbaycanda yaşayan soydaşlarımıza qarşı Ermənistan rəhbərliyinin yeritdiyi davamlı milli basqı siyasətinə qarşı mübarizəsinə hərtərəfli dəstək verməsinin səhnə təcəssümü olan bu pyes kollektivimiz tərəfindən diqqətlə izlənildi.
Bütün həyatını Odlar Yurdu Azərbaycanın inkişafına, tərəqqisinə, milli dövlətçilik ənənələrinin qorunmasına və maddi-mədəni irsinin dünyada təbliğinə həsr edən Ulu öndər Heydər Əliyevin qüdrətli şəxsiyyəti, çoxşaxəli fəaliyyəti daima yaradıcı insanların ilham mənbəyinə, yaradıcılıq çeşməsinə çevrilib.
Müdrik şəxsiyyət, mütəfəkkir dövlət xadimi Ulu öndər Heydər Əliyevin çoxşaxəli fəaliyyəti içərisində Borçalı, Qərbi Azərbaycan, Qarabağ, Zəngəzur məsələləri həmişə mühüm yer tutub. Ulu öndər öz tarixi torpaqları ilə həmsərhəd olan, Vətənin bu qıraqda qalan, imperiyaların siyasəti ilə ondan qoparılan hissələrinə qayğı ilə, diqqətlə yanaşıb.
Cənab Hidayət Orucovun “Burdan min atlı keçdi” əsəri onun Qərbi Azərbaycanla bağlı düşüncələrini, yürütdüyü siyasətin mahiyyətini özündə ehtiva etməklə, həmin tarixi bir daha gözlər önündə sərgilədi.
Çoxsaylı elmi-publisistik yazıları, poeziya nümunələri, roman və povestləri, dram əsərləri ilə təkcə ölkəmizdə deyil, ondan kənarlarda da tanınıb sevilən yazıçı, Əməkdar incəsənət xadimi, diplomat, ictimai-siyasi xadim Hidayət Orucovun Heydər Əliyevin irsini, şəxsiyyətini, çoxşaxəli fəaliyyətini əks etdirən əsərləri, sırasında “Burdan min atlı keçdi” kitabının xüsusi yeri var.
Tamaşada bütün hadisələr səhnədə asılmış, hər guşəsindən qədim yer adlarımızın boy göstərdiyi Qərbi Azərbaycanda bolşeviklərin XX əsrdə yaratdığı dırnaqarası Ermənistanın xəritəsi önündə baş verir. Bu da səbəbsiz deyil: pyesin konfliktinin əsasında Ermənistan rəhbərliyinin həmin xəritənin əks etdirdiyi Azərbaycan milli varlığının axırına çıxmaq siyasətinə qarşı soydaşlarımızın dirənişini və ümummilli lider Heydər Əliyevin bütün mümkün üsullarla bu mübarizəni himayə etməsi dayanır.
Quruluşçu rejissor, Xalq artisti Firudin Məhərrəmovun, rəssam Vahid Mirzəliyevin, musiqi tərtibatçısı Çingiz Xəlilovun və rejissor assistenti İmaməli İmaməliyevin birgə yaradıcı işi pyesin mətnində ifadə olunmuş tarixi həqiqətin çağdaş tamaşaçıya inandırıcı surətdə çatdırılmasını təmin etmişdir. Azərbaycanın rəhbəri Heydər Əliyevin parlaq obrazını teatrın direktoru, Əməkdar mədəniyyət işçisi İxtiyar Piriyev peşəkarlıqla yaratmışdır. Ulu öndərin bənzərsiz, xarizmatik obrazının zahiri və daxili incəliklərini yerli-yerində ifadə etmək üçün aktyorun mürəkkəb yaradıcılıq axtarışları olduqca uğurlu alınmışdır.
Bir daha qeyd edək ki, “Burdan min atlı keçdi” tamaşası onu  diqqətlə və həyəcanla izləyən tamaşaçıların  böyük marağına və gur alqışlarına səbəb oldu.
