Mayın 25-də Sumqayıt Dövlət Universitetinin Tarix və coğrafiya fakültəsində “Şuşa İli”nə həsr olunmuş “Qarabağın incisi Şuşa” adlı  elmi-praktik konfrans keçirildi.
Əvvəlcə torpaqlarımızın ərazi bütövlüyü uğrunda canlarından keçən şəhidlərimizin əziz xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad olundu.
Konfransı giriş sözü ilə fakültə dekanı professor Adil Baxşəliyev açaraq konfransın əhəmiyyətindən danışdı, belə bir mötəbər tədbirin “Şuşa İli”nə həsr olunmasının xüsusilə əhəmiyyətli olduğunu bildirdi. Konfransın  keçirilməsində əsas məqsədin Qarabağın, o cümlədən Şuşanın zəngin mədəniyyətinin, tarixinin, təbiətinin tanıdılması, təbliğ edilməsi və yetişməkdə olan gənc nəslə çatdırılmasından ibarət  olduğunu söylədi və Müzəffər Ali Baş Komandanımızın rəhbərliyi və yenilməz Azərbaycan əsgərinin qəhrəmanlığı sayəsində qazanılan şanlı Zəfərdən bəhs etdi. Bildirdi ki, doğma Qarabağın, o cümlədən Azərbaycan mədəniyyətinin paytaxtı Şuşanın düşmən işğalından azad olması hər birimizə sonsuz fəxarət və qürur hissləri yaşatdı. Artıq ölkəmizdə 30 il əvvəl misilsiz vəhşiliklərlə yurdundan qovulmuş məcburi köçkünlərin Qarabağa, Şuşaya, doğma ata-baba məskənlərinə qayıdacaqları günlərin astanasındayıq. Bugünlərdə Şuşa və Ağdam şəhərlərinə avtobus reyslərinin açılması da Böyük qayıdış hərəkatının əlamətdar hadisəsidir. Tariximizə “Zəfər Günü” kimi həkk olan Şuşa qalibiyyətinin xalqımızın qəhrəmanlıq dastanına çevrildiyini və daim xatırlanacağını vurğulayan dekan torpaqlarımızın azadlığı uğrunda canlarından keçən ölməz şəhidlərimizə rəhmət, qazilərə isə şəfa dilədi.
Konfransda  Fəlsəfə, sosiologiya və politologiya kafedrasının müdiri dosent Səvvarə Rzaquliyeva “Mədəniyyət beşiyi Şuşa”, kafedranın  dosenti Cavid Məmiyev “Şuşa şəhərinin tarixi-strateji əhəmiyyəti”, kafedranın əməkdaşı Nərgiz Yusifova “Hər bir azərbaycanlının Şuşa sevgisi onun mənəvi dəyərinin ayrılmaz hissəsidir”, Azərbaycan və Şərqi Avropa xalqları tarixi kafedrasının müdiri professor Şirxan Səlimov “Şuşanın tarixi-keçmişi və bu günü”, fakültənin III kurs tələbələri: Ruqiyyə Mərdanova  “Yer üzünün cənnəti ‒ Şuşa”, Aysel Zeynalova “Qayıdışdan sonrakı Şuşa və Şuşanın Azərbaycana verdiyi töhfələr”, II kurs  tələbəsi Orxan Dadaşov “Bir sosioloqun nəzərindən Şuşa ilinin hədəfləri” mövzularında məruzələrlə çıxış edərək 44 günlük Vətən müharibəsində Müzəffər Ali Baş Komandanın rəhbərliyi ilə rəşadətli Azərbaycan Ordusunun göstərdiyi qəhrəmanlıq nümunələrindən, ölkəmizin mədəniyyət paytaxtı elan edilən Şuşada aparılan bərpa-quruculuq işlərindən və Şuşada keçirilən musiqi festivallarından danışdılar.
Məruzəçilər vurğuladılar ki, 2022-ci ilin “Şuşa İli” elan olunması milli mədəniyyətimizin inkişafına misilsiz töhfələr verəcək və Azərbaycan memarlıq sənətinin qədim Şuşa incilərini dünya ictimaiyyətinin diqqətinə çatdırmağa imkan yaradacaqdır.

A scientific-practical conference called "Pearl of Karabakh Shusha" was held at SSU
On May 25, a scientific-practical conference called " Shusha -pearl of Karabakh " dedicated to the "Year of Shusha" was held at the faculty of History and geography of Sumgayit State University.
First, the memory of our martyrs who died for our land was commemorated with a minute of silence.
Dean of the faculty, professor Adil Bakhshaliyev opened the conference with an introductory speech and spoke about the importance of the conference, stating that it is particularly important to dedicate such a prestigious event to the "Year of Shusha". He said that the main goal of the conference was to introduce, promote and convey the rich culture, history, and nature of Karabakh, including Shusha, to the young generation. He said that the liberation of his native Karabakh, including Shusha, the capital of Azerbaijani culture from the enemy"s occupation made each of us feel infinite pride. We are already on the threshold of the days when the internally displaced people who were driven out of their homes with unprecedented brutality 30 years ago will return to Karabakh, Shusha, and their ancestral homes. Today, opening of bus flights to Shusha and Agdam is also a significant event of the great return movement. Emphasizing that the victory of Shusha, which is engraved in our history as "Victory Day" has become a heroic epic of our people and will always be remembered, the dean prayed for mercy to our immortal martyrs who died for the freedom of our land.
At the conference, head of the department of Philosophy, sociology and political science Savvara Rzaguliyeva " Shusha the cradle of culture ", associate professor of the department Javid Mamiyev "Historical and strategic importance of the city of Shusha", the employee of the department Nargiz Yusifova "Every Azerbaijani"s love for Shusha is an inseparable part of his moral value", Shirkhan Salimov head of the department of history of Eastern European peoples, "Shusha"s history-past and present day", 3rd year students of the faculty, Rugiyya Mardanova, "Paradise on Earth - Shusha", Aysel Zeynalova, "Shusha after the return and Shusha"s contributions to Azerbaijan", 2nd year student Orkhan Dadashov made a speech on the topic "Targets of Shusha year from the point of view of a sociologist" and talked about the examples of heroism shown by the brave Azerbaijani Army under the leadership of the Supreme Commander-in-Chief during the 44-day Patriotic war, the restoration and construction carried out in Shusha, which was declared the cultural capital of our country, and the music festivals held in Shusha.
The speakers emphasized that the declaration of 2022 as the "Year of Shusha" will make great contributions to the development of our national culture and will create an opportunity to bring the ancient pearls of Azerbaijani architectural art of Shusha to the attention of the world community.