Mayın 25-də Sumqayıt Dövlət Universitetinin Tarix və coğrafiya fakültəsində “Şuşa İli”nə həsr olunmuş “Qarabağın incisi Şuşa” adlı  elmi-praktik konfrans keçirildi.
Əvvəlcə torpaqlarımızın ərazi bütövlüyü uğrunda canlarından keçən şəhidlərimizin əziz xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad olundu.
Konfransı giriş sözü ilə fakültə dekanı professor Adil Baxşəliyev açaraq konfransın əhəmiyyətindən danışdı, belə bir mötəbər tədbirin “Şuşa İli”nə həsr olunmasının xüsusilə əhəmiyyətli olduğunu bildirdi. Konfransın  keçirilməsində əsas məqsədin Qarabağın, o cümlədən Şuşanın zəngin mədəniyyətinin, tarixinin, təbiətinin tanıdılması, təbliğ edilməsi və yetişməkdə olan gənc nəslə çatdırılmasından ibarət  olduğunu söylədi və Müzəffər Ali Baş Komandanımızın rəhbərliyi və yenilməz Azərbaycan əsgərinin qəhrəmanlığı sayəsində qazanılan şanlı Zəfərdən bəhs etdi. Bildirdi ki, doğma Qarabağın, o cümlədən Azərbaycan mədəniyyətinin paytaxtı Şuşanın düşmən işğalından azad olması hər birimizə sonsuz fəxarət və qürur hissləri yaşatdı. Artıq ölkəmizdə 30 il əvvəl misilsiz vəhşiliklərlə yurdundan qovulmuş məcburi köçkünlərin Qarabağa, Şuşaya, doğma ata-baba məskənlərinə qayıdacaqları günlərin astanasındayıq. Bugünlərdə Şuşa və Ağdam şəhərlərinə avtobus reyslərinin açılması da Böyük qayıdış hərəkatının əlamətdar hadisəsidir. Tariximizə “Zəfər Günü” kimi həkk olan Şuşa qalibiyyətinin xalqımızın qəhrəmanlıq dastanına çevrildiyini və daim xatırlanacağını vurğulayan dekan torpaqlarımızın azadlığı uğrunda canlarından keçən ölməz şəhidlərimizə rəhmət, qazilərə isə şəfa dilədi.
Konfransda  Fəlsəfə, sosiologiya və politologiya kafedrasının müdiri dosent Səvvarə Rzaquliyeva “Mədəniyyət beşiyi Şuşa”, kafedranın  dosenti Cavid Məmiyev “Şuşa şəhərinin tarixi-strateji əhəmiyyəti”, kafedranın əməkdaşı Nərgiz Yusifova “Hər bir azərbaycanlının Şuşa sevgisi onun mənəvi dəyərinin ayrılmaz hissəsidir”, Azərbaycan və Şərqi Avropa xalqları tarixi kafedrasının müdiri professor Şirxan Səlimov “Şuşanın tarixi-keçmişi və bu günü”, fakültənin III kurs tələbələri: Ruqiyyə Mərdanova  “Yer üzünün cənnəti ‒ Şuşa”, Aysel Zeynalova “Qayıdışdan sonrakı Şuşa və Şuşanın Azərbaycana verdiyi töhfələr”, II kurs  tələbəsi Orxan Dadaşov “Bir sosioloqun nəzərindən Şuşa ilinin hədəfləri” mövzularında məruzələrlə çıxış edərək 44 günlük Vətən müharibəsində Müzəffər Ali Baş Komandanın rəhbərliyi ilə rəşadətli Azərbaycan Ordusunun göstərdiyi qəhrəmanlıq nümunələrindən, ölkəmizin mədəniyyət paytaxtı elan edilən Şuşada aparılan bərpa-quruculuq işlərindən və Şuşada keçirilən musiqi festivallarından danışdılar.
Məruzəçilər vurğuladılar ki, 2022-ci ilin “Şuşa İli” elan olunması milli mədəniyyətimizin inkişafına misilsiz töhfələr verəcək və Azərbaycan memarlıq sənətinin qədim Şuşa incilərini dünya ictimaiyyətinin diqqətinə çatdırmağa imkan yaradacaqdır.

Главная страница | Новости | В СГУ прошла научно-практическая конференция «Жемчужина Карабаха Шуша»
25 мая на факультете истории и географии Сумгаитского государственного университета состоялась научно-практическая конференция «Жемчужина Карабахской Шуши», посвященная «Году Шуши».
В начале мероприятия минутой молчания почтили память шехидов, павших за территориальную целостность нашей страны.
Конференцию открыл декан факультета проф. Адиль Бахшалиев, который рассказал о важности конференции, посвященной «Году Шуши». Он отметил, что основной целью конференции является популяризация богатой культуры и истории Карабаха, в том числе Шуши. Декан рассказал о славной Победе, одержанной нашей славной армией во главе с нашим Верховным Главнокомандующим Ильхамом Алиевым. Освобождение родного Карабаха, в том числе Шуши, столицы азербайджанской культуры, от вражеской оккупации вселило в каждого из нас безграничные чувства гордости. Недалек тот день, когда изгнанные из своих домов 30 лет назад с беспрецедентной жестокостью жители Карабаха вернуться на земли своих предков.
На конференции выступили заведующая кафедрой философии, социологии и политологии доц. Саввара Рзагулиева «Колыбель культуры – Шуша», доцент кафедры Джавид Мамиев «Историческое и стратегическое значение города Шуша», сотрудник кафедры Наргиз Юсифова «Любовь каждого азербайджанца к Шуше – неотъемлемая часть его нравственной ценности», заведующий кафедрой истории Азербайджана и народов Восточной Европы проф. Ширхан Салимов «История Шуши: прошлое и настоящее», студенты третьего курса Ругия Марданова «Рай на земле – Шуша», Айсель Зейналова «Шуша после ее возвращения и вклад Шуши в Азербайджан», студент второго курса Орхан Дадашов «Цели объявления года Шуши с точки зрения социолога».
Выступавшие подчеркнули, что объявление 2022 года «Годом Шуши» станет большим вкладом в развитие нашей национальной культуры и позволит  довести до сведения мировой общественности историческое прошлое и памятники культуры и архитектуры города Шуши.