SDU-nun bir qrup alimi Şuşaya səfər etdi
“Şuşa İli” çərçivəsində III Beynəlxalq Qarabağ “Sosial və  humanitar elmlərdə müasir  araşdırmalar” konfransının proqramına uyğun olaraq, Sumqayıt  Dövlət Universitetinin bir qrup əməkdaşının: Tarix və coğrafiya fakültəsinin dekanı professor Adil Baxşəliyev, Fizika və elektroenergetika fakültəsinin dekanı dosent Tamella Əhmədovan, Filologiya fakültəsinin dekanı dosent Sevinc Həmzəyeva, eləcə də Azərbaycan və xarici ölkələr ədəbiyyatı kafedrasının dosenti Arzu  Hüseynovanın iyunun 8-də Şuşa şəhərinə səfəri təşkil olunmuşdur. Belə ki, onların konfransa göndərdikləri tezislər qəbul olunmuş və konfransın qaydalarına uyğun olaraq,  açılış mərasimindən öncə məqaləsi qəbul olunan 100-dək alimin Şuşa şəhərinə səfəri təşkil edilmişdir.
Səfərin məqsədi  Ermənistan tərəfindən işğal dövründə törədilmiş dağıntı və vandalizmin nəticələrini görmək, işğaldan azad edilmiş torpaqlarda hazırkı mövcud  vəziyyətlə, şəhərin tarixi-mədəni irsi, eləcə də görülən abadlıq-quruculuq işləri ilə tanış olmaqdır.
Səfər iştirakçıları Cıdır düzü, Yuxarı və Aşağı Gövhər Ağa məscidləri, Qala divarları, Gəncə qapısı və bir sıra tarixi-mədəni abidələr, həmçinin Ali Baş Komandan, Prezident İlham Əliyevin tapşırığı ilə Bakıdan Şuşaya gətirilən, qayıdışları “Zəfər simvolu” hesab edilən Xurşidbanu Natəvanın, Üzeyir Hacıbəylinin və Bülbülün büstlərini ziyarət etdilər və  44 günlük Vətən müharibəsində müzəffər Ali Baş Komandan İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə qazanılan tarixi qələbənin qəhrəmanlarının ruhlarını ehtiramla yad etdilər.
Alimlər qeyd etdilər ki,  “Qarabağın tacı” olan Şuşa xalqımız üçün əziz məkan və milli simvoldur. Şuşa sevgisi hər bir azərbaycanlının mənəvi varlığının ayrılmaz parçasıdır. Təməli 1752-ci ildə Qarabağ xanı Pənahəli xan tərəfindən qoyulan və bu il 270 illiyi qeyd olunacaq Şuşa şəhəri zəngin inkişaf yolu keçmiş, Azərbaycanın və bütün Cənubi Qafqazın mədəni və ictimai-siyasi həyatında müstəsna rol oynamışdır. Bənzərsiz tarixi görkəmini və formalaşdırdığı özünəməxsus mühiti həmişə qoruyub-saxlayan bu şəhər yetirdiyi böyük şəxsiyyətləri ilə ədəbi, mədəni, elmi və ictimai fikir salnaməmizə əlamətdar səhifələr yazmışdır.
Qeyd edək ki, Şuşa şəhərinin inkişafında Ulu öndər Heydər Əliyevin  xüsusi əməyi olmuşdur. Belə ki, ötən əsrin 70-ci illərində Şuşa şəhərinin sürətli inkişafı ümummilli liderimiz Heydər Əliyevin adı ilə sıx bağlıdır. Həmin vaxtdan Şuşada quruculuq işləri geniş vüsət alıb, mədəniyyət xadimlərimizin xatirəsinin əbədiləşdirilməsi istiqamətində mühüm addımlar atılmışdır. Bugünkü Şuşanın yenidən qurulması isə İlham Əliyevin adı ilə bağlıdır. Beləki, 44 günlük Vətən müharibəsində - 2020-ci il noyabrın 8-də Azərbaycan Ordusu Prezident, Ali Baş Komandan cənab İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə Şuşanı işğaldan azad etdi. Bu tarix “Zəfər Günü” kimi xalqımızın yaddaşına həkk olundu. Azərbaycanın mədəniyyət paytaxtı elan edilən Şuşada bu gün şəhərin əsl tarixi simasının bərpası yönündə nəhəng layihələr gerçəkləşdirilir. Qısa müddətdə Şuşanın Baş planının hazırlanması, qüdrətli şair Molla Pənah Vaqifin büstünün və muzey-məqbərə kompleksinin öz ilkin görkəminə qaytarılması, Bülbülün ev-muzeyinin və Üzeyir bəy Hacıbəylinin heykəlinin açılışları, habelə buradakı tarixi, dini və memarlıq abidələrinin bərpası prosesi ölkəmizin mədəniyyət paytaxtındakı kompleks işlərin tərkib hissəsidir.