Bu il 60 illik yubileyini qeyd etməyə hazırlaşan Sumqayıt Dövlət Universitetinin taleyində çox unudulmaz anlar olub. Onlardan biri də Sumqayıt Dövlət Dram Teatrında İrəvan Dram Teatrının kollektivinin təqdim etdiyi “Burdan min atlı keçdi” əsərini seyr edərkən yaşandı.
Biz tarixi həm də ədəbi-bədii əsərlərdə əbədiləşdirən qüdrətli və istedadlı xalqın nümayəndələriyik. Xoş təəssüratlarla ayrıldığımız tamaşada bu unudulmaz anları yaşadan səhnə ustalarına, görkəmli yazıçı-dramaturq, Əməkdar incəsənət xadimi, diplomat cənab Hidayət Orucova təşəkkür edir və yaradıcılığında uğurlar arzulayırıq!

The staff of SSU watched the show "A thousand horsemen passed here"
On May 20, a patriotic spectacle dedicated to the 99th anniversary of the national leader Heydar Aliyev was performed written by Hidayet Orujov by the actors of the Yerevan State Azerbaijan Drama Theater named after Cafer Jabbarlı at the Sumgait State Drama Theater.
It should be noted that the events in the performance cover the period from 1968 to the present. The play tells about the socio-political situation of our compatriots in West Azerbaijan, the former Turkish lands, the literary and cultural environment, the activities of the Yerevan State Azerbaijan Drama Theater and the decades-long struggle of Azerbaijanis against the insidious armenian policy. This plays which includes the comprehensive support of Heydar Aliyev ruled Azerbaijan for the first time to our citizens living in West Azerbaijan and the struggle against armenian leadership to the policy of continuous national oppression was attentively watched by our team.
The strong personality and multifaceted activities of the great leader Heydar Aliyev who devoted his whole life to the development and progress of Azerbaijan, the preservation of national-state traditions and the promotion of material and cultural heritage to the world have always been a source of inspiration for creative people.
Borchali, West Azerbaijan, Karabakh and Zengazur issues have always occupied an important place in the versatile activity of the wise person, thinker and statesman, national leader Heydar Aliyev. The Great Leader was interested in the parts of the Motherland which were excluded and captured by the politics of the empires.
Hidayat Orujov's work "A thousand horsemen passed here" once again revealed this history by reflecting the essence of his thoughts and policy on West Azerbaijan.
A well-known author, Honorable Art Worker, diplomat, public and political figure Hidayet Orujovʾs works, his numerous scientific and journalistic articles, examples of poetry, novels and stories, especially a work of "A thousand horsemen passed here" reflecting the legacy, personality and multifaceted activity of Heydar Aliyev are known not only in our country but also abroad.
All the events in the performance take place in front of the so-called Armenia map created by the Bolsheviks in the 20th century in West Azerbaijan, where our old place names hang from the stage. This is not without reason: the conflict of the game is based on the resistance of our compatriots against the policy of the Armenian leadership to end the national existence of Azerbaijan, which is reflected on the map and the support of the national leader Heydar Aliyev by all possible means.
The joint creative work of the founding director, People's Artist Firudin Maharramov, artist Vahid Mirzaliyev, music composer Chingiz Khalilov and assistant director Imamali Imamaliyev provided a convincing delivery of the historical truth expressed in the text of the play to the modern audience. The bright image of the leader of Azerbaijan Heydar Aliyev was professionally created by the director of the theater, Honored Cultural Worker Ikhtiyar Piriyev. The actor's intricate creative pursuits have been very successful in expressing the outward and inward subtleties of the unique, charismatic image of the Great Leader.
We should note once again that the performance "A thousand horsemen passed here" caused great interest and applause from the audience who watched it attentively and excitedly.
There were many unforgettable moments in the fortune of Sumgayit State University which is preparing to celebrate its 60th anniversary this year. One of them took place at the Sumgayit State Drama Theater while watching the play "A thousand horsemen passed here" presented by the staff of the Yerevan Drama Theater.
We are representatives of a powerful and talented nation that immortalizes history in both literary and artistic works. We thank the masters of the stage, prominent writer-dramatist, Honored Art Worker, diplomat Mr. Hidayat Orujov who lived these unforgettable moments in the performance and wish them success in their work!