Əsas səhifə | Xəbərlər | Yıldız Texniki Universitetinin bir qrup alimi Sumqayıt Dövlət Universitetində oldular
Yıldız Texniki Universitetinin bir qrup alimi Sumqayıt Dövlət Universitetində oldular
Mayın 26-da Sumqayıt Dövlət Universiteti və Yıldız Texniki Universitetinin birgə təşkilatçılığı ilə “Azərbaycan və Türkiyənin iqtisadi əməkdaşlığının strateji istiqamətləri” mövzusunda  onlayn formatda Beynəlxalq elmi konfrans keçirildi
Beynəlxalq elmi konfransda  iştirak edən Yıldız Texniki Universitetinin bir qrup alimi mayın 27-də Sumqayıt Dövlət Universitetinin rektoru professor Elxan Hüseynovla  görüşdü.
Rektor professor Elxan Hüseynov qonaqları salamladı, iki qardaş ölkənin universitetləri arasında işbirliyindən məmnunluğunu ifadə etdi. YTU ilə SDU arasında uğurla davam edən birgə tədbirlərin qarşılıqlı faydalılığından danışdı. Bildirdi ki, Sumqayıt Dövlət Universiteti elmi əlaqələrini gündən-günə genişləndirir, müəllim-tələbə mobilliyi istiqamətində mühüm uğurlu addımlar atır. Dövrün tələbi olan elm, təhsilə inteqrasiyanın dərinləşdirilməsini, bu sahədə əməkdaşlığın genişləndirilməsinin vacibliyini nəzərə alaraq, yüksəkixtisaslı kadr hazırlığı məqsədilə SDU dünyanın və Türkiyənin bir çox qabaqcıl ali təhsil müəssisələri ilə sıx əməkdaşlıq edir.
Rektor rəhbərlik etdiyi universitet  haqqında onu da söylədi ki, SDU  60 illik yubileyini qeyd etmək ərəfəsindədir, tarixi bir yol keçən universitetimizdə ilk dəfə olaraq Elmi Şuranın vəsatəti əsasında Dissertasiya Şurası yaradılmışdır. Hazırda universitetdə 6 ixtisas üzrə 3 Dissertasiya Şurası fəaliyyət göstərir. Bu da ölkəmizin kadr potensialının inkişafına töhfə verir. Eyni zamanda  SDU Rusiya‒Azərbaycan Universitetləri Assosiasiyasının üzvüdür və Assosiasiyanın Azərbaycan tərəfdən həmsədri kimi fəaliyyətini uğurla davam etdirərək ölkələrimizin intellektual potensialının artmasına kömək edir. Belə əlaqələr qarşılıqlı təcrübə mübadiləsinə, birgə innovativ layihələrin reallaşmasına zəmin yaradır, bu isə öz növbəsində ali təhsil müəssisələri arasında əməkdaşlığa, ümumilikdə təhsilin keyfiyyətinə müsbət təsir göstərir.
Rektor professor Elxan Hüseynov çıxışında 44 günlük Vətən müharibəsi dövründə qardaş ölkənin göstərdiyi siyasi və mənəvi dəstəyi yüksək dəyərləndirdi, türk xalqına sonsuz təşəkkürünü bildirdi. Xüsusilə vurğuladı ki, Türkiyə–Azərbaycan əlaqələri yüksələn xətt üzrə inkişaf edir. Bu inkişafın qarşısını heç bir qüvvə ala bilməz.
Rektor professor Elxan Hüseynov  Sumqayıt Dövlət Universiteti  və Yıldız Texniki Universitetinin birgə təşkilatçılığı ilə keçirilən konfransı yüksək dəyərləndirdi, sonra universitetlər arasında ikitərəfli əməkdaşlığın mövcud vəziyyəti və perspektivləri müzakirə olundu.
Yıldız Texniki Universitetinin İqtisad və idarəetmə elmləri fakültəsinin dekanı professor Halit Keskin və fakültənin professoru Cemal Zehir təmsil etdikləri universitetin rektoru  professor Tamer Yılmazın salamını çatdıraraq, iki qardaş ölkənin universitetləri arasında işbirliyindən məmnunluğunu ifadə etdilər. Bildirdilər ki,  YTU ilə SDU arasında qarşılıqlı faydalı layihələr həyata keçiriləcək.
Görüşdə iki universitet arasında əməkdaşlıq əlaqələrinin inkişafı ilə bağlı fikir mübadiləsi aparıldı.
Sonra tərəflər bir-birinə qarşılıqlı hədiyyələr təqdim etdilər.
Qonaqlar universitetdə fəaliyyət göstərən Heydər Əliyev Mərkəzində oldular. Mərkəzin müdiri Təranə Namazova qonaqlara mərkəzin yaranması, fəaliyyəti, ümummilli liderin siyasi   fəalyyəti  haqqında ətraflı məlumat verdi.

A group of scientists from Yildiz Technical University visited Sumgayit State University
An international scientific conference was held jointly organized by Sumgayit State University and Yildiz Technical University about "Strategic directions of economic cooperation between Azerbaijan and Turkey" on May 26.
A group of scientists from Yildiz Technical University participated in the international scientific conference, met with the rector of Sumgayit State University professor Elkhan Huseynov on May 27.
Rector professor Elkhan Huseynov greeted the guests and expressed satisfaction with the cooperation between the universities. He spoke about the mutual benefits of successful joint activities between YTU and SSU. He noted that Sumgayit State University is expanding its scientific ties day by day, taking important successful steps in the direction of teacher-student mobility. SSU closely cooperates with many leading universities of the world and Turkey in order to train highly qualified personnel.
Speaking about the university, the rector said that SSU is on the eve of its 60th anniversary, and for the first time a Dissertation Council was established at the request of the Academic Council. At present, the university has 3 Dissertation Councils in 6 specialties. This also contributes to the development of human resources in our country. At the same time, SSU is a member of the Russian-Azerbaijani University Association and successfully continues to act as the co-chair of the Association from the Azerbaijani side, helping to increase the intellectual potential of our countries. Such relations create a basis for mutual exchange of experience, the implementation of joint innovative projects, which has a positive impact on cooperation between higher education institutions and the quality of education in general.
In his speech, rector professor Elkhan Huseynov praised the political and moral support provided by the brotherly country during the 44-day war, and expressed his gratitude to the Turkish people. He said that Turkish-Azerbaijani relations are developing quickly. No force can stop this development.
Rector professor Elkhan Huseynov evaluated the conference organized by Sumgayit State University and Yildiz Technical University, and then discussed the current state and prospects of bilateral cooperation between the universities.
Dean of the faculty of Economics and management of Yildiz Technical University, Ppofessor Halit Keskin and professor of the faculty Cemal Zehir conveyed the greetings of the rector of the university professor Tamer Yilmaz, and expressed satisfaction with the cooperation between the universities of the two countries. They noted that mutually beneficial projects will be implemented between YTU and SSU.
The sides exchanged views on the development of cooperation between the two universities.
Then the parties exchanged gifts.
The guests visited the Heydar Aliyev Center at the university. The director of the center Tarana Namazova gave detailed information to the guests about the establishment of the center, its activities, the political activities of the national leader.