Cıdır düzündə “Xarıbülbül” musiqi festivalının və Vaqifin möhtəşəm məqbərəsi önündə “Vaqif Poeziya Günləri”nin təşkili ənənəsinin bərpası da göstərir ki, Şuşa sürətlə dirçələrək əvvəlki dolğun mədəni həyatına qovuşmaq yolundadır.
Qalib və qüdrətli Azərbaycan dövləti Prezident cənab İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə yeni hədəflərə doğru əmin addımlarla irəliləyir. “Şuşa İli” isə ölkəmiz üçün siyasi, iqtisadi, ictimai və mədəni sahələrdə, eləcə də diplomatiya müstəvisində mühüm – yeni və daha möhtəşəm uğurlar vəd edir.

Home | News | A group of employees of SSU visited Shusha
In accordance with the program of the III International Karabakh Conference "Modern Studies in Social and Human Sciences" within the "Year of Shusha" a group of employees of Sumgayit State University - dean of the faculty of History and geography, professor Adil Bakhshaliyev dean of the faculty of Physics and Power engineering Tamella Ahmadova, dean of the faculty of Philology Hamzayeva, as well as associate professor of the department of  literature of  Azerbaijan and foreign countries Arzu Huseynova visited Shusha on June 8. Thus, the theses they sent to the conference were accepted, and in accordance with the rules of the conference, a visit to Shusha was organized for about 100 scientists whose articles were accepted before the opening ceremony.
The purpose of the visit is to see the consequences of the destruction and vandalism committed by Armenia during the occupation, to get acquainted with the current situation in the liberated lands,  the historical and cultural heritage of the city, as well as landscaping.
The participants of the trip visited Cidir plain, Upper and Lower Govhar Aga mosques, fortress walls, Ganja gate and a number of historical and cultural monuments,the busts of  Khurshudbanu Natavan, Uzeyir, Hajibeyli and Bulbul who was brought to Shusha from Baku on the instructions of the Supreme Commander-in-Chief, president Ilham Aliyev.
Employees noted that Shusha, the "crown of Karabakh"  is a dear place and national symbol for our people. The city of Shusha  founded in 1752 by Karabakh khan Panahali khan and celebrating its 270th anniversary this year, has undergone a rich development and played an exceptional role in the cultural and socio-political life of Azerbaijan and the entire South Caucasus. This city  which has always preserved its unique historical appearance and  environment.
We should note that the great leader Heydar Aliyev had a special contribution to the development of Shusha. Thus, the development of Shusha in the 70s of the last century is closely related  with the name of our national leader Heydar Aliyev. Reconstruction of today"s Shusha is connected with the name of Ilham Aliyev. Thus, in the 44-day Patriotic War - on November 8, 2020, the Azerbaijani Army under the leadership of president, Supreme Commander-in-Chief Ilham Aliyev liberated Shusha from occupation. Today, huge projects are being implemented in Shusha, which has been declared the cultural capital of Azerbaijan, to restore  true historical image of the city. Preparation of the General Plan of Shusha, restoration of the bust of the great poet Molla Panah Vagif and museum-mausoleum complex, opening of Bulbul"s house-museum and statue of Uzeyir bey Hajibeyli  was a  part of the complex work in the cultural capital of our country as well as restoration of historical, religious and architectural monuments.
The revival of the tradition of organizing the "Kharibulbul" music festival and "Vagif poetry days" in front of the magnificent mausoleum of Vagif in the plain of Cidir also shows that Shusha is  reviving and reuniting with its former full cultural life.
Under the leadership of President Ilham Aliyev, the victorious and powerful state of Azerbaijan is confidently moving towards new goals. The Year of Shusha promises important and new successes for our country in the political, economic, social and cultural spheres, as well as in the field of diplomacy.