Əsas səhifə | Xəbərlər | “İKT-nin ali təhsil müəssisələrində kadr hazırlığının təşkilində aparıcı rolunun daha da genişləndirilməsi” mövzusunda tədbir keçirildi
Yerləşdirilmə tarixi : 24 May 2022 15:52
“İKT-nin ali təhsil müəssisələrində kadr hazırlığının təşkilində aparıcı rolunun daha da genişləndirilməsi” mövzusunda tədbir keçirildi
Mayın 24-də Sumqayıt Dövlət Universitetinin Fizika və elektroenergetika fakültəsinin təşkilatçılığı ilə “İKT-nin ali təhsil müəssisələrində kadr hazırlığının təşkilində aparıcı rolunun daha da genişləndirilməsi” mövzusunda tədbir keçirildi.
Tədbiri fakültə dekanı dosent Tamella Əhmədova açaraq tədbirin əhəmiyyətini və son illər təhsil sistemində İKT infrastrukturunun inkişaf etdirilməsi və təhsildə İKT-nin tətbiqinin dünya standartları səviyyəsinə çatdırılmasının ölkəmizdə prioritet istiqamətlərdən biri olduğunu diqqətə çatdırdı və  İKT-nin ali təhsil müəssisələrində kadr hazırlığının təşkilində, energetikanın inkişafında mühüm rolu haqqında geniş məlumat verdi. Qeyd etdi ki, tədbir 2 hissədən ibarətdir: 1-ci hissə müasir İKT avadanlıqlarına, 2-ci hissə gərginlik və güc hissəsinin SCADA üzərindən idarəetmə və nəzarətin tətbiqi”nə həsr olunacaqdır.
Sonra  məruzəçi, İnformatika kafedrasının baş müəllimi Aygün Tağıyeva “Müasir İKT avadanlıqları”  haqqında  videoçarx təqdim etdi və  müasir qurğu (Ən məhşur və son model kitab skaneri  Elar Scan A2-400-ün iş prinsipi, üçölçülü kompüter datasını real obyektlərə çevirən 3D, Vektor qrafik təsvirləri  istehsal edən maşınlar‒ Plotterlər (müasir İKT-lərdən biri də lazer vəya şüa  görünən virtual klaviaturanı səviyyəli səthə çıxaran Lazer klaviaturası, Digitayzer , Optikal Markdır) haqqında geniş məlumat verdi.
SOCAR şirkətinin elektrik mühəndisi Tural Hacıbalayev “Gərginlik və güc hissəsinin SCADA üzərindən idarəetmə və nəzarətin tətbiqi”nə dair videoçarx  təqdim etdi və ətraflı məlumat verdi. Qeyd etdi ki, elektrik enerjisinin hasilat olunaraq səmərəli  şəkildə ötürülməsi və SCADA  proqramı üzərindən idarə olunaraq davamlılığının bərpa olunması mümkündür. Azərbaycan  Respublikasında son illərdə dövlət proqramı çərçivəsində müxtəlif gücdə müasir tipli yarımstansiyaların tikilərək istifadəyə verilməsi və bir çox bölgələrdə  kəsilməz enerji yaratmaq məqsədilə “dairəvi xətlər” bərpa olunmuşdur. Eləcə də, Alternativ Enerji mənbələri   yaratmaq məqsədilə  bir çox regionlarda  külək və Günəş (yarımstansiyaları) enerji mənbələri  və layihələri  həyata keçirilmişdir.
Sonda məruzəçilər tələbə və magistrantların suallarını cavablandırdılar.
Tədbirdə Elektrotexnika kafedrasının müdiri dosent Nadir Hacıbalayev, həmin kafedranın baş müəllimi Samirə Cabbarova, Elektromexanika kafedrasının assistenti Kəmalə Ağaxanova, 520 saylı qrupun tələbəsi Nəriman Məmmədov  və  digər  tələbələr daha fəal iştirak etdilər.

An event was held on "Further expansion of the leading role of ICT in the organization of training in higher education
An event on "Further expansion of the leading role of ICT in the organization of training in higher education" was organized by the faculty of Physics and Power Engineering of Sumgayit State University on May 24.
Opening the event, the dean of the faculty Tamella Ahmadova noted the importance of the event and the development of ICT infrastructure in the education system in recent years and bringing the application of ICT in education to world standards is one of the priorities in our country. She noted that the event consists of two parts: Part 1 will be dedicated to modern ICT equipment, Part 2 will be dedicated to the application of voltage and power management and control over SCADA.
Then, Aygun Tagiyeva  senior lecturer of the department of Informatics, presented a video on "Modern ICT equipment" and a modern device (the working principle of the most popular and latest model book scanner Elar Scan A2-400, 3D printer that converts 3D computer data into real objects, Vector graphics Image-producing machines - Plotters, one of the modern ICTs (laser keyboard, Digitizer, Optical Mark)which brings a virtual keyboard with a laser or beam to a level surface.
Tural Hajibalayev  SOCAR's electrical engineer  presented a video on "Application of voltage and power management and control over SCADA" and provided detailed information. . In recent years, the Republic of Azerbaijan has built and commissioned modern substations of various capacities and restored “circular lines” to generate uninterrupted power in many regions.
At the end, the speakers answered the questions of students and undergraduates.
The event was attended by the head of the department of electrical engineering associate professor Nadir Hajibalayev, senior lecturer of the department Samira Jabbarova, assistant of the department of electromechanics Kamala Agakhanova, student of group 520 Nariman Mammadov and other students.