SDU-da akademik Ziyad Səmədzadənin beşcildliyinin təqdimatı keçirildi
Mayın 25-də Sumqayıt Dövlət Universitetində akademik Ziyad Səmədzadənin bu günlərdə işıq üzü görən “Azərbaycan iqtisadiyyatı 100 ildə" beşcildliyinin təqdimatı keçirildi.
Tədbiri giriş sözü ilə Sumqayıt Dövlət Universitetinin Elm və innovasiyalar üzrə prorektoru professor Ramazan Məmmədov açaraq tədbir iştirakçılarına universitetin rektoru, professor Elxan Hüseynovun salamını çatdırdı, “Azərbaycan iqtisadiyyatı 100 ildə" beşcildliyinin işıq üzü görməsi münasibətilə akademik Ziyad Səmədzadəni təbrik etdi, yeni nəşrin əhəmiyyətindən və özəlliklərindən söz açdı. Bildirdi ki, uzun illər iqtisadiyyat sahəsində sanballı araşdırmalar aparan, özünəməxsus tədqiqatçılıq məharəti ilə seçilən görkəmli alim, akademik Ziyad Səmədzadə öz yaradıcılığı ilə iqtisad elmində yeni səhifələr açmışdır. Çoxsaylı elmi əsərlərinə əbədi ömür bəxş etmiş, cəmiyyətdə böyük nüfuz qazanmış, ictimai həyatdakı fəallığı ilə xalqın sevimlisinə çevrilmiş Ziyad Səmədzadə elmin ən uca mərtəbələrini fəth etmişdir.
Akademikin bu günlərdə işıq üzü görən “Azərbaycan iqtisadiyyatı 100 ildə” adlı beşcildliyi  ölkənin 100 illik tarixi inkişaf yolunun iqtisadi tərəfinə işıq salır. Azərbaycan iqtisadiyyatına və iqtisadi tarixinə dair sanballı tədqiqatların müəllifi olan akademik Ziyad Səmədzadənin çoxillik elmi yaradıcılığının növbəti bəhrəsi olan bu topluda Azərbaycan iqtisadiyyatının 100 ildə keçdiyi yol elmi cəhətdən geniş təhlil edilir. Prorektor onu da diqqətə çatdırdı ki, iqtisadi beşcildlik Azərbaycanın sovet dövrü və müstəqillik tarixinin öyrənilməsi, araşdırılması və təbliği baxımından böyük maraq doğuracaq.
Tədbirdə çıxış edən akademik Ziyad Səmədzadə iştirakçıları salamladı, kitabın ərsəyə gəlməsindən, apardığı tədqiqat işlərindən danışdı. Bildirdi ki, beşcildliyinin ərsəyə gəlməsində əsas məqsəd Ulu öndərimiz Heydər Əliyevin 1997-ci il yanvarın 17-də AMEA-nın akademikləri və müxbir üzvləri ilə görüşündə müstəqillik illərində Azərbaycanın inkişaf tarixinin yazılması ilə bağlı səsləndirdiyi fikirlər, təklif və tövsiyyələr olub. Çoxcildliyin strukturu, məqsəd və vəzifələri müəyyən edilərkən Ulu öndər Heydər Əliyevin XX əsrin başa çatması ilə əlaqədar Azərbaycan xalqına tarixi müraciəti, ötən əsrin 70-ci illərində respublika iqtisadiyyatının yeni inkişaf mərhələsinə keçilməsini şərtləndirən kompleks amillər, eləcə də Prezident İlham Əliyevin dövlətimizin iqtisadi təhlükəsizliyinin, milli maraqlarının qorunması, iqtisadiyyatın strukturunun şaxələndirilməsi, tarazlı inkişafın, ərzaq təhlükəsizliyinin, iqtisadi inkişafla demoqrafik inkişaf arasında qarşılıqlı əlaqə və asılılığın təmin edilməsi barədə taleyüklü əhəmiyyət kəsb edən baxışları, tövsiyələri, qarşıya qoyduğu məqsəd və vəzifələr ən vacib metodoloji baza kimi götürülüb.
Tədbirdə çıxış edən İqtisadiyyat və idarəetmə fakültəsinin dekanı dosent Aynurə Yəhyayeva, Dünya iqtisadiyyatı və marketinq kafedrasının professoru Şəfa Əliyev, Biznesin təşkili və menecment kafedrasının müdiri dosent Qalib Hüseynov, Maliyyə və mühasibat uçotu kafedrasının müdiri dosent Loğman Abdullayev və digər natiqlər “Azərbaycan iqtisadiyyatı 100 ildə” beşcildliyinin işıq üzü görməsi münasibətilə müəllifi təbrik edib, kitabı müasir Azərbaycan iqtisad elminin mühüm nailiyyətlərindən biri kimi qiymətləndirdilər.

В СГУ прошла презентация пятитомника академика Зияда Самедзаде
25 мая в Сумгаитском государственном университете состоялась презентация недавно изданного пятитомника академика Зияда Самедзаде «Экономика Азербайджана за 100 лет».
Мероприятие открыл проректор по науке и инновациям Сумгаитского государственного университета проф. Рамазан Мамедов. Он передал участникам приветствия ректора университета проф. Эльхана Гусейнова и поздравил академика Зияда Самедзаде с выходом в свет пятитомника «Экономика Азербайджана за 100 лет». Проректор отметил, что академик Зияд Самедзаде, видный ученый, много лет проводивший исследования в области экономики и отличающийся уникальными исследовательскими способностями.
Недавно изданный пятитомник академика «Экономика Азербайджана за 100 лет» проливает свет на историю экономики страны. В этом сборнике, являющемся очередным плодом многолетней научной работы академика Зияда Самедзаде, автора обширных исследований по экономике и экономической истории Азербайджана, дается всесторонний научный анализ пути, пройденного азербайджанской экономикой за 100 лет. Проректор также отметил, что книга будет представлять большой интерес с точки зрения изучения, исследования и популяризации истории советского периода и периода независимости Азербайджана.
Академик Зияд Самедзаде приветствовал участников и отметил, что  идея написания книги возникла после  встречи общенационального лидера Гейдара Алиева с академиками и членами-корреспондентами НАНА 17 января 1997 года, на которой Гейдар Алиев высказал свои предложения и рекомендации по написанию истории развития Азербайджана в советский период и годы независимости. В многотомном издании автор разместил обращение общенационального лидера Гейдара Алиева к народу в начале нового столетия. Здесь анализируются факторы, обусловившие переход к новому этапу экономического развития в 70-е годы ХХ века. В исследовательском труде также нашли отражение вопросы приоритета национальных интересов, политики экономической безопасности Президента Ильхама Алиева, диверсификации структуры экономики, обеспечения сбалансированного развития, продовольственной безопасности, взаимосвязи и взаимозависимости экономического и демографического развития и т.д.
На мероприятии также выступили декан факультета экономики и управления доц. Айнура Яхъяева, профессор кафедры мировой экономики и маркетинга Шафа Алиев, заведующий кафедрой организации бизнеса и менеджмента доц. Галиб Гусейнов, заведующий кафедрой финансов и бухгалтерского учета доц. Логман Абдуллаев и др. Выступающие поздравили автора с выходом в свет пятитомника и высоко оценили ее как большой вклад академика в развитие современной азербайджанской экономики